Nedēļas nogales ieteikumi kino vakaram pie TV

TV1000
Piektdiena, 19. marts, plkst. 15.00
TRĪS KRĀSAS. ZILĀ /Trois couleurs: Bleu/
Drāma. Francija/ Polija/ Šveice, 1993.g.
Režisors – Kšištofs Kešļovskis.
Lomās: Žiljeta Binoša, Benuā Režens, Šarlote Veri.
Žilī ir vienīgā no ģimenes, kas izdzīvojusi traģiskajā autoavārijā – viņa zaudējusi gan meitu, gan vīru – slavenu komponistu. Nav viegli ar ko tādu samierināties, nav viegli atrast, kā dēļ turpināt dzīvi. Tomēr nākotne izrādīsies iespējama un, lai arī sērojošā Žilī vēlētos turpmāk dzīvot pilnīgi anonīmi, brīvi no saistībām un vientuļi Parīzē, cilvēkiem no viņas un viņas vīra agrākās dzīves ir savas vajadzības. Turklāt dzīvot turpina vīra mūzika…    
Ne tikai poļu, visa Eiropas kino meistara Kšištofa Kešļovska triloģijas "Trīs krāsas" pirmā un izcilākā, iespaidīgākā filma. Tāpat kā pārējās divas, to caurvij Francijas karoga krāsas – zilā, baltā un sarkanā, kas simbolizē brīvību, vienlīdzību un brālību. Mūzika te runā izsmeļošāk par vārdiem, klusums atklāj pārpasaulīgās skumjas un sāpju dziļumu patiesāk par histērijām. Izcils Žiljetas Binošas tēlojums – viņas jūtīgums niansēti atklājas ik skatienā un žestā. Tik unikāla ir Kšištofa Kešļovska uzticēšanās savai aktrisei – viņš nešaubās, ka tās sejas tuvplāns izsaka daudz vairāk par jebkuru darbību vai vārdiem. Filma no laikmeta, kad kino varoņi vēl nebija tikai instrumenti sižeta attīstīšanai, bet gan domājošas un jūtošas, noslēpuma apvītas personas.    
Trīs Francijas augstākie kino apbalvojumi – Cēzara godalgas, trīs Zelta Globusa nominācijas, Goija balva kā labākajai Eiropas filmai, godalgas Venēcijas Kinofestivālā. 
Sestdien, 20. martā, plkst. 15.00 triloģijas nākamā filma – "Trīs krāsas. Baltā".

TV21
Piektdiena, 19. marts, plkst. 17.00
NESAKI NEVIENAM /Ne le dis a personne/
Krimināla drāma/ detektīvfilma. Francija, 2006.g.
Režisors – Gijoms Kanē.
Lomās: Fransuā Klizē, Andrē Disoljē, Kristīna Skota-Tomase, Natālija Beija, Žans Rošfors, Žils Lelušs. 
Tika paveikts briesmīgs, brutāls noziegums – Aleksandra mīļotā sieva Margo tika nogalināta. Ir pagājuši jau astoņi gadi, bet Alekss joprojām nespēj samierināties ar notikušo. Izmeklēšana atsākas – ir atrasti jauni pierādījumi. Pierādījumi, kas apstiprina paša Aleksa vainu! Un tad kādudien viņš saņem anonīmu elektroniskā pasta vēstuli, kurā pūlī ir redzama sieviete. Tā ir Margo! Taču zem ziņas ir piezīme – nesaki nevienam!
Iespējams, ka Gijomu Kanē ("Pludmale") labāk pazīsti kā aktieri vai vismaz esi par viņu dzirdējusi kā par Marionas Kotijāras mīļoto vīrieti, taču "Nesaki nevienam" ir apliecinājums viņa režisora talantam. Tā ir intriģējoša, aizraujoša filma ar meistarīgi savērptu detektīvintrigu – Hārlana Kobena (latviski tulkots romāns "Klubs Jaguārs") bestsellera ekranizējums. Lielisks trillera žanra paraugs! Četras Cēzara godalgas.

TV1000
Piektdiena, 19. marts, plkst. 17.00
SAPNIS PAR ĀTRUMU (PASAULĒ ĀTRĀKAIS "INDIĀNIS")
/The World’s Fastest Indian/
Biogrāfiska drāma. Jaunzēlande/ ASV/ Šveice/ Japāna, 2005.g.
Režisors – Rodžers Donaldsons.
Lomās: Entonijs Hopkinss, Ārons Mērfijs, Tesa Mičela, Kreigs Hols, Enija Vitla, Gregs Džonsons.
Tā jau gan jaunie gribētu – lai vecie klusi sēdētu kaut kur prom no acīm. Bet Bārts Monro joprojām nevienam negriež ceļu un nepazīst ne miera, ne baiļu. Viņam joprojām ir sapnis – ar savu antīko, taču paša uzlaboto motociklu "Indian" pārsniegt pasaules ātruma rekordu. Bet tāpēc sirmajam jaunzēlandietim jādodas uz tam vispiemērotāko vietu, uz otru pasaules malu – uz Bonevilu Amerikas Savienotajās Valstīs, kur uz izžuvuša sāls ezera gultnes tiek rīkotas sacensības visātrākajiem. Kad sirds sāk streikot, Bārts saprot, ka sapņa piepildīšanu atlikt vairs nedrīkst, un dodas ceļā… 
"Pasaulē ātrākais "Indiānis"" ir īstā filma vakaram ar tēti, kas sniegs mazliet iedvesmas un dzīvesprieka. Fascinējošs Entonija Hopkinsa tēlojums bez mazākās Hanibāla Lektera vai Pikaso manierīguma atblāzmas, bet ar tik apbrīnojamu sirsnību un niansētību veidots! Aizrautība, spēja brīnīties par pasauli, bet vienlaikus arī veco laiku džentlmeniskums un kautrīgums, kādu iemieso viņa varonis, neatstāj vienaldzīgu. Stāsts par Bārtu Manro nav izdomājums – režisors Rodžers Donaldsons, kas uzaudzis Jaunzēlandē, stāsta par cilvēku, kuru pats apbrīnoja jaunībā. Un savu motociklu Bārts uzrunā sieviešu dzimtē…     


TV21
Piektdiena, 19. marts, plkst. 19.15
BALTAIS OLEANDRS /White Oleander/
Drāma. ASV/ Vācija, 2002.g.
Režisors – Pīters Kosminskis.
Lomās: Mišela Feifere, Elisona Lomena, Robina Raita Penna, Renē Zelvēgere, Džons Bilingslijs, Billijs Konolijs, Svetlana Jefremova, Patriks Fjudžits.
Astrīda par savu mammu stāsta, ka Ingrīda ir visskaistākā sieviete, kādu viņa jelkad redzējusi. Diemžēl arī visbīstamākā… Kā baltais oleandrs – tik brīnumskaistiem ziediem, tomēr indīgs. Ingrīda nekad nav mēģinājusi samierināties – ja viņa ir pazemota, tad atriebjas, ja dusmīga, tad rīkojas. Taču, ļaujoties kaislībām, Ingrīda posta ne tikai savu, bet saindē arī savas meitas dzīvi…  
Pīters Kosminskis ietērpj arī latviski tulkotās rakstnieces Dženetas Fičas skumjo stāstu tik patīkamā un pat valdzinošā vizuālajā ietērpā – saulainās Kalifornijas apstākļos, visskaistāko aktrišu portretos, ka uz brīdi skumjas pat aizmirstas. Aizmirstas, ka vispār jau audžumātes, kuru ģimenēs parasti nonāk bērni no nelabvēlīgām ģimenēm, nav jaunas un žilbinoši daiļas. Tomēr šajā filmā ir ne tikai, kur acīm veldzēties. Mātes un meitas attiecību traģēdijas stāsts paliek atmiņā vēl ilgi.   

LNT
Sestdiena, 20. marts, plkst. 21.10
MĪLESTĪBA UN CITAS KATASTROFAS /Love and Other Disasters/
Romantiska komēdija. Francija/ Apvienotā Karaliste, 2006.g.
Režisors – Aleks Kešišians.
Lomās: Britanija Mērfija, Metjū Raiss, Santjago Kabrera, Eliots Kovens, Stefānija Bīčema, Maikls Lērners, Ketrīna Teita.
Emīlijai patīk būt par viņas mazās draugu sabiedrības dvēseli. Un viņai nav iebildumu parūpēties par to, lai vientuļie atrastu viens otru. Vai gan nebūtu jauki, ja Emīlijas labākajam draugam, gejam Pīteram saskanētu ar tās jauno, glīto kolēģi – fotogrāfa asistentu Paolo? Emīlija pati jūtas tik nepiespiesti Paolo klātbūtnē – ir taču jauki būt izskatīga, šarmanta un inteliģenta vīrieša sabiedrībā un neuztraukties, ka viņš sāks uzmākties! No pirmā acu skatiena Emīlija ir bijusi pārliecināta, ka Paolo ir gejs, un attiecīgi arī uzvedas. Tikai… viņš nav gan! Un mīļuprāt būtu kopā ar Emīliju, nevis viņas draugu,  diemžēl pati meitene to nemaz nepamana…           
Tiešām šarmanta romantiska komēdija. Tās sižets gan ir gauži paredzams un principi šabloniski, tomēr apburoši filma ir tik pašironiska, kas ar to vien visus šablonus padara nekaitīgus. Nav iespējams neiemīlēt meiteni, kas uzskata sevi par attiecību eksperti, kaut patiesībā neredz tālāk par savu degungalu, ja tā tik ļoti atgādina Odriju Hepbernu un Bridžitu Džounsu vienlaikus. Un protams, filma iegūst vēl citu nokrāsu tagad, kad tik ļoti jaunā, apburošā un visu mīlētā aktrise Britanija Mērfija izrādījusies pāragri mirusi.

 

TV3
Sestdiena, 20. marts, plkst. 23.30
AUKSTAIS KALNS /Cold Mountain/
Kara filma/ melodrāma. ASV, 2003.g.
Režisors – Entonijs Mingella.
Lomās: Džūda Lovs, Nikola Kidmena, Renē Zelvēgere, Eilīna Etkinsa, Brendans Glīsons, Filips Sīmors Hofmans, Natālija Portmena, Džovanni Ribizi, Donalds Sazerlends.
Visa viņas dzīve ir Pilsoņu kara posta iznīcināta, taču Eida vēl nepadodas – viņas drosmes pēdējā izpausme ir palikt Aukstajā kalnā, uzticīgi gaidīt savu mīļoto atgriežamies, pat nezinot, vai Inmens vispār vēl ir dzīvs. Bet viņš ir gan – pieredzējis kara šausmas un ievainots, tomēr dzīvs. Dezertējis no konfederātu armijas, Inmens dodas garajā ceļā atpakaļ uz Dienvidiem, pie savas mīļotās.
Pāragri mirušā kinorežisora Entonija Mingellas – filmu "Angļu pacients" (The English Patient, 1996.g.) un "Talantīgais misters Riplijs" (The Talanted Mr. Ripley, 1999.g.) autora – priekšpēdējā filma, skaista un majestātiska sāga par tēmu, par kuru grāmatā "Vējiem līdzi" šķietami jau pateikts viss. Filmēšanas laukumā Rumānijā anglis, austrāliete, ebrejiete un, ak, vismaz viena amerikāniete (kaut arī ar visneamerikāniskāko uzvārdu) Renē Zelvēgere cīnās cauri dienvidnieku  akcenta džungļiem filmā. Pietiekami pārliecinoši – filma saņēmusi septiņas Oskara, trīspadsmit Britu Kinoakadēmijas, astoņas Zelta Globusa balvas nominācijas, visas minētās godalgas Renē Zelvēgerei kā labākajai otrā plāna aktrisei.  

TV1000
Svētdiena, 21. marts, plkst. 15.00
MIS POTERE /Miss Potter/
Biogrāfiska drāma. Apvienotā Karaliste/ ASV, 2006.g.
Režisors – Kriss Nūnens.
Lomās: Renē Zelvēgere, Jūens Makgregors, Emīlija Vatsone, Barbara Flinna, Bils Patersons, Filida Lo, Loids Ouens. 
Laikā, kad dzīvoja Beatriksa Potere, trīsdesmit gadu vecai sievietei nebija ierasts uzdrīkstēties atteikt preciniekiem, nebija arī ierasts, ka sieviete pelna naudu un gūst panākumus, jo īpaši, ja tas notiek, pateicoties bagātai iztēlei. Taču, ja ne mis Poteres uzņēmība, angļu bērni nebūtu iepazinuši vairākus no visbrīnišķīgākajiem pasaku varoņiem. Neviens neticēja Beatriksas Poteres spējām, pirms viņas dzīvē neparādījās jaunais un nepieredzējušais grāmatizdevējs Normans Vornss. Viņu abu aizraujošākais stāsts tomēr norisinājās ārpus grāmatu lappusēm… 
Kaut kā gluži neapzināti šīs nedēļas filmu izlase veidojas par tādu kā Renē Zelvēgeres retrospektīvu – jau trešā filma, kurā aktrise beidzot ir arī galvenās lomas atveidotāja. Stāsta pamatā ir patiesa bērnu grāmatu autores Beatriksas Poteres biogrāfija, filmas autoriem izdevies lieliski parādīt abas pasaules – gan gadsimtu mijas Angliju ar neskaitāmiem ierobežojumiem neprecētai sievietei, gan košo un aicinošo mis Poteres iztēles pasauli, kurā nav ne ierobežojumu, ne aizspriedumu.   

TV1000
Svētdiena, 21. marts, plkst. 19.00
ATCERĒTIES TĒVU /And When Did You Last See Your Father/
Drāma. Apvienotā Karaliste/ Īrija, 2007.g.
Režisors – Anands Takers.
Lomās – Kolins Fērts, Džims Boudbents, Džuljeta Stīvensone, Īleina Kesidija.
Rakstnieka Bleika Morisona attiecības ar viņa tēvu nekad nav bijušas vienkāršas. Tās nemaz nevarētu būt vienkāršas, ja runa ir par divām tik spēcīgām personībām. Taču brīdī, kad Bleiks uzzināja, ka tēvs ir nedziedināmi slims ar vēzi, viņš aizdomājās – kad pēdējoreiz viņš patiešām satika savu tēvu? Aktīvu un pie labas veselības? Kad pēdējoreiz neļāva strīdiem un savam aizvainojumam nomākt abu attiecības? Tik ilgi pats Bleiks izvairījies no tikšanās, lai nebūtu jārunā ar tēvu, un nu sapratis, ka vēlas runāt, tikai ir gandrīz jau nokavējis. Un kad tu pēdējoreiz patiešām satiki savu tēvu?
Atklāts un sirsnīgs, bet arī skumjš un nožēlas pilns rakstnieka Bleika Morisona atmiņu stāsts par savu tēvu, bestsellers 1990. gados. Kolins Fērts un Džims Broudbents ir meistarīgi aktieri, viens otra cienīgi partneri un ir brīži, kad viņu līdzība uz ekrāna satriec.  

TV1000
Svētdiena, 21. marts, plkst. 20.35
DEJOTĀJA TUMSĀ /Dancer in the Dark/
Drāma/ mūzikls. Dānija/ Vācija/ Nīderlande/ Itālija/ ASV/ Apvienotā Karaliste/ Francija, 2000.g.
Režisors – Larss fon Trīrs.
Lomās: Bjorka, Katrīna Denēve, Deivids Morss, Udo Kīrs, Pīters Stormērs, Džoels Grejs.
1964. gads. Selma no Čehoslovākijas pārcēlusies uz Ameriku, bet vienalga ir spiesta grūtā darbā fabrikā strādāt dienu un nakti. Viņa krāj katru lieko dolāru, lai paspētu izglābt savu dēlu no slimības, ar kuru sirgst pati. No slimības, kas liek progresēt aklumam. Mierinājumu vājredzīgā Selma rod mūzikā un jo īpaši krāšņo mūziklu pasaulē. Mūziklos gan nekad nekas tiešām biedējošs nemēdz notikt, arvien viss beidzas laimīgi, diemžēl pavisam citādāks ir pašas Selmas liktenis.
Vienaldzīgo pret Larsa fon Trīra filmām nav – daudzi tās pamatoti uzskata par izcilām, daudzi gluži pretēji – ienīst. Tikpat pamatoti. Tomēr šīs filmas nenoliedzami ir satriecoši iedarbīgas, tāpēc bez ievērības nav atstājamas. "Dejotāja tumsā" turklāt ir nozīmīgs apvērsums mūziklu žanrā un, ja ne citādi, tad jāredz vismaz Bjorkas dēļ.    


 
LTV1
Svētdiena, 21. marts, plkst. 21.25
P.S. ES MĪLU TEVI /P.S. I Love You/
Melodrāma/ romantiska komēdija. ASV, 2007.g.
Režisors – Ričards Lagravenīzs.
Lomās: Hilarija Svanka, Džerards Batlers, Līsa Kudrova, Džīna Geršona, Ketija Beitsa, Džefrijs Dīns Morgans. 
Viņiem abiem kopā ir tik labi, ka Holijai ir aizdomas – tā ilgi būt nav iespējams, notiks kas slikts. Un notiek arī – nāve šķir Holiju no viņas kvēli mīlētā vīra Džerija. Lai kā pūlētos draugi, Holijas bēdas un izmisumu viņiem remdēt neizdodas. To spētu tikai Džerijs… Un notiek pārsteidzošais – Džerijs patiešām turpina rūpēties par savu sievu, vadīt, uzmundrināt, pasniegt viņai dāvanas arī pēc tam, kad ir miris!
Parasti nāve ir tā, ar kuru viss beidzas – "viņi dzīvos ilgi un laimīgi, līdz nāve tos šķirs." Taču šajā pirms diviem gadiem ļoti populārajā filmā ar jaukās Bītlu dziesmiņas nosaukumu nāve ir sākums, un, lai arī bēdīgs sākums, viss vēl mainīsies. Laimīgas beigas vēl ir iespējamas. Režisors Ričards Lagravenīzs stāsta, ka esot gribējis parādīt jau tolaik ar Oskara balvu godalgotās Hilarijas Svankas kā aktrises šķautni, kas līdz tam bija palikusi neizmantota – to, ka viņa ir romantiska un ļoti sievišķīga. Un tas viņam patiešām ir izdevies – ja sākotnēji šķiet, ka nevarētu būt nesaderīgāka pāra par Džerardu Batleru un Hilariju Svanku, jau ātri vien kļūst skaidrs, ka abi kopā ir apburoši. Tāpat kā pati filma, lai cik nepārliecinošs liktos tās sižets. Taču arī slavenās filmas "Spoks" sižeta atstāstā visdrīzāk nekas neliecinātu, ka tā ir lieliska filma, bet "P.S. Es mīlu tevi" ļoti, ļoti gribētu būt tāda filma kā "Spoks". Virsotnes sasniegt gan neizdodas, tomēr jaukam, romantiskam vakaram noder itin labi. 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.