LATVIJAS GARŠA – receptes no 4 novadiem

Pētot latviešu ēšanas tradīcijas, var secināt, ka mūsu sentēvi nav bijuši pārāk izvēlīgi šajā ziņā, tomēr svētkos galds allaž bijis bagātīgi klāts. Tā kā tradicionāli Latvija dalās četros novados, tad katrā no tiem ir kas īpaši raksturīgs un neatkārtojams, tieši ēšanas paradumu un gatavošanas ziņā. Vai tu zini, kā garšo, piemēram, koča vai murcovka? Svētku nedēļā espati.lv piedāvā tev īsu ekskursiju caur Latvijas garšas baudām!
KURZEMES ZIVJU-PIENA ZUPA
Sastāvdaļas: 800 g līdakas filejas, 1 l zivju buljona, 5 kartupeļi, 1 burkāns, 2 sīpoli, 2 seleriju kāti, 1 l piena, sāls un svaigi zaļumi.
Pagatavošana: Dārzeņus sagriež un liek katlā. Tiem pa virsu kārto sagrieztu zivi. Visu pārlej ar buljonu, un liek vārīties. Gandrīz gatavajai zupai pielej uzvārītu karstu pienu un pievieno sāli, vēlreiz uzvāra. Pasniedz bagātīgi pārkaisītu ar zaļumiem.


VIDZEMES KOČA
Sastāvdaļas: Žāvēts speķis, griķi, sāls, sīpols, ūdens (speķi, griķus un sīpolu ņemt attiecībās 1:1:1).
Pagatavošana: Uz sausas pannas griķus apgrauzdē brūnus, ik pa laikam apmaisot. Māla podā vai sautējamā traukā ieber vienu kārtu ar griķiem, pa virsu kārtu ar smalki sagrieztiem sīpoliem, kas pirms tam sacepti ar sagrieztu speķi, pievieno arī nedaudz sāli. Tad taisa atkal jaunu kārtu ar griķiem, sīpoliem un speķi, un tā līdz trauks ir pilns. Augšējai kārtai ir jābūt ar griķiem. Visu pārlej ar ūdeni (stiprumam var izmantot dārzeņu buljonu), un liek cepties cepeškrāsnī 180 grādos. Ik pa laikam apskatās, pēc vajadzības lejot klāt šķidrumu. Galvenais atcerēties, ka nedrīkst maisīt! Gatavai kočai ir jābūt pilnīgi sausai un irdenai. Pasniedz karstu!


ZEMGALES BUBERTS
Sastāvdaļas: Bubertam – 800 ml piena, 5 olas, 5 ēdamkarotes cukura, 5 ēdamkarotes kviešu miltu un tējkarote vaniļas cukura. Ķīselim – 150 ml dzērveņu, 50 g cukura, 1 ēdamkarote kartupeļu cietes, 1 l ūdens.
Pagatavošana: Buberts – olu dzeltenumus atdala no baltuma, saputo ar cukuru un vaniļas cukuru, masai jābūt gaišai. Atsevišķi saputo arī olu baltumus. 600 ml piena lej katlā un liek karsēties, bet 200 ml izšķīdina miltus tā, lai nav kunkuļu. Kad piens sācis vārīties, uzmanīgi tajā iejauc piena un miltu maisījumu un nedaudz vēl pakarsē, kamēr tas kļūst biezāks. Turpinot karsēt masā iecilā vispirms sakultos olu dzeltenumus, un tad baltumus. Saliek masu traukos, kuros to pasniegs un ļauj atdzist. Ķīselis – dzērvenes noskalo un sastampā, liek katlā, aplej ar ūdeni un vāra apmēram 5 minūtes. Tad izkāš biezumus. Šķidrumu lej atpakaļ katlā, pievieno cukuru un kartupeļu cieti, kas pirms tam izšķīdināta nelielā daudzumā ūdens. Nepārtraukti maisot, uzkarsē to un liek malā, lai atdziest. Atdzisušu ķīseli lej pāri bubertam, un ēd gardu muti!


LATGALES MURCOVKA
Sastāvdaļas: Rupjmaize, vārīti kartupeļi, linsēklu eļļa, sīpoli, sāls. Papildus pēc izvēles var pielikt arī tomātus, zaļumus, cieto sieru, bet tad tā vairs nebūs tradicionālā recepte.
Pagatavošana: Visas sastāvdaļas griež kumosa lielumā, bet sīpolu ļoti smalki, sajauc bļodā, pielej eļļu un pieliek sāli. Ļauj pāris minūtes ievilkties. Murcovka ir salāti, ko droši var izmantot, kā uzkodu jeb starteri.
Varbūt arī tu atceries kādu bērnības dienu recepti no vecmāmiņas krājumiem?

 

 
6 komentāru
  1. Man garšo Ķilavu maizīte ar olu – tik nezinu, kam to varēti “pierakstīt”, kurzemniekiem, vai vidzemniekiem 😉

  2. Man patīk mūslaiku latviešu ēdienu receptes: sarkanās bietes ar kazas siera gabaliņiem, pārlietas ar eļļā smalki sasmalcinātiem-saberztiem lazdu riekstiem.

  3. Katram no konkrēto novadu ēdieniem ir kāda īpaša, tieši šim novadam piemītoša, garša un īpašība. Interesantas receptes. Paldies autorei! 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.