Man tiešām gribas ĒST vai patiesībā esmu IZSLĀPUSI?

Pats par sevi ūdens nesatur ne barības vielas, ne kilokalorijas, tomēr bez tā ilgstoši nevar pastāvēt neviena dzīva būtne, tajā skaitā – cilvēks. Nopietna organisma atūdeņošanās var rasties zaudējot tikai 5 – 10% no kopējā ūdens daudzuma ķermenī. Pētījumi liecina, ka bez ēdiena cilvēks var iztikt 6 – 8 dienas, atsevišķos gadījumos pat ilgāk. Tajā pašā laikā zaudējot 15 – 20% no ķermeņa ūdens sekas var būt letālas. Un tomēr – kādēļ mēs bieži vien dodamies pie ledusskapja, patiesībā jaucot slāpes ar izsalkumu, tā vietā, lai vienkārši padzertos? 
Ūdeni var uzskatīt par pašu svarīgāko „medikamentu” mūsu ikdienā. „Vismaz trešdaļa civilizācijas slimību tieši vai netieši ir radusies ūdens līdzsvara izjukšanas rezultātā,” ir teicis Dr. Hoits S. Makatē. (ASV, Merilendas štats).

MĒS JAUCAM SLĀPES AR IZSALKUMU
Liela daļa cilvēku jauc vēlmi padzerties ar vēlmi ēst. Skaidrojums ir vienkāršs – mūsu smadzenēs signāls par slāpēm rodas reizē ar signālu par bada sajūtu. Sajūtot šo signālu, visbiežāk mūsu pirmā reakcija ir doties pēc kā ēdama. Tomēr speciālisti iesaka piefiksēt sevī šīs sajūtas un ik reizi apdomāt, vai tas tiešām ir izsalkums? Papildus apjukumu rada arī tas, ka vājums, reibonis, slikta dūša un galvas sāpes, kas definētas kā neēšanas sekas, patiesībās ir dehidrācijas rezultāta sekas – tavam organismam vienkārši pietrūkst šķidruma! Ieteikums – vispirms izdzert glāzi tīra ūdens, tad skatīties, vai pēc 15 minūtēm vēl ēstgribas sajūta ir saglabājusies.
Ir cilvēki, kas apgalvo – viņi nejūtot slāpes. Vairums no mums slāpes izjūt pēc fiziskas aktivitātes vai liela karstuma laikā, tā ķermenis, jāsaka gan novēloti, signalizē, ka nepieciešams beidzot padzerties un uzņemt šķidrumu. Cilvēki, kas daudz svīst, parasti arī saprot, ka jāpapildina organisms ar ūdeni. Bet ko darīt, ja ikdienā nejūti slāpes, to, ka zaudē šķidrumu? Arī tad, ja nesporto vai apkārt nav karsts, atceries, ka ķermeņa šķidrums tiek izvadīts ne tikai ar urīnu, bet arī caur ādu, pat īpaši nesvīstot, kā arī elpojot, caur plaušām. Nav nepieciešams gaidīt, ka mute palikusi sausa vai sajūti galvas sāpes. Ja zini, ka dzer pārāk maz šķidruma un slāpes nejūti, centies ūdens uzņemšanu sev izveidot par ieradumu. Visticamāk, ka slāpes tu jūti, bet – tu, kā jau iepriekš tika minēts, jauc tās ar izsalkumu!
Pie tam, ikdienā dzerot pietiekami daudz ūdens, iespējams izvairīties no pārēšanās, jo pietiekama ūdens uzņemšana regulē arī apetīti, samazinot to. Turklāt ūdens arī uzlabo asinsriti, nodrošina aktīvu smadzeņu darbību, gremošanas sistēmas darbību un palīdz izskalot toksīnus.

SĀKUMĀ PADZERTIES, TIKAI TAD – PAĒST

Slāpes ir tas signāls, kas diemžēl novēloti dara zināmu, ka organismam trūkst šķidruma. Izteiktu slāpju pazīmes ir sausuma sajūta mutē un rīklē, var būt arī sausas lūpas. Šīs pazīmes nekavējoties ir jāņem vērā, jo tās liecina, ka organismam jau ilgstoši trūkst ūdens. Lai remdētu slāpes, nepietiek ar pāris malkiem šķidruma. Vislabākais veids, kā remdēt slāpes, ir dzert tīru, kvalitatīvu ūdeni.
Labāks variants ir nepieļaut ķermeņa dehidrāciju, par ko signalizē slāpes. Regulāri uzņem dienas laikā šķidrumu, pirms pats organisms sāk sūtīt signālus. Lielākā kļūda, ko var izdarīt slāpju gadījumā ir nevis padzerties un papildināt ķermeni ar tam nepieciešamo tīro ūdeni, bet gan paēst vai arī slāpju remdēšanai ūdens vietā lietot dažādus šķidrumus (sulas, gāzētās limonādes, kafiju ar cukuru utt.), kas patiesībā ir vēl viens no veidiem, kā mēs uzņemam liekās kalorijas.
Ņem vērā – arī svaigi spiestas augļu vai dārzeņu sulas nespēs pilnībā atjaunot zudušās ūdens rezerves, jo tiek klasificētas kā ēdiens. Tas derēs vien, lai uz mirkli veldzētu slāpes. Tāpat arī stresa situācijās, kad ir izteikta vēlme kaut ko pagrauzt vai uzkost, zini – patiesībā tā ir vēlme pēc sausuma sajūtas mazināšanas, kas tiek pārprasta. Ieteikums būtu tādās situācijās nevis grauzt riekstiņus, bet izdzert glāzi tīra ūdens.

DZER ŪDENI – JŪTIES UN IZSKATIES LABI!
Pie ūdens dzeršanas pietiekamā daudzumā sevi ir jāpieradina. Maini savus ikdienas paradumus! Veids, kā to darīt ir nēsāt līdzi ūdens pudeli un ik pa laikam padzerties. Izdzer glāzi ūdens pusstundu pirms katras maltītes vai uzkodas. (Lasi arī – 6 padomi, kas palīdzēs IEMĀCĪTIES dzert ŪDENI)
Protams, lieliski, ja ēšanai un dzeršanai pa vidu var likt vienādības zīmi. Tas attiecas uz tiem augļiem un dārzeņiem, kur ūdens ir vairāk kā 90%. Cilvēks tos apēdot gan gūst sāta sajūtu, gan ir uzņēmis daļu organismam nepieciešamā šķidruma. Taču atceries, ka neviens ēdiens nespēs aizstāt ūdeni, ko jāuzņem tīrā veidā! Tīrs, kvalitatīvs ūdens ir ļoti būtisks, jo piedalās visos tavā organismā notiekošajos procesos un gādā ne vien par labu veselību, bet arī par labu izskatu. (Lasi arī – ŪDENS un tavas ādas SKAISTUMS – pastāv būtiskas SAISTĪBAS)
Pie visa tā der atgādināt, ka ūdeni ieteicams uzņemt tik, cik šķidruma zaudējam. Ūdens daudzumam organismā ir jābūt līdzsvarā. Ja, piemēram, nodarbojies ar fiziskajām aktivitātēm, protams, ka ūdeni ir jāuzņem vairāk. Mazāk uzturā ieteicams lietot – kafiju, saldinātus gāzētos dzērienus un alkoholu, jo lielākoties šie dzērieni ir škidruma izvadi stimulējoši, kā rezultātā, tu nevis atgūsti zudušās ūdens rezerves, bet gan nodrošini tā papildus transprtēšanu ārā no organisma. Ideālā variantā tos ieteicams izslēgt no savas ēdienkartes pavisam vai lietot ļoti reti, ikreiz kompensējot to negatīvo iedarbību ar divreiz lielāku uzņemtā tīra ūdens daudzumu.
Kvalitatīvu, tīru ūdeni ir ieteicams lietot bieži un atbilstoši sava organisma prasībām, labi, ja tas veidojas kā veselību uzlabojošs ieradums. Tas uzlabo vielmaiņu, nodrošina netraucētas organisma darbības funkcijas, mazina izsalkuma sajūtu un atjauno iekšējo enerģiju. Slāpju remdēšanai ieteicamākais ir tīrs, kvalitatīvs (filtrēts) ūdens vai minerālūdens. Vislabākā izvēle ir tieši dabīgais minerālūdens ar sabalansētu minerālu sastāvu, jo tas ir garšīgs, kā arī satur dažādus, tavam organismam nepieciešamos minerālus, turklāt – sabalansētā daudzumā. Tas nozīmē, ka tu ne vien uzņemsi sev tik nepieciešamo ūdens daudzumu, bet arī rūpēsies par veselību un stiprināsi to!

11 komentārs
  1. Ehh… man visi šie padomi ir veltīgi. Es sāku savu ūdens dzeršanas kampaņu un noturuos aptuveni nedēļu, reizēm vēl mazāk. Un tā vienmēr. Nu nespēju 🙁

  2. Saskaņā ar psihologu ieteikumu, vajag “noturēties” vismaz 20 dienas, apmēram tik ilgs laiks nepieciešams, lai cilvēkam izstrādātos ieradums.

  3. Piekrītu, ir jāpārvar viena mēneša slieksnis un tad, pat ja kāja paslīd un pāris dienas esi mazāk dzērusi, organisms prasa savu ūdens dienas devu un ir viegli atgriezties uz pareizā ceļa.

  4. cenšos vienmēr, pirms došanās pie ledusskapja un kaut kā garšīga uzmeklēšanas, izdzert pusglāzi ūdens, parasti, pēc mirkļa, našķošanās kāre ir pārgājusi, vārdsakot – šitā lieta tiešām darbojas

  5. Jārūda raksturs, lai iesāktu dzert ūdeni un atmestu kafiju. Tā kafija iesēdusies tik dziļi, kā rīta rituāls, ka dzeru to .. pat nezinu kāpēc. Kā nekā pavasaris – jāmēģina ar to ūdeni sadraudzēties.

  6. Jā, es arī esmu lasījusi, ka brīdi, kad izjūti slāpes, organismam jau labu laiku ir pietrūcis ūdens, tamdēļ slāpes ir uzskatāmas par ārkārtas situāciju un ūdens esot jāiedzer nekavējoties. Vispareizāk protams, vispār nepieļaut šādu stāvokli un ūdeni dzert pastāvīgi.

  7. Jau nedēļu turos izdzerot savu ūdens dienas devu, vēl atlikušas 2arpusi nedēļas, lai tiktu pāri kritiskajam punktam, visi turam par mani īkšķi 😉

  8. Nu un ko jūs dāmas dzerat, lai izpildītu savu “ūdens dienas devu”? Ūdeni no krāna, minerālūdeni, veikala ūdeni?

  9. es no rītiem mājās izdzeru siltu vārītu ūdeni, pēc tam uz darbu ņemu 1l minerālūdeni bez gāzes un vakarā atkal mājas ūdeni

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.