Lai apģērbs un apavi kalpotu ilgāk

Pavasarī lielākā daļa no mums, meitenēm, domā par jaunas drēbju kārtas un apavu iegādi. Šajos laikos varbūt joprojām der rūpīgi padomāt ne tikai par to, kā ieekonomēt, lai sanāktu kārotajam kurpju pārim vai apģērbam, bet arī – kā savā garderobē esošās lietas rūpīgi kopt, lai tās pēc iespējas ilgāk kalpotu. Ielūkosimies jau labi zināmos, bet, iespējams, mazliet piemirstos apģērba kopšanas padomos, kā arī ne tik vienkāršos. 

Iegādājoties gan apģērbu, gan arī apavus, kopšanas informācija izlasāma uz etiķetēm vai rakstiskas kopšanas pamācības veidā, bet tas mums neliedz mazliet ieskatīties kopšanas pamatprincipos.

Apģērbs
Jāatceras dažas būtiskas lietas, izvēloties piemērotu apģērba mazgāšanas līdzekli. Pievērs uzmanību uz iepakojuma dotajiem norādījumiem, kam tieši šis līdzeklis domāts, jo ir dažādi mazgāšanas līdzekļi, kas izmantojami noteiktā temperatūrā un mazgāšanas režīmā. Ja veļas mazgājamā mašīnā izmantosi pulveri mazgāšanai ar rokām, apģērbā ilgi saglabāsies putas.
Ieteicams mājās turēt divu veidu veļas pulverus – vienu baltai, vienu krāsainai veļai. Pulveris, kas domāts baltai veļai, satur balinātāju, tāpēc krāsains apģērbs varētu ātrāk izbalēt.

Pirms mazgāšanas izšķiro apģērbu pēc kopšanas norādījumiem, ņemot vērā simbolus uz apģērba etiķetēm, kā arī pēc krāsas, materiāla un netīrumu daudzuma.

Kokvilna un lins. Kokvilnas un lina apģērbus mazgā veļas mazgājamā mašīnā. Ieteicams rīkoties pēc norādījumiem, bet parasti baltus audumus var mazgāt 90 °C, bet krāsainus 60 °C temperatūrā. Ja apģērbs ir spilgts, krāsas košas, labāk izvēlēties saudzīgāku režīmu – 40 °C. Šādu apģērbu gludina ar siltu, nevis karstu gludekli.

Vilna. Vilnas audumiem derēs ķīmiskā tīrīšana, mazgāšana veļas mazgājamā mašīnā 30 °C temperatūrā vai saudzīga mazgāšana ar rokām. Vilnu nevajag mērcēt, tāpat parūpējies, lai pulveris pilnībā izšķīst. Nekādā gadījumā neizgriez un neberzē. Pēc mazgāšanas vilna kārtīgi jāizskalo tajā pašā 30 °C temperatūrā. Žāvējot vilnas apģērbs jāizklāj, nevis jākarina uz auklas vai žāvētāja. Gludina vidēji augstā temperatūrā caur mitru drāniņu.

Dabiskais zīds. Šis smalkais materiāls jāmazgā ar rokām siltā ūdenī pēc iespējas saudzīgāk, audumu nekādā gadījumā neberz. Labāk, lai ūdens temeratūra ir zemāka. Zīda mazgāšanai izmanto saudzīgu mazgāšanas līdzekli, kas domāts zīda vai vilnas mazgāšanai, un arī nedaudz etiķa, ja zīda apģērbs ir krāsots (apgleznots). Tādā gadījumā etiķi ūdenim pievieno gan mazgājot, gan skalojot. Tas tāpēc, lai saglabātos krāsu košums un tās nenomazgātos. Pēc mazgāšanas zīdu tikai notecini, bet nekādā gadījumā to negriez un neliec centrifūgā! Vēlams gludināt vēl mitru zīdu tam paredzētajā temperatūrā no kreisās puses.

Poliamīds, akrils, poliesteris. Mazgā tāpat kā smalku veļu – ar rokām vai veļas mazgājamā mašīnā 40 °C temperatūrā, neizmantojot spēcīgu izspiešanu centrifūgā. Kārtīgi izskalo, var arī ar skalošanas līdzekli. Žāvē izkārtu ar sakārtotām nošuvēm un ielocēm. Gludini tikai zemā temperatūrā.

Viskoze, dažādas šķiedras un acetāts. Šeit derēs ķīmiskā tīrīšana vai saudzīga mazgāšana kā smalkai veļai.  Mazgā ar rokām vai veļas mazgājamā mašīnā 40 °C temperatūrā. Priekšmazgāšana un mērcēšana nav vajadzīiga. Gludini vidēji augstā temperatūrā.

Jaukts materiāls – poliesters + kokvilna, poliesters + akrils, poliesters + vilna un poliesters + viskoze. Mazgā kā smalku veļu ar rokām vai veļas mzgājamā mašīnā 40 °C temperatūrā. Ja apģērba sastāvā ir vairāk nekā 50% vilnas, to tīra ķīmiski. Ar  šo apģērbu rīkojies uzmanīgi un neizmanto spēcīgu izspiešanu centrifūgā. Žāvē izkārtā veidā ar sakārtotām nošuvēm un ielocēm. Gludina vidēji siltā temperatūrā caur mitru drāniņu.

Ādas apģērba kopšana
Kopšanas līdzekļi ādas apģērbiem veikalu plauktos bieži vien nemaz nav atrodami, bet var lietot arī ādas apavu kopšanas līdzekļus. Ādas jakai derēs pēc krāsas piemeklēts apavu krēms. Tas domāts arī citiem ādas izstrādājumiem, piemēram, cimdiem, somām un siksnām. Izvēlēto kopšanas līdzekli vispirms izmēģini uz izstrādājuma neredzamā vietā. Zamšādas jakām un aitādas kažociņiem derēs tā pati recepte, tikai jālieto tie kopšanas līdzekļi, kas attiecīgi domāti zamšādai, velūram vai nubukam. Ļoti svarīgi pielāgot vajadzīgo krāsu. No  zamšādas krāsu izmazgāt var neizdoties. Spīdīgās vietas zamšādā vari tīrīt un uzirdināt ar dzēšgumiju vai īpašām sukām-skrāpīšiem.

Ādas apģērbu, protams, var nodot arī ķīmiskajā tīrītavā, kur tevi brīdinās, ja iespējami kādi tīrīšanas trūkumi.
Kad āda ir mitra un salipusi, tā jānosusina. Nekādā gadījumā ādas apģērbu nedrīkst žāvēt tuvu karstām elektroierīcēm, radiatoriem vai likt uz krāsns! Šādi žāvējot, āda kļūst cieta, sausa, trausla un neglīta. Vislabāk ādas apģērbu uzlikt uz pleciņiem un brīvi pakarināt, lai tas istabas temperatūrā izžūst. Ādas apģērbus glabā sausā un tumšā vietā.

Kažoku glabāšana ziemai
Speciālisti brīdina – kažoku nedrīkst glabāt polietilēna maisā, kur tas neelpo, jālieto audekla maiss vai to var apklāt arī ar vecu palagu. Tāpat nevajag aizrauties ar smirdošiem pretkožu līdzekļiem. Pietiek kažoka piedurknēs sabāzt avīzes, jo kodēm nepatīk tipogrāfijas krāsas smarža. Nekādā gadījumā vasarā nenes kažoku saulītē. Vislabāk to glabāt vēsā vietā. Latvijas kažoku ražotāji saviem klientiem piedāvā pa vasaru kažokus nodot īpašā glabātavā, kur tiek uzturēta optimāla temperatūra.

Vēl daži padomi apģērba kopšanā
Ja tev nepatīk gludināt vīriešu kreklus, uzreiz pēc mazgāšanas nopurini tos un neizgrieztus novieto uz drēbju pakaramā. Izžuvis krekls tikpat kā nebūs jāgludina.

Vēdini skapi. Vari izmantot dažādas aromatizējošas vielas vai smaržīgus ziepju gabaliņus, lai apģērbs saglabātu svaiguma smaržu. Tā darīja mūsu vecmāmiņas.

Pagājušās sezonas apģērbu var glabāt plastikāta maisos (izņemot kažokādu un dūnu jakas). Ieliec tajos ziepju gabaliņu ar visu iepakojumu.

Pirms iekārt kažoku vai mēteli skapī līdz nākamajai sezonai, ieliec tam kabatā pretkožu līdzekli, kaltētus lavandas ziedus, krustnagliņas vai smaržīgas tabakas maisiņu.

Apavi
Ielāgojot dažas vienkāršas patiesības, tie kalpos ievērojami ilgāk.

 • Atceries, ka apavi jānēsā, nevis jānonēsā, tā teikt, līdz pēdējai stadijai, kad kurpniekam tie jāreanimē. Negaidi, kad papēdis nodils pavisam, aiznes salabot jau laikus.
 • Pirms vilkt pavisam jaunu apavu pāri, apstrādā to ar ūdens necaurlaidīgu aerosolu. Gan ziemā, gan vasarā uz ielas būs mitrums (sniegs vai lietus). Ja vienu apavu pāri, piemēram, zābakus, valkā vairākas dienas pēc kārtas, izžāvē tos. Apavi no mitruma var deformēties, zudīs to forma, tie izskatīsies novalkāti.
 • Atceries, ka apavi jāžāvē istabas temperatūrā, neliec tos uz radiatoriem vai krāsns, citādi tie sacietēs un zaudēs formu (līdzīgi ādas apģērbam) vai arī saplaisās.
 • Katram apavu materiālam ir sava īpašā kopšana.

Ādas apavi. Gludu ādu var tīrīt vienkārši ar sūklīti. Apavi jākopj ar suku un speciālu apavu krēmu. Nav vajadzības pulēt un spodrināt apavus ātrāk kā pāris nedēļas pēc to iegādes. Izvēlies piemērotu apavu krēma krāsu vai arī izmanto bezkrāsas apavu krēmu.

Lakāda. Lakāda izskatās efektīgi, bet uz tās diemžēl ir redzams katrs niecīgākais skrāpējums un defekts. Šādus apavus tīra ar mīkstu sūklīti un ziepjūdeni vai arī ar speciāliem līdzekļiem – apavu eļļām un balzamiem. Vēl tos var tīrīt arī ar nagu lakas noņēmēju, bet ar tādu, kas nesatur acetonu.

Mākslīgā āda. Šos apavus vari tīrīt vienkāršāk – ar mitru lupatiņu. Lai mākslīga āda iegūtu spīdumu, to var pulēt ar speciālajiem līdzekļiem, ko var iegādāties visos apavu veikalos.

Zamšādas apavi. Zamšāda ir smalkāks materiāls nekā parastā āda, un to arī vajag kopt rūpīgāk. Zamšādas apavu kopšanai domāta gumijas suka. Ja apavi ir ļoti netīri, var izmantot mitru lupatiņu un speciālas tīrošās putas. Atceries, ka zamšādas apavi nav domāti, lai ar tiem staigātu mitrā laikā. Zamšādas apavi kā vienīgais pāris, ar ko staigāt ikdienā, nebūtu prātīga izvēle.

Ziemas apavus, noliekot skapī uz vasaru, notīri un sabāz tajos avīzes, lai tie nezaudē formu un neieēdas netīrumi.

12 komentārs
 1. Es savus apģērbus parasti mazgāju veļas mašīnā saudzīgajā režīmā, un tas vienalga, vai tie būtu džinsi, topiņš, džemperis, jo parasti jau tik ļoti drēbes nesasmērējas. Tādā veidā apģērba krāsa, labais izskats saglabāsies ilgāk.
  Kā arī šūšanas kursos mūs mācīja, ka ar veļas pulveri mazgāt elastīgos materiālus nedrīkst, labāk tam izmantot šķidros mazgāšanas līdzkļus, atceros toreiz minēja “Kastani”.

 2. Rakstā nepārtraukti minēta 40 grādu temperatūra, bet pēdējā laikā pavērojot apģērbu birkas vairāk par 30 grādiem reti kad izdodas ieraudzīt.
  Arī es kādu laiku visu liku uz 40 grādu mazgāšanu, bet pēc dažām “avārijām” drēbes mazgāju tikai uz 30 grādiem.
  Ar izņēmumu gultas veļu un dvieļus.

 3. Esmu 2X vilnas džeperus – bitlovkas izmazgājusi vēlas mašīnā 30 grādu t un bez izgriešanas funkcijas. Abas reizes, protams, bija aiz slinkuma mazgāt rokām. Rezultātā no vēlas mašīnas izvliktu uz pusi mazāka lieluma bitlovkas:)) Abas ir atdotas valkāt puikam, jo mazajiem, redz, nav pārdošanā vilnas bitlovkas. Tā, ka ir sliktumā savs labums, bet no tā man ir arī mācība, ka vilnu nekad nedrīkst mazgāt vēlas mašīnā.

 4. Dziju veikalā par adījumu mazgāšanu teica, lai tik mazgājot veļas mašinā saudzīgā režimā un nekādā gadījumā nelietot ātrāku centrifūgu par 800 apgriezieniem, jo lielākais briesmonis esot centrifūga nevis veļas mazgājamā mašīna. Tā arī daru un avāriju vairs nav 🙂

 5. Ļoti grūti attūrēties apavaus nežāvēt uz radiatoriem. patiesībā s to visu ziemu arī daru, lai apavi neostu lēnajā – avīžu žūšanas režīmā. Jā, saplaisā pēc laika. Bet parasti tas arī ir tik ilgs laiks – aptuveni 2 sezonas, kad apavus tik un tā laiks mainīt.

 6. Te jau taisni vai vairāki raksti vienā salikti. Par tiem apaviem pilnīgi mierīgi varēja atsevišķi. Un vēl būtu feini citreiz pastāstīt par visiem tiem simboliņim uz apģērba birciņas – ko kā drīkst mazgāt.

 7. Vispār ir labi laiku pa laikam skapī taisīt revīziju. Izrādās, ka tur ir ārā metamas. Un tik pat labi izrādās, ka ir šādas tādas lietas, ko var o jauna vilkt dažādās kombinācijās.

 8. Kur varētu likt vecās drēbes? Katru reizi ir mazliet neērti, kad tīri labas mantas nesu uz mistkasti, jo pati vairs nevilkšu. Skapī tās lieki aižnem vietu.

 9. Man precīzi tāpat nesen izgāja. Tagad arī zinu, ka vilnu doršs paliek nedrošs labāk mazgāt rokām.

 10. Man arī roka necēlās izmest derīgas drēbes, tādēļ bija pilns skapis. Atdot citiem, kam noderētu, man nav žēl, ar draudzeni esam priecīgas kādam izplalīdzēt, tādēļ nesam uz Mazturīgo atbalsta biedrību ‘Dace’, Dārzciema 6-1, Rīga, LV-1082. Arī citur domāju, ka ir tādas iespējas.

 11. Es Kā “Apavu Sargs” servisa vadītājs piekrītu daudz šeit rakstītajam par apaviem un to kopšanu ir taisnība. Lasot par zamšādas apaviem es nepiekristu tam ka zamšādas apavus nevar nēsāt ikdienā un mitrā laikā. Mūsu servisa klienti nēsā zamšādas apavus kad vien vēlas un nesūdzas par sāls paliekām vai arī mitrām kājām. Mitru lupatiņu un putas tīrīšanai var izmantot bet tad ir jāskalo intensīvi zem tekoša krāna ūdens lai nepaliktu tīrīšanas traips uz virsmas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.