NLP – būtiskākie jautājumi un atbildes

Kā sakārtot savu dzīvi tā, lai no tās spētu gūt maksimāli daudz prieka? Lielais jautājums „KĀ?”, ir tas, kas cilvēku prātus nodarbinājis vienmēr. Kā dzīvot? Kā eksistēt? Kā būt? Un kāpēc viss ir tieši tā, kā tas ir? Visus šos jautājumus pēta un analizē zinātne ar neparastu nosaukumu – neirolingvistiskā programmēšana jeb NLP. Uz svarīgākajiem jautājumiem par NLP atbild Jauno psiholoģiju centra vadītāja un viena no retajiem NLP treneriem Latvijā – Dace Rolava.

NEIROLINGVISTISKĀ PROGRAMMĒŠANA – KAS TAS IR?

Vai varētu, lūdzu, dažos vārdos izskaidrot to, kas ir NLP?

Tā ir mācība par sevis un citu cilvēku izzināšanu. Mācība par to, kā šīs zināšanas pielietot ikdienā, lai uzlabotu savu un arī sabiedrības dzīves kvalitāti. Tā ir cilvēka domāšanas un uzvedības izpēte, mācība par to, kā atrast iekšējo līdzsvaru, harmoniju un mieru dzīvojot tajā, ko mēs dēvējam par realitāti.

Ko īsti ietver šie vārdi „neirolingvistiskā programmēšana”?
NLP pie sava pilnā nosaukuma tika 70. gadu sākumā. Patiesībā stāsts ir visai interesants. Santakrusas Universitāte bija slavena ar to, ka atbalstīja jaunas zinātniskas idejas un studentu pētniecisko darbību. Viņi rīkoja tādas kā „projektu nedēļas”, kuru laikā studentiem bija nepieciešams pētīt priekšmetu, kas nav viņu programmā. Viens no NLP pamatlicējiem, Ričards Bendlers, pētīja veiksmīgus un mazāk veiksmīgus cilvēku uzvedības modeļus. Rezultātā viņa „projekta nedēļa” tiek turpināta vēl šodien – tā ir „ievilkusies” nu jau 40 gadu garumā.
 
Uzvedības modeļi jeb programmas veidojas ģenētikas, audzināšanas, izglītības, talantu un citu procesu ietekmē. Šī programma sakārtojas un izstrādājas līdz sešu, septiņu gadu vecumam. Turpmāk tiek likta klāt tikai pieredze. Katra cilvēka programma un līdz ar to arī uzvedība ir tik strukturēta, ka šo programmu izzinot, cilvēks kļūst paredzams. Kad NLP to atklāja, tika meklēts, kā šo jauno zinātni nosaukt.
 
No sengrieķu valodas vārds „programma” nozīmē „secīgu darbību veikšana”. Vārds „neiro” apzīmē cilvēka nervu sistēmu, ko pēta NLP. Vienkāršiem vārdiem runājot, tā ir visu piecu maņu izzināšana. Cilvēks redz, dzird, sajūt, sagaršo un sasmaržo pasauli – tas ir tas, kā mēs uztveram informāciju. Neiroloģija pēta cilvēka iekšējo pasauli. It kā visi cilvēki ir uzbūvēti vienādi, tomēr, tajā pat laikā, mēs atšķiramies cits no cita.
Vārds „lingvistika” apzīmē valodu. To, ko cilvēks ir uztvēris un aptvēris, viņš spēj aprakstīt. Katrs to dara atšķirīgi. Tādēļ NLP pēta cilvēku domāšanas un uzvedības modeļus līdz pat sīkumam, līdz detaļai, līdz niansei. Tā ir zinātne, kas pēta gan domāšanas kopīgās iezīmes, gan atšķirības. Piemēram, pētot valodu, tiek iztirzāts gan teikums, gan katrs tā vārds, gan zilbe. Kādēļ tik smalki? Jo zem šī procesa slēpjas cilvēka domāšanas šabloni, kas savieno neiroloģiju ar lingvistiku. Tas ir domāšanas process.

NLP IZMANTOŠANA ATTIECĪBĀS AR CITIEM CILVĒKIEM

Kam būtu jāapgūst NLP?

Jebkuram iedzīvotājam jebkurā vecumā, jebkurā stāvoklī. Jebkuram, tātad tiešām, jebkuram cilvēkam – no māmiņas vēdera līdz sirmam pensionāram. Katrs NLP atradīs kaut ko, kas palīdzēs vairāk saprast sevi, savu iekšējo sūtību, jeb programmu. Sevis saprašana ir galvenais priekšnoteikumus cilvēkam, lai tas savu dzīvi spētu pavadīt daudz priecīgāks, apmierinātāks, laimīgāks un daba spējīgāks. Visas programmas ir katrā cilvēkā, un tās ir izzināmas.

Ko es iegūšu iemācoties un pielietojot NLP?
Lielākā problēma ir tā, ka mēs esam raduši skatīties tikai uz savām un citu cilvēku darbībām: „Viņš man izdarīja tā un šitā, viņš nav izdarījis to un to…” Mēs sūdzamies par rīcībām un vēlamies izlabot tās. Mēs pamanām runas defektus, tomēr reti analizējam to, kā sarunājamies – runas kontekstu „laižam gar ausīm”. Reti esmu sastapusi cilvēku, kura mērķis būtu no valodas izslēgt parazītvārdus. Tikpat reti pie manis uz konsultācijām nāk cilvēki, kuri saka: „Es paanalizēju savu dzīvi, savu rīcību un sapratu, ka vēlos sevī mainīt to un to…” Mēs esam pieraduši darbības tikai apspriest.
NLP māca „rakt dziļāk”. Katra cilvēka darbības iespējams izzināt, paredzēt un programmēt. Daļu programmu ir iespējams mainīt. Ja cilvēks spēj apzināties, ka vēlas kaut ko mainīt, un spēj mainīt savu pārliecību, tad šis cilvēks spēj mainīt savu programmu. Ir nepieciešams mainīt savu attieksmi. Maini savu domāšanu, un mainīsies tava apkārtne! Vēlies mainīt pasauli, sāc ar sevi! Tas ir tas, ko spēj dot NLP.
Es vienmēr esmu uzvērusi, ka brīnišķīgs resurss cilvēkiem ir smaidīt – tas veido ķēdes reakciju. Es pasmaidu, kāds man pasmaida pretim un aiznes šo smaidu tālāk.

NLP IZMANTOŠANA ARĪ PROFESIONĀLAJĀ DARBĪBĀ

Kā ir ar NLP pielietošanu profesionālajā darbībā?

Es uzskatu, ka NLP ir nepieciešams zināt katram. Ikvienas spētu likt to lietā, jo NLP sniedz spēju izzināt un apmierināt cilvēka vajadzības, motivāciju, celt darba kvalitāti un dzīves līmeni. Ārstiem psihologiem, sociālajiem darbiniekiem, pedagogiem, skolotājiem, kultūras darbiniekiem zināt NLP būtu tikai norma. Visiem, kam ir darbs ar indivīdu vai ar populāciju kā tādu.
Pati daudz esmu lasījusi lekcijas skolās tieši tā iemesla dēļ, ka NLP iemāca strādāt ar katru indivīdu atsevišķi. Skolotājs un klase, tā ir maza organizācija. Zinot NLP metodes un instrumentus, iespējams uzrunāt auditoriju kopumā tā, lai katram cilvēkam rastos sajūta, ka tiek runāts tieši ar viņu. Skolotājs ar NLP zināšanām ir liels ieguvums gan skolai, gan bērniem.

Tātad NLP nozīmē iemācīties saprast ikvienu?
Tieši tā. Saprast katru indivīdu atsevišķi, pat strādājot ar cilvēku masām. NLP zinātne ietver gandrīz visu: filozofiju, psiholoģiju, enerģētiku. NLP, tas ir koučings jeb mērķu uzstādīšana, tā ir psihoterapija jeb iekšējo procesu izzināšana un izlīdzināšana, un tā ir arī konsultācija jeb diagnostika – kas tu esi, kādas ir tavas spējas.

Pret jaunām zinātnēm sabiedrība sākotnēji izturas ar bailēm vai pat nosodījumu, kā ir ar NLP?
Pasaulē sākotnēji NLP bija tik revolucionārs, ka par to radās aplami priekšstati un pretenzijas. Lai gan zinātnieki sniedza praktiskus instrumentus, kas viņiem pašiem jau bija palīdzējuši atrisināt dziļas personīgas problēmas, uzlabot attiecības ar apkārtējiem un gūt dzīvē panākumus, tie izraisīja dažādas pretreakcijas. NLP radītāji tika apvainoti vispusībā un eklektismā. Tagad jau ir citādāk.
Savukārt Latvijā joprojām bieži dzirdamas negācijas, jo NLP Latvijā ienāca Padomju laikos, kā spiegu un kosmonautu apmācības. Kādēļ tā? Jo NLP iemāca „nolasīt” cilvēku pēc tā domāšanas un darbībām. Pagājušā gadsimta 80. gadu beigās Krievijā NLP bieži tika pasniegtā kā „CIP izstrādāta supervarena un superslepena metodika, kā iedarboties uz cilvēka psihi.” Kādu laiku NLP pat bija aizliegta. Tomēr tagad šī mācība ir pieejama katram un pat tiek mācīta augstskolās.
Man pašai NLP tā ir misija, tas ir dzīves veids – tas nozīmē celties ar NLP un iet gulēt ar NLP. Tā ir pietiekoši sarežģīta zinātne, kas ietver katru dzīves sīkumu. Lai mācītu NLP ar zināšanām vien ir par maz – ir nepieciešama izpratne. Mūsu prāts ir smalks instruments, un NLP ir zinātne, kas rada sava veida instrukcijas tā izmantošanai, lai cilvēks spētu sasniegt to, ko vēlas un dzīvot tā, kā vēlas.
 
12 komentārs
  1. Kur un kā to var apgūt? Vai tas notiek individuāli ar speciālistu vai pieejami kādi semināri? Vēlētos uzzināt ko sīkāk, jo interese ir! Paldies jau iepriekš, jauks raksts.

  2. NLP pasniedz Jauno Psiholoģiju centrā (vadītāja ir Dace Rolava). Pieejami dažādi kursi un semināri.

  3. esmu ari redzejusi cilvekus ar NLP izskalotam smadzenem, dzirdejusi stastus par aizvien augstaka limenja kursiem (par cienijamu samaksu, protams), kuros var tikt nakamaja limeni tikai tad, ja programmai ir piesaistits noteikts skaits jauninjo… Mani viens shads pazinja vajaaja ar degsmi acis, beigas dabuju teikt, lai ciena mani un respekte manu lemumu nepievienoties shiem kursiem. Brrrr.

  4. Tavs stāsts vairāk izklausās pec Līderības skolas, tur ir jāvaņģo čupām sekotāju, par NLP nav nekas tāds dzirdēts.

  5. Man gan šķiet, ka ir tādi, kas šito saprot un izmanto un tādi, kas nekad nepieņems ka kaut kas šāds eksistē un reāli darbojas! Un jāpieņem, ka cilvēki taču ir dažādi! Kas der vienam, var nederēt citam 🙂

  6. Esmu macijusies NLP – tur noteikti nav nekada smadzenju skalosana, nav jaiesaista citi cilveki, tas tiesam izklausas pec lideribas skolas!
    Iesaku pameginat visiem – ir interesanti un tas ir darbs pasam ar sevi 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.