Mājas aptieciņa – kam tur jābūt?

Mājas aptieciņa ir ļoti noderīga, ja jāsniedz palīdzība saslimšanas vai traumas gadījumā. Svarīgi, lai tā vienmēr atrastos ģimenes locekļiem zināmā, taču bērniem nepieejamā vietā. Aptieciņas saturs regulāri jāuzmana – jāizņem medikamenti, kam beidzies derīguma termiņš un vietā jāiegādājas jauni. Ja iespējams, iekšķīgi un ārīgi lietojamos medikamentus vēlams glabāt atsevišķi, lai nejaušības dēļ nesajauktu. Arī ģimenes ārsta un neatliekamās palīdzības telefona numurus var turēt blakus – lai katram gadījumam viss ir pa rokai.

Medikamenti un piederumi mājas aptieciņā 
Termometrs;
Medikamenti pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Jāpievērš uzmanība, lai būtu gan pieaugušajiem, gan bērniem piemēroti;
Sāpes remdējošiem med;ikamentiem;
Pretalerģiski preperāti;
Medikamenti pret sliktu dūšu, caureju, aizcietējumiem
Zāles, ko lietot saaukstēšanās gadījumā, pret iesnām, sāpošu kaklu;
Nomierinoši medikamenti, ko lietot liela stresa vai pārdzīvojuma gadījumā;
Dezinfekcijas un nobrāzumu apstrādes līdzekļiem – piem. ūdeņraža pārskābe un briljantzaļais šķīdums;
Plāksteri, sterils pārsējs, elastīgā saite.

Komplektējot savu mājas aptieciņu, noteikti jāatceras, ka tajā jābūt arī zālēm, ko izrakstījis ārsts. Ja ģimenē kādam ir hroniska saslimšana un nepieciešams pastāvīgi lietot zāles, nedrīkst aizmirst par tām. Jāatceras, ka ar pašārstēšanos nevajadzētu pārspīlēt un mājas aptieciņa ir tikai pirmā palīdzība un nepieciešamības gadījumā noteikti jākonsultējas ar ārstu. Jāievēro medikamentu uzglabāšanas nosacījumi, jo ne visus iespējams uzglabāt vienādos apstākļos. Atsevišķi medikamenti jāglabā tumsā, citi ledusskapī. Par ļaunu nebūs, ja tiks saglabāta lietošanas pamācība un zāles turētas oriģinālajos iepakojumos.

Dabīgo līdzekļu aptieciņa 
Ne vienmēr pirmais un pareizais līdzeklis ir medikamenti. Daudzos gadījumos iespējams izārstēties ar tējām, dabīgām smērēm vai augiem. Ir vērts mājās atvēlēt plauktiņu dabīgajiem līdzekļiem, kas varēs lieti noderēt nepieciešamības gadījumā.
Zāļu tējas – piparmētras, kumelītes, pelašķi, ķimenes, baldriāns, ingvers, kliņģerītes;
Medus, propoliss. Palīdzēs gan saaukstēšanās gadījumos, gan spēcinošos nolūkos;
Spirts vai degvīns lieliski var noderēt kompresēm kā arī brūču dezinfekcijai un apkopšanai;
C vitamīns. Var atjaunot atkarībā noz sezonas – upenes, dzērvenes, citrusaugļi u.c.;
Sīpoli, ķiploki. Izsenis zināms, ka šie augi ir lielisks līdzeklis cīņā ar saaukstēšanos un imūnsistēmas uzlabošanai.

Jāatceras, ka arī dabīgie līdzekļi ir tikai profilaktiski vai pirmā palīdzības sniedzēji. Ja sāpes vai slimība nepāriet, noteikti jāsazinās ar ārstu, kurš vislabāk zinās kā rīkoties.

Jo vairāk kustēsimies, ēdīsim sabalansētu uzturu, neaizmirsīsim par vitamīniem un iztiksim bez lieka stresa, jo mazāk būs nepieciešams lauzīt galvu par piemērotāko medikamentu atrašanu un ārsta apmeklējumu.

 
4 komentāru
  1. Piekrītu, ka mājas aptieciņā šis tas ir nepieciešams, bet zāles arī paliek vecas. Un ņemot vērā to, ka nav nemaz tik lētas, manuprāt, tā ir izšķērdība turēt kaut ko mājās, ko varbūt vajadzēs un kam beidzas derīguma termiņš.

  2. es domāju, ka pirmās palīdzības lietām ir jābūt mājās. rakstā jau ir minēti tieši tādi. man arī mājās aptieciņā stāv pretsāpju zāles, pret saaukstēšanos kkas, pret vēdera problēmām, dezinfekcijas līdzekļi, plāksteri, kkas nomierinošs…

  3. Man liekas, ja mājās ir bērni, tad aptieciņā vēl jābūt kādam ausu pilienam, vai deguna attīrītājam.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.