LŪPU kopšana ZIEMĀ

Gada aukstākie mēneši ir pārbaudījums ne tikai tavai sejas ādai, bet arī lūpām. Sniegs, vējš un dzestrais gaiss nelabvēlīgi ietekmē to stāvokli, radot ne tikai vizuālus defektus, bet arī nepatīkamas sajūtas. Kā kopt lūpu maigo ādu ziemā? Uz mūsu jautājumiem atbildēja kosmetoloģe Kristīne Ješus.

ZIEMA – PĀRBAUDĪJUMS LŪPĀM
Lūpu āda ir daudz plānāka, maigāka un jutīgāka, nekā tava sejas āda, tāpēc ziemā tai ir nepieciešama papildus uzmanība un kopšana. Tomēr lūpu veselības stāvokli neietekmē vienīgi ziemas skarbie laika apstākļi, to izskats ir atkarīgs arī no cilvēka individuālajām fizioloģiskajām īpašībām, organisma imunitātes un vielmaiņas darbības. Piemēram, ja organismā ir vitamīnu trūkums, lūpas sāk plaisāt, paliek jutīgākas un uzņēmīgākas pret ārējās vides faktoriem. Lūpu ādu pastiprināti ietekmē arī sausais centrālapkures gaiss un ilgstoša strādāšana pie datora.
Visbiežāk lūpu ādas problēmas parādās mainot vidi, proti, ja visu dienu uzturies telpās, taču vēlāk dodies baudīt ziemas aktivitātes svaigā gaisā, tāpēc pirms tam noteikti neaizmirsti parūpēties par tām. Ja brauc slēpot uz ārvalstīm, atceries, ka papildus aukstajam laikam, kūrortos nereti spīd arī spoža saule, kas ir dubults pārbaudījums arī lūpu ādai. Pirms brauciena īpaši sagatavojies – iegādājies kopšanas un aizsardzības līdzekļus ne tikai sejai, bet arī lūpām! Raugi, lai tiem noteikti ir arī atbilstošs saules aizsardzības faktors jeb SPF.

LŪPU SKAISTUMA PRIEKŠNOTEIKUMI
Viens no būtiskākajiem skaistu lūpu priekšnoteikumiem, ir profilaktiskie pasākumi, nepieļaujot lūpu iekaišanu un sasprēgāšanu. Rūpējies par tām pienācīgi un kop adekvāti! Šobrīd, gada aukstākajos mēnešos, rūpējoties par lūpu veselību, nedoties laukā nepasargājot! Lieto speciālu higiēnisko balzāmu, taču, ja tādu vēl neesi iegādājusies, izlīdzies ar barojošu sejas krēmu. Ja ikdienā lieto dekoratīvo pomādi, zem tās noteikti uzklāj kādu aizsargājošu līdzekļiem vai, ziemas aukstajos mēnešos, izvēlies dekoratīvās lūpu krāsas ar pastiprinātu, barojošu efektu. Ieteicamas taukainākas konsistences pomādes ar vitamīniem, lai lūpas būtu ne tikai vizuāli skaistas, bet arī pasargātas un lutinātas īpaši nelabvēlīgajos laika apstākļos. Ja pavadi daudz laika sausajā centrālapkures gaisā, lieto mitrinošu lūpu krāsu.

Profilakses nolūkos vari lietot A, E un B grupas vitamīnus, kuru trūkums var izraisīt īpaši jutīgās ādas problēmas. A, E un B vitamīnu avots ir oranžie, sarkanie un tumši zaļie dārzeņi, kā arī augļi, pākšaugi, rieksti, gaļas produkti, olas (īpaši dzeltenumi), zivis, aknas, graudaugi, un arī nerafinētās augu eļļas (īpaši olīveļļa un saules puķu eļļa).

A
vitamīns (retinols): uzlabo ādas stāvokli, sekmē organisma aizsargspējas pret dažāda veida saslimšanām un apkārtējās vides negatīvo ietekmi. Novērš dziļāku lūpu saslimšanu, barojot un mīkstinot tās.

B
grupas vitamīni: īpaši B2 (riboflavīns), B3 vitamīns (PP vitamīns jeb niacīns) nepieciešams veselai ādai un labākai brūču dzīšanai. Aizsargā ādu no saslimšanas un padara to elastīgāku.

E
vitamīns (tokoferols): neļauj B grupas vitamīniem un C vitamīnam (askorbīnskābe), kā arī taukos šķīstošajām organiskajām vielām organismā oksidēties. Pasargā ķermeņa šūnas, dziedē ādas savainojumus un aizkavē krunciņu veidošanos.

LŪPU KOPŠANA MĀJAS APSTĀKĻOS
Ik vakaru, kad attīri seju no dekoratīvās kosmētikas, neaizmirsti rūpīgi notīrīt arī lūpas. Kad tas ir izdarīts, tāpat kā seju, arī tās vari tonizēt, piemēram, ar ledus gabaliņiem, lai uzlabotu asins apgādi.
Mēs, sievietes, bieži vien ar lūpu krāsas palīdzību ceram un cenšamies nomaskēt šīs zonas problēmas, taču, ja lūpas ir aprautas vējā, un to āda jau lobās, vispirms, ir nepieciešams lūpu ādas pīlings, lai likvidētu atmirušās epidermas šūnas. Tas ir būtiski arī tāpēc, lai turpmāk lietoto lūpu kopšanas līdzekļu sastāvdaļas nonāktu līdz problemātiskajai vietai, kur tām ir jāiedarbojas un jāārstē lūpu āda.
Efektīvam lūpu pīlingam uzklāj uz tām citrona šķēlīti, tad noskalo un noskrubē jutīgo ādu ar kafijas dzirnaviņās samaltām auzu pārslām vai kafijas biezumiem. Noteikti esi dzirdējusi, ka no lūpām atmirušās ādas šūnas bieži iesaka noberzt ar sausu zobu birsti, taču kosmetoloģe – higiēnas nolūkos šādu metodi neiesaka izmantot.
Pēc ādas attīrīšanas uz lūpām uzklāj barojošu masku. Pagatavo to no saspiesta banāna vai avokado mīkstuma. Līdzīgi vari tās pabarot ar kvalitatīvu olīveļļu, smiltsērkšķu eļļu, saldo krējumu vai A vitamīnu eļļā.
Ādas kopšanas speciāliste uzsver, ka šo procedūru biežums ir atkarīgs no tavu lūpu stāvokļa, profilaktiskos nolūkos – reizi nedēļā, taču, ja lupām ziemas spelgonī konstatē problēmas – divas vai pat trīs reizes nedēļā. Ādas kopšanas meistare arī norāda, ka skaistumkopšanas salonos specializētas lūpu kopšanas procedūras nav, taču ir pieejami dažādi īpaši lūpu kopšanai paredzēti krēmi. Tomēr, kad kosmetologs veic sejas ādas kopšanas procedūras, lūpu āda netiek aizmirsta, ne tikai sejai, bet arī lūpām veic pīlingu un uzklāj barojošu masku.

IZPLATĪTĀKĀS LŪPU ĀDAS PROBLĒMAS ZIEMĀ UN TO RISINĀŠANA
Viegli sausa/sausa lūpu āda – lieto barojošu krēmu vai higiēnisko lūpu krāsu.

Stipri sūrstošas, vējā aprautas un asas lūpas –
vērsies pie kosmetologa pēc ātrās palīdzības procedūrām.

Viegli sasprēgājusi lūpu āda –
nepieciešams maigs pīlings un intensīva lūpu ādas barošana.

Spēcīgi sasprēgājušas, asiņojošas un iekaisušas lūpas
– asiņošanas apturēšanai un brūču dezinfekcijai kop lūpas ar ūdeņraža pārskābi vai tējas koka eļļu, kas efektīvi sadziedēs ādu.

Dziļas plaisas, brūces ilgi dzīst –
nepalīdzēs lokāla iedarbība, ir jānosaka lūpu plaisāšanas iemesls, kas visbiežāk ir saistīts ar vitamīnu trūkumu. Brūci iztīri un kop ar tējas koka eļļu. Ja lūpas plaisā ilgstoši, dodies pie dermatologa.

LŪPU KOPŠANAS LĪDZEKĻU RECEPTES
Skrubis: 
  • Sajauc šķipsnu sāls un cukuru ar vazelīnu vai kvalitatīvu olīveļļu. Lieto līdz pat trim reizēm nedēļā.
  • 1 tējkarotei(turpmāk: tējk.) brūnā cukura pievieno ½ tējk. kokosriekstu eļļas.

Mīkstinošas un barojošas lūpu maskas: 
  • 1 tējk. biezpiena samaisi ar 1 tējk. burkānu sulas.
  • ½ tējk. sejas krēma pievieno medu, piepilini olīveļļu, visu samaisi un uz 20 minūtēm uzklāj lūpām. Šī maska ieteicama divas reizes nedēļā.
  • Sarīvē gurķa šķēlīti(vai ķirbja gabaliņu) un pievieno tai medu.

Vaniļas un medus lūpu balzāms:
Sastāvdaļas: 2 ēdamkarotes(turpmāk: ēd.k.) mandeļu eļļas, 2 ēd.k. šī sviesta, 3 tējk. bišu vaska, 1½ tējk. medus, ½ tējk. vaniļas eļļas.  

Pagatavošana:
mazā katlā – vidējā temperatūrā uzsildi un izkausē mandeļu eļļu, šī sviestu un bišu vasku. Maisi līdz sastāvdaļas ir pilnībā izkusušas. Noņem trauku no uguns un masai pievieno medu un vaniļas eļļu, labi sakul. Kad tas izdarīts, ielej šķidrumu ērti lietojamos, vislabāk – mazos, aizskrūvējamos plastmasas trauciņos, ļauj atdzist un sacietēt. Uzglabā kā jebkuru citu veikalā pirktu lūpu kopšanas līdzekli. Ieteicams izlietot 2 gadu laikā.  

2 komentāru
  1. Cilvēki kaut kā dalās 2 grupās – vieniem nav nekādu problēmu ar lūpā, bet citiem arī vasarā tās ir sausas un briesmīgas! Paldies par feinajām dabīgajām receptēm, ko pagatavit mājās! Man jau liekas – daudz labāk kā veikalu ķīmiju gāzt virsū!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.