PALĪGĀ – darbā ar mani MANIPULĒ

Manipulācijas saskarsmē ir diezgan bieži sastopama parādība. Manipulāciju psiholoģiskās iedarbības ietekmēti cilvēki izjūt emocijas un dara tādas lietas, ko citos apstākļos neizjustu un nedarītu. Atceramies kaut vai klasisko manipulāciju no bērnības «Ko? Nobijies?», kura gandrīz vienmēr izsauca gaidīto reakciju «Es? It nemaz!» Pēc tam bērns dara lietas, kas viņam ir aizliegtas un par kurām skaidri zināms, ka saņems sodu, taču aizskartā pašcieņa liek rīkoties tā, ka prasa manipulācija. Šoreiz parunāsim par to, vai arī pieaugušo pasaulē – darbavietās notiek manipulēšana un, ja notiek, tad kā ar to tikt galā? 

KĀPĒC CILVĒKI PAKĻAUJAS MANIPULĀCIJĀM?
Piemēram, cilvēks uzņemas arvien jaunus pienākumus tāpēc, ka priekšnieks viņu paslavējis – bez tevis neviens cits tik labi netiks galā. Padotais pat nepajautā – bet kas man par to būs? Manipulējot tiek stimulēti tā saucamie «universālie uzvedības motīvi», kas raksturīgi praktiski visiem cilvēkiem (pašcieņa, bailes un materiālais motīvs) vai arī konkrētam cilvēkam svarīgas darbošanās motivācijas (karjera, cieņa, nopelnu atzīšana, vēlme pamācīt un dot padomus, būt noderīgam utt.).
Ne vienmēr manipulēšana nozīmē ko sliktu. Tā var notikt arī darbinieku vai visa kolektīva interesēs, piemēram, sapulcē jaunais priekšnieks skaļi uzslavē grāmatvedi un saka, ka novērtē viņas pieredzi un zināšanas. Iespējams, tieši šāda publiska nopelnu atzīšana ļaus grāmatvedei neskumt pēc bijušā priekšnieka, ar kuru viņai izdevās lieliski sastrādāties un lūkoties nākotnē ar cerību par tikpat labu sadarbību ar jauno priekšnieku.

MANIPULĀCIJU VEIDI DARBAVIETĀS
Maldināšana. Izmantojot mājienus,mīmiku, žestus jebkurai frāzei, pat visnevainīgākajai, var piešķirt visdažādākās nozīmes. Piemēram: «Vai pamanīji, kā šorīt šefs uz tevi palūkojās?» Šefam varbūt tai brīdī iesāpējās vēders, bet kolēģis šo grimasi pasniedz kā šefa nelabvēlības izpausmi, liekot nevajadzīgi satraukties.

Informācijas izkropļošana
. Jebkura tevis teiktā frāze, ja tā izrauta no konteksta, var tikt izmantota pret tevi. 

Atbildības uzlikšana
. Ja tev regulāri jāstrādā virsstundas, kavējies ar darbu pabeigšanu, varbūt esi vainīga ne tikai pati, bet arī kolēģi, kas savtīgos nolūkos laikā nesniedz informāciju vai to vispār noklusē, nesadarbojas utt.

„Nejauša” informācijas noplūde
. Ja kolēģis tev saka, ka nejauši pamanījis – tava vārda neesot prēmēto sarakstos vai kandidātos uz paaugstinājumu amatā, tad zini – tas nebija nejauši, no tevis gaida kādu stāstītājam vēlamu reakciju.

Solījumi
par algas paaugstināšanu vai citiem bonusiem, kas motivē pacieties un mazliet pagaidīt, bet nepiepildās.

Aprunāšana, it kā nejauši izteiktas baumas
. No malas izskatās, ka manipulētājs tikai padalījies ar saviem novērojumiem, tomēr sējot neuzticību sarunu biedrā: «Dzirdēju, ka viņam bijušas kādas problēmas ar likumu… Vai varbūt tas nebija viņš…»; «Manuprāt, šefs bija briesmīgi neapmierināts ar tavu atskaiti”.

Nevainīga šantāža
. Manipulācijas upuris tiek nostādīts parādnieka lomā, viņam dod mājienu, ka viņš ir kaut ko parādā: «Atceries, pagājušajā mēnesī mēs noklusējām tavu darba kavējumu. Sīkums, protams…”

Pārspīlēta vājuma, bezpalīdzības demonstrācija
. Tās mērķis ir izsaukt žēluma vai vainas izjūtu, tā samazinot prasības pret laicīgu darba pienākumu izpildi u.tml.

Jautājumu gūzma
. Ja tevi apber ar jautājumiem vai precizējumiem par kādu paveicamu darbu, tad zini – vieglāk būs pašam izdarīt, nekā atbildēt uz jautājumiem.
KA AIZSARGĀTIES PRET MANIPULĀCIJĀM DARBAVIETĀ? 
Daudziem bērnībā mācīja, ka kautrība un sevis neizcelšana ir tikums. Tomēr darbavietā tāda pieeja var nebūt noderīga. Protams, atgādināt par saviem nopelniem un sasniegumiem vajag piemērotā laikā un vietā, ievērojot mēra sajūtu.
Protams, ka kolēģiem jāizpalīdz cits citam. Pret manipulatoru jāaizsargājas tad, ja skaidri zini – cilvēks lieliski pats tiktu galā ar uzdevumu, kuru viņš grib piespēlēt tev. Ko darīt? Viena no metodēm – paziņot, ka šo priekšlikumu apdomāsi līdz rītam, tā iegūstot laiku pārdomām. Cita metode: «Iedomājies sevi manā vietā. Ja es pie tevis ierastos ar tādu priekšlikumu kā tu tagad 
 pie manis, ko tu darītu?» Nu manipulators ir spiests izdomāt argumentus pats pret sevi.
Vēl kāda metode – pārvērst sarunu par joku, tā liekot saprast, ka esi atkodusi manipulatora patiesos nolūkus.
Nekādā gadījumā nevajadzētu pieļaut konfliktsituācijas, atmaskojot manipulatoru, skaļi strīdoties un paaugstinot balsi. Ja manipulators grib, lai viņa vietā izdari kādu darbu, saki, lai to atsūta tev elektroniskajā pastā. Tas būs rakstveida pierādījums, ja nu gadījumā manipulators gribēs piesavināties visus nopelnus par tevis paveikto.
2 komentāru
  1. Skarbi, ja ne tikai priekšniecība aukstasinīgi to veic, bet arī nosacīti padotie sāk ar tevi manipulēt…lai gan nē…. emocionāli šantažēt.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.