Meklēju darbu. Atsaucieties!

Informācija
Bezdarbnieku skaits uz 26.01.2009. – 87365, brīvo darbvietu skaits – 2688.
Avots: Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA); www.nva.gov.lv

Uz vienu darbvietu 100 pieteikumu
Saistībā ar ekonomisko situāciju valstī daudzi iedzīvotāji ir palikuši bez darba un darba tirgū strauji pieaudzis darba meklētāju skaits, uz vienu vietu bieži vien pretendē pat vairāki simti kandidātu.

Starptautiskās personāla vadības kompānijas Talentor Latvia direktore Katrīna Ošleja norāda, ka situācija darba tirgū dramatiski atšķiras no 2007. gada un daļēji arī 2008. gada. ”Šogad konkursi uz vienu darbvietu ir auguši desmitiem reižu. Pašlaik ir diezgan sarežģīti atrast darbu mazkvalificētam darbaspēkam, bet vieglāk tas nākas kvalificētiem speciālistiem: mārketinga, pārdošanas, informācijas tehnoloģiju speciālistiem, kuriem ir darba pieredze. Kandidātiem ar speciālu izglītību noteikti būs vieglāk atrast jaunu darbu. Labi un profesionāli vadītāji vienmēr ir vajadzīgi, un šis laiks nav izņēmums,” viņa uzsver.

Pēc jaunākajiem datiem, Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) reģistrēti 9111 bezdarbnieku ar augstāko izglītību. Visvairāk ir dažādu nozaru inženieri (1850), ekonomisti un finansisti (1522), skolotāji (616), juristi un juristu palīgi (521). NVA ir reģistrējušies daudzi uzņēmējdarbības speciālisti, filologi, grāmatveži, pārtikas un dzērienu tehnologi, psihologi, prečziņi, agronomi, sociologi, ķīmiķi, sabiedrisko attiecību speciālisti, būvdarbu vadītāji, programmētāji, sociālie darbinieki, vēsturnieki, ārsti, politologi, žurnālisti, tulki, sporta treneri u. c. NVA uzskaitē ir ap 2100 bezdarbnieku no valsts pārvaldes iestādēm. Savukārt NVA datu bāzē 2008. gada 31. decembrī bija reģistrēta 421 darba devēja pieteiktā aktuālā vakance darbiniekiem ar augstāko izglītību. Visvairāk tiek pieprasītas bērnu medmāsas, farmaceiti un skolotāji. Štatu samazināšanas dēļ privātajā un valsts sektorā bez darba palikuši daudzi augsti kvalificēti speciālisti. 2009. gada janvārī Latvijā bija 11,9% bezdarbnieku ar augstāko izglītību.

Pēc Katrīnas Ošlejas teiktā, pēc CV online sludinājumiem šobrīd pieprasītākās jomas ir tirdzniecība un pārdošana. ”Šo faktu var skaidrot ar to, ka šobrīd daudzi uzņēmumi uztraucas par to, kā viņi pārdos savus pakalpojumus vai produkciju, līdz ar to viņi meklē labus pārdevējus un, ja cilvēks tiešām grib dabūt darbu, tad ir jābūt gatavam pārdot. Tāpat šobrīd darba tirgū pieprasīti ir labi IT speciālisti. Redzot darba sludinājumu IT speciālista amatam, bieži vien nav prasīta augstākā izglītība, jo darba devējam svarīgākas ir praktiskās iemaņas. Tā ir iespēja. Ja cilvēks ir gatavs pusgadu mācīties, apgūt jaunas zināšanas un iemaņas, tad uz priekšu!”

Pieļauj kļūdas
Darba speciāliste norāda, ka daudzi darbinieki, lai iegūtu darbu, ir gatavi pārprofilēties. Darba meklētāji arvien biežāk ir gatavi apgūt citai nozarei nepieciešamās iemaņas, jo savā specialitātē nespēj atrast piemērotu piedāvājumu. Tas ir saistīts ar darba apjoma kritumu atsevišķās nozarēs, piemēram, nekustamo īpašumu tirgū. K. Ošleja norāda, ka arvien pietiekami liels darba piedāvājums esot informāciju tehnoloģijās un pārdošanā. Taču bieži vien cilvēki ir pārņemti ar domu, ka vajag atrast jebkuru darbu, tāpēc arī pieļauj daudz kļūdu, kas viņiem neļauj veiksmīgi atrast darbu. ”Kļūda, kāpēc daudzi cilvēki viļas darba meklēšanas procesā, ir tāda, ka viņi sūta savu CV uz visiem darba sludinājumiem pēc kārtas. Piemēram, mēs šobrīd meklējam biroja administratoru, un es saņemu vienas nedēļas laikā 400 CV. Viena no prasībām ir labas angļu valodas zināšanas, un, pārskatot saņemtos CV, es pamanīju, ka lielākajai daļai kandidātu nav angļu valodas zināšanu. Cilvēki savu CV sūta darba piedāvājumiem, kuriem viņu kompetence nav atbilstoša. Un, protams, viņi saņems atteikumu un būs vīlušies. Tas rada sajūtu, ka pašlaik ir diezgan sarežģīti atrast darbu,” teic K. Ošleja.

Sevi jāprezentē internetā

Katrīna Ošleja darba meklētājiem iesaka: ”Darbam jāpiesakās atbilstoši savai kompetencei. Tāpat jāparāda sevi internetā. Šodien vairāki darba devēji un personāla atlases kompānijas izmanto internetu kā avotu, kur iegūt informāciju par cilvēku. Es iesaku katram padarīt sevi redzamu sociālajos tīklos ne tikai www.draugiem.lv, bet arī profesionālos, piemēram, www.linkedin.com; www.plaxo.com; www.xing.com,” iesaka speciāliste. Viņa norāda, ka šobrīd darba meklētājiem, lai saņemtu darba piedāvājumu, ir jākļūst arvien elastīgākiem atalgojuma prasību ziņā, jo pašlaik ir izveidojusies situācija, ka darba devējs pilnībā nosaka toni darba tirgū un augstas prasības atalgojuma ziņā izvirzīt nav ieteicams.

Uzzini atsauksmes
Meklējot darbu, bieži vien darba meklētājiem ir bažas par uzņēmumu: cik droša ir organizācija, vai ir vērts sūtīt pieteikumu darbam. Lai nekļūdītos izvēlē, Katrīna Ošleja katram darba meklētājam pirms CV sūtīšanas iesaka kārtīgi ievākt informāciju par darba devēju un arī no saviem personīgiem kontaktiem uzzināt par uzņēmuma reputāciju. ”Latvija ir maza, vienmēr kāds draugs vai paziņa kaut ko par organizāciju ir dzirdējis un varēs pastāstīt par uzņēmuma reputāciju, kultūru, iekšējo atmosfēru. Internetā var atrast informāciju, vai uzņēmums ir iesaistīts tiesvedības procesos, ir vērts ieskatīts portālā www.tavsdarbs.lv un palasīt atsauksmes par uzņēmumiem,” saka K. Ošleja.

Meklējot darbu, nepieciešams būt uzmanīgam. Ir svarīgi izmantot drošus avotus un nekrist uz katru sludinājumu. Darbinieku atlases speciāliste Katrīna Ošleja darba meklētājiem iesaka izmantot personīgos kontaktus, piemēram, draugiem pateikt, ka meklē darbu, un būt gatavam izskatīt visus darba piedāvājumus, kā arī izmantot vadošos sludinājumu portālus, piemēram, www.cv-online.lv

Pieredze
Diānai ir liela pieredze žurnālistikā, viņa vairākus gadus ir strādājusi jauniešu žurnālā par žurnālisti un galveno redaktori, taču izdevniecība nespēja izdzīvot šajā ekonomiskajā situācijā un bankrotēja. Diāna palika bez darba un ir apņēmusies atrast jaunu darbu, tāpēc aizsūtīja savu CV uz kādu izdevniecību, kas meklēja universālu cilvēku: žurnālistu, galvenā redaktora vietnieku, sekretāri vienā personā. Tā kā pašlaik noteikumus diktē darba devējs, Diāna, saņemot uzaicinājumu uz pārrunām, nolēma aiziet un pamēģināt.

Pārrunās Diāna uzzināja, ka uz šo amatu ir pieteikušies vairāk nekā 50 kandidātu, taču viņai, kura bija viena no tiem, par ko darba devējs izrādīja interesi, ir liela priekšrocība – darba pieredze žurnālistikā un augstākā izglītība. Taču Diāna nebija pārliecināta, ka viņa ir gatava pieņemt šo darba piedāvājumu, jo darba pienākumi ir plaši: rakstīt rakstus, pildīt galvenā redaktora pienākumus, kā arī atbildēt uz tālruņa zvaniem, kas būtu jādara sekretārei. Darba laiks ir no pulksten deviņiem rītā līdz pussešiem vakarā, bet alga pirms nodokļu nomaksas – 400 latu. Diāna vēl nav izdomājusi, vai pieņemt šo darba piedāvājumu vai arī tomēr ir vērts pameklēt vēl.

11 komentārs
 1. Piektdien mūsu uzņēmums izsludināja konkursu uz tirdzniecības pārstāvja amatu, jau esam saņēmuši 983 CV!!!

 2. Nu par Tirdzniecības pārstāvi arī nevar strādāt kurš katrs – pieteikties ta var arī visi 87 tūkstoši, bet ne visi viņi der šim amatam.
  Vot mani interesētu reālā statistika – nevis cik PIESAKĀS uz vienu vakanci, bet cik PIESAKĀS AMATAM ATBILSTOŠI….

 3. Tas tiesa, ka visi sūta visur kur vien var, ja nu paveicas! Un saņemot tik daudz CV atlases speciālists jau izstrādā kādu īpašu sistēmu!
  Man nav augstākās izglītības, bet pieredze ir vairākās jomās, tāpēc lai cik piemērots man nešķistu piedāvājums- ieraugot prasību augsākā izglītība, sludinājumu aizveru! BET… Izglītība ir tikai teorija, bet pieredze ir prakse- tad kas ir svarīgāk!?

 4. Nu es meklējot darbu sūtu CV tikai uz amatiem, kuri atbilst manām zināšanām un darba pieredzei.OK, augstākā izglītība man nav, bet jau jūnijā būs.Kā 5.kursa students uzskatu, ka man tā jau ir….
  Bet no mēneša laikā nosūtītajiem 34 CV un mot.vēstulēm-atbildes esmu saņēmusi uz 2-tad par kādu statistiku vispār mēs varam runāt???Man liekas, ka tie visi konkursi ir “kaķim zem astes”, jo šobrīd visi cenšas iebīdīt paziņas un tā vien liekas, ka nemaz nav vērts sūtīt nekādus CV.

 5. nekādā gadījumā nav “kaķim zem astes”. Darba sludinājums darba devējam ir saistīts ar izdevumiem un bieži ne ar tiem mazākajiem (atkarībā no tā, kāds ceļš darbinieka meklēšanai izvēlēts). Pieļauju, ka ir atsevišķi gadījumi, kad uzņēmums reāli nemeklē jaunu darbinieku, bet grib noskaidrot, kādi resursi tirgū ir atbrīvojušies. Paziņu iesaistīšana caur izsludinātiem konkursiem – mazākumā. esmu pārleicināta, ka šie konkrsi ir ĪSTI. Varbūt vienkārši pati es nav iekritusi acīs. Problēma arī tā, ka Latvijas uzņēmējdarības vidē vēl nav nostiprinājusies tradicija, ka visiem pretendentiem, pat tiem, kuri nav uzaicināti uz tikšanos, tiek izteikta rakstiska pateicība par pieteikšanos un pieklājīgs atteikums. Ja darbs ir nepieciešams, nekas cits jau neatliks, būs vien jāraksta CV un motivācijas vēstules. Vai tad ir kāda efektīvāka metode, kā tikt pie darba. Es nezinu.

 6. NU TAS KA LATVIJA IR DĒLIŅU UN MAZDĒLIŅU KANTORIS TAS TAK PAT SUNIM SKAIDRS, BET 400 Ls PIRMS NODOKĻU NOMAKSAS DIĀNAI PAR TĀDU DARBU NU TĀ KĀ IR PAR MAZ!!!

 7. Nevari atrast darbu?
  Nosūtīji 100- tiem CV, bet nav atbildes?
  Pārsteidz savu potenciālo darba devēju ar profesionālu CV un MOTIVĀCIJAS vēstuli, kas neatstās vienaldzīgu nevienu.

  Veiksim radikālas izmaiņas Jūsu CV un motivācijas vēstulē

  Mēs zinām, ka izglītība un diplomi neaug kokos; tie tiek nopelnīti ar neatlaidīgu darbu un vairāku gadu ilgām studijām. Šobrīd ekonomiskā situācija ir recesijas periodā un jaunu darbinieku pieņemšana darbā ir diezgan sarežģīts process, pat priekš universitāšu un zināmu privātskolu absolventiem. Tas ir iemesls, kāpēc tieši šobrīd Jums ir nepieciešams profesionāli sastādīts un uzrakstīts CV un motivācijas vēstule. Pareizi un skaisti noformēts CV palielina iespēju tikt pie labāka darba un vēlamāka atalgojuma. Pamēģini arī Tu, un pārliecinies par rezultātiem.

  Kas ietilpst CV dizaina paketē?

  1) CV koriģēšana
  2) CV vizuālā noformēšana
  3) Gramatisko kļūdu novēršana
  4) Nepieciešamās informācijas rediģēšana (pievienošana/dzēšana )
  5) Motivācijas vēstules izveidošana vai koriģēšana
  6) CV pielāgošana attiecīgajam darba sludinājumam/ vakancei

  Rakstiet uz e-pastu sīkākai informācijai vai apciemojiet mūsu mājas lapu.

  Cena tikai – 3, 00 Ls

 8. Visiem darba mekletājiem..
  Iespējams kko noderīgu šeit atradīsiet.
  Nākamā diena man bija veiksmīga
  darbamekletajs.blogspot.com

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.