Līgo nakts TUVOJAS – idejas citādākai LĪGOŠANAI

Jāņi parasti ir laiks, ko gadu no gada ārkārtīgi gribas piedzīvot un izbaudīt skaisti. Un daudziem gadu no gada paliek savāda pēcgarša – ka bija jau labi, taču tas maz atšķīrās no citiem vasaras dārza svētkiem vai piknika pie ugunskura. Viss lieliski, tikai kaut kā… mazliet pietrūka. Iespējams tā ir rituālu un tradīciju zināšana, jo ar ugunskura kurināšanu un pilniem iepirkumu tīkliņiem no lielveikala, kuros dominē alus, siers un marinēta gaļa, vienā brīdī kļūst mazliet par šauru. Tāpēc espati.lv noskaidroja dažus vērtīgus Jāņu rituālus, lai šogad tu būtu zinošāka jāņotāja.

Lietas, ko īstenot šajos Jāņos

 • Pagatavo pati savu Jāņu sieru!
 • Uzpin savu vainagu un izmanto to, lai zīlētu nākotni.
 • Nodrošini līgotājus ar vairāku Jāņu dziesmu vārdiem.
 • Izvēlies tieši sev vērtīgas slotiņas Saulgriežu pirtij.
 • Ej Jāņu naktī vai rītausmā kaila peldēties. Tas gan, protams – ņemot vērā laika apstākļus, ja tie nav pārāk labvēlīgi, vērts saņemties vismaz rasai – izskrien kaila rīta agrumā pa rasas pielietu pļavu!

Lai pasaule ap tevi ir gatava svētkiem!
Gatavošanās Jāņiem sākas jau mazliet pirms 23. jūnija. Lieki teikt, ka mūsu senči priekšdarbus saulgriežu svinībām (ko patiesībā svinējuši 21. vai 22. datumā) sākuši veikt jau divas nedēļas iepriekš. Ja vien tev nav mājas, kuras pagalmā nopļaut zālāju un rūpīgi apravēt puķu dobes, diez vai vērts šo rituālu attiecināt uz puķu podu sakārtošanu uz dzīvojamās istabas palodzes. Tu vari mazliet savādāk tulkot svētku gatavošanās darbību un ieviest kārtību lietās, kas ir ap tevi – telpās, uz darbgalda un tā atvilktnēs, nomazgāt un iztērēt savu auto.


Latviešiem dienu pirms Jāņiem atzīmēta Zāļu diena, kad saskaņā ar nostāstiem visām zālēm piemitis maģisks spēks. Pēc citiem ticējumiem visspēcīgākais tas kļūst saulgriežu naktī. Senāk ar zālēm, vainagiem un meijām pušķoja gan laukus, sētas, dārzus un mājas. Lai atvairītu ļaunos garus un raganas, pie durvīm sprauda pīlādža zarus un nātres. Arī tu, dodoties Jāņu brīvdienās ārpus pilsētas, nenoslinko iespraust durvīs mazu pīlādža zariņu – varbūt tas vienlīdz labi kalpo arī pret zagļiem, ne tikai pārdabiskiem ļaundariem.

Visa laba Jāņu zāle, taču senči vairījās pušķot vai pušķoties ar alkšņa un apses zariem, jo dažos Latvijas novados tie uzskatīti par ļauniem kokiem.

Saulīte – pašas rokām gatavota
Protams, gan lielveikalos, gan zāļu tirgos Jāņu priekšvakarā nopērkams svētku svinēšanai viss nepieciešamais, bet nekas tik labi nerada gatavošanās un piederības sajūtu saulgriežiem kā darbiņi, ko tu veic pati. Viens no tiem ir Jāņu siera siešana. Tas nekas, ja darīsi to pirmo reizi un siers nesanāks izcili skaists vai arī neierindosies gastronomisko šedevru sarakstā. Tev būs piedzīvojums un kaut kas īpašs, ar ko pacienāt citus svinētājus. Turklāt neko daudz simboliskā saules ritulīša pagatavošanai nemaz nevajag – vien biezpienu, pienu, olas, sviestu, skābu krējumu, sāli un ģimenes.

Lasi arī – Jāņu SIERS – 10 dažādas receptes

Ar Jāņu sieru mūsdienās ir līdzīgi kā ar Jāņu zālēm, pirtsslotām un vainagiem – tie ir nopērkami it visur, un ar prasmīgas pinējas veidotu vainagu varēsi visu nakti justies kā skaistākā meita ciemā ar Pradas somiņu. Bet, ja reiz Jāņus svinēsi ārā, dabū, varbūt atstāj zāļu lasīšanas prieku sevī Galu galā zīlēt nākotni un izdibināt visu, kas notiks tavā mīlas dzīvē, iespējams tikai ar vainagu, kura zāles un ziedus pati esi izvēlējusies un pinusi. Senču sievietes vainagam lasījušas deviņas dažādas zāles – katru no tām ņemot pa deviņām. Šādam vainagam piemītot maģisks spēks – tas sargājot valkātāju no nelaimēm un slimībām.

Ir vairāki ticējumi, kā neprecētām sievietēm ar vainaga palīdzību noskaidrot savu izredzēto:

 • Jāņu vainags, gulēt ejot, jāliek zem spilvena. Izredzētais nākšot tam sapnī pakaļ.
 • Vainagu var mest ozolā un skaitīt, ar kuru reizi tas aizķeras zaros. Tik gadu vēl jāgaida līdz laulībām.
 • Dažkārt pīti divi vainagi. Naktī tos nesa uz upi vai ezeru un palaida ūdenī, ja tie aizpeldēja kopā – būs kāzas, ja ne, līdz tām vēl jāgaida.

Saulgriežu pirtiņa un ugunskurs
Pirms Jāņiem ne tikai jāsakārto un jāizpušķo vide ap sevi, bet arī jāattīra un jāsakārto sevi – pirtī ejot. Tam noder dažādas Jāņos plūktas slotiņas. Turklāt katrs augs iedarbojas atšķirīgi. Mūsu senči nereti šajā laikā pirtī gāja kopā – gan sievietes, gan vīrieši. Tomēr sievietēm paredzētas savas slotiņas, kas atmodina sievišķību, piemēram, ābeļu slotiņa atbild par mūsu emocionālo būtību, vītolu slotiņa palīdz atraisīt sievietes maģisko spēku, pēršanās ar kļavu slotiņu atjauno garīgo līdzsvaru, paparžu slotiņa atver kanālus, kas mūs savieno ar kosmiskajiem spēkiem un palīdz piepildīt vēlmes. Saulgriežu laikā ejot pirtī, domās jālūdz tai tevi attīrīt un svētīt.

Ugunskurs parasti ir centrālais punkts, ap ko risinās mūsu saulgriežu svinības. Senči skaistus, lielus ugunskurus kurinājuši pakalnu galos, lai gaisma redzama no tālienes. Uguns ne mirkli nedrīkstēja nodzist līdz pat saules lēktam. Turklāt visiem svinētājiem vērts pabūt Jāņu uguns tuvumā un tajā palūkoties, jo šīs nakts ugunskurs nesot svētību un attīrot. Senāk arī slimus cilvēkus nesa pie Jāņu uguns, lai tā dziedētu un dotu spēku.

Ūdens maģija
Ne mazāk svarīgi rituāli Jāņu naktī saistīti ar ūdeni. Saulgriežos tas iegūst maģisku spēku. Tādēļ šajā naktī, ņemot līdzi Jāņu uguni, jāiet peldēties. Turklāt, lai ūdens dotu peldētājam pēc iespējas vairāk spēka un enerģijas, tajā jāiet kailai. Saulītei lecot, visiem svinētājiem vērts nomest drēbes un kailiem skriet peldēties. Šis rituāls dodot milzu spēku un rada iekšēju mieru un līdzsvaru.

Visas Jāņu nakts garumā vērts peldēties rasā, jo mazajos ūdens pilinos maksimāli koncentrāts viss dabas un kosmiskais spēks:

 • Meža pļavas rasa atbrīvo no depresijas un skumjām.
 • Bagātīgi ziedošu pļavu rasa palīdz ilgi saglabāt sievietes skaistumu.
 • Vībotņu un vērmeļu rasa nomazgā nelabvēļa uzliktu ļaunu aci.
 • Āboliņu pļava ievieš harmoniju sarežģītu raksturu īpašniecēm. Visspēcīgākā rasas enerģija ir saullēkta brīdī.

Kā ieraudzīt papardi ziedam?
Jāņu nakts brīnumainākais stāsts, kas saglabājies no senseniem laikiem, bet kam mūs joprojām mazliet ticam, lai arī labi orientējamies botānikā, ir stāsts par papardes ziedēšanu. Tam, kuram šo ziedu palaimējas redzēt, piepildoties visas vēlēšanās. Citi nostāsti gan vēstī, ka piepildoties tikai viena – tā, kuru viskarstāk vēlas šā brīnumainā zieda redzētājs. Ir dažādi paņēmieni, kā ieraudzīt reto ziedu. Piemēram, uz slotas kāta Jāņu naktī jālec astoņas reizes ap astotnieku, kas uzvilkts uz zemes. To darot, nedrīkst sarunāties un smieties. Pēc tam uz slotas kāta jāšus ir jāaizlec līdz tuvākam paparžu pudurim. Turklāt vienam. Tad redzēs papardes ziedu ziedam.

Par iesildīšanos un ļaušanos
Saulgriežu nakts vienmēr bijusi mistērijas pilns robežu nojaukšanas laiks. Ne velti vainagus pinušas un galvā likušas gan precētas sievas, gan jaunas meitas. Jāņu naktī bija pieļaujams un iespējams viss, kas citkārt tāds nebija, jo iesaistīšanās, saplūšana ar enerģiju un maģisko uzpildīja ar spēku, kāds šajā naktī plūst starp zemi un debesīm.

Iespējams, ne viss šeit aprakstītais derēs taviem Jāņu svētkiem, bet vēl viena lieta, ko vērts Jāņos darīt, ir dziedāt. Tu vari atrast un sakopēt vairākos eksemplāros pāris īstu Jāņu dziesmu, lai jums ir, ar ko sākt savu saulgriežu svinēšanu. Pēcāk varat apdziedāt viens otru, saglabājot tradicionālo piedziedājumu Līgo. Un dziedēt ir vērts, jo šā darbība atbrīvo, palīdz izjust vienam otru un sagatavo visām pārējām mistērijām un dullībām, kas saskaņā ar senču ticējumiem iespējamas tikai šonakt!

5 komentāru
 1. Jā, laba doma, ja espati piedāvātu arī siera recepti, nekad neesmu taisījusi, bet labprāt pamēģinātu. Te vienmēr interesantas receptes.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.