NAŠĶI, kurus DRĪKST – 4 receptes

Vai tiešām dzīve iekārtota tik netaisnīgi, ka viss, kas garšīgs, ir neveselīgs? Kartupeļu frī, hamburgers un treknas tortītes diētas ārsti uzskata teju vai par nacionālo nelaimi. Bet kurš gan ir ar mieru pārtikt vienīgi no tvaicētiem dārzeņiem, liesas gaļas un saldajā uzgrauzt ābola šķēli.

Izeja ir! Izrādās, ka katram neveselīgam ēdienam ir vismaz viena daudz veselīgāka versija. Turklāt ne mazāk garšīga.
 
Ja esi nolēmusi uzsākt veselīgāku dzīvi, tas nenozīmē, ka turpmākt būs jāgrauž svaiga kāpostu lapa un jāmet līkums McDonaldam un līdzīgām iestādēm, lai tikai nekristu kārdinājumā. Ja ikdienas ēdienkarte ir pietiekami veselīga un pārdomāta, pa retam nedaudz neveselīgas pārtikas neko ļaunu nenodarīs. Bet, ja nu kāre pēc aizliegtajiem kārumiem tuvojas kā vilnis un jūti, ka rīt vai parīt bez kārtējā hamburgera vai čipsiņiem nu nekādi neiztikt, lūko, vai tos nevar pagatavot veselīgāk. Turklāt, jo biežāk sarīkosi sev mazus svētkus ar neveselīgo ēdienu veselīgākajām versijām, jo mazāk tevi uzrunās čipsiņu un cepumu plaukti veikalā un nevilks uz fāstfuda ieskrietuvju pusi. Lai izdodas un lai garšo.
 
Kečups
Tik pierastā un ikdienišķā mērce, ko mēdzam pievienot gan ceptai gaļai, gan kraukšķīgiem kartupeļiem, gan rīta omletei. Diemžēl par veselīgu to nenosauksi. Un ne jau tāpēc, ka kečupa garšas iegūšanai būtu nepieciešama kāda kaitīga viela, bet gan tāpēc, lai veikala plauktā sārtās mērces pudeles varētu stāvēt bez bēdu un mūsu ledusskapī, jau atvērtas, kalpot teju vai gadu, kečupam tiek pievienots milzum daudz E vielu, konservantu, garšas pastiprinātāju un citu ērtu, bet veselībai nedraudzīgu piedevu.
Tad nu tā, ja vien tev ir mazliet laiksa un iedvesmas, tuvojoties tomātu sezonai, apgūsti kečupa vārīšanas prasmi pati. Dūšīgi pastrādā, lai ziemā krājumi neapsīktu.
 
1 kg tomātu
4 ķiploka daiviņas
2 čilli pipari
Maziņš saišķītis timiāna
Maziņš saiškītis bazilika
2 ēdamkarotes extra virgin olīveļļas
250 ml baltvīna etiķa
2 ēdamkarotes cukura
1 tējkarote balto piparu graudiņu
1 kanēļa miziņa
2 krustnagliņas
Sāls pēc garšas
Nedaudz extra virgin olīveļļas pārliešanai
 
Tomātus atdala no miziņas (iegriez krustiņu tomāta galā un uz mirkli ievieto to verdoša ūdens peldē, tad pārlej ar aukstu ūdeni un atdali miziņu). Izgriez serdi, bet pašu tomātu sagriez gabaliņos. Atbrīvo no miziņas ķiploka daiviņas, iztīri no sēklām čilli pipariņus un atdali no kātiņiem garšaugus. Visu sakapā nelielos gabaliņos. Katliņā uzkarsē eļļu un nedaudz apcep ķiploku, čilli un garšaugus. Pievieno visas pārējās sastāvdaļas, izņemot sāli, un uz nelielas uguns vāri aptuveni 40 minūtes, līdz masa kļūst biezāka. Izberz to caur sietu, ielej atpakaļ katlā, pievieno sāli un vēlreiz uzvāri. Pildi ar karstu ūdeni izmazgātās pudelēs un pārlej ar plānu eļļas kārtiņu. Uzliec vāku un ļauj kečupam atdzist. Tad uzglabā ledusskapī un izlieto aptuveni 6 mēnešu laikā.
 
Kartupeļu frī
Vēl viena visu iecienīta, bet diemžēl ne pārāk veselīga uzkoda ir katrupeļu frī. Protams, tos var aizvietot ar mundierī, krāsnī ceptiem kartupeļiem. Bet, ja vēlies izbaudīt gan kartupeļus, gan pikantu piedevu – ierasto frī ar kečupu aizvieto ar krāsnī ceptiem kartupeļiem ar pikantām piedevām.
 
1 kg kartupeļu
Šķipsniņa sāls
½ tējkarote ķimeņu
3 + 4 ēdamkarotes olīveļļas
250 g šampinjonu
100 g melno olīvu bez kauliņiem
250 g mazo tomātiņu
1 čilli pipariņš
Sāls un pipari pēc garšas
Neliels saišķītis bazilika
 
Nomazgā, bet nemizo kartupeļus. Katliņā uzvāri ūdeni, pievieno sāli un ķimenes un vāri kartupeļus aptuveni 20 minūtes, nokās. Tikmēr uzsildi cepeškrāsni līdz 170 grādiem un iezied cepamo plāti ar olīveļļu.
Notīri šampinjonus un sagriez četrās daļās, olīvām notecini šķidrumu un sagriez uz pusēm. Tāpat arī tomātiņus kārtīgi nomazgā un pārdali uz pusēm.
Kad kartupeļi mazliet padzisuši, sagriez tos četrās daļās, sajauc ar sēnēm, olīvām un tomātiem un izber vienmērīgā kārtiņā uz cepamās plāts. Pa virsu sakaisi sasmalcinātu čilli pāksti, pārkaisi ar sāli, pipariem un sīki sagrieztu baziliku. Apslaki ar atlikušo olīveļļu un cep cepškrāsnī aptuveni 20 minūtes, ik pa laikam apmaisot.
 
Čipsi un dipi
Lai gan čipsi nav veselīgākais ēdiens, no tiem atteikties ir gandrīz neiespējami. Kurš gan nezina, cik labi garšo tāds kraukšķīgs čipsiņš, it sevišķi, ja pamērcēts garšīgā dipmērcītē. Īsts gardumiņš. Bet diemžēl ne tas veselīgākais. Gan tāpēc, ka pagatavots eļļā, gan tāpēc, ka, lai garšotu tīkami, tam pievienots garš E vielu saraksts. Tas pats attiecas uz gatavajām dipmērcītēm. Tāpēc, lai gan gatavošana mājās čipsus nepadarīs par veselīgāko no ēdieniem, tomēr tie būs labāki nekā veikalā pirktie. Un centies neveselīgo čipsu ēšanu padarīt veselīgāku, nomainot majonēzi pret jogurta mērci.
 
5 lieli kartupeļi
1 l eļļas
2 tējkarotes sāls
2 tējkarotes timiāna
Mērcei
200 g jogurta bez piedevām
2 ēdamkarotes piena
Saišķītis pētersīļu
Saišķītis diļļu
1 čilli pipars
Sāls un pipari pēc garšas
 
Kartupeļus nomizo un sagriez ļoti plānās šķēlītēs. Šķēlītes liec aukstā ūdenī, noskalo un pāris reižu nomaini ūdeni. Sakarsē eļļu līdz 180 grādiem (vari to pārbaudīt, katliņā iemetot maizītes gabalu – ja tas ātri kļūst zeltains, eļļa gatava). Kartupeļu šķēlītes rūpīgi nožāvē uz papīra dvieļa un pa nelielām porcijām liec eļļā vārīties. Kad čipsi kļūst zeltaini brūni, ar putu karoti tos izcel no eļļas un atbrīvo no liekajiem taukiem nosusinot ar papīra virtuves dvieli. Pārkaisi ar sāli un timiānu.
Mēcei samaisi jogurtu, zaļumus, garšvielas un pārkaisi sasmalcinātu čilli pāksti.
Ja vēlies patiešām veselīgu uzkodu, tad čipsu vietā garšīgajā dipmērcē vari pamērcēt svaigu dārzeņu gabaliņus.
 
Hamburgeri
Vēl viena klasika, ar kuru mūs iepazīstināja pasaule pēc dzelzs priekškara krišanas. Nenoliedzami garšīgs un tikpat nenoliedzami neveselīgs. Taukainā kotlete un ar cukuru bagātā bulciņa, plus vēl kečupa un majonēzes kārtiņa, kurai tikai skata pēc pievienota kāda vientuļa salātu lapa vai gurķa šķēlīte.
Bet, ja saldo balmaizes bulciņu aizvieto ar rudzu maizi, ja kotleti grilē vai cep pati un majonēzes vietā pagatavo mērci no liesa krējuma, kam pievieno daudz daudz zaļumu, iespējams, šis ēdiens ir pat tīri tā nekas.
 
4 vidū pārgrieztas rudzu rikas
1 liels tomāts
1 galviņa salātu
Kotletei
500 g maltās gaļas
1 baltmaizes šķēle
1 apelsīna miziņa
1 tējkarote raudenes
1 ēdamkarote sojas mērces
2 ēdamkarotes pētersīļu
2 ēdamkarotes eļļas
Mērcei
100 g liesa skābā krējuma
50 g čilli mērces (saldskābā mērce)
½ sasmalcināta sīpola
 
 
Apelsīnu noplaucē un miziņu sarīvē, baltmaizi sadrupini. Samaisi mīklu no maltās gaļas, baltmaizes, apelsīnu miziņām, raudenes un sojas mērces, kā arī pētersīļiem. Sadali mīklu četrās daļās un no katras izveido kotleti. Cep sakarsētās taukvielās no abām pusēm gatavu. Nosusini liekos taukus virtuves dvielī.
Salātus un tomātu nomazgā. Salātus sagriez garenās strēmelēs, bet tomātu – ripiņās. Mērces sastāvdaļas kārtīgi samaisi.
Maizītēs kārto salātus, kotleti, tomāta ripiņu un mērci. Pasniedz nekavējoties.
Ja vēlies, lai hamburgers būtu vēl veselīgāks, mērci gatavo ar jogurtu, bet kotletes vietā liec šķēli grilētas gaļas.
 
Nobeiguma vietā
Dažreiz norauties un apēst kaut ko neveselīgu nemaz nav tik slikti, lai izjustu fāstfuda garšu, kas parasti pēc pāris hamburgeru (čipsu paciņu utt.) notiesāšanas nemaz vairs nevilina. Būs vieglāk atgriezties pie saviem veselīgās ēšanas principiem, lai nepadarītu džankfudu par aizliegto augli, kas, kā zināms, vienmēr ir saldāks.
Jo, kas gan būtu dzīve bez kārdinājumiem un iespējām kaut ko izdarīt nepareizi. Turklāt ievērot visus noteikumus taču ir tik garlaicīgi! Tāpēc centies savā ikdienā ēst veselīgi, bet negrauz nagus, kad tavā ceļā trāpījusies ātrās ēšanas ieskrietuve ar kārdinošiem kartupelīšiem. Arī tas dažreiz ir veselīgi! Tavai prāta diētai noteikti.

4 komentāru
  1. njaa ssodien slaida meiccaa iegaadaajaas Lielo BigMac komplektu+2 čīzīšus+desertaa veel MCFlurry saldeejumu…un veel domaja par nuggetiem bet pardomaja ka laikam tomer neieliidiis kungjii :DDD

  2. Jā šis raksts iedrošināja darīt kautko lietas labā!
    tagad man tieši jātaisa raksts par veselīgu uzturu un paņemšu nedaudz matereālus no šējienes! 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.