Lielāka tuvība ar bērnu – slingi

Nu jau arī Latvijā jauno māmiņu vidū aizvien izplatītāki kļūst slingi – apsējs/lakats/šalle, kas paredzēts bērna pārnēsāšanai. Tiek uzskatīts ka šāda fiziska un tai pašā reizē psiholoģiska tuvība ar māti bērnam nāk par labu  – gan mazam esot, kad pasaule šķiet liela un neizprotama, gan tālākajā attīstībā, kad slingi un nepārtraukta vecāki gādība vairs nav nepieciešami.

Kas ir slings?

Slings ir līdzeklis bērniņa pārnēsāšanai. Tas ir kas līdzīgs ķengursomai, bet tomēr ir nedaudz personīgāks, bērns atrodas tiešā kontaktā ar māti. Ar slinga palīdzību bērns tiek piestiprināts jeb piesiets māmiņai pie vēdera, krūtīm, gurna vai muguras. Slings  vizuāli var izskatīties kā šalle, apsējs, lakats.

Kāpēc slingi ir noderīgi?

Deviņus mēnešus, kamēr māmiņa iznēsā bērnu, bērns un māte ir fiziski un morāli sasaistīti. Nākšana pasaulē bērnam savā ziņā ir trauma, šī trauma tiek mazināta, ja māmiņa atrodas blakus, ja bērns pat var sajust viņas ādu un sirdspukstus. Jo mātes siltums, gaita savā ziņā atgādina vidi, kurā auglis vēl tikai attīstījās par mazu cilvēciņu – mātes klēpi.
Bērnu vislabāk piesiet ar seju pret māmiņu, jo tad bērns jūtas psiholoģiski aizsargāts, tas rosina bērnā pašpārliecību un augot lielākam dod drosmi iepazīt lielo pasauli, jo viņi to redz it kā no māmiņas skatu punkta, un tādēļ jūtas drošībā.
Ja bērns tiek pārvietots ar slinga palīdzību – tas ir mierīgāks un vecāki ātrāk pamana izsalkumu, pilnu pamperi u.c. bērna vajadzības.
Tomēr atceries, ka bērns arī ir mazs cilvēciņš, kuram reizēm vajag nelielu distanci, tādēļ jāļauj bērnam ik pa laikam pabūt arī vienam.

Ērtāka pārvietošanās

Ratiņi bieži vien ir neparocīgi – tos ir grūti ielikt mašīnā, kā arī ar tiem bieži nav iespējama, vai nav ērta iekļūšana dažādās publiskās vietās. Slings visas šīs problēmas atrisina –  tu vari brīvi darboties, iet pastaigā, veikt mājas soli, iet iepirkties utt., un tu vari būt pārliecināta, ka ar tavu mazo viss ir kārtībā, jo mazulis visu laiku būs ar tevi, un vēros lielo pasauli vai arī ļausies miedziņam.

Slingu sasiešana

Slinga garumus var būt sākot no 3.5 m līdz pat 5.2 metriem, garums atkarīgs no tā kā bērns tiek novietots. Pediatri un psihologi iesaka bērnu novietot ar seju pret māti, jo tad bērns baiļu gadījumā var pieglausties mātei, šādā pozīcijā tas atrodas it kā savā mazajā, pasargātajā pasaulītē.
Slings tiek siets dažādi, galvenais ir pareizi novietot bērnu, lai tam būtu atbalsta punkts pret tavu ķermeni, lai bērns justos komfortabli, pasargāti un viņa mazajam ķermenītim netiktu uzlikta pārāk liela slodze. Par to kā sasiet slingu internetā ir plaši pieejama informācija, tomēr labāk neļauties savām radošajām izpausmēm, bet sekot līdzi instrukcijām vai vēl labāk apmeklēt kursus, kur bez maksas tev iemācīs pareizi siet slingus. Jo nepareizi sasiets slings var traumēt gan tavu, gan mazuļa veselību.

Optiskais internets

Slinga ietekme uz veselību

Slingu pretinieku galvenais arguments pret slingu lietošanu ir negatīvā ietekme uz mātes un bērna mugurkaulu. Bet kā izpētījuši pediatri, slingi negatīvu ietekmi uz veselību un attīstību tomēr neatstāj. Bērns tiek novietots vardītes pozā, kas bērnam ir dabiska un nekādu piepūli nesagādā. Slingi ir izstrādāti tā, lai palīdzētu attīstīties mazuļa mugurkaulam un vestibulārajam aparātam.
Pareizi sasiesiets slings negatīvi neatsauksies arī  uz māmiņas mugurkaulu, laika gaitā organisms pierod pie jaunās slodzes un to gandrīz vairs nemana.

Latvijas pieredze slingošanā

Latvijā slingi parādījušies salīdzinoši nesen un vēl nav tik populāri kā citviet pasaulē. Tādēļ arī pediatri, psihologi Latvijā uz slingiem reizēm skatās ar nelielu neuzticību. Bet pasaules prakse un pētījumi pierāda, ka slingi ir veselīgi un ērti. Aizvien vairāk Eiropas psihologi, fizioterapeiti un pediatri uzsver slinga labās īpašības.
Pašu slingu vēsture ir sena kā pasaule par to liecina alu zīmējumi, kas atrasti Āzijā, Āfrikā un citviet pasaulē, kur attēlota māte, kurai ar lakata palīdzību piestiprināts klāt bērns. Tādās valstīs kā Kenija, Indija, Peru u.c. bērnu nēsāšana slingos ir tik dabisks process, ka tas neprasa nekādus skaidrojumus vai mediķu apstiprinājumus, bērni tā ir nēsāti nu jau vairākus gadu tūkstošus un šīs tautas nav ne izzudušas ne ar nopietnām mugurkaula problēmām.

Kur iegādāties slingus?

Slingu ražošanai ir pievērsušās vairākas firmas, jo jāatceras, ka lai gan slings nereti šķiet parasts lakats, tas tiek īpaši austs no bieza materiāla kā arī tas ir elpojošs, nekrāsojošs un bērniem nekaitīgs. Dažiem slingiem piemīt arī specifiska forma, kas viennozīmīgi nepiemīt lakatam. Plašāk par slingu izvēli, slingu plusiem un mīnusiem un dažādu pieredzi vari meklēt šeit: www.manislingi.lv

3 komentāru
  1. Tik mīļi! savu bērniņu nēsāju ķengursomā, jo par šādu iespēju vēl neko nezināju.

  2. Iesaku visām māmiņām iegādāties slingu un bērniņam piepildīt savu viskvēlāko sapni-bū tuvāk māmiņas sirdspukstiem…

  3. Vai kāds varētu sniegt objektīvu un neemocionālu informāciju par to, kādēļ lielākais vairums fizioterapeitu neatzīst slingus?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.