Neļauj sevi apkrāpt internetā!

Gandrīz ikkatrs ir dzirdējis, ka uzturoties internetā, nevajag uzticēt svešiniekiem savus bankas, pases datus, nevajag pārskaitīt naudu mistiskām, naudu sološām kompānijām, atsaukties uz pārāk vilinošiem, bet neticamiem sludinājumiem utt. Lai gan mēs visi to it kā zinām, tomēr joprojām ar interneta palīdzību tiek apkrāpti daudz cilvēku. Tādēļ espati.lv tev vēlas atgādināt par populārākajām krāpšanas metodēm un kā uzmanīties, lai arī tu nekļūtu par interneta krāpnieku upuri.

Bankas kartes dati
Lai iepirktos internetā, nav vajadzīgs daudz – visa uz kartes pieejamā informācija: vārds, uzvārds, kartes derīguma termiņš, karte numurs un kartes CVC trīsciparu kods, kas atrodas kartes aizmugurē. Krāpnieki mēdz šos datus izmantot, lai iepirktos internetā, jo šī ir viens no vienkāršākajiem veidiem kā tevi apkrāpt.
Kā izvairīties no šādas krāpšanas? Ļoti vienkārši – neuztici nevienam savu bankas karti vai tās datus. Atceries, ka tai ir jāglabājas tikai pie tevis. Kā arī, ja pamani, ka tava bankas karte ir nozudusi – tu to esi pazaudējusi, vai tev tā ir nozagta – uzreiz, zvanot uz banku, bloķē to, jo naudu izņemt bez PIN koda nav iespējams, bet iepirkties internetā ir ļoti elementāri.

Internetbankas izmantošana

Internetbanka ir lielisks veids, kā sekot līdzi savai konta bilancei, maksātu rēķinu, iepirktos, bet bez visiem interneta bankas plusiem, tā ir pavērusi veselu nišu interneta krāpniekiem. Visapdraudētākie ir tie cilvēki, kuru datorus neaizsargā antivīrusu programmas. Tu vari pat nepamanīt, ka tavu datoru ir pārņēmis trojas vīruss, bet tas jau gaida izdevīgu mirkli, lai, pateicoties modernajām tehnoloģijām, saglabātu tavus interneta bankas datus un vēlāk no tava konta pārskaitītu naudu uz citu kontu. Parasti šī nauda ceļo pa tik daudziem kontiem, ka tai grūti izsekot, kur tā galu galā ir nonākusi. Latvijā šāda veida krāpniecība gan vēl nav bijusi lielos apmēros, bet pasaules pieredze rāda, ka no privātpersonu kontiem mēdz pazust tiešām ievērojamas naudas summas, banka gan parasti šos zaudējumus sedz, bet tas aizņem laiku, kamēr lieta tiek izmeklēta. Policija uzsāk izmeklēšanu un tiek meklēti krāpnieki, bet bieži vien bez rezultātiem..
Kā izvairīties no šāda veida krāpniecības? Ļoti vienkārši – aizsargā savu datoru ar antivīrusu palīdzību, kad izmanto internetbanku, aizver citas interneta vietnes, un kad beidz darbu ar internetbanku – aizver interneta pārlūku.

Laimesti

Ik pa laikam uz e-pastiem mēdz atnākt vēstules, kas vēsta, ka esi laimējusi lielas naudas summas, bet, lai iegūtu laimestu, tev vispirms ir jāieskaita salīdzinoši neliela summa (attiecībā pret laimestu) kādai mistiskai firmai. Šķiet, ka visi jau zina, ka šiem laimestiem nevar ticēt, tomēr atkal un atkal cilvēki grib ticēt veiksmei, ieskaita šīs naudas summas un tiek apkrāpti.
Kā izvairīties no šāda veida krāpniecības? Vienkārši neticēt mistiskiem ārvalstu laimestiem. Jo apdomā, vai tad tu esi piedalījusies, kādā loterijā vai tamlīdzīgi?

Viltotās bankas vēstules
Dažādas krāpnieku organizācijas bieži vien izveido e-pastus, kuros izmanto pazīstamu banku logo un datus, un izsūta šo banku klientiem e-pasta vēstules ar lūgumu atklāt savu internetbankas vai debetkartes pieejas kodus. Diemžēl šie lūgumi izskatās kā oficiāli banku e-pasti un cilvēki bieži vien naivi šos savus pieejas kodu atklāj. Šo krāpniecisko e-pastu pamatojums parasti ir – kontu pārbaude, maksājumu apstiprinājums utt.  Vēl nesen ne viens vien Swedbank klients saņēma šāda veida e-pasta vēstules, bet Swedbank diezgan ātri paziņoja, ka banka noteikti šāda veida vēstules nesūta un aicināja klientus neuzķerties uz šiem aicinājumiem.
Kā izvairīties no šāda veida krāpniecības? Vienkārši – banka nekad, uzsveru, NEKAD neaicinās savus klientus atklāt dažādus pieejas kodus un tamlīdzīgu informāciju, par šādiem e-pastiem vienkārši ir jāziņo bankai.

Spami
Katrs ir saskāries ar dažāda veida spamiem, kas tiek sūtīti uz e-pastu. Nereti ir aicinājums uzspiest uz kādu hiperlinku (saiti). Ja sūtītājs ir nezināms, nekādā gadījumā nevajadzētu vērt vaļā nepazīstamas interneta vietnes, jo tu vari inficēt savu datoru ar vīrusu un tml.
Kā izvairīties? Nu jau tas ir diezgan vienkārši – e-pastiem pašiem ir filtrs, kas izfiltrē spamus jeb mēstules un pārvieto tās uz atsevišķu mapi. Bet, tā kā pastāv iespēja mānīties ar sūtītāja vārdu, uzvārdu, nevajadzētu vērt vaļā dažādas adreses, kas norādītas e-pastā, ja zini, ka konkrēto cilvēku nepazīsti.

Lētie pirkumi

Bieži vien ebay vai citās interneta izsolēs, veikalos dažādas preces tiek pārdotas par neticami zemu cenu. Bet par preci jāmaksā iepriekš. Bieži vien šie sludinājumi ir maldīgi, vai nu prece vispār neatnāk, vai tā atnāk pilnīgi savādāka kā bija aprakstā – dators bez detaļām, neoriģināli CD diski utt.
Kā izvairīties no šāda veida krāpniecības? Pirms internetā kaut ko pērc, izvērtē preces stāvokli un apdomā, vai cena tiešām ir atbilstoša, jo, piemēram, pilnīgi jaunu, modernu datoru tu nevari nopirkt pa 50 Ls. Nepaļaujies tikai uz pārdevēju augstajiem reitingiem, jo arī ar tiem var krāpties.

Investīciju piedāvājumi
Investīciju piedāvājums ir ļoti populārs krāpniecības veids. Cilvēkam tiek piedāvāta iespēja investēt naudu strauji augošā uzņēmumā un gūt no tā peļņu. Bet rezultātā nav ne peļņas, ne uzņēmuma, ne investētās naudas.
Kā no tā izvairīties? Lai arī kā gribētos ticēt vieglai peļņai, apdomā vēlreiz.. pārskaitīt naudu mistiskam uzņēmumam ar mistiskiem solījumiem nav prāta darbs. Investē naudu tikai zināmos uzņēmumos, pārbaudi reģistrāciju un noslēdz līgumu, kurā ir atrunāta gan iespējamā peļņa, gan zaudējumi.

4 komentāru
  1. Runājot par Ebay.
    Katram pārdevējam ir savs reitings. Nav droši pirkt no jauniņajiem, it īpaši, ja pārdevējs pārdod pirmo reizi. Vienmēr ir jāizmanto iespēja apskatīties pircēju komentārus, ko tie ir atstājuši pēc preces saņemšanas. Ja pārdevēja reitings ir 97% un zemāk, es neieteiktu pirkt no viņa.
    Pats iekš Ebay iepērkos regulāri, un pagaidām nekādu problēmu nav bijis.

  2. Vēl var pievienot vienu krāpniecības veidu, kas legāli neskaitas krāpniecība, bet reāli tāda ir. Visi stulbie reklāmas bannerīši , tādi kā gribi uzzināt cik tu ilgi dzīvosi, vai kāds ir tavs IQ cipars utt. kur prasa ierakstīt savu telefona numuru un atpakaļ sūta kodu kuru pēc tam jāievad programmā lai aktivizētu. Šajos viso piedāvājumos maziem būrtiem ir lietošanas instrukcija, kur parasti izklausās tā kā apstiprinot savu piedalīšanos, jūs parakstaties uz pāris īsziņām katru nedēļu kas katra maksā 1,5Ls.. Skatieties, kas rakstīts maziem burtiem UZMANĪGI!!!

  3. Vēl ir krāpšanās ar dzīvniekiem.atdot par baltu velti,bet tev tik jāapmaksā ceļa izdevumi aviokompānijai.vēlējos sev suni.tad palasīju bankas rekvizītus ko man atsūtīja no “aviokompānijas”,jāpārskaita uz nez kāda arāba vārdu un uz Kamerūnu,nez kāpēc tad ne uz tās aviokompānijas kontu,kura starp citu saucas PetTravel.com??

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.