Neesi vienaldzīga! 4.februārī Pretvēža diena

Jau tradicionāli 4. februārī visā pasaulē tiek atzīmēta Pretvēža diena, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību cīņai ar ļaundabīgo audzēju. Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” izveidojusi unikālu video, aicinot ikvienu nebūt vienaldzīgam un atbalstīt cīņu pret vēzi.

Eiropā cīņa pret vēzi ir izvirzīta par vienu no 2010.gada prioritātēm, un viens no vadmotīviem – profilaktiskie pasākumi, kā rezultātā iespējams samazināt risku saslimt ar vēzi pat par 40%.
 
Sabiedrības aptauja
Biedrība „Dzīvības koks” Pretvēža dienas ietvaros veic sabiedrības aptauju ar mērķi noskaidrot sabiedrības attieksmi pret onkoloģiskajiem pacientiem, informētību par nozares aktuālajiem jautājumiem, kā arī profilaktiskajiem pasākumiem. Tāpēc, ja arī Tu vēlies atbalstīt, aizpildi aptaujas anketu.

 Uzdod sev interesējošos jautājumus
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” sadarbībā ar „Pacientu Ombudu” šodien aicina ikvienu uzdot sev interesējošos jautājumus par pacientu tiesībām, diagnostikas iespējām, ārstēšanu, rehabilitāciju un citiem aktuāliem jautājumiem, rakstot uz e-pasta adresi [email protected], uzdodot jautājumus Dzīvības koks forumā interneta vietnē www.dzivibaskoks.lv vai sociālajā tīmeklī Twitter , kā arī zvanot pa tālruni 67625339. Uzdot jautājumus un saņemt atbildes visi tiek aicināti no pulksten 10.00 – 17.00.
 
Statistikas dati runā paši par sevi
Statistikas dati par saslimstību ar ļaundabīgo audzēju ir biedējoši – vēzis tiek diagnosticēts katram trešajam eiropietim, savukārt katrs ceturtais no tā mirst. Katru dienu diagnozi „ļaundabīgs audzējs” izdzird aptuveni 6000 eiropiešu, savukārt, 3000 šī diagnozes dēļ mirst.[1]
Ļaundabīgie audzēji ir otrs lielākais nāves cēlonis Eiropā pēc sirds un asinsvadu slimībām. Šobrīd visā Eiropā katru gadu vēzi atklāj vairāk kā 3,2 miljoniem cilvēku. Ik gadu vairāk kā 1,7 miljoni cilvēki mirst no ļaundabīgā audzēja. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka, vēža izplatībai palielinoties par 2%, 2020.gadā Eiropā ik gadu ļaundabīgais audzējs tiks konstatēts aptuveni 4,8 miljoniem cilvēku. Šie ir skaitļi, kurus nevar un nedrīkst neņemt vērā. Latvijā ir vairāk kā 60 tūkstoši onkoloģisko pacientu, kas vēlas saņemt kvalitatīvu ārstēšanu un Eiropas pacientam cienīgu veselības aprūpi. Katru gadu no jauna diagnozi „ļaundabīgs audzējs” izdzird vēl aptuveni 10 000 cilvēku.
Diemžēl situācija onkoloģijā Latvijā ir viena no bēdīgākajām – vēl joprojām liels skaits ļaundabīgo audzēju tiek atklāts vēlīnās stadijās, kad efektīva ārstēšana vairāk nav iespējama, trūkst jaunākās paaudzes medikamentu, kas ievērojami uzlabotu pacientu pašsajūtu un paildzinātu dzīvildzi, nav rehabilitācijas iespēju. Viena no Latvijas onkoloģisko pacientu prioritātēm ir saņemt tieši tādas pašas ārstēšanas iespējas kā citu Eiropas Savienības dalībvalstu iedzīvotāji – savlaicīga diagnostikas, inovatīvi medikamenti un modernākās ārstēšanas tehnoloģijas, rehabilitācijas iespējas. Diemžēl jānorāda, ka Latvija šobrīd atrodas vienā no pēdējām pozīcijām starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, runājot par veselības aprūpi.
 
 „Dzīvības koks” mērķis – Eiropas līmeņa veselības aprūpe Latvijas pacientiem
Kā viena no šī brīža „Dzīvības koks” prioritātēm ir onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas programmas ieviešana Latvijā. Ļaundabīgais audzējs, atklāts agrīnā stadijā, ir ārstējams un izārstējams. Tomēr, lai pilnvērtīgi atgrieztos dzīvē, ir garš ceļš ejams – fiziska atbrīvošanās no audzēja ir tikai viena daļa no pilnīgas izārstēšanās. Daudz grūtāka ir emocionālā atgriešanās dzīvē, tāpēc psihosociālā rehabilitācijas ir vitāli nepieciešama.
 
„Dzīvības koks”, kurai piešķirts sabiedriskā labuma statuss, ir lielākā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. „Dzīvības koks” ir Eiropas krūts vēža organizācijas „Europa Donna” un Eiropas pretvēža organizācijas „European Cancer Patient Coalition” pilntiesīgs biedrs, pārstāvot Latvijas pacientu intereses Eiropas līmenī. „Dzīvības koks” piedalījies arī IMI (Innovative Medicines Initiative) organizētajos konkursos, īstenojis vairākus projektus sadarbībā ar Amerikas Pretvēža biedrību un atbalstījis AVON globālo iniciatīvu cīņā pret krūts vēzi. Šogad „Dzīvības koks” kļuvusi par vienu no Eiropas iniciatīvas „European Partnership for Action Against Cancer” dalībniekiem.
 
Ziedot „Dzīvības kokam” iespējams gan portālā www.ziedot.lv, gan „Dzīvības koks” labdarības interneta portālā www.percunziedo.lv.

13 komentārs
 1. Es, ļoti atavinojos, bet ar tik sačakarētu medicīnas sistēmu, kad cilvēks izvēlas labāk nezināt par savām slimībām, nekā iepīties maksāšanas jūgā par katru jaunu ārsta apmeklējuu un katru jaunu analīzi, tad mirstība tikai augs un augs un situācijas kļūs tikai sliktāka. Cilvēki baidās ātro palīdzību saukt, jo nav naudas ko samakāt, ja ārsti novērtēs, ka šis izaukums nav bijis atbilstošs. Tad – par kādu adekvātu un savlaicīgu vēža diagnostiku var būt runa????

 2. protams – cilvēkus iedrošināt vajag. bet. vēzis jau nav aklā zarna, kuras iekaisumu konstatē, izoperē iekaisušo piedekli un miers uz visiem laikiem. vēzīm taču ir metastāzes. un viņš nevienam nav solījis nedot par sevi zināt no jauna.

 3. Es aizpildīju to anketu, godīgi atbildot uz jautājumiem, ka baidos no izmaksām, ka arī garās rindas biedē, ja ej ar nosūtījumu, bet ja tāpat -vari tikt momentā, bet par tāaadu summu!

 4. Cilvēki tajā video rullītī droši vien apzināti izvēlēti, pģērbti un iegaismoti balti. balti cilvēki, balti halāti. tādi kā no tās psaules atnākuši. un kas sliktākais – tas mīlīgi uztaisītais pastāsts nedeva sajūtu, ka tā cieši un droši sī lieta ir ārstējama un izārstējama līdz galam. šito klipu vajadzētu uz babad.lv – apspriešanai.

 5. kaukā skumji palikās šito izlasot. un arī ripai taisnība. medicīnas sistēma ir tada, ka nu nekādi neveicina savalaicīgu diagnostiku un ārstēšanu:(((

 6. Reklāma tāda skumja. īpaši tās beigas, kur tā simpātiskā sieviete saka, ka citiem ir par ko parunāt: o, tam, redz, vēzis, zināji!? Ir tur kaut kāda nolemtība visā tajā. tieši tā. Viņa nedod ticību, ka tas ir ārstējams, lai arī smaidīgs un optimistisks ārsts noslēgumā saka, ka IR!!!!

 7. Mums jau četrās paaudzēs pa sieviešu līnju ģimenē mirst no vēža. Visas tās ķimijterapijas un sāpes – tas ir baisi skumjšs piedzīvojums. Šobrīd esam trīs ģimenes sievietes, bet ne ar mammu, ne mammas māsu nekad par šo tēmu nerunājam, lai gan zinu, ka visām tā laiku pa laikam iezogas prātā. Es arī izlasīju šo rakstu, noskatījos reklāmas rullīti un aizdomājos.

 8. interesanti, ka visiem runātājiem reklāmā (tiem, kam noteikta diagnoze), acis ir tādas īpašas. skatienā ir kaut kas tāds mīlošs un mierīgs. savādi.

 9. Njā, nez kā laikos, kad atņem visiem un līdz pēdējam, varētu iet vēža slimnieku apvienībai, kura cer uz tādu pat aprūpes līmeni kā Eiropā:( Turaties un lai jums izdodas! Jūs esat pelnījuši to labāko!

 10. Vai tad pret vēzi ir jēdzīga profilakse? Man šķiet vianigais var paveikties ar savlaicīgu diagnostiku, bet tā kā ir versija, ka šūnu mutācija notiek aiz nemitīgiem, sevī truētiem un krātiem pārdzīvojumiem un emocionālām sāpēm, tad, ko tur var noprofilaktēt? Ja nu vienīgi laikus sākt kopt galvu, domas un emocijas.

 11. Jūs esat kādreiz bijušas Onkoloģija centrā pie Gaiļezera? Nu tad tas ir kā diena un nakts ar šo optimistisko rakstu un rullīti. Tur ir tāda sajūta, ka visa milzu ēka izdala sāpes un ciešanas. Viņa visa sāp. Nekā optimistiska. Nekā cerīga.

 12. Njā Lienei var tikai piekrist un arī tiem, kas par mūsu veselības aprūpi un tās vēlmi palīdzēt cilvēkiem runā. Bēdīga situācija. Tas ir kā zināt, ka cilvēki noteikti slīks, bet stāvēt blakus un tā žēli skatīties.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.