Lieldienu olu krāsošana DABĪGOS materiālos – KRĀSU CEĻVEDIS

Lieldienas jau tepat aiz stūra! Piekritīsi – šo svētku izteiktākais simbols ir glīti krāsotas olas, vai ne? Tā ir burvīga tradīcija, bez kuras Lielā diena nemaz nav iedomājama. Nereti šajos svētkos pat sacenšamies – kuram tad olas šogad sanākušas raibākas un interesantākas. Un visskaistākās tās sanāk tieši dabīgos materiālos krāsotas, taču – ko vēl iespējams izmantot olu krāsošanā, izņemot tik ierastās sīpolu mizas? Kā iespējams iegūt konkrētu krāsu, un kur ņemt nepieciešamos materiālus? Piedāvājam tev informāciju iedvesmai – lasi un izmēģini jau šajās Lieldienās! 
Olām Lieldienās piemīt rituāla nozīme. Senie latvieši tās saistīja ar pavasara svētkiem, mošanos pēc ziemas, atdzimšanu un auglību. Kristietībā olas simbolizē jaunas dzīves sākumu un Jēzus augšāmcelšanos.
Pirms tika izgudrota pārtikas krāsviela, cilvēki olu krāsošanā izmantoja tikai un vienīgi dabiskos materiālos no pārtikā lietojamiem produktiem, augiem un garšvielām. To darīja ar mērķi radīt pēc iespējas krāšņāku krāsu paleti uz sava svētku galda. Arī daudzas no mums katru gadu lieto vismaz kaut kādus dabīgos materiālus, taču nereti to lietošana aprobežojas ar pierastajām sīpolu mizām, kuras tāpat parasti aizmirstam iekrāt pietiekamā daudzumā!
Olu krāsošana dabīgos materiālos ir pavisam vienkāršs, taču tajā pašā laikā interesants un jautrs process, it īpaši, ja iesaisti savu ģimeni un draugus. Olu krāsošana dabīgos materiālos ir daudzpusīga, visnotaļ radoša māksla, kur īpaša vieta ir tieši tavai improvizācijai!

KĀDU KRĀSU VAR IEGŪT NO DAŽĀDIEM DABĪGIEM MATERIĀLIEM?
 • Ja izmantosi pierastās sīpolu mizas, vari cerēt uz skaistu toni – no dzeltena līdz pat sarkanbrūnam.
 • Lavandas krāsu var iegūt, sajaucot melnās tējas tiprumu ar 2 tējkarotītēm citrona sulas un pievienojot izkaltētus lavandas ziedus.
 • Zili violeta krāsa sanāks, ja pamatā ņemsi sarkanvīnu ar hibiska tēju.
 • Ola skaisti zilā tonī izdosies, ja izmantosi konservētas mellenes (ievārījumu), aronijas (vai to sulu), vārītas sarkano kāpostu lapas, vīnogu sulu vai plūškoka tēju.
 • Zaļa krāsa iegūstama ar vārītām spinātu lapām, nātrēm vai pētersīļiem.
 • Ja liksi lietā vārītas dzelteno ābolu (sīpoliņu) mizas vai kumelīšu un bērzu lapu novārījumu, var izdoties zaļgandzeltens vai zeltaini dzeltens tonis.
 • Zeltaini brūnu krāsu iespējams iegūt ar diļļu sēklām.
 • Saulaini dzeltenais sanāks ar apelsīna vai citrona mizām, vārītiem burkāniem, vārītām seleriju sēklām, safrānu vai vārītām zemes ķimenenēm, pūpolu zariem ar visu mizu vai alkšņu mizām.
 • Ar kumelīšu, melno vai zaļo tēju, stipru, šķīstošo kafiju, valriekstu čaumalu vai melnās tējas novārījumu iegūsi skaisti brūnu krāsu.
 • Oranža nokrāsa – ja izmantosi tās pašas sīpolu mizas, vārītus burkānus, čilli pulveri vai papriku.
 • Ar bietēm, dzērvenēm vai to sulu, avenenēm, sarkano vīnogu sulu un biešu marinādes sulu var iegūt glīti rozīgu toni.
 • Sarkana krāsa sanāks, ja olu vārīsi novārījumā ar lielu sarkano sīpolu mizu koncentrāciju vai, izmantojot biešu sulu, konservētus ķiršus sulā vai granātābolu sulu.
KĀ IEGŪT RAKSTAINAS OLAS?
Olām vari pietīt klāt jebko no dabas! Tas var būt zāles stiebriņš, izspraucies asns, koka mizas gabaliņš, egles vai priedes skujiņa, pūpoliņš, putraimi, graudiņi u.c. Turklāt, pat ja neesi liela māksliniece, var izmēģināt ar adatu iegrebt īpašu vēlējumu vai kādu ornamentu, vari būt pavisam radoša – izgriezt papīra ornamentus un pielipināt pirms vārīšanas. Rotāt olu var arī, izmantojot parafīnu. Pirms likšanas vārīties ar izkausētā parafīnā samitrinātu otiņu var zīmēt uz olas. Olu iespējams notīt arī ar dziju – izveidosies skaists tīklojuma raksts. Lai visas šīs lietas nekristu no olas nost, samitrini to ūdenī, un ietin marlē vai kādā citā drāniņā!


OLU KRĀSOŠANA – SOLI PA SOLIM

Pirmkārt, pārliecinies, ka tev ir pietiekami daudz balto olu. Ir ļoti svarīgi lietot tieši baltās! Kāpēc? Dabīgā krāsa ir daudz mazāk koncentrētāka par ķīmisko – brūna ola var nokrāsoties ļoti vāji vai atstāt tevi bez rezultāta. To taču tu negribi!? Ar baltām olām sanāks visskaistāk!

Pirms krāsošanas iemērc olas etiķa un ūdens peldē, lai pēc iespējas labāk notīrītu olas čaumalu – tādējādi krāsa tiek uzņemti vienmērīgi, bez svītrām vai plankumiem. Lai olas nesaplīstu, tās pirms vārīšanas var vienkārši ielikt bļodā, lai pastāv istabas temperatūrā, var pieliet klāt siltu ūdeni.

Lieto tikai vienu katlu. Tu taču nevēlies to berzt pēc katras krāsas, vai ne? Tāpēc iesakām sākt ar pašu gaišāko krāsu, piemēram, sāc izmēģinājumu, lai iegūtu dzelteno krāsu!

Saliec visus viena veida (vienas krāsas iegūšanai nepieciešamos) materiālus katliņā, pielej pietiekami daudz ūdens, lai, kad vēlāk liksi olas, tās pilnībā būtu zem ūdens. Liec vārīties.

Saliec jau satītās olas katlā. Esi saudzīga, lai olas nesaplīst.

Uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, tad samazini karstumu un vāri uz lēnas uguns 8-10 minūtes, lai tavas topošās Lieldienu olas iegūst krāšņu ietērpu! Ja vārīsi ilgāk, olas baltums iekrāsosies zilā krāsā. Vārot olas, ūdenim var piebērt sāli, kā arī tās ieteicams vārīt uz lēnas, vidēji karstas liesmas, jo, ūdenim strauji vāroties un burbuļojot, olas katlā lēkā, un, sitoties gar katla malām, tās var ieplīst.

Noslēdz uguni. Atstāj olas kādu brīdi tajā pašā krāsainajā ūdenī – ola ar vājāku toni, uzreiz iemesta aukstā ūdenī, var nomazgāties.

Uzmanīgi ņem olas ārā no katla. Iesakām izmantot palielāku koka karoti, citādi vari sabojāt pašu olu vai aplaucēt pirkstus. Ievieto olas bļodā ar aukstu ūdeni un paturi 3-5 minūtes. Tas vajadzīgs, lai pēc tam čaumalu varētu vieglāk nolobīt. Ja olas tini mizās vai citos materiālos, tad rūpīgi noņem visu, kas olām pielipis pie čaulmalas. Periodiski pielej auksto ūdeni bļodā. Ja olas jāglabā, pēc atdzišanas liec ledusskapī!

Atceries, ka var siet materiālus ap olu un tad vārīt, kā jau minēts, ap 10 minūtēm. Bet laba alternatīva ir arī īpaši pagatavots novārījums – viena veida materiālus aplej ar ūdeni un vāri 30 minūtes. Droši izmēģini abus variantus!
2 komentāru
 1. Šogad izmēģināju krāsot olas ar kurkumu – sanāca jaukā dzeltenā krāsā un ar karkadē – arī smuki zilas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.