Neļauj sev darbā kāpt uz galvas!

Šobrīd dzīvojam grūtā laikā, valstī ir krīze, ļoti iespējams arī tavu darba vietu ir piemeklējusi šī nepatīkamā parādība. Bailes un nedrošība  par nākotni un darbu šobrīd ir ļoti izplatītas visā sabiedrībā. Lai saglabātu darbu, tev, iespējams, nākas strādāt vairāk un cītīgāk, bet atceries – neļauj sev kāpt uz galvas! Protams, attiecīgais laiks prasa attiecīgu attieksmi, ir jāpielāgojas, bet neaizmirsti arī par sevi un savām tiesībām.

Laikā, kad katram tuvāks ir savs  ērtais krēsls un mājīgais kabinets, nereti cieš dažādu pakāpju darbinieki:  uzrodas daudz un dažādi darbi, kas nekad nav bijuši minēti darba līgumā, tiek atnests darba līguma papildinājums par darba algas izmaiņām utt. Tādēļ arī pastāstīsim tev par visizplatītākajām riebeklībām, ko piedzīvojuši dažādi cilvēki, un kā pret šīm lietām pretoties.

Darba līgums
Ja agrāk tev bija vienaldzīgs tavs darba līgums, tagad gan atceries pārbaudīt, vai ar dokumentāciju viss ir kārtībā, pārliecinies vai par tevi pastāvīgi tiek maksāti nodokļi, to tu vari izdarīt jebkurā Valsts Ieņēmuma Dienesta (VID) birojā. Ja zaudēsi darbu un tavas darba attiecības nebūs bijušas pareizi nokārtotas, tev pat nepienāksies bezdarbnieka pabalsts, kas tev varētu dot nelielu handikapu, lai atrastu jaunu darbu.

Andris (27): No darba aizgāju pēc paša vēlēšanās, jo gan darba vide, gan alga kļuva neciešama. Reizi pusgadā saņēmu lapu par veiktajām sociālajām iemaksām. Tā gan nebija oficiāla lapa, bet tīri informatīva. Tad nu, kad vēlējos pieteikties uz bezdarbnieka pabalstu, izrādījās, ka man šādu tiesību nemaz nav, jo par mani nav maksāti nodokļi. Nezinu, kā tas ir iespējams. Šobrīd jau vairākus mēnešus skaidrojos ar bijušo darba vietu, bet pie nekāda gala rezultāta neesmu ticis.

Algas maiņa
Atceries, tev nedrīkst vienkārši atnest darba līguma papildinājumu par darba algas izmaiņām. Protams, jāsaprot, ka krīze skar visu valsti un, vairāk vai mazāk, lielāko daļu Latvijas uzņēmumu un organizāciju, tāpēc bieži vien nākas pielāgoties, bet tam jānotiek pārrunu ceļā. Ja atsakies parakstīt darba līguma papildinājumu, tavs atteikums nedrīkst kalpot par darba uzteikuma iemeslu. LR Darba likums paredz, ka tev ir tiesības atteikties no dažādiem papildinājumiem, ja tu tiem nepiekrīti.

Kristiāna (25): Atceros, kādā manā darba dienā man vienkārši atnesa darba līguma papildinājumu par darba algas izmaiņām. Tas bija, ja nemaldos, februāri, bet izmaiņas uz tā papīra bija jau no janvāra. Grāmatvede bija jau visu parakstījusi, uzspiedusi zīmogu, vēl tikai trūka mana paraksta. Jautāju: man ir izvēle? Man atbildēja: nē, nav. Toreiz arī ņēmu un parakstīju, nemaz īsti neaizdomājoties. Šobrīd pašai žēl, tīri principiāli liekas negodīgi, ka, ar tevi nerunājot, kaut kas tiek vienkārši mainīts.

Noslogotība
Daudzi šobrīd paliek bez darba, tāpēc darba devēji nereti šo situāciju izmanto savā labā. Tiek atlaisti darbinieki un atlikušie darbinieki uzņemas vairāku cilvēku funkcijas. Rodas pārslodze, darbs aizņem visu brīvo laiku, pat privātā dzīve paliek otrajā plānā, bet tu, baidoties zaudēt darbu, neprotestē. Tomēr atceries, kad sāki strādāt, tu parakstīji darba līgumu, kur bija minēti tavi darba pienākumi. Protams, šobrīd ieguvēji ir elastīgi cilvēki, bet nevajag aizmirst arī par savām vajadzībām. Ja jau reiz esi atstāta savā amatā, tātad uzņēmumam esi nozīmīga un vari doties parunāties ar savu priekšniecību gan par slodzi, gan par attiecīgu atalgojumu.

Ilze (31): Vairāki mani kolēģi tika pazemināti amatā, es savu nezaudēju, bet darba man kļuva stipri vien vairāk. Protams, alga man netika palielināta, tieši pretēji, bet nu pagaidām pārslodzi nejūtu, jūtos laimīga, ka saglabāju to pašu amatu.

Amata zaudēšana
Daudzos uzņēmumos ir gadījumi, kad darbinieks tiek pazemināts amatā bez pamatota iemesla. Bet arī šiem procesiem ir jānotiek pārrunu ceļā. Uzņēmums nedrīkst vienā dienā pazemināt tevi amatā, jo konkrētais amats vairs nav vajadzīgs. Arī par pazemināšanu amatā ir jāziņo mēnesi iepriekš, un tāpat kā darba uzteikuma gadījumā ir jāmin iemesls.

Inga (30): To, ka tieku pazemināta amatā, uzzināju piektdien un jau pirmdien sāku strādāt zemākā amatā. Tas viss likās ļoti negodīgi, bet labi apzinājos, ka liela „spurošanās” varētu atņemt man darbu pavisam. Ja vajadzētu iemeslu, lai mani atlaistu, kaut ko tāpat atrastu.

Atvaļinājumi un brīvdienas
LR Darba likumā ir noteikts, ka tev pienākas atvaļinājums divas reizes gadā, kā arī mācību atvaļinājums, ja mācies vai studē. Tev jābūt brīvām arī visām Latvijā noteiktajām brīvdienām un svētku dienām. Ja strādā maiņu darbu un tev svētku dienā tomēr ir jāstrādā, tad par šīm dienām tev pienākas dubulta samaksa. Darba devējam nav tiesības, pamatojoties uz mazo darbinieku skaitu, atteikt atvaļinājumu, jo, lai gan katrā uzņēmumā ir savi noteikumi, visi tomēr dzīvojam pēc Latvijas Republikas likumiem.

Dace (22): Šogad man bija jākārto kvalifikācijas eksāmeni un tādēļ vēlējos paņemt mācību atvaļinājumu, kas man arī pienācās. No sākuma viss bija kārtībā, bet tad dažas dienas pirms atvaļinājuma sākuma man paziņoja, ka man šis atvaļinājums nepienākoties, ka varu dabūt parasto, bet man tas nebūtu izdevīgi, ja tiktu atlaista, vai izlemtu aiziet no darba. Biju diezgan izmisusi un vērsos Valsts Darba Inspekcijā. Cilvēki tur ir ļoti pārslogoti, bet atsaucīgi. Viņi sazinājās ar manas darba vietas personāldaļas speciālisti, kas mēģināja apstrīdēt visai gudrus juristus. Beigās gan man šo atvaļinājumu piešķīra, bet darba attiecības ir krietni pabojātas. Paldies VDI par atsaucību un palīdzību, tiešām patīkami un gudri cilvēki, kas aizstāv strādājošo intereses.

Darba attiecību pārtraukšana
Ja gadījumā ir pienācis tas skumjais brīdis, kad draudi palikt bez darba attiecas arī uz tevi, neaizmirsti par savām tiesībām. Darba devējam nav tiesību pieprasīt, lai tu raksti atlūgumu, nav arī tiesību pieprasīt, lai tu paraksti abpusējo vienošanos par darba attiecību pārtraukšanu, jo abos gadījumos tu būsi zaudētāja – nesaņemsi kompensāciju no darba vietas. Ja raksti atlūgumu, tad arī bezdarbnieka pabalstu saņem tikai pēc vairākiem mēnešiem. Darba devējam tev ir jāizsniedz darba uzteikums ar pamatojumu. Par to, kādos gadījumos var pārtraukt darba attiecības, un tavām tiesībām šajā gadījumā vari lasīt  mūsu agrāk publicētā rakstā:
http://karjeraunnauda.espati.lv/index/view/raksts/Kados-gadijumos-darba-devejs-var-atlaist-darbinieku/id/554/

Likumīgais pamatojums
Ja vēlies vairāk uzzināt par savām tiesībām un pienākumiem darba vietā, vari iepazīties ar darba likumu, kas ir pieejams VDI mājas lapā – www.vdi.lv kā arī www.likumi.lv. Kā arī, ja tev rodas nesaskaņas vai pārpratumi darba vietā, droši vari griezties pēc palīdzības VDI. Ja nevēlies minēt savu vārdu vai savu darba vietu, zvani uz anonīmo uzticības tālruni (67312176) vai uz konsultatīvo tālruni (67186522), kur bez maksas tevi konsultēs VDI darbinieki, kas sniegs plašāku informāciju par tavām tiesībām un pienākumiem. Lai gan valsts piedzīvo grūtus laikus, tu joprojām esi cilvēks ar savām vajadzībām un savām tiesībām!

19 komentārs
 1. iesniedzu vidaa savu parmaksaato nodoklju paarskatu,bet kaa neienaak taa neienaak manaa kontaa taa naudinja no vida…vini laikam domaa ka man naudas pietiekami lai varu kadu gadu vai vairaakus pagaidiit vai?

 2. Man ir komentārs pie komentāriem – IIN pārmaksu valstij ir jāatmaksā noteiktos termiņos, ja nejaucu, tad tās bija 90 dienas (šie termiņi ir noteikti likumā) un, ja šajos termiņos valsts neatmaksā – faktiski rēķinās soda nauda (arī tā ir noteikta likumā). Soda naudas gan nav ļoti lielas, bet idejiski, ja valsts kavē šos termiņus, tad papildus IIN pārmaksātai summai Jums ir tiesības prasīt arī šo soda naudu. Kašķi par soda naudu protams neiesaku (jo lielas summas jau tās nebūs), bet painteresēties savā VIDā, kad ir sagaidāma atmaksa gan vajadzētu.

 3. Vispar espati.lv varbut varetu uzrakstit kadu rakstu par nodoklu parskatiem, jo es nezinu, kas tie par zveriem, piemeram…. Nekad neesmu sapratusi, kas kur jaiesniedz un ko tad tur isti un cik daudz var dabut atpakal! Butu loti pateiciga!

 4. Kam jānotiek valstī, lai cilvēki beigtu sūroties par nepietiekošām algām vai to trūkumu vispār un ķertos pie savas dzīves sakārtošanas. Ir tik daudz iespēju tagad. Varu pateikt kur: [email protected] vai 28332617

 5. jani esmu zvaniijusi un jautajusi,vini tik atbild lai gaidu ka naudu ieskaitiis bet kad taa arii nemineeja…

 6. VIDā ir kavējums uz mēnesi, t.i., saņemsi savu naudu nevis pēc 3 mēn., bet pēc 4, ja ne pat vēlāk, jo pēc Jāņiem VIDos vadīja info par marta pirmajos datumos iesniegtām deklarācijām… Pieļauju domu, ka dažās nodaļās tā ir, bet esmu pati personīgi redzējusi, ka citos tas ir “uzspēlēts”, jo tagad viņi atrunājas ar savu sakāmo “kā maksā, tā strādājam”, kaut kas līdzīgs ir arī VSAA, kur viss notiek gliemeža ātrumā! Bēdīgi, bet ciešam mēs visi…

 7. Man pārmaksāto IIN VID samaksāja laikā, 3 mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas datuma:)

 8. Mana situācija bija pavisam savādāka, kā tautā mēdz teikt “3 vienā”. Uz manīm tika veikts savādāks spiediens: man tika iedots līgums Jaunā redakcija kā pienākas 1 mēnesi iepriekš, bet ja es nepiekrītu jaunajam līgumam, es saņemšu uzteikumu par pilnu programmu. Par laimi biju tik lepna un nepiekritu jaunajam līgumam, uzteukums mani nenobiedēja, jo tas ir mazākais, kas var draudēt dzīves iekdienā (protams psiholoģiski tas ir smagi)ja novērtē sevi kā speciālistu (saprāta robežās)….bet pēdējā darba dienā, no manas algas tika veikti ieturējumi, kas pārsniedza 3 DL pantus. Galvenais, ko es izdarīju pareizi, ka tad, kad man iedeva rīkojumu, zem kura bija jāuzliek paraksts, ka iepazinos, es trekniem burtiem uzrakstīju NEPIEKRTĪTU, un aizgāju uz Valsts darba inspekciju. process ilga vairāk kā 5 mēnēši, bet es dabūju atpakaļ visu savu naudu. Vēlos izmantot iespēju un pateikt Lielu MEGA paldies Valsts darba inspekcijas darbiniekiem, es saprotu, ka šobrīd viņiem darba netrūkst. Jūs esat malači, tā tik turēt.

 9. Mana situācija bija pavisam savādāka, kā tautā mēdz teikt “3 vienā”. Uz manīm tika veikts savādāks spiediens: man tika iedots līgums Jaunā redakcija kā pienākas 1 mēnesi iepriekš, bet ja es nepiekrītu jaunajam līgumam, es saņemšu uzteikumu par pilnu programmu. Par laimi biju tik lepna un nepiekritu jaunajam līgumam, uzteukums mani nenobiedēja, jo tas ir mazākais, kas var draudēt dzīves iekdienā (protams psiholoģiski tas ir smagi)ja novērtē sevi kā speciālistu (saprāta robežās)….bet pēdējā darba dienā, no manas algas tika veikti ieturējumi, kas pārsniedza 3 DL pantus. Galvenais, ko es izdarīju pareizi, ka tad, kad man iedeva rīkojumu, zem kura bija jāuzliek paraksts, ka iepazinos, es trekniem burtiem uzrakstīju NEPIEKRTĪTU, un aizgāju uz Valsts darba inspekciju. process ilga vairāk kā 5 mēnēši, bet es dabūju atpakaļ visu savu naudu. Vēlos izmantot iespēju un pateikt Lielu MEGA paldies Valsts darba inspekcijas darbiniekiem, es saprotu, ka šobrīd viņiem darba netrūkst. Jūs esat malači, tā tik turēt.

 10. Man šķiet uz pirkstiem var saskaitīs tās darba vietas, kur atlaišana, algu samzaināšana, vai nobīdīšana tip zemākā amatā notiek likumīgi. Bet darbinieks tik bieži ir neapskaužamā stiuācijā, ka gan aizstāvot savas tiesības viņš rezultātā būs zaudētājs, gan pieņemot darba devēja pilnīgi kretīniskos noteikumus.

 11. mums darba no sakuma visiem tika pabazts zem deguna parakstit papiru par algu samazinajumu un nakamais – pirmajai kartai par saisinasanu un skirshanos abuseji vienojoties. ne tiem cilvekiem ko izmaksaja, neko. vienkarsi ka tadus sunjus izmeta. un tad vel dzenaja, lai uzreiz tai pat diena paraksta, ka iepazinushies un, lai nepaspej “saslimt”. ja var ticek, ka psaule valda kaut kads lidzsvars, tad ceru, ka shi pati attieksme un lidzigas situacijas atgriezies pie tiem, kas tik vienaldzigi un bez jebkadas cilvecibas chakareja citus.

 12. Projām jābrauc. Tāds ir secinājums. Un jāatgriežas pē laika, ja vispār te būs uz ko un dēl kā atgriezties.

 13. Prom jau brauc tie, kuriem nav darba. Tiem, kuriem ir, tie vel kaut kā turās un cer, ka būs labāk.

 14. Man personiski liekas, ka darba ņēmējs šobrīd ir neapskužami beztiesisks. Viņš trīc un dreb par savu vietu un ir gatavs uz visu.

 15. Cīnīties var atlaistie, a tie, kuriem jāpaliek diez vai pušplēstu vārdiņu kādam acīs pateiks, jo bail taču par savu vietu un lai arī visu laiku ejošu mazumā, bet tomēr – algu.

 16. Darba līgums ir ar 5 darba dienām, bet faktiski strādāt vajag visas 7, jo esam kultūras iestāde. kā vispār tas iespējams, ja pasākumi ir nedēļas nogalēs, bet pēc grafika …neviens nestrādā?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.