Mazulim droša māja

Kad mazais paaudzies un sācis rāpot, arī vecākiem jāsāk apgūt jaunas iemaņas, kā pasargāt mazo pasaules izzinātāju no briesmām, kas viņu apdraud paša mājās.

Lai gan mājās parasti jūtamies visdrošāk, statistika nepielūdzami liecina, ka teju 80 procentu no visām traumām bērns gūst savās mājās. Pat visperfektākā mamma nevar nepārtraukti mazo paturēt savā redzeslokā, tāpēc parūpējies, lai tava māja jaunajam pētniekam būtu pēc iespējas drošāka.
Viens no padomiem, kā vecākam labāk pamanīt lietas, kas bērnam var būt interesantas, bet bīstamas, ir nomesties četrrāpus un no šāda skatu leņķa aplūkot telpu. Tu būsi pārsteigta, cik gan atšķirīga pasaule izskatās no zemā redzes punkta.

Virtuve

Virtuvē ir milzum daudz un dažādu lietu, kas var apdraudēt mazuli. Vēl jo vairāk tāpēc, ka lielākoties, uzturoties virtuvē, mamma ir aizņemta ar ēdiena gatavošanu vai citiem darbiņiem, kas jāpaveic.
Laikā, kad uz plīts burbuļo katliņš vai čurkst panna, bērns no šīs vietas jātur pēc iespējas tālāk. Mazajam var uzsprakšķēt karstas eļļas piliens. Turklāt, lai gan bieži vien bērns izskatās ļoti maziņš, viņa rociņas var aizstiepties negaidīti tālu. Tāpēc vienmēr pagriez pannas rokturi un sienas pusi – tā, lai bērns to nespētu aizsniegt. Uzmanies arī no elektroierīču vadiem – lūkojies, lai tie nekarātos pār galda malu bērnam aizsniedzamā vietā.
Sākot no brīža, kad bērns sāk pārvietoties, uz laiku jāaizmirst par galdautiem. Tikai retais bērns spēj atturēties no kārdinājuma paraut sev priekšā plandošos auduma gabalu, tādējādi uzraujot sev virsū visu uz galda esošo.
Traukus uz galda novieto tālāk no malām. Pat ja bērns vēl neredz, kas atrodas uz virsmas, mazās rociņas var mēģināt to sataustīt.
Virtuves skapīši ir interesants izpētes materiāls. Tāpēc pārskati, kuri no tiem ir droši, bet kuriem bērnam piekļūt nevajadzētu. Pierīko atslēdziņas vai citus mazulim neatmūķējamus aizslēgšanas mehānismus, lai bērns nespētu piekļūt polietilēna maisiņiem, sadzīves ķīmijai vai stikla traukiem un nažiem. Un atceries, ka, lai gan spēlēšanās ar makaroniem, rīsiem vai vēl ko citu sīku attīsta rociņu motoriku, bērns var kādu gabaliņu iebāzt mutē un aizrīties. Tāpēc šīs rotaļas atliec uz brīdi, kad varēsi bērnam veltīt visu savu uzmanību.
Ja, barojot bērnu, izmanto speciālo bērnu krēsliņu, ja vien tas iespējams, vienmēr piesprādzē bērniņu. Krēsliņos, kuros bērnu piesprādzēt nevar, mazo bez uzraudzības atstāt nedrīkst.

Guļamistaba
Bērnam bīstama var būt pat paša gultiņa. Viena no pirmajām lietām, kam jāpievērš uzmanība, vai bērna gultiņas aizsargbortiņi ir pietiekami augsti. Katru dienu mazais apgūst ko jaunu, un pirmā reize, kad bērniņš pieceļas kājās, var būt tieši gultiņā, bet, ja bortiņi nav pacelti…
Tiklīdz bērns pieceļas kājās, izvāc no gultiņas pakaviņu un citus priekšmetus, uz kuriem mazais var pakāpties, tādējādi viegli pārkļūstot pāri aizsargbortiņiem.
Lai kā gribētos izdekorēt bērna gultasvietu ar dažādām mantiņām, nekad nesien tās pie apmalītēm ar aukliņām, kā arī nevelc auklu ar mantām pāri gultiņai, kad bērns jau spēj piecelties kājās.
Savukārt no vecāku naktsskapīšiem uz neaizsniedzamiem plauktiem aizvāc rotaslietas un smaržu pudelītes.
Nereti guļamistabas palodzes rotā neskaitāmi telpaugi. Palūkojies, lai mazais tos nespēj aizsniegt un nogāzt. Un uzzini, vai kāda no tavām puķēm nav indīga. Diemžēl daudzi telpaugi var būt pat ļoti bīstami, ja bērniņš tos nolems nogaršot.

Vannasistaba
Viens no bīstamākajiem brīžiem vannasistabā ir vannošanās laiks. Bērnus ļoti interesē ūdens. Un gandrīz droši, ka viņš mēģinās to aizsniegt. Tāpēc nekad neatstāj bērnu vienu, ja vanna piepildīta ar ūdeni.
Pirms vanno bērnu, pārbaudi, vai ūdens temperatūra nav pārāk karsta. Un neaizmirsti par ūdens krānu. Nereti tas ir ļoti sakarsis un var apdedzināt mazās rociņas. Tāpēc pirms pašas vannošanas ļauj, lai pa krānu pavisam nedaudz patek aukstais ūdens.
Tā kā vannasistabā nereti tiek glabāta dažāda sadzīves ķīmija, kā arī personīgās higiēnas priekšmeti, piemēram, žiletes un kosmētikas kārbiņas, novieto to visu uz augstākiem plauktiem vai slēdzamos skapīšos.

Dzīvojamā istaba

Droši vien lielāko dienas daļu kopā ar bērnu pavadīsi tieši šajā telpā.
Lai cik absurdi tas šķistu, mazam bērnam bīstami ir dīvāni un atzveltnes krēsli. Bieži vien vecāki mazuli uz mirkli atstāj dīvānā, lai paši paņemtu jaunu autiņu, grabulīti vai vēl ko citu. Tomēr bērns, pat ja vēl lāgā nemāk velties, var izkrist no dīvāna. Tāpēc atceries, ka mazajam visdrošākā vieta ir grīda. Ja tev šķiet, ka tā ir pārāk cieta, paklāj segu vai noliec bērnu uz speciāla aktivitātes centriņa.
Arī tad, ja, ienākot no āra, bērniņš ievietots autokrēsliņā, noliec to uz grīdas, nevis dīvānā.
Kad bērns sāk staigāt, apskaties, vai viņa ceļā nevar gadīties kāds ass stūris. Tos ieteicams aplīmēt ar speciāliem aizsargiem.
Par drošību parūpēties palīdzēs arī bērnu preču ražotāju izgatavoti aizsargi kontaktiem.
Vēl viena lieta, kas var krietni atvieglot vecāku dzīvi bērna izpētes laikā, ir speciālas durvju uzmavas. Tās neļaus bērnam aizcirst durvis, pasargājot mazos pirkstiņus no ievēršanas. 

Kāpnes
Dauzās mājās un dzīvokļos ir kāpnes.  Tiklīdz bērns ir iemācījies rāpot, viņš viegli var piekļūt pie kāpnēm un nokrist. Tāpēc ieteicams iegādāties speciālas norobežojošas sētiņas. Tās vēlams uzstādīt gan trepju augšgalā, gan apakšgalā. Un esi piesardzīga arī pati, kāpjot pa trepēm ar mazuli rokās.

2 komentāru
  1. Šitā bilde man atgādina manējo nebēdni, vienurīt savā virtuvē ieraudzīju identisku skatu: manējais + gāzes plīts. Vaicāju: ko tu tur dari, atbildē saņēmu zīmīgu norādi uz ledusskapi ar piekabinātu zilbi des… un uff, uff skaņu, kas nozimēja – cepšu desu!

  2. Mans akal tās uzlīms, kas domātas asiem stūriem (silikona bumbas) kasīja nost mērkaķa ātrumā.Biju lieki iztērējusi kaudz naudas un drošibu tas neuzlaboja. Beigās klāju segu uz televizora galdiņa, lai stūri mīkstāki.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.