Noderīgi par asinsgrupām

Bērni ir mūsu – viņu vecāku – atspulgs ne tikai karmiskā, garīgā, bet arī fiziskā nozīmē. Bērnos var redzēt ļoti dažādas viņu vecāku fiziskās iezīmes – sākot ar acu un matu krāsu līdz pat dažādām slimībām un citām iezīmēm. Viena no pārmantojamām iezīmēm, ko bērns manto no vecākiem, ir asinsgrupa. Ne velti par ģimeni runājot, daudzkārt tiek izmantots vārds asinsradinieki. Cilvēkbērna asinsgrupu nosaka tieši no vecākiem pārmantotie gēni. Dzīves laikā tā nemainās nekādu faktoru ietekmē.

Šobrīd ir atklātas četras asinsgrupas: 0, A, B un AB. Jāatzīmē, ka, nosakot asins grupas, ticis konstatēts, ka visbiežāk sastopami cilvēki ar A (37 %) un 0 asins grupu (36 %), bet retāk ar B (20 %) un AB (7 %) asins grupu.

Ne visas asins grupas ir vienlīdz plaši sastopamas starp Latvijas iedzīvotājiem. Pie mums biežāk sastopamās ir O un A rēzus pozitīvas grupas asinis, turpretim rēzus negatīvo asins grupu asinis ir tikai 15 % Latvijas iedzīvotāju. Visretāk sastopamas AB grupas asinis.

Latvijas iedzīvotāju procentuāls sadalījums pēc asinsgrupām un rēzus faktora.

 • A grupa: 31% rēzus pozitīvs, 6% rēzus negatīvs
 • 0 grupa: 30,6% rēzus pozitīvs, 5,4% rēzus negatīvs
 • B grupa: 17% rēzus pozitīvs, 3% rēzus negatīvs
 • AB grupa: 6% rēzus pozitīvs, 1% rēzus negatīvs

Var teikt, ka arī šajā pārmantošanas procesā darbojas tā saucamais zvēru likums – izdzīvo spēcīgākais. Bērns no vecākiem pārmanto to asins grupu, kuras gēns ir stiprāks. Stiprākie no trīs asinsgrupu nosakošiem gēniem 0, A un B ir A un B. Viens gēns tiek mantots no viena, otrs no otra vecāka. Piemēram, ja bērns no viena vecāka mantojis 0 gēnu un no otra — A gēnu, tad bērnam būs A asins grupa. Ja vienam no vecākiem ir A (gēni O un A), bet otram ir B (gēni O un B), tad bērnam teorētiski iespējama jebkura no četrām asins grupām. Toties, ja abiem vecākiem būs tikai 0 gēni, tad arī pēctecim būs 0 asins grupa.

Savukārt Rh(D) piederību (tautas valodā saka rēzus faktors)  nosaka tas, vai D gēns ir pārmantots, vai nav. Ja no vecākiem ir mantots D gēns, cilvēks ir Rh(D) pozitīvs, ja D gēna nav, cilvēks ir Rh(D) negatīvs. Diviem Rh(D) pozitīviem vecākiem var būt gan Rh(D) pozitīvs, gan Rh(D) negatīvs bērns, diviem Rh(D) negatīviem vecākiem- tikai Rh(D) negatīvs. Rh sistēmā ir arī citi antigēni-C, c, E, e, kurus cilvēks manto no saviem vecākiem dažādās kombinācijās. D antigēns no visiem šiem antigēniem ir visspēcīgākais, tādēļ pret D antigēnu Rh(D) negatīviem cilvēkiem visbiežāk veidojas antivielas. Saskare ar svešu antigēnu visbiežāk notiek grūtniecības laikā vai saņemot eritrocītu masas transfūziju. Rh(D) -negatīvām sievietēm var rasties problēmas ar Rh(D)- pozitīva bērniņa iznēsāšanu, it īpaši, sākot no otrās grūtniecības. Tas ir saistīts ar iespējamu anti-D antivielu veidošanos sievietes organismā, ja bērns mantojis D antigēnu no tēva, kas ir Rh(D) pozitīvs. Pirmās grūtniecības laikā, ja tā noris bez komplikācijām, antivielas parasti neveidojas, bet dzemdību laikā Rh(D) pozitīva bērna eritrocīti nonāk sievietes asinsritē un izraisa antivielu veidošanos. Svarīgi apzināties iespējamos sarežģījumus nākošajās grūtniecībās sievietēm ar negatīvu Rh, kuras mākslīgi vēlas pārtraukt pirmo grūtniecību.

Nākamajā grūtniecībā, ja bērns mantojis D antigēnu, mātes anti-D antivielas pieķeras bērna eritrocītiem un izraisa to bojāeju. Bērns jau grūtniecības laikā cieš no jaundzimušo hemolītiskās slimības un var nākt pasaulē anēmisks, ar izteiktu dzelti, tūsku, smagākos gadījumos arī ar smadzeņu bojājumu.

Lai varētu izvairīties no šīm komplikācijām, Rh(D) negatīvām sievietēm pēc dzemdībām ievada anti-D imūnglobulīnu (ir arī citi nosaukumi, piemēram partobulīns), kas novērš antivielu veidošanos. Tas pats tiek darīts pēc abortiem vai vēdera traumām grūtniecības laikā.

Gan Rh(D) pozitīvām, gan Rh(D) negatīvām sievietēm grūtniecības laikā jāveic antieritrocitīro antivielu skrīnings, lai laikus varētu konstatēt antivielu veidošanos pret augļa eritrocitārajiem antigēniem. Tās konstatējot var sākt pasākumus augļa pasargāšanai no jaundzimušo hemolītiskās slimības.

Arī donoriem veic antieritrocitāro antivielu skrīningu un visiem, kuriem atrod antivielas, tiek izsniegta „sensibilizētas personas pase” ar noderīgu informāciju.

25 komentāru
 1. Lūk viens no iemesliem, kāpēc baidos no grūtniecības un visām ar to saistītām lietām! man ir A- un baigi bieži šai asinsgrupai ir visādas komplikācijas!

 2. Labdien gribeju vaicaat bet ja matei ir A pozitava grupa un tevam AB pozitiva tad berninam var buut ta ka ir 0 pozitiva asins grupa?

 3. Kā ir tad ja O(I)RĒZUS +UN AB RĒZUS +UN BĒRNAM PIEDZIMSTOT IR HEMOLĪZE,NO KĀ TAS RODAS?

 4. vēlējos pajautāt, kāda asinsgrupa visticamāk būs bērniņam ja mammai ir B+ un Tētim 4+
  .

 5. Ir viena atbilde: Tas nav iespējams! Tu noteikti kaut ko jauc.
  Ja abiem vecākiem ir A+, tad bērnam ir divas iespējas: A vai 0 ar Rh+ vai Rh-
  Ja Tu esi pārliecināts, ka Tev ir B-, tad kādam no vecākiem ir B vai AB grupa.

 6. tur, kur kvadrātiekavas cenzēts, tur ierakstiet trīs dubultvē. Tas nav spams, tas ir tests asinsgrupām un tiek norādīts, kāda asinsgrupa var būt vecākiem, ja bērnam tāda u.t.t.

 7. Agrāk asinsgrupas skaitīja 1, 2, 3. Ja abiem vecākiem ir 3 grupa vai bērnam var būt 1?

 8. ja izlasot rakstu rodas skaidriiba par asingrupaam,bet tapat ir ljoti divaini ka man ir ab+ berna tevam b+ bet bernam ab – 🙁
  sanak ka cilvekiem ar ceturto asinsgrubu ir lielaaks risks dziive.

 9. Sveiki. gribēju uzzināt apzīmējumus pēc tiem Burtiem—>kura no A, O, B vai AB ir 2.negatīvā rezus asinsgrupa???

 10. Nezinītei:
  Pirmā grupa: 00
  Otrā grupa: AO vai AA
  Trešā grupa: BO vai BB
  Ceturtā grupa:AB
  Viesei:
  Bērns manto vienu “burtiņu” no mammas, otru no tēva.
  Tā var aprēķināt bērna variantus.
  Tātad ja abi vecāki ir kaut viena “O” turētāji, bērnam būt pirmās grupas (OO) asinis, ja manto no katra pa “O”.
  Savukārt, ja abi vecāki ir ceturtās grupas īpašnieki, bērni var būt otrās AA, trešās BB, vai ceturtas grupas AB īpašnieki, bet nekad pirmās.

  Ja vecakiem

 11. Es mantoju mates B grupas genuy un Teta AB neg. grupas genu un esmu AB pozitiva asingrupa

 12. Man ir 2 pozitiva.Manam viram AB negativa. Zaudejam berninju. 17 grutniecibas nedelja pazinoja,ka mazulim 1 nierite un ta pati nefunkcione. Vai tas varetu but no ta ,ka viram negativa asinsgrupa? Kadas sekas var but nakamas grutniecibas laika?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.