Lamināta grīdu kopšana

Lai vai kā būtu, mūsdienās lamināts ir viens no iecienītākajiem grīdas segumiem. Tam ir daudz un dažādu dizaina variāciju, turklāt tas ir salīdzinoši viegli ieklājams un izskatās glīti. Ja lamināta kopšana jau no tā ieklāšanas brīža tiks pareizi veikta, grīda ne vien labi izskatīsies, bet arī ilgi kalpos un nesagādās problēmas ikdienas lietošanā. 

Ikdienas uzkopšana
Ikdienā laminātu kopt ir vienkārši, tāpat kā jebkuru citu grīdas segumu, reizi dienā to jāizsūc ar putekļu sūcēju vai jāizslauka ar slotu, lai gruži nesakrājas uz grīdas, jo, pa tiem staigājot, grīdas segums ātrāk dilst, sašvīkājas. Turklāt lielāki gruži, kas ilgāku laiku paliek neuzslaucīti, laminātā var radīt ne tikai švīkas, bet pat izrobojumus. Reizi nedēļā jāveic mitrā uzkopšana, taču ir jāņem vērā daži svarīgi ieteikumi – ūdenim ir jābūt pilnīgi tīram un siltam (ja vairākās telpās ir ieklāts lamināts, veicot mitro tīrīšanu, uz katru telpu vēlams nomainīt ūdeni). Mazgājamajai lupatai ir jābūt mitrai, tā nedrīkst būt slapja, tekoša. Kad mitrā uzkopšana ir pabeigta, lamināts vēlreiz ir jāpārslauka ar citu – pilnīgi sausu lupatu. Laminātam nedrīkst ļaut piesūkties ar mitrumu, jo tas var segumu sabojāt. Ja ūdens izšļakstījies lielākā daudzumā, to tūlīt pat jāuzslauka ar sausu lupatu. Mitrums laminātam ir īpašs bieds, jo, laikus nenovērsts, tas var likt laminātam uzburbt un deformēties. Jāievēro arī tas, ka lamināta kopšanai nekādā gadījumā nedrīkst izmantot pulējošus vai slīpējošus līdzekļus, jo tie var saskrāpēt grīdas virsmu un gaidītais efekts pārvērtīsies neglītā defektā.

Piesardzības pasākumi
Tā kā lamināts ir viegli saskrāpējams un tas neiztur lielu mitrumu, ir jāveic arī daži ikdienas piesardzības pasākumi, lai šis segums kalpotu ilgāk un izskatītos kā jauns. Lai uz lamināta nenokļūtu visi ielas gruži, netīrumi un smiltis, pie ieejas durvīm no ārpuses jānovieto paklājiņš ar abrazīvu virsmu. Durvju iekšpusē vēlams novietot vēl vienu mīkstāku paklāju, uz kura vēlreiz notīrīt apavus. Piemēram, ja ziemā slapjos apavus atstāsiet uz lamināta, tas diezgan ātri var deformēties. Laminātu ļoti bojā arī tas, ja ikdienā pa to bieži staigā kurpēs ar spiciem papēžiem. Netīrību uz grīdas rada arī mājdzīvnieki, un spalvu tīrīšana ir diezgan apgrūtinoša. Šādos gadījumos ieteicams lietot tīrīšanas līdzekli ar antistatisku iedarbību, tas neļaus mājdzīvnieka spalvām pielipt pie grīdas un to savākšana būs vieglāka. Lai laminātam bojājumus nenodarītu krēsli un citas mēbeles, zem to kājām vēlams palīmēt filca materiālu. Ļoti lielu kaitējumu grīdai nodara krēsli ar ritentiņiem. Zem tiem grīda ļoti ātri nolietojas, noberžas, un tas neizskatās labi, tāpēc zem šādiem krēsliem ir jāizmanto speciāli paklāji, vai arī jāiegādājas krēsls, ar gumijas ritentiņiem.

Lamināta vaskošana

Tā kā lamināts ir grīdas segums, ko ieklāj, savienojot kopā dēlīšus, starp tiem savienojuma vietās paliek mazas spraugas, kurās katru reizi, kad tiek mazgāta grīda, iekļūst ūdens. Ūdens tiek spraugā un lēnām uzsūcas laminātā. Vasks šādas spraugas aizpilda un sacietē, turpmāk neļaujot tur iekļūt un uzsūkties mitrumam. Vasks veido arī virsējā slāņa aizsargkārtu, padarot laminātu spožāku, kā arī atvieglo ikdienas uzkopšanu. Laminātu vajadzētu ievaskot uzreiz pēc tā ieklāšanas un vaskošanu atkārtot reizi gadā. Šis process nav sarežģīts, taču prasa pacietību un tas jādara rūpīgi. Vispirms jāiztīra grīda, lai tā ir pilnīgi tīra un sausa. Vaskošana jāveic pa nelieliem laukumiem, nevis uzreiz pa visu grīdu, piemēram, ik reizi ņemot 2 – 3 kvadrātmetru lielu laukumu. Uz šī laukuma uzklāj vasku un vienmērīgi izlīdzina. Nepieciešamais vaska daudzums ir atkarīgs no ražotāja sniegtās instrukcijas un vaska struktūras, taču galvenais, lai tas nav par daudz, lai neveido biezu virskārtu. Kad attiecīgais laukums ievaskots, neļaujot vaskam nožūt, to uzreiz jānopulē ar lupatiņu (uzmanība jāpievērš, lai lupatiņa ir tāda, kas nepūkojas). Jāpulē tik ilgi, kamēr parādās vienmērīgs spīdums un izzūd visas švīkas. Kad vaskošana ir pabeigta visā telpā, pa grīdu nevajadzētu staigāt apmēram astoņas līdz divpadsmit stundas.

13 komentārs
 1. Esot Vacija, TV redzeju reklamejam cietos vaskus, ar kuru palidzibu var aiztaisit ciet nelielus caurumus laminata, piekoriget svikas, nez’ vai Latvija ari kas tads ir noperkams? Ja kada zina – padalieties informacija, kur, par kadam naudam!

 2. Latvijā ir nopērkami ļoti labi Spodrības ražojuma grīdu vaski un grīdu kopšanas līdzekļi. Par cenām grūti teikt, jo iepērkos viņu firmas veikalā Dobelē, tur ir daudz lētāk, vasks 200g maksāja ap 0,60Ls. Varat paskatīties mājas lapā [cenzēts]spodriba.lv es pati agrāk nezināju, ka viņi tik daudz viss kaut ko ražo…:)

 3. Oi. Man ir lamināts mājās, bet nekad mūžā neesmu to vaskojusi. Raksts lika aizdomāties.

 4. A vot es mazgāju savas grīgas precīzi kā tai bildītē. Ar mazu luptiņu un tupus rāpus pa grīdu. Nemz neslauku pirms tam – vienkārši ar mitru lupatiņu satīru.

 5. Vai tad pārdodot netiki brīdināta, kā tas lamināts jākopj? Man jau šķiet, ka veikalā visu pastāsta un vēl klāt pārdod pāris tūbiņas:)))

 6. Mani pagājušogad augšējie kaimiņi nopludināja. Bet nevar teikt, ka lamināts nenormāli ir cietis. Parādījušās spraugas gan un dažviet drusku pacēlies, bet tā – normāli. Ir kādai kāds ieteikums, kā pareizi būtu jārīkojas ar laminātu, kas vairākas stundas pabijis zem ūdens?

 7. Nezinu, nezinu – grīda tomēr ir baigi svarīga lieta mājās. A lamināts ir tāds – ne šis, ne tas – materiāls. Ja jau liek jaunu grīdu – tad, manuprāt, tam jābūt īstam kokam. Normāliem dēļiem.

 8. Es pērku tādus speciālus šķidrumus, ko lej pie mazgājamā ūdens. Vaskojusi laminātu nekad neesmu.

 9. Arī tā domāju, ka, ja reiz taisa remontu, tad māja jāpadara labāka, fundamentālāka, nevis sūdīgāka. Tāpēc – nekādi lamināti un plastikāta logi – bet gan īsta manta!

 10. Man tieši tāds pats stāsts par nopludināšanu. Bet tur ir tikai divi varianti – vai nu pieciest kā ir, vai mainīt. Es esmu nomainījusi.

 11. Pilnīgas muļķības! Lamināts ir ļoti laba, ērta un izdevīga lieta. Nevajag jau tikai par vislētāko galu domāt. Lamināti ir dažādi. Ir tādi un tā ieklāti, ka i nepateiksi, ka grīda nav īsta!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.