Maciņa revīzija, 3. sērija. Kā savus tēriņus plāno māksliniece?

Šoreiz par ikmēneša tēriņiem espati.lv runā ar vizuālā dizaina mākslinieci un uzņēmēju, veikala  Muhamors līdzīpašnieci Daci Dravenieci.
Tāpat, kā pagājušoreiz, tēriņus analizē un komentē eksperte Aija Laicāne, Hipotēku bankas pārstāve.

Daces ikmēneša tēriņi ir cieši saistīti ar veikala tēriņiem. Viņa pati norāda, ka pašlaik viņas dzīve ir arī veikals Muhamors. Taču, neskatoties uz to, ka Dace ir uzņēmēja, viņai nav tipiska bieži vien uzņēmējiem raksturīgā ekonomiskā skaitīšana un rūpīga rēķināšana. „Nauda ir interneta bankas cipariņi, ar kuriem var spēlēties. Ja pēkšņi sanāk vairāk, var kaut ko nopirkt, ja summa kļūst mazāka, tad vajag domāt par to, kur var ieņemt,” stāsta uzņēmēja. Dace atzīst, ka bieži vien viņa nezina, cik naudas ir viņas kontā. „Es to pārzinu plus mīnus 300 latu robežās,” papildina Dace.

Eksperte Aija Laicāne: Šis ir tas gadījums, kad privātie izdevumi ir cieši saistīti ar uzņēmējdarbības tēriņiem. Tā  var darboties, ja bizness ir mazs un pārskatāms – tad visi cipari „turas galvā” un ir sajūta, kad vajag papildināt biznesu un kad var tērēt. Ja jau Dace skatās, kad naudas ir vairāk un kad paliek mazāk, tātad ir noteikts kāds limits, kas jāievēro, un tas arī tiek kontrolēts. Citādi no biznesa nekas nesanāktu…  

Nav intereses krāt naudu

Kaut arī Dace teic, ka neko nepieraksta un nesastāda bilanci, viņa strikti zina, ka katru mēnesi ir jāmaksā par veikala īri un jāizmaksā algas darbiniekiem. „Veikala ieņēmumi katru mēnesi ir vidēji 2000 latu. Saimniecības izmaksas (dzīvokļa un komunālie maksājumi, pārtika) dalām uz pusēm ar vīru, man vidēji tie ir 10% no kopējiem ienākumiem, 20% no ienākumiem es tērēju kosmētikai, drēbēm un kultūras pasākumiem un kādi 70% tiek iztērēti veikala uzturēšanai. Samaksājot visus obligātus rēķinus, es zinu, ka naudas nav un vajag pagaidīt kādu laiku, kad tā radīsies,” saka Dace. Viņa piebilst, ka pašlaik viņai nav uzkrājumu. „Man nav nekādas intereses krāt naudu, jo es reāli redzu situāciju valstī un gribu dzīvot labi šodien, ko arī daru,” ar smaidu teic uzņēmēja. Viņa piebilst, ka bilances sastādīšana un tēriņu pierakstīšana pārsvarā ir raksturīga vīriešiem. „Sievietēm ir svarīgi darīt dzīvē to, ko viņas grib, un, ja tas vēl nes ienākumus, tad viss ir labi un viņas neko neskaita – galvenais ir bauda,” tā Dace.

Eksperte Aija Laicāne: Dace ir drosmīga un nosauca konkrētu summu, kādi ir veikala ieņēmumi. Ņemot vērā, ka no tiem tiek maksāta gan īres maksa, gan algas darbiniekiem, gan nodokļi, gan veikala uzturēšanas izdevumi, tad proporcija tāda arī sanāk (pie nelieliem apjomiem). Ar vārdiem „nauda radīsies” ir skaidrs, ka ne jau „izaugs naudas kokā”, bet Dace zina, cik ilgā laikā no biznesa būs noteikti ieņēmumi. Ir jauki, ja var labi dzīvot tagad un tas sagādā prieku. Par ieguldījumiem runājot, ja nav vēlēšanās krāt un kaut kur ieguldīt naudu, labs ir ieguldījums sevī – piemēram, naudu izlietot savas veselības uzturēšanai un uzlabošanai, jo tas noteikti noderēs nākotnē. Es gan domāju, ka, vadot biznesu, bez skaitīšanas un bilances neiztikt, bet acīmredzot Dacei ir uzticami darbinieki, kuri to dara. Ja rodas vairāk naudas, protams, ir labi to ieguldīt biznesā, tādējādi naudai „liekot strādāt”, darot to, ko Dace uzskata par vislabāko, un arī attiecīgi dodot augļus šādā veidā.      

[BANNER]

Ar galvu biznesā
Dacei ir neliels dāvanu veikals Rīgas centrā, taču gandrīz katras brīvdienas viņa ar savu produkciju piedalās dažādos pasākumos un tirdziņos. „Paredzēt, kādi būs dienas ienākumi, nav iespējams, jo mēs strādājam tikai nepilnu gadu un pašlaik viss ir atkarīgs no mums pašiem: cik atraktīvi mēs esam un ar ko pārsteigsim cilvēkus,” stāsta Dace. 

Eksperte Aija Laicāne: Viņas dzīves prioritāte pašlaik ir veikals. „Es jau esmu aizmirsusi, kad pēdējo reizi biju kādā apģērbu veikalā, jo šobrīd tas mani neinteresē, es ar prātu un sirdi esmu savā darbā. Bet tas nenozīmē, ka ir kaut kāda iekšēja aizlieguma sajūta, vienkārši tas viss notiek dabiski. Es gribētu vairāk apmeklēt masāžas, kosmetologu, bet tam man pietrūkst laika,” skaidro Dace.

Iztērē dienas ienākumus
Dace norāda, ka viņai, kā jau katrai sievietei, it īpaši māksliniecei, ir raksturīgi neplānoti pirkumi. „Ja ir bijis labs tirdziņš un ir labi dienas ienākumi, tad es uzreiz tajā pašā dienā varu iztērēt visus ieņēmumus. Piemēram, nesen mēs piedalījāmies tirdziņā pie t/c Spice, un pēc veiksmīgas tirdzniecības dienas es aizgāju uz dizaina un interjera veikalu un iztērēju visus dienas ieņēmumus, nopērkot skaistus galdus un telti,” ar smaidu stāsta Dace. Taču, neskatoties uz to, ka viņa mēdz veikt neplānotus pirkumus, sākot nodarboties ar uzņēmējdarbību, viņa saprata, ka, pārdodot nelielas un nedārgas mantas, var nopelnīt labu naudu, un jebkuri, kaut vai mazi ienākumi, veido viņas uzņēmuma budžetu.
Eksperte Aija Laicāne: Kaut arī Daces veikaliņš strādā neilgu laiku, ar savu aizrautību Dace ir panākusi to, ka tas jau ir pamanīts – es atcerējos nosaukumu un to, ka dažas lietas no veikaliņa bija pieminētas žurnāla DEKO maija mēneša numurā. Tas nozīmē, ka Dace ir atradusi biznesā savu nišu, kas vienmēr ir bijis svarīgi, bet īpaši svarīgi ir tieši šajos ekonomikas apstākļos. Un, ja jau ļoti sagribēsies to masāžu u. tml., tad arī laiks atradīsies. Pastrādājot vēl kādu gadu vai vairāk, radīsies arī zināšanas par ieņēmumiem no dažādiem pasākumiem – vienkārši no pieredzes. Galvenais tomēr ir atstāt naudu obligātajiem tēriņiem, pārējais ir pašas uzņēmējas ziņā.  

Piedaloties tirdziņos, Dace izmanto iespēju un labprāt mainās (kā barterā) produktiem ar citiem tirgotājiem. „Man pat nevajag iet uz veikalu, jo gandrīz visu nepieciešamo es varu iegādāties tirdziņos. Priekšrocība ir tā, ka tur ir tikai Latvijas produkti, kas man ir ļoti būtiski,” skaidro uzņēmēja.

Eksperte Aija Laicāne: Par Latvijas produktiem runa jau bija iepriekšējos rakstiņos, šeit tikai pieminēšu – papildus tam, ka iegūstam labus un veselīgus produktus, tādējādi arī atbalstām Latvijas ražotājus, kas pašreiz ir ļoti svarīgi. Un, kas zina – varbūt, samazinoties naudas daudzumam pasaulē, vairāk pāriesim uz barteru? Ir cilvēki, kuri citās valstīs veido bartera biržas…

Kredīts ierobežo
Uz jautājumu, vai viņai ir kādi kredīti, Dace teic: „Mana attieksme pret kredītiem ir negatīva, jo uzskatu, ka tās ir nopietnas finansiālas saistības un var mēģināt iztikt bez tām. Kredītu var izmantot dzīvoklim, bet ne ikdienas tēriņiem. Esmu rēķinājusi kredītlīnijas procentus un sapratu, ka tie ir pārāk lieli, tāpēc mēģinu iztikt bez tās. Kredīti mani ierobežo, bet ir ļoti svarīga brīvības sajūta.”

Eksperte Aija Laicāne: Piekrītu Dacei, ka kredītu labāk ir izmantot dzīvoklim vai citām lielām lietām, nevis ikdienas tēriņiem. Bet jāatceras, ka ir arī tāda lieta kā overdrafts jeb neliels konta kredītlimits, ko tīri labi var lietot ikdienai. Piemēram, kredītkarti piesiet nevis pie pamatkonta, kurā ir visa nauda, bet pie cita konta, ko regulāri papildina (ar internetbanku to var izdarīt ļoti ērti) un kam ir neliels kredītlimits jeb overdrafts. Tādējādi iegūst lielāku drošību, jo kartē (pareizāk, kontā, kam tā ir piesaistīta) ir mazāk naudas, bet nav jābaidās, ka nepietiks kādam pirkumam, jo ir iespēja uz laiku izmantot overdraftu, ko pēc tam dzēš, papildinot kontu. Pie reizes arī var vēlreiz paskatīties, kas pirkts ar karti. Procenti ir atkarīgi no naudas cenas finanšu tirgū. Ja overdraftu izmanto šad un tad, nekāda lielā procentu maksa nav, galvenais ir laikus papildināt kontu, overdraftu nodzēšot.
Tas ir labi, ka Dacei ir nopietna attieksme pret naudu un kredītiem. Ja bizness paliks nelielā līmenī un Dacei neradīsies doma strauji to paplašināt vai sākt kaut ko jaunu, tad, visticamāk, viņai kredītu arī nevajadzēs. Svarīga ir Daces pašas attieksme un sajūtas, piekrītu, ka brīvības sajūta ir ļoti svarīga. Bet, kaut arī kredīts ir nopietnas saistības, kas prasa vairāk rēķināt,  tas nav jāuztver tikai kā apgrūtinājums, tā ir arī iespēja!

espati.lv pateicas visām projekta dalībniecēm – mārketinga vadītājai Edai Sarmītei Magonei, sportistei Nellijai Šlēgelmilhai un māksliniecei Dacei Draveniecei, kā arī Hipotēku bankas ekspertei Aijai Laicānei. Nākamajā reizē stāstīsim par kādas mūsu lasītājas ienākumiem. Viņa atsūtīja savu motivācijas vēstuli un laimēja iespēju kopā ar eksperti izanalizēt savus ienākumus, kā arī īpašo balvu no Taka SPA –  relaksācijas procedūru.
Rituāls sākas ar ūdens relaksāciju Taka Spa ūdeņos un pirtīs, kam seko Taka Spa pēdu masāža – sena austrumzemju dziedināšanas māksla, kas palīdz līdzsvarot visa organisma darbību, sakārtot joņojošas domas un sniegt dziļu labsajūtu. Nobeigumā – atpūta ar tēju un spa uzkodām un grāmatām Klusajā istabā.

Lasi šīs sērijas turpinājumu jau nākamnedēļ!

18 komentārs
 1. man patīk šī sieviete un preces veikaliņā ideālas. varu tikai novēlēt, lai veicas. var redzēt, ka cilvēks dara savu darbu ar lielu aizrautību nevi tāpēc, k varētu nopelnīt miljonu. man jau šķiet, ka šādas sirdslietas arī ilgi dzīvo.

 2. Vai jums ir nepieciešams ātrs ilgtermiņa vai īstermiņa aizdevumu ar salīdzinoši zemu procentu likmi, kā zema kā 3%? Mēs piedāvājam biznesa aizdevums, personas aizdevums, mājas aizdevums, auto aizdevums, students aizdevums, parādu konsolidācijai aizdevums e.t.c. Nav svarīgi, jūsu kredīta rezultātu. Mēs garantētas kas veic finanšu pakalpojumus mūsu daudziem klientiem visā pasaulē. Ar mūsu elastīgu aizdevumu paketes, aizdevumus var apstrādāt un nodot aizņēmēja īsā laikā iespējams, sazinieties ar mūsu speciālistu padomu un finanšu plānošanu. Ja jums ir nepieciešams ātrs aizdevumu, sazinieties ar mums pa [email protected]

 3. Vai jums ir nepieciešams finansiālu palīdzību? Mēs dodam no aizdevuma 2% ar procentu likmi, ja Jums ir interese sazinieties ar mums pa e-pastu: ([email protected]) sīkāku informāciju.

  * Commercial Kredīti.
  * Personal Aizdevumi.
  * Business Aizdevumi.
  * Investīcijas Kredīti.
  * Attīstība Kredīti.
  * Iegāde Kredīti.
  * Būvniecība aizdevumi.
  * Business Aizdevumi un daudz ko citu:

  mēs piedāvājam visu veidu aizdevumu labu pakalpojumu veidu, sazinieties ar mums pa e-pastu: ([email protected])
  Ar laba vēlējumiem

  Mr.Amar Jeet

 4. Es saņēmu savu jau ieprogrammēts un aizklāti ATM karti
  atsaukt ne vairāk kā $ 50,000 dienā maksimāli 20
  dienas. Es esmu tik priecīgs par to, jo es got mine pagājušajā nedēļā
  un man ir izmantoti, lai iegūtu $ 100,000. Georg Bednorz Hakeri dod
  ārā karti tikai, lai palīdzētu nabadzīgajiem un trūcīgajiem, lai gan tas ir nelikumīgs, bet tas
  ir kaut kas jauks un viņš nav kā citi scam izliekoties
  ir tukšās ATM kartes. Un neviens izpaužas nozvejotas kad
  izmantojot karti. get yours no Georga Bednorz hakeriem. Just Uzrakstīt
  līdz [email protected]

 5. jums ir nepieciešams kredīts? ja jā, rakstiet mums [email protected] Plašāku informāciju ar savu
  nosaukums:
  vecums:
  dzimums:
  valsts:
  Valsts:
  tel:
  personu skaits:
  aizdevuma summa:
  kredīta termiņš:
  Mēneša ienākumi:
  mērķis fondiem:
  e-pasts:
  Sveicieni,
  Juliet
  Kontakti E-pasts: [email protected]

 6. ACK ATM UN kļūt bagāts ŠODIEN
  Jūs var kapāt un ielauzties bankas drošības bankomāts, neveicot
  lielgabali vai jebkurš ierocis. Kā tas ir iespējams? Vispirms mums ir jāmācās
  Par rokasgrāmata uzlauzt bankomāti un banku konti, kā ATM
  MACHINE DARBI. Ja jums ir bankā jūs uzzināt, ka ar naudu
  ATM MACHINE tiek piepildīts labi iekšā mājā, kur mašīna ir
  būvēts ar pietiekamu drošību .Lai banalizēt šo mašīnu mums ir jāizstrādā īpašas
  tukšs ATM Card kuru jūs varat izmantot jebkurā bankomāts visā pasaulē. šis
  karte ir ieprogrammēts, un to var izņemt 8000 USD 24 stundu laikā jebkurā
  valūta jūsu valstī izmantot nav bankomāti tukšu ATM
  Karti nevar iekļūt to, jo tas ir ieprogrammēts ar dažādiem
  Rīki un programmatūra, pirms tā tiks nosūtīta uz jums. Karte padarīs
  drošības kameras darbības traucējums tajā konkrētā laikā, kamēr tas ir
  paveikts ar
  darījums jūs nekad nevar izsekot. tas arī ir tehnika, kas padara
  neiespējamu CCTVs atklāt jums, tur ir tik daudz citu hacker
  tur kuru pretendē būt reāls jums ir jābūt ļoti uzmanīgiem, viņi nekad nevar
  izveidot šo karti visi viņi vēlas, ir jūsu nauda. neviens ATM karti
  var būt iespējai
  atsaukt $ 50,000 USD katru dienu, kas ir iespējams, iegūt karti, būs
  nosūtīt uzņēmumam adrešu informāciju, lai mēs varētu turpināt nosūtīt kartīti
  jums, kad jūs piekrītat noteikumiem un nosacījumiem. Jūs varat
  sazināties ar mums
  e-pastu tagad [email protected]
  Labākais veids, kā labu summu sākt labs bizness, vai sākt dzīvot A
  LABA DZĪVE

 7. Laba diena

  X-mas Kredīta piedāvājums Piesakies tagad ..

  Vai jums nepieciešama steidzama kredītu? Mēs dodam no aizdevuma ieinteresētajām personām, kas vēlas kredītu ar labu ticību. Vai jūs nopietni nepieciešama steidzama kredīta? tad jūs esat īstajā vietā. Mēs dodam out uzņēmējdarbības aizdevums, personas aizdevums, pie minimālo summu € 2,000.00 uz maksimālo summu € 40,000.000.00, sazinieties ar mums par savu aizdevumu pieprasījumu pēc 2% zemu procentu likmi, lai apmierinātu savu pieprasījumu un noteikti no finanšu problem.contact mums šodien pa e-pastu: [email protected]

  Aizpildiet šo informāciju zem

  Pilna nosaukumi:
  Valsts:
  Telefona numurs:
  Kredīta summa nepieciešams:
  Aizdevuma ilgums:
  Mēneša ienākumi:
  Mājas adrese:

  Thanks kā mēs gaidām jūsu atbildi

  Jeff Michael aizdevumu uzņēmumam.

  Aizdevumu / Finanšu pakalpojumu sniedzēji.

 8. Laba diena

  X-mas Kredīta piedāvājums Piesakies tagad ..

  Vai jums nepieciešama steidzama kredītu? Mēs dodam no aizdevuma ieinteresētajām personām, kas vēlas kredītu ar labu ticību. Vai jūs nopietni nepieciešama steidzama kredīta? tad jūs esat īstajā vietā. Mēs dodam out uzņēmējdarbības aizdevums, personas aizdevums, pie minimālo summu € 2,000.00 uz maksimālo summu € 40,000.000.00, sazinieties ar mums par savu aizdevumu pieprasījumu pēc 2% zemu procentu likmi, lai apmierinātu savu pieprasījumu un noteikti no finanšu problem.contact mums šodien pa e-pastu: [email protected]

  Aizpildiet šo informāciju zem

  Pilna nosaukumi:
  Valsts:
  Telefona numurs:
  Kredīta summa nepieciešams:
  Aizdevuma ilgums:
  Mēneša ienākumi:
  Mājas adrese:

  Thanks kā mēs gaidām jūsu atbildi

  Jeff Michael aizdevumu uzņēmumam.

  Aizdevumu / Finanšu pakalpojumu sniedzēji.

 9. BE SMART AND BECOME RICH IN LESS THAN 2 DAYS.
  It all depends on how fast you can be to get the new PROGRAMMED blank ATM card that is capable of hacking into any ATM machine,anywhere in the world. I got to know about this BLANK ATM CARD when I was searching for job online about a month ago..It has really changed my life for good and now I can say I’m rich and I can never be poor again.The least money I get in a day with it is about $100,000.(hundred thousand USD) Everyday I keeping pumping money into my account. Though it’s illegal,there is no risk of being caught,because it has been programmed in such a way that it is not traceable,it also has a technique that makes it impossible for the CCTVs to detect you..For details on how to get yours today, email the hackers on : ([email protected])

 10. Vai Jūs interesē aizdevumu? Mēs piedāvājam visu veidu finanšu palīdzību visām personām “bizness personas aizdevums, investīciju aizdevumu, Home Loan Parāda Consolidation aizdevumu un aizdevumu kompānijas visā pasaulē. Mūsu procentu likme ir 2% gadā. Mums ir arī sniedza finansiālu palīdzību mūsu klientiem. ja jums ir kāds labs projekts, vai vēlaties, lai sāktu uzņēmējdarbību, un ir nepieciešams kredīts, lai finansētu to tikai mums uzreiz, lai mēs varētu apspriest, parakstīt līgumu un tad finansētu savu projektu vai biznesa jums. Lūdzu, sazinieties ar mums šodien visiem jūsu finanšu vajadzībām . Sazinieties ar mums pa e-pastu: ([email protected])

 11. Hello Mr vai k-dze
  Jums nepieciešams finansejums jusu majas, biznesa, automašinu iegadi, perkot velosipedu, lai veidotu savu biznesu, savam personiskajam vajadzibam vairak jarupejas, individualie aiznemumi, kas jums nepieciešams…
  Mes pieškirt aizdevumus, sakot no 30 000 eiro lidz 1.500.000 eiro ar atmaksas procenti ir 3 % gada (no 1 lidz 30) gadu terminu.
  Sazinieties ar mums visu laiku pa e-pastu: [email protected] vai notikusi apspriešanas, musu majas lapa: credit-pret-inver.jimdo.com

  PS: kredits ir saistošs un ir jaatmaksa. Parbaudit savu speju atmaksat pirms jums izdarit

  paldies

 12. Hello Mr vai k-dze
  Jums nepieciešams finansejums jusu majas, biznesa, automašinu iegadi, perkot velosipedu, lai veidotu savu biznesu, savam personiskajam vajadzibam vairak jarupejas, individualie aiznemumi, kas jums nepieciešams…
  Mes pieškirt aizdevumus, sakot no 30 000 eiro lidz 1.500.000 eiro ar atmaksas procenti ir 3 % gada (no 1 lidz 30) gadu terminu.
  Sazinieties ar mums visu laiku pa e-pastu: [email protected] vai notikusi apspriešanas, musu majas lapa: credit-pret-inver.jimdo.com

  PS: kredits ir saistošs un ir jaatmaksa. Parbaudit savu speju atmaksat pirms jums izdarit

  paldies

 13. Sveiki,
  Tas ir Razack Mohammad aizdevuma sadarboties finanšu nekustamo īpašumu un jebkura veida uzņēmējdarbības finansēšanas Mēs piedāvājam aizdevumus privātpersonām, uzņēmumiem un citām organizācijām, lai sadarbotos, kuriem nepieciešama finansiāla palīgs. vai esat liegta par aizdevumu no bankas? Vai krājumi leju un nepieciešams refinansēšanas? Vai jūs meklējat finansiālo palīdzību? Visi Aizdevuma veidi tiek aizdota veic ar procentu likmi 2%, un tas svārstās no vismaz 1500 $ līdz maksimāli 5,000,000.00 $ ar maksimālo ilgumu 30 gadus. gan drošu un nenodrošināti, ikvienam interesentam pieteikuma vajadzētu sazināties ar mums, lai šo e-pastu: [email protected]

 14. Sveiki visiem, Vai jūs finansiāli izspiež? Vai jums meklēt līdzekļus, lai nomaksātu kredītus un parādus? Vai tu meklē finansējumu, lai izveidotu savu biznesu? Vai jums nepieciešama privātām vai uzņēmējdarbības Aizdevums dažādiem mērķiem? Vai tu meklē aizdevumu, lai veiktu lielus projektus? Secure aizdevumu no mums šodien, un sākt ar kaut ko atalgojot. Mūsu darbība ir 100% garantēta, jo mums ir arī jānodrošina draudzīgās attiecības ar mūsu klientiem. Mēs piedāvājam Aizdevumi ar Nr Credit Pārbaudes, nav nodrošinājuma, soļos, ātri finansēšanas un zemu procentu likmi 3%. Kāpēc paliek finanšu sadalījumu? Sazinieties ar mums šodien pa e-pastu: [email protected]

 15. Sveiki visiem, Vai jūs finansiāli izspiež? Vai jums meklēt līdzekļus, lai nomaksātu kredītus un parādus? Vai tu meklē finansējumu, lai izveidotu savu biznesu? Vai jums nepieciešama privātām vai uzņēmējdarbības Aizdevums dažādiem mērķiem? Vai tu meklē aizdevumu, lai veiktu lielus projektus? Secure aizdevumu no mums šodien, un sākt ar kaut ko atalgojot. Mūsu darbība ir 100% garantēta, jo mums ir arī jānodrošina draudzīgās attiecības ar mūsu klientiem. Mēs piedāvājam Aizdevumi ar Nr Credit Pārbaudes, nav nodrošinājuma, soļos, ātri finansēšanas un zemu procentu likmi 3%. Kāpēc paliek finanšu sadalījumu? Sazinieties ar mums šodien pa e-pastu: [email protected]

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.