Mammu, man sāp AUSTIŅA!

Kā par nelaimi, ausu sāpes visbiežāk piemeklē naktī – brīdī, kad neviens ārsts neceļ klausuli un strādā tikai dežūraptieka, kurā bieži vien pat padomu neprasīsi. Tāpēc ir labi, ja zini, kā rīkoties.

Ausu sāpes ir tipiska mazu bērnu kaite. Bieži vien pirmo reizi mazuļi to piedzīvo jau tad, kad vēl lāgā nemāk runāt. Tieši ausu sāpes var būt iemesls, kāpēc vienmēr mierīgais un omulīgais zīdainis pēkšņi sāk kliegt un ir nenomierināms. Lielāki bērni par savu sāpju iemeslu spēj paziņot paši.
Tā kā dzirdes un līdzsvara orgāni atrodas līdzās, ausu problēmas bieži vien ir saistītas arī ar līdzsvara traucējumiem.
Vienalga, vai ausu sāpes izraisījusi infekcija, iekaisums vai citi iemesli, tās nedrīkst atstāt bez ievērības. Neārstētas ausu slimības var novest pat pie kurluma.

Kāpēc sāp auss
Auss sāpes visbiežāk ir tieši bērnu nedienas, jo mazuļu auss uzbūve atšķiras no pieaugušo – dzirdes kanāls ir šaurāks un īsāks. Turklāt bērnam daudz biežāk ir iesnas, un bērni bieži degunu šņauc tik sparīgi, ka infekcijas izraisītāji var nokļūt dzirdes kanālos, kas ir viens no iemesliem, kāpēc rodas vidusauss iekaisums.  Šī kaite izraisa stipras sāpes ausīs un, ja slimība nav ielaista un smaga, nelielu un īslaicīgu dzirdes pasliktināšanos. Ja auss iekaisums jau iet plašumā, bērnam var būt arī temperatūra, vēdera izejas traucējumi un bieži vien mazie slimnieki izjūt uzbudinājumu. Auss sastruto un no tās tek izdalījumi.
Nelaimīgā kārtā auss sāpes visbiežāk sākas tieši naktī, jo brīdī, kad bērns apguļas, auss vairāk satūkst un rodas spiediens uz auss kanālu, kas izraisa neciešamas sāpes.
Laikus ārstēts, vidusauss iekaisums neatstāj nekādas sekas uz bērna veselību. Tomēr, ja bērns bieži slimo ar otītu, vēlams doties pie speciālista, lai meklētu cēloni. Turklāt jāpārbauda arī bērna dzirde, vai no biežajiem iekaisumiem auss kanālos tā nav pasliktinājusies.

Jāzina, ka ne vienmēr auss sāpes izraisa vidusauss iekaisums. To cēlonis var būt arī auss ādas iekaisums, sēnīte vai furunkuls. Šādām auss sāpēm raksturīgi, ka tās kļūst izteiktākas ēdot, it īpaši cietu barību. 
Retāk auss sāpes var izraisīt saslimšanas, kas nav tieši saistītas ar pašu ausi. Piemēram, žokļa vai stiprs deguna blakusdobumu iekaisums. Tās var radīt arī bojāti zobi un daudzas citas ar veselību saistītas nedienas.

Ja mājās zīdainis
Visgrūtāk noteikt diagnozi zīdainītim. Vēdera kolikas, slapjš autiņš, vientulības sajūta, tas viss var būt iemesls, kāpēc mazais cilvēks raud. Tomēr auss sāpēm raksturīgas ļoti izmisīgas raudas un bērnu nekādi nevar nomierināt. Pievērs uzmanību, vai zīdainītis necenšas aizķert savu ausi, neplēš vai neberzē to. Dažkārt mazuļi purina galvu vai mēģina vienu galvas pusi sist pret zemi vai gultiņas redelēm. Zīdainis, kuram sāp auss, cenšas to sargāt, izvairās no pieskārieniem auss rajonā. Iespējams, ka bērns rāda, ka ir izsalcis, tomēr, mēģinot zīst, apstājas un sāk raudāt. Daudziem slimnieciņiem apetīte zūd vispār.
Biežs auss sāpju priekšvēstnesis ir iesnas. Zīdainim iesnas ir nopietna infekcija, kas jāārstē mediķu uzraudzībā. Ja iesnas bijušas ilgākas par nedēļu un ir aizdomas, ka mazajam sāp auss, pie ārsta būtu jādodas nekavējoties.
Iemesls neatliekamai ārsta vizītei ir arī izdalījumi no auss (kaut uz paladziņa redzama vien maza pilīte).
Savukārt ikmēneša zīdaiņa apskatē ārsta uzmanība jāpievērš, ja mammai šķiet, ka bērns vairs nereaģē uz pēkšņām skaņām vai dara to tikai uz ļoti skaļiem trokšņiem.

Ausis un mazuļi
Auss iekaisuma risks nekur nav pazudis arī šajā vecumā. Turklāt šeit pievienojas vēl viens bīstams faktors – mazuļi pirmskolas vecumā bieži vien spēlējoties ausīs vai degunā iebāž kādu tur nemaz neiederīgu priekšmetu. Kaut vai atceramies slavenā daktera Hausa sēriju, kur viņš no bērna deguna izvilka policistu un miniatūru spēļu automašīnīti, kas devās glābt degunā iestrēgušo kaķīti. Diemžēl arī dzīvē situācijas, kad ārstiem no mazuļa ausīm un deguniem nākas ķeksēt dažādus tur neiederīgus svešķermeņus nav retums.
Auss var sāpēt arī tāpēc, ka ir sapūsta. Dodoties pastaigā, bērni bieži vien saskrienas, bet, kad kļūst karsts, mazais dauzoņa mēdz noraut cepuri. Aukstā un vējainā laikā sasvīdušam bērnam pietiek ar mirkli, lai dabūtu kakla vai deguna iekaisumu, bet kā komplikāciju – arī otītu.
Ja bērns vēl nemāk izstāstīt, kā jūtas un kas sāp, palūkojies, vai mazais neplūkā vai nekasa ausi un nepurina galvu.  Bieži vien auss problēmu liecinieks ir arī pēkšņa dzirdes pasliktināšanās. Ja mazulis nereaģē un normālā skaļumā izteiktu priekšlikumu (viņam tīkamu) vai pieprasa iemīļoto multeni uzlikt skaļāk, vērts pieteikties pie LORa. ārsta vizīte un dzirdes pārbaude nepieciešama arī tad, ja bērns neizrunā burtus  p, t, s un f, jo tie valodā skan klusāk un, iespējams, viņš vienkārši tos nedzird.
Trauksmes iemesls ir arī izdalījumi no auss un iesnas, kas ilgākas par divām nedēļām.

Skolēnu auss problēmas
Bieži vien skolēni ir pārāk aizņemti ar saviem draugiem un darīšanām, lai pievērstu uzmanību nedaudz traucējošai sajūtai ausīs. Auss iekaisums mēdz būt arī mazsāpīgs un bez paaugstinātas temperatūras, tāpēc ne bērns, ne vecāki tam var nepievērst pienācīgo uzmanību. Šai vecumā pie auss problēmu iemesliem pievienojas arī auss un galvas traumas.
Gadās, ka vienīgā auss iekaisuma pazīme ir dzirdes pasliktināšanās, tāpēc, ja no skolotājiem saņem sūdzības, ka bērns ir neuzmanīgs un neatbild uz jautājumiem, der noskaidrot, vai tā iemesls nav dzirdes pasliktināšanās. Pie ārsta pārbaudīties vajadzētu arī tad, ja skolēns ausī dzird džinkstoņu vai nesaprotamus trokšņus.
Bieža kļūda, ko vecāki pieļauj, ārstējot lielākus bērnus, ir pašārstēšanās. Bērnam, kuru nav apskatījis ārsts, nevajadzētu ausi sildīt vai izmantot ārstēšanai tautas medicīnas līdzekļus. Diemžēl, atliekot vizīti pie ārsta pārāk ilgi vai sākot aplamu pašārstēšanos, tu riskē, ka bērns var zaudēt dzirdi. Bet šā maņa cilvēkam ir pārāk svarīga, lai riskētu.

Lai auss nesāpētu
Patiesībā auss sāpes ir pietiekami nopietns iemesls, lai meklētu ārsta palīdzību pat brīvdienās.
Viens no sadzīves izraisītiem auss sāpju iemesliem ir nepareiza ausu tīrīšana. Izmantojot vates kociņus, būtu vēlams tīrīt tikai auss redzamo daļu. Pārāk rūpīga šīs procedūras veikšana var izraisīt sēra sablīvēšanos ausī, kas rada dzirdes problēmas un arī auss sāpes. Par laimi, šo ķibeli mediķi var viegli novērst, ausis speciāli izskalojot.
Vidusauss iekaisumu parasti ārstē ar antibiotiku suspensiju vai ziedi, ko izvēlas ārsts (tie ir recepšu medikamenti). ārsts izrakstīs arī bērnam piemērotus pretsāpju līdzekļus. Ja mājas aptieciņā jau ir kāds pretsāpju līdzeklis, ko esi izmantojusi citās bērna slimošanas reizēs, to var bērnam iedot vēl līdz ārsta atnākšanai, jo auss sāpes var būt patiešām mokošas.
Vieglākos gadījumos ārstēšanā iespējams iztikt arī bez antibiotikām, rūpīgi sekojot ārsta norādījumiem.
Nekādā gadījumā nemēģini ausi sildīt. Auss kanāls atrodas tieši blakus smadzenēm, bet siltums var veicināt strutu nokļūšanu smadzenēs. Bieži vien izmantotās ausu puķu lapiņas arī nav labākais risinājums. Lai gan tās patiešām novērš sāpes, nelielas puķes daļiņas var palikt ausī un sāk pūt, radot jaunu iekaisumu.

 

5 komentāru
  1. Ļoti labi, ka tagad ir, kur visu ko palasīties. Bērnibā ļoti cietu no ausu sāpēm, un bieži. Zinu, ko tas nozīmē un cik tas ir nepatīkami un šausmīgi.

  2. 🙂 rakstu varoņu veselības problēmas palīdz espati izdomāt rakstu tēmas:))) Nupat bija par Danu – un tepat arī par ausu sāpēm bērnu sadāļā:)

  3. Oi, lasīju ar vienu aci un šausminājos. Atcerējos savu bērnību un visas tās murgainās reizes, kad biju iedzīvojusies visudsauss iekausmos. Baisa lieta! Un nabaga mamma, kurai katru reizi bija jādomā, kā man palīdzēt un jāpārdzīvo, ka sāp.

  4. Jā, visu savu bernību esmu nomocījusi ar auss sāpēm, pat ārsti nevarēja palīdzēt un izrakstīja kaitīgas zāles, kas visu vēl tikai pasliktināja.. Tā noildzināju līdz universitātei, kad vairs nevarēju vienkarši gaidīt kamēr dzirde vispār pazūdīs.. 2 ar pusi gadus skrēju pa ārstiem un tomēr operācija tika veikta.
    Māmiņas, lūdzu negaidiet, kad bērnam sāksies problēmas ar dzirdi… ejiet pie ārsta uzreiz… tikai pie vairākiem ārstiem – ieraudzīsiet atšķirības 😉

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.