Mēneša tēma – ādas veselība. Konsultē dermatoloģe Kristīne Azarjana

Kā jau solījām, espati.lv ekspertu rubrika atgriežas ar pilnu jaudu, bet tā ne tikai atgriežas, tā arī pārveidojas. Turpmāk mēneša sākumā publicēsim mēneša tēmu un uzrunāsim dažādu nozaru speciālistus par aktualitātēm konkrētajā sfērā. Tāpat aicināsim tev uzdot jautājumus mēneša ekspertam, uz kuriem atbildes espati.lv publicēsim divu nedēļu laikā.
Šoreiz espati.lv viesojas pie dermatoloģes Kristīnes Azarjanas, kas stāsta mums par aktuālākajām ādas problēmām, kā tās rodas, kā pareizi kopt ādu un kādi vitamīni ādai nepieciešami. 

Izplatītākās ādas problēmas
Kā pastāstīja daktere Kristīne Azarjana, varētu izveidot  topu ar populārākajām ādas problēmām, kas parasti piemeklē cilvēkus. Visizplatītākā ādas problēma ir pinnes, kas ir aktuālas jauniešiem un arī pieaugušiem cilvēkiem. Nākamā izplatītākā ādas problēma ir seborejiskais dermatīts, ko parasti izraisa sēnīte, kas dzīvo uz ādas. Seborejsikais dermatīts izpaužas, kā ādas lobīšanās ap degunu, starp uzacīm, arī galvas matainajā daļā. Ja āda lobās galvas matainajā daļā, cilvēks to izjūt kā blaugznas. Un trešo vietu izplatītāko ādas problēmu topā ieņem alerģijas, kas var būt arī ģenētiski iedzimtas (atopiskais dermatīts), kas izpaužas kā ādas nieze, sausums un apsārtums. Daudziem ir arī kontaktdermatīts, kas ir alerģija uz kādām konkrētām vielām. Kā ceturtā izplatītākā problēma ir dažādas sēnītes, piemēram, ļoti izplatīta ir nagu sēnīte.

Ādas problēmu rašanās iemesli
Viens no biežākajiem iemesliem, kādēļ cilvēki cieš no šīm problēmām, ir infekcijas, kuras dažādos veidos tiek nodotas no cilvēka cilvēkam. Runājot par seborejisko dermatītu, neviens īsti nemāk pateikt, kādēļ šī sēnīte rodas. Ļoti iespējams, pie vainas ir kādas iekšķīgas problēmas – problēmas ar kuņģi vai vairogdziedzeri.  Pinnēm bieži vien pie vainas ir hormonālas izmaiņas organismā.
Lai precīzi noteiktu, kas īsti izraisa ādas problēmas, cilvēkam nereti ir jāveic kompleksā izmeklēšana, jo ādas problēmas parasti nav saistītas tikai un vienīgi ar ādu. Āda ir kā organisma stāvokļa spoguli, kas var norādīt uz kādām citām problēmām.
Visgrūtāk ir atrast alerģijas iemeslus, jo reizēm ir grūti noteikt, no kā tieši cilvēkam ir alerģija, bet kad šī viela ir noteikta, nepieciešama speciāla ādas kopšana.

[BANNER]

Uztura nozīme ādas veselībai
Lai āda būtu pēc iespējas veselīgāka un labākā stāvoklī, vēlams lietot veselīgu, pareizi sabalansētu uzturu, kas ietver  sevī visas uzturvielu grupas. Par konkrētām uztura grupām, kas būt jāizslēdz vai jāsamazina uzturā, var runāt tikai tad, kad tiek ārstēta, kāda konkrēta ādas problēma. Piemēram, ja cilvēkam ir pinnes, vēlams stipri ierobežot saldumu, ķīmisko dzērienu un junk food patēriņu, jo tas viss atsaucas uz ādu.
Ļoti noderīgi ādai, tāpat kā citām orgānu grupām, ir burkāni, jo ādai ir nepieciešams vitamīns A, kas visvairāk ir tieši burkānos. Bet tā kā burkānus, iespējams, nav tik viegli ēst lielā daudzumā, tad var dzert arī burkānu sulu. Bet šo sulu vajadzētu dzert kursa veidā, jo to nav ieteicams dzert ilgāk par divām nedēļām reizi dienā. Šādu kursu var veikt reizi divos mēnešos. Bet, kā uzsver daktere Azarjana, ja uzturs ir sabalansēts, nav vajadzības nevienu produktu īpaši izcelt.

Ūdens nozīme ādai
Vēlamais ūdens patēriņš veselīgai ādai ir apmēram divi litri dienā. Ja tiek ārstētas kādas saslimšanas, tad šis daudzums var sasniegt trīs litrus dienā. Ja cilvēks nepatērē pietiekami lielu daudzumu šķidruma, tad var sākties dažādas ādas problēmas,  āda var kļūt sausāka, var rasties arī iekšķīgas problēmas ar nierēm u.c.
Bet, runājot par ūdeni no ārpuses, tas darbojas tieši pretēji – sausina ādu. Mazgājoties ir rūpīgi jāizvēlas mazgāšanās līdzekļi, to ph līmenim jābūt pietuvinātam ādas dabīgajam ph līmenim, lai ādu pārāk neattaukotu un noteikti pēc mazgāšanās ir jālieto, kāds mitrinošs līdzeklis. Ja ir kādas ādas problēmas, tad šos līdzekļus, visticamāk, noteiks ārsts, un tie būs nopērkami aptiekā sava specifiskā sastāva dēļ.
Kā uzsver daktere Azarjana, ja cilvēkam ir jutīga āda, drošāk mitrinošos līdzekļus ir iegādāties aptiekās, jo tie nesatur krāsvielas, smaržvielas un citas vielas, kas ir pievienotas kosmētikas veikalos nopērkamajiem krēmiem. Ja tomēr pērc krēmus un dažādus mitrinātājus kosmētikas tirdzniecības vietās, tad vajadzētu izvēlēties līdzekļus, kas pēc iespējas mazāk satur krāsvielas, smaržvielas, parabēnus un citus konservantus.

Izvērtē, kuras ir tavas problemātiskās ādas zonas
Cilvēka āda ir sadalīta pa zonām, un konkrētas ādas problēmas var norādīt uz kādām dziļākām saslimšanām vai problēmām. Ja ādas problēmas parādās konkrētās zonās, var domāt, kura orgānu sistēma varētu būt iesaistīta. Piemēram, ja ādas problēmas ir perorālajā zonā – ādā ap muti – tad bieži vien tā ir ginekoloģiska vaina, ja problemātiska āda ir zonā ap degunu, izplatoties uz vaigiem, tad tas varētu norādīt uz plaušu problēmām, tās gan var nebūt problēmas, bet gan plaušu pretenzijas pret smēķēšanu, tāds kā signāls par iespējamajām problēmām. Tiesa, uz šīm zonām nevar precīzi paļauties, bet tas var dot signālu, kurā virzienā, iespējams, jāmeklē, lai atrastu īsto vainu.

Analīzes, kas jāveic, lai noteiktu ādas stāvokli
Lai noteiktu ādas stāvokli un meklētu ādas problēmu vainu, vispirms noteikti ir jāveic pilna asinsaina, kurā redzams hemoglobīna līmenis – vai cilvēkam nav mazasinības, tad tiek skatīti leikocīti, vai cilvēkam nav iekaisumu. Tālāk noteikti tiek skatīts cukura daudzums asinīs, kas pēdējā laikā ir viena no aktuālajām problēmām dažāda vecuma cilvēkiem. Ja ir aizdomas par alerģijām, tiek veiktas ādas proves. Bet pamatā, ja cilvēks vismaz reizi gadā apmeklē ārstu, tad ir jāveic pilna asinsaina un asins bioķīmija, kurā tāpat ir redzams, vai ir nepieciešami tālāki izmeklējumi.

Ārstnieciskie vitamīnu kompleksi un krēmi
Ja vēlies cīnīties ar ādas problēmām vai vienkārši uzlabot savu ādas, matu un nagu stāvokli un tu dzer kompleksos vitamīnus, tad atceries, ka šie vitamīni dod rezultātus ilgtermiņā – pirmie rezultāti varētu būt vērojami pēc trīs mēnešiem, jo ādas, matu un nagu atjaunošanās un veseļošanās procesi notiek ļoti lēni.
Ja lieto ārstnieciskos krēmus, lai novērstu kādas savas ādas problēmas, tad rezultātus vari gaidīt mazliet ātrāk – apmēram pēc mēneša. Ja izvēlies lietot šāda veida krēmus, vislabāk būtu konsultēties ar dermatologu, kas arī ieteiks piemērotāko ārstniecisko krēmu tavai sejas ādai.

Sejas ādas kopšana ziemā
Tā kā ziemā gaisa temperatūra ir zemāka gan telpās, gan uz ielas, tad no rītiem ieteicams lietot barojošāku krēmu, nekā tas tiek lietots siltākos gadalaikos. Cik barojošu krēmu izvēlēties, tas jāizvērtē atkarībā no ādas stāvokļa. Normālai un sausai ādai var klāt barojošu krēmu, bet taukainai un kombinētai ādai barojošāku nekā ikdienā, vislabāk par šo jautājumu konsultēties vai nu ar dermatologu vai aptiekā ar farmaceitu, jo nepareizi izvēlēts krēms var pasliktināt ādas stāvokli. Savukārt mitrinošu krēmu var lietot kā nakts krēmu. Krēmu lietošana ziemā notiek otrādi kā vasarā, jo vasarā barojošs krēms ir nakts krēms un mitrinošs krēms ir dienas krēms.
Ja krēms ir pietiekoši barojošs un ir izvēlēts pareizi, ziemā cita aizsardzība sejas ādai nav vajadzīga. Vienīgi nedrīkst aizmirst par ādu ap acīm, kas jāpasargā ar attiecīgu krēmu un lūpām, kas jāpasargā ar lūpu balzāmu, vai, ja laukā dodies uz ilgāku laiku, piemēram, slēpot, uz lūpām vari uzklāt barojošu sejas krēmu, kas lieliski pasargās tavas lūpas no sasprēgāšanas un sausuma sajūtas.

Paldies dakterei Kristīnei Azarjanai. Ja tev ir kas jautājams dakterei Azarjanai, gaidīsim ziņas uz e-pastu [email protected], atstāj jautājumu zem raksta vai vienkārši izmanto lodziņu "Jautā ekspertam" espati.lv sākumlapā.

26 komentāru
 1. Vai tiešām, ja cilvēkam ir problēmas ar ādas vesleību, viņš to tās var patstāvīgi atrisināt? Man jau šķiet, ka tik un tā jāmeklē ārsts un zinošs praktiķa padoms klātienē.

 2. A kas tur par problēmu, ja burkānu sulu dzer ilgāk par divām nedēļām no vietas? Es visu ziemu dzeru ikdienas pa glāzei burkānu sulas…

 3. Es nezinu – man ar sejas mazgājamiem līdzekļiem ir problēmas. Neesmu vēl atradusi tādu, kas apvieno divas svarīgs lietas – attīra seju un vienlaikus – nesausina. Parasti ir vai nu variants, ka mazgājamais līdzeklis atstāj tādu glumu kārtiņu uz ādas un ir sajūta, ka ātri jāiet mazgāties, vai arī seja ir mirdzoši tīra un sausa, sausa:)

 4. Nemaz nezināju, ka sejas ādā tik bieži mīt sēnītes kā norādīts rakstā… A kā no sēnīt’m sevi pasargāt? Tur jau ar 2litriem dienā un sejas mazgāšau droši vien nepietiks?

 5. Man atliek apēst čipsu paku, vai izdzert kolu, lai nākamjā dienā mutes rajonā uzrastos kāda nikna pumpa. Un tad toč nav sakrs ar ginekoloģiju, bet gan ar sliktu pārtiku. Bet tas jau netraucē laiku pa laikam padoties kārdinājumam:)

 6. Kaapecc tik drausmiigi daargas klinikas speicaaliste konsultee? Pie taadas pat neaiziesi, ja radiisies veleshanas:(

 7. Nu šī ārste tiešām ir ļoti laba. Pati esmu pie viņas bijusi. Nezinu, vai vēl joprojām, bet pirms brīža viņa bija arī Kolonnā. Pamaklē, ja interesē.

 8. Tieši tas pats, ka vienai citai te lasītājai – atliek apēst treknāku kūku vai tos pašu sāļos riekstiņus, vai čipsus, ka sejas āda nikni reaģē. Varbūt ir līdzkeļi, kas šādu ādas niķošanos novērš jau saknē?

 9. Te bija ziemas tēma atkal skarta. A kā tur īsti ir – lūpu balzāmi neizraisa pieradumu un atkarību? Esmu ievērojusi, ka ziemā tos aktīvi lietojot, esmu burtiski atkarīga no tiem. Ja nav uzziests, šķiet, ka lūpas ir izklatušas un jūtīgas. Kāpēc tas tā?

 10. Vistrakākais ir ar alerģijā, jo, kamēr nav kairināt’ja viss ok – un labā kosmētika palīdz, bet, piemēra, kad man uz adas tiek hlora ūdes, veidojas degoši, sūrstoši plankumi. Tad var smērēt, ko gribi. tie turas vairākas dienas, kamēr pāriet.

 11. Jautājums it kā nav pie raksta, bet par sejas ādas veselību tomēr ir. Man ir redzami sarkani asinsvadu kapilāri zem vaigu ādas. Ir kādi risinājumi? Ja iespējams, gan lētāki, gan dārgāki.

 12. Labdien! es vēlējos uzzināt, man jau kādus trīs gadus dekoltē zonā un uz muguras ir sarkani izsitumi, viņi man ir visu cauru gadu, bet vasarā saulē, karstumā pastiprinās un paliek spilgti sarkani, un tādi uz āra izsitās, bet piemēram varu vienu dienu visu dienu sauļoties un pat maliet samazinās pleķi, bet nākošā dienā sauļojos un paliek briesmīgi sarkani pleķi. tāpat jau apmēram gadu mocos ar ļoti sausu sejas ādu, itsevišķi uz pieres un deguna. esmu bijusi pie dermatologa, un man ir taisītas visas asins analīzes, bet nekas nav atrasts. šobrīd sejai lietoju eucerin krēmu, varbūt jūs varētu kaut ko ieteikt, ko lietot sejai un dekoltē.

 13. Sveicināti, man ir 18 gadi, pūtītes un rētas uz vaigiem, vēlējos uzzināt vai man varētu palīdzēt lāzerprocedūras sejai un cik tas varētu izmaksāt?

 14. Man ir taisīta vesela čupa ādas analīžu, bet tāpat nevienam nekas nav skaidrs. Tādas nepatīkamas pumpas man ir tik un tā. Kādreiz es domāju, ka tas beigsies, kad “būšu liela” – un nekā – nekas daudz nav mainījies, lai gan man jau 26.

 15. Man sen sen atpakal kosmetologe ieteica katru rītu pāris reizes paslidināt p sejas ādu ledus gabaliņu. Ledus gabaliņos no dažādām zāļu tējām taisu joprojām un gandriz katru rītu izpildu šo procedūru. Gribēju apvaicāties, vai kosmetologi joprojam atzīst to par labu esam

 16. Vai kādam ir pieredze un var kaut ko ieteikt ko darīt ar ziliem rinķiem zem acīm un vispār ap acīm. Tas nav tikai siastīts ar nogurumu. Kaut ko esmu dzirdējusi par to, ka cēlonis varot arī but , ka asinsvadi ir tuvu ādai.Vai ar to vispār ir iespējams kaut kā cīnities?

 17. Kā tad lai cīnās sēnīti – sabojerisko dermatītu? Izskatās, ka kas tāds ir matu zonā, aizmugurē, tuvāk kaklam. Sākumā domāju, ka blaugznas parādījās (līdz šim blaugznas nebija problēma), tagad šķiet, ka tā tomēr ir sēnīte.

 18. Man redz bija gadījums ar izsitumiem žokļa/auss rajonā…domāju alerģija pret solāriju…nekā! Aizgāju pie kosmetologa-viņa mani aizsūtīja pārbaudīt vēderu. UN TAD man konstatēja GASTRĪTU 🙂 Bet vispār tām sejas kaitēm palīdz VĪRIETIS rītā un vakarā 😉 🙂 🙂 🙂

 19. Vēl pavisam nesen es biju pārliecināta, ka manai ādai vairs neviens nevarēs palīdzēt, ak Dievs, kur tik es nebiju konsultējusies, bet tad draudzene man ieteica aiziet pie dr.Azarjanas uz Lāzerplastikas klīniku Baznīcas ielā (viņa praktizē ne tikai Premium medical), tur viņa mani gan apskatīja, gan visu izprasīja no A līdz Z, nozīmēja analīzes un, kad otrajā reizē viņa ieraudzīja analīžu rezultātus, diagnoze (man bija pasmagā formā anēmija, no kā arī cēlās visas likstas) apstiprinājās. Nozīmētā ārstēšana bija tāda, ka es jau mēnesi kā esmu aizmirsusi savas ādas problēmas. Paldies dakterei!

 20. Labdien , es gribēju pajautāt , kas būtu vajadzīgs uzturā sejas ādai ziemā ? Nav jālieto kādi speciāli produkti ? Un vēl , varbūt Jūs varat ieteikt kaut ko sausai ādai , man ir daudz rētu no pumpām ,kuras jau 2 gadus nepazūd ,un tās vienmēr un katru rītu ir sarkanas … ;(((( Paldies !

 21. Ko darīt ja uz sejas ādas ir pigmentācija? Man ir 28 gadi-neviens Dr. pie kura esmu griezusies ar šo problēmu-man nav palīdzējis. Pēc Dr. teiktā jāsamierinās.

 22. Labs raksts, vēl var piebilst , ka jāatsakās no trekniem krēmiem un izmantojiet krēmus ar vieglāku konsistenci. Pavasarī jūsu sejas āda parasti ir taukaināka, tas nozīmē, ka āda var pieņemt spēcīgākas kopšanas sastāvdaļas, piemēram, šādu http://face.li kas palīdz uzlabot ādas toni, cīnīties ar akni un samazināt smalkas grumbiņas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.