MĀNĪTIES savā CV – var, bet tikai GUDRI

Pēc statistikas datiem, vairāk kā puse darba meklētāju savā CV apzināti pieļauj neprecizitātes, lai savu karjeru un izglītību parādītu labākā gaismā, nekā tas ir patiesībā. Vai tas ir prātīgi, un kurā brīdī nelielas neprecizitātes kļūst par meliem? CV – ir neoficiāls dokuments, kuru sastāda pats darba ņēmējs. Svarīgi, ka tieši apģērbs un šis papīrs ir tie, kas rada pirmo iespaidu par darba meklētāju, tāpēc, pilnīgi loģiski, ka tam jāpievērš pastiprināta uzmanība.

Darba ņēmēju loģika ir vienkārša. Lai iegūtu amatu, ir nepieciešams nokļūt uz interviju, bet, lai nokļūtu uz interviju ir jāparāda sevi no labākās puses. Ir tikai viens risks, ja meli atklāsies – amatu neredzēt. Tomēr nemelojot amats vienalga aiziet gar degunu.

IZPLATĪTĀKIE – MELI PAR IZGLĪTĪBU 
Vairums uzņēmumu amatu kandidātus vēlas redzēt ar augstāko izglītību, bet ne visiem tā ir. Tajā pašā laikā, liela pieredze attiecīgajā specialitātē bieži vien ir daudz nozīmīgāka, par augstskolas diplomu, tāpēc daudzi savu CV papildina ar izdomātiem faktiem par konkrētu universitāšu apmeklēšanu un absolvēšanu. Šajā gadījumā viss atkarīgs no tā, uz kāda līmeņa vakanci pretendē darba meklētājs. Iespējams, ka attiecīgās profesijās, pat atklājot melus par izglītību, ļaus mierīgi turpināt uzsākto darbu, novērtējot to pēc izdarītā. Tomēr, ja kandidāts pretendē uz vadošu amatu, šādi CV papildinājumi tiks vērtēti ļoti strikti un, visticamāk, kandidāts ar sabojātu reputāciju varēs doties mājās. Mūsdienās šādus faktus var ļoti viegli pārbaudīt, tāpēc ir ļoti nopietni jāizvērtē visi riski.


BIEŽĀK IZMANTOTO CV  MELU TOPS, UN KO ŅEMT VĒRĀ:

  • Vienu universitātē pavadītu semestri nodēvējot par nepabeigtu augstāko izglītību. Ja CV neuzrāda mācību iestādē pavadīto laiku, šos melus var izmantot samērā droši.
  • Pagarinot savu stāžu iepriekšējā darba vietā, lai neuzrādītu darba meklējumos pavadītos tukšos mēnešus. Pareizi noformējot CV (darba maiņas pilna datuma vietā norādot tikai gadu) tie pat nebūs nekādi meli.
  • Vecums. Arī uz šo faktoru darba devēji bieži skatās caur pirkstiem, it sevišķi sievietēm.
  • Norādot augstāku amatu. Šeit galvenais nepāršaut pār strīpu un nenodēvēt sevi par prezidentu vai departamenta vadītāju. Vislabāk amatu pārdēvēt nedaudz citādi. Ļoti bieži pienākumu loks ir plašāks, nekā to norāda amata nosaukums, tāpēc tas nebūs nekas ārkārtējs.
  • Pārvērtē savas svešvalodu zināšanas. Šķiet, ka tas jau ir kļuvis par tādu, kā normu un darba devēji ar to pat rēķinās.
  • Norādot neeksistējošu papildus apmācību (kursi, semināri). Ja kursi vai semināri apmeklēti ļoti sen, ir ļoti liela iespēja, ka uzņēmums, kas tos organizēja, vairs neeksistē. Tikai ļoti retos gadījumos topošajam darba devējam var uznākt vēlme šo informāciju pārbaudīt. Pats svarīgākais šeit ir kaut ko tomēr zināt no tā, kas šajos kursos tikai pasniegts.
  • Piedēvējot izdomātus pienākumus, iemaņas un panākumus. Gluži kā pārējos punktos, šeit galvenais ir saglabāt mēra izjūtu. Pirmkārt, jaunajam priekšniekam var ienākt prātā pārbaudīt kādu no izgudrotajām iemaņām. Otrkārt, viens no svarīgākajiem apstākļiem, kas jāņem šajā mūsu valstī – Latvija ir maza. Ja kāds no sirds vēlēsies uzzināt, kur, kā un ar ko tieši nodarbojies potenciālais darbinieks, ātrāk vai vēlāk, tas tiks noskaidrots.


VĒL DAŽI PADOMI, SASTĀDOT CV

Nekādā gadījumā savā CV nevajadzētu uzrādīt tādas e-pasta adreses, kā [email protected], [email protected] vai līdzīgas. Tā vietā izveido lietišķu e-pasta adresi ar vārdu un uzvārdu.

Ja potenciālais darba devējs uzaicina uz interviju, centies savu laiku sakārtot tā, lai uz interviju tiktu darba devējam izdevīgā laikā. Ja tev patiešām ir tādi iemesli, kurus atcelt nevari, vari piedāvāt savu intervijas laiku, taču ne vēlāk kā pāris darba dienu ietvaros.

Nekavē darba interviju, labāk ierodies ar laika rezervi un pasēdi tuvējā kafejnīcā.

Pirms izsūti CV, pārbaudi sava profila informāciju sociālajos tīklos. Galerijas, kurās iemūžinātas tavas dejas peldkostīmā uz galda vai spējas izdzert alus kausu pilnu ar šņabi un līdzīgas, labāk tomēr nobloķēt. Nav noslēpums, ka ļoti daudzi darba devēji pārbauda informāciju internetā lai uzzinātu, kas īsti par cilvēku slēpjas aiz sausā CV. Iepriekšminētie talanti, visticamāk, tev nepalīdzēs iegūt jauno amatu.

LASI ARĪ – KĀ uzrakstīt labu CV?

8 komentāru
  1. Galīgs sviests, ja CV autors pārvērtē savas angļu valodas zināšanas. Tērēs tikai darba devēja laiku… Nu kam tas der, ja uzraksta, ka angļu valoda ir labā sarunu valodas līmenī, bet, darba intervijas laikā izrādās, ka runā kā Slakteris… tāds vājš četrinieks!!! Tādu taču kompānijā nelaidīs runāt ar ārvalstu investoriem, sadarbības partneriem!

  2. Patiesībā neciešu raxtīt CV, jo nezinu, ko tur raxtīt un ko neraxtīt, jo ir jau daudz un dažādas lietas, kuras esmu darījusi, bet nezinu vai ir vērts viņas pieminēt, tas ar laikam atkarīgs no tā uz kādu amatu kandidē!
    Bet mazie meli – kurš tad tādus neraxta? 😀

  3. Ne velti saka, ka meliem ir īsas kājas.
    Par piemēru var apskatīties vienu video par melīga CV sekām:
    http://www.cv.lv/content/index.php?id=313&gr=1
    Un nav zvanīts, ka vienreiz samelojot (par šķietami sīkumu) pats fakts, ka esat melīgs kandidāts nenonāk ausīs citam darba devējam, kuram pats vairs nemelojat, bet atsauksme ir ienākusies negatīva…

  4. Nu mary, tas video nu pilnīgi noteikti nebija pamācošs:D Man nekad neviens nav prasījis nevienu atsauksmi, vienmēr ir bijis pārbaudaes darbs, kuru izpildot esmu paņemta darbā, un arī par izglītību neviens nekad nav iesprindzis. ja es šo darbu spēju izdarīt, tad deru. Ir čupām tādu pusgrāda ieguvēju – grāds ir, bet aiz matiem pievilkts, un kāda tad tam prakstiska jēga?

  5. Viss vairak vai mazak ir “saprotams” tacu to manisanos par vecumu isti nespeju “uztvert”, kads kadam varetu but labums, ja tante ieraksta ieks CV – 25 gadi, bet realitate pargazuse par 30? Nu varbut vienigi situacija, ja: sodien ir maijs, bet 17gadniecei dzimmene ir tulit junija un sama ieks sava CV ieraksti to, ka ir 18 un vari stradat bez vecaku piekrisanas. Tacu jebkura gadijuma, darba stajoties pase jauzrada tik un ta, i tad viss atklasies ;).
    Man gan personigi “ipasi milji” skiet visi tie CV, kas sutiti vai kuros uzraditi tiek tie: [email protected], [email protected], burrrvigi!!!

  6. Manuprat melo vai drizāk pamānās pārsvarā visi. Valodas ziņā jau nu konkrēti – lai nedabūtu pilnīgu dunduku, darba devejs ieraksta ka nepieciešamas val zināšanas – mekletajs, kaut ko rubī, tad ari ieraksta ka zin – abi laimigi. Ja tas valodas zinašanas ir primaras, tad ari intervija parasti notiek svežvaloda un pretendents izlido kā korkis. Bieži izradas ka tas val zinaš. jaunaja darba noder vienreiz 2 nedēlās

  7. CV ir un bus tava prezentācija, pardodot protuktu tu jau arī īsti nemelo bet nedaudz piepusko, līdz ar to fakti ir fakti, bet sikumus var pastiept. par kursiem, loti laba doma, jo darba devejs, vismaz manejais, loti rupejas lai kursi butu nevis pa profesionalo liniju, bet darbinieka dzives redzesloka paplasināšanais.

  8. Es Tavā vietā uzrakstītu CV ar visu visu, cik iespējams, tad attiecīgi no piedāvātā amata izvērtētu, ko atstāt un izcelt, ko izdzēst. Man, piem., ir divas jomas (pieredze un izglītība atšķiras), uz kurām skatos, tad arī divu veidu CV.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.