Labākās TV filmas šonedēļ – nenokavē!

TV1000
Otrdien, 29. decembrī plkst. 19.00
SALAUZTIE ZIEDI /Broken Flowers/
Komēdija/ melodrāma. ASV, 2005.g.
Režisors – Džims Džārmušs.
Lomās: Bils Marijs, Šērona Stouna, Džefrijs Raits, Frensisa Konroja, Džesika Lenga, Tilda Svintone, Žilī Delpī.
Dons vairs pat nereaģē, kad kāds jau atkal pajoko par viņa vārdu un Donu Žuanu. Nepapūlas arī, lai aizturētu draudzeni Šelliju, kad tā viņu pamet. Arī, saņēmis noslēpumainu vēstuli uz rozā papīra bez sūtītājas paraksta un adreses par to, ka viņam ir deviņpadsmit gadus vecs dēls, Dons vislabprātāk par to vienkārši aizmirstu. Taču viņa krietni enerģiskākais kaimiņš ir tik aizrāvies ar domu atklāt patiesību, ka gatavs visu noorganizēt. Ignorēt ko tādu taču nevar! Donam atliek vairs tikai doties ceļā un apciemot visas četras sievietes, kas varētu būt viņa dēla mātes.
"Salauztie ziedi" ir viena no šarmantajām Džārmuša savādo vientuļnieku filmām. Minimālisma meistardarbs. Datoriķis, kuram mājās nav neviena datora, sieviešu mīlētājs, kuram blakus vairs nav nevienas sievietes – Džārmuša speciāli Bilam Marijam rakstīta loma. Un jāatzīst, neviens nav tik labs kā Marijs, ja loma no aktiera prasa nedarīt tieši neko un vienlaikus palikt fascinējošam skatītājiem. Turklāt, ja vēl viņa tēls ietverts burvīgu, tik dažādu, tik šarmantu aktrišu lokā…
Kannu kinofestivāla žūrijas balva filmas režisoram.

TV1000
Trešdien, 30. decembrī plkst. 17.00
PLANĒTA K-PAX /K-Pax/
Fantāzijas filma. ASV, 2001.g.
Režisors – Iens Softlijs.
Lomās: Kevins Speisijs, Džefs Bridžess, Mērija Makormika, Elfrijs Vudards.
Uz Manhetenas psihiatrisko institūtu atved dīvainu cilvēku saulesbrillēs. Prots apgalvo, ka viņa dzimtene ir planēta K–Pax, no kurienes viņš nokļuvis uz Zemes ar saules stara palīdzību. Pat pieredzējušajam ārstam Pauelam neizdodas atminēt noslēpumainā pacienta mīklu, tik pārliecinoša ir tā izturēšanās. Toties drīzumā ārstu sāk vajāt neticama, bet uzmācīga doma – varbūt Prots patiešām runā taisnību?
Lieliska filma, kas liek apdomāties: ja mūsu – darbā arvien tik aizņemto, par savām zināšanām tik pārliecināto zinātnes un tehnikas laikmeta cilvēku – dzīvē pēkšņi ierastos kāds, kas apgāztu visas mūsu iedomu gaisa pilis un spējas izskaidrot notiekošo, kā mēs pret viņu izturētos – vai kā pret trako? Jēzus laikā, par laimi, nebija ne vēl pašas Manhetenas, ne psihiatriskā institūta tajā. Mūsdienās mēs taču sevi labprāt uzskatītu par gudrākiem un progresīvākiem, vai tad ne? Brīnišķīgs divkārt Oskara balvas ieguvēja Kevina Speisija tēlojums!   

TV21
Trešdien, 30. decembrī plkst. 18.35
BĀBELE /Babel/
Drāma. Meksika/ ASV/ Francija, 2006.g.
Režisors – Alehandro Gonsaless Injaritu.
Lomās: Breds Pits, Keita Blānšeta, Gaels Garsija Bernāls, Adriana Barasa, Elle Feninga, Rinko Kikuči, Kodži Jakušo.
Šoreiz tas nav tauriņa spārnu vēziens, kas iekustina liktenīgus notikumus dažādos kontinentos, bet gan lodes šāviens. Bez ļauna nodoma, taču neapdomīga bērna rokas raidītas lodes! Nekad vairs dzīve nebūs tāda kā iepriekš ne šim marokāņu zēnam, ne amerikāņu ģimenei un viņu bērnu meksikāņu auklītei, ne arī kurlmēmajai japāņu meitenei un viņas tēvam, kas ieroci reiz pārdevis… Šie cilvēki joprojām paliks sveši viens otram, nekad nesatiksies, nesazināsies vienā valodā, taču viens lodes šāviens lai arī netieši un neredzami, bet jau neatgriezeniski sasaistījis viņus vienu ar otru…
Gan vizuāli, gan sižetiski daudzslāņaini veidotā filma "Bābele" ar dramatiski spēcīgu iedarbību saņēmusi septiņas Oskara un septiņas Zelta Globusa balvu nominācijas. Tās autors Alehandro Gonsaless Injaritu Kannu kinofestivālā tika godināts kā labākais režisors. Taču nākamā Injaritu režisētā filma – "Biutiful" – joprojām tiek vēl tikai gaidīta. Ar Havjēru Bardemu galvenajā lomā! Vai maz ir kāda, kura gan negaida atkalredzēšanos ar viņu pēc "Vikijas Kristīnas Barselonas"? Filmai bija jābūt uz ekrāniem jau šī gada beigās, tomēr pirmizrāde atlikta līdz nākamajam gadam. Gan jau visdrīzāk līdz Kannu kinofestivālam.  

TV21
Ceturtdien, 31. decembrī plkst. 19.25
KORISTI /Les choristes/
Muzikāla drāma. Francija/ Vācija/ Šveice, 2004.g.
Režisors – Kristofs Baratjē.
Lomās: Žerārs Žuno, Fransuā Berlēns, Kads Merads, Žans Batists Monjē.
Francija, 1949.gads. Pēc izmisīgiem darba meklējumiem mūzikas skolotājs Klements Matjē – komponists, kas ar mūzikas sacerēšanu vairs nenodarbojas – nonāk grūti audzināmo pusaudžu internātā. To apdzīvo sabiedrībai nevajadzīgi bāreņi, kas zaudējuši vecākus karā. Ne audzēkņiem, ne skolotājam nav nekādu ilūziju par savu nākotni. Tomēr šī satikšanās izmainīs viņu likteņus, liks vēl ieskanēties…
Filmas par talantīgiem skolotājiem un viņu ērkšķaino ceļu uz audzēkņu sirdīm nav nekas jauns un nav arī nekas sevišķs, ņemot vērā, cik gaužām paredzama tajās visbiežāk ir stāsta attīstība, cik vienveidīgas izmantotās klišejas. Tomēr "Koristi" ir ievērības cienīga un ne velti nominēta divām Oskara, astoņām Cēzara balvām – īpašu kvalitāti filmai piešķir tās mūzika. 

TV21
Piektdien, 1. janvārī plkst. 19.00
OPERAS SPOKS /The Phantom of the Opera/
Mūzikls/ melodrāma. ASV/ Apvienotā Karaliste, 2004.g.
Režisors – Džoels Šūmahers.
Lomās: Emija Rosuma, Džerards Batlers, Patriks Vilsons, Miranda Ričardsone, Minija Draivere, Dženifera Elisone.
Parīzes opera, 1870. gads. Primadonna Karlotta pirms pirmizrādes jau atkal rīko scēnas. Tomēr viņa nav neaizstājama – galvenā loma izrādās lielā izdevība jauniņajai kordebaleta dejotājai Kristīnai. Viņa gūst neticamus panākumus, meiteni pamana arī jaunais operas patrons Rauls, un abu senā mīlestība atdzimst jo kvēlāka. Taču Kristīnai ir noslēpumains aizgādnis – operas pagrabu labirintos, aiz maskas slēpjot izkropļoto seju, mājo mūzikas ģēnijs, kas nedomā atdot meiteni sāncensim…
Trīs Oskara balvām nominētā filma ir grandiozs, tiešām iespaidīgs, krāšņumā nepārspējams pasaulslavenā Endrjū Loida Vēbera mūzikla ekranizējums. Emija Rosuma filmas uzņemšanas laikā bija tikai 16 gadus veca, bet pati dziedājusi savu partiju, tāpat kā visi citi filmas galveno lomu atveidotāji, izņemot Miniju Draiveri! Endrjū Loids Vēbers ir arī filmas producents – jādomā, ka viss ir tieši tā, kā viņš bija iecerējis. Ja nu vienīgi Kristīnas lomā nav Sāras Braitmenas, kā bija plānots projekta izveides pašā sākumā – vēl 1990. gadā.   

LTV1
Sestdien, 2. janvārī plkst. 21.15
NENOTVERAMAIS ANTONIJS ZIMMERS /Anthony Zimmer/
Spiegu dēku filma. Francija, 2005.g.
Režisors – Žeroms Salls.
Lomās: Sofija Marso, Ivans Atāls, Sami Frejs, Žils Lelušs.   
Pieredzējušais izmeklētājs Akermans ir spiests atzīt – Antonijs Zimmers ir apveltīts ar izcilu prātu – viņš izdomājis un īstenojis vispārdrošākās shēmas, kā padarīt par likumīgām milzīgas "netīras" naudas summas. Arvien viņam izdevies palikt nenotvertam, un tagad, pēc plašām plastiskajām operācijām, neviens vairs nezina pat to, kā Zimmers izskatās. Neviens, pat viņa mīļotā Kjāra. Akermans ir spiests atzīt – ja Zimmers atrastos ar to vienā telpā, viņš to nepazītu. Taču cerības blēdi notvert Akermans nav atmetis – viņš zina tā vājību… vienīgo!
Sofija Marso ir neatvairāma, patiešām liktenīgā sieviete, Šarlotes Geinsbūras vīrs Ivans Atāls ir neatminama mīkla šajā ļoti šarmantajā, aizraujoši izspēlētajā pakaļdzīšanās spēlē. Tikai pirms diviem mēnešiem izsludināts, ka filmai Alfonso Kuarons veidos rimeiku ar Džoniju Depu un Andželinu Džoliju galvenajās lomās – "The Tourist". Pirmizrāde paredzēta 2011. gadā. Nez, kas te vēl, ko pārveidot?   

TV3
Sestdien, 2. janvārī plkst. 23.35
KUR SLĒPJAS PATIESĪBA /Where the Truth Lies/
Detektīvfilma/ film noir. Kanāda/ Apvienotā Karaliste, 2005.g.
Režisors – Atoms Egojans.
Lomās: Kevins Beikons, Kolins Fērts, Elisona Lomena, Mori Čaikins, Kristīna Edamsa, Arsinē Hanjana.
1950. gadu vidū Lenijs Moriss un Vinss Kolinss bija ārkārtīgi populāri komiķi, taču duets izjuka pašā slavas virsotnē. Abu vārdi toreiz tika minēti saistībā ar joprojām neatklātu noziegumu. Pēc piecpadsmit gadiem jaunā žurnāliste Kārena O’Konora vēlas atklāt patiesību par komiķiem. Viņai par pārsteigumu, Kolinss piekrīt kļūt par grāmatas līdzautoru. Vai tiešām patiesība beidzot tiks atklāta?
Viņa filmas nekad nebūs "meinstrīms", ļoti populāras, tomēr armēņu izcelsmes kanādiešu režisors Atoms Egojans ir vismaz "Arsenāla" publikai labi pazīstams un mīlēts režisors. Divkārt Oskara balvai nominētais Egojans ir smalku, noklusētu, niansētu emociju radītājs uz ekrāna, viņa darbi prasa iedziļināšanos. Martā gaidāma oficiālā režisora jaunās filmas "Chloe" pirmizrāde – ar Džulianu Mūru, Amandu Saifredu (Mamma Mia!, 2008) un Liemu Nīsonu galvenajās lomās, franču filmas "Nathalie" (ar Žerāru Depardjē, Faniju Ardānu un Emanuelu Beāru) jauna versija – tā solās būt ļoti interesanta. TV21
Svētdien, 3. janvārī, plkst. 17.25
PARADĪZES MALĀ /Auf der anderen Seite/
Drāma. Vācija/ Turcija/ Itālija, 2007.g.    
Režisors – Fatihs Akins.
Lomās: Nurgula Esilčaja, Baki Davraks, Hanna Šigula, Patricija Ciolkovska, Nusela Kose.
Nepatīk Nedžatam tas, ka viņa tēvs-atraitnis atradis sev jaunu draudzeni – prostitūtu Eteri. Viņš tomēr kļūst pielaidīgāks, kad uzzina, ka Etere sūta naudu savai meitai uz Turciju, lai apmaksātu mācības universitātē. Pēc traģiskās Eteres nāves Nedžits pat dodas uz Stambulu, lai uzmeklētu Eteres meitu Aitenu. Taču politiskā aktīviste Aitena ir jau Vācijā, kur sadraudzējas ar vācu meiteni Loti. Taču tad Aitena tiek apcietināta un izraidīta atpakaļ uz Turciju, kur viņu gaida ieslodzījums. Lote draudzenei seko ar šķietami neiespējamu misiju – panākt Aitenas atbrīvošanu.  
Skumja, uzrunājoša, no atmiņas negaistoša filma. Vērts redzēt ne tikai leģendārās Fasbindera filmu zvaigznes Hannas Šigulas dēļ, bet arī tās režisora Fatiha Akina dēļ – viņš ir viens no šobrīd nozīmīgākajiem un joprojām daudzsološākajiem kinorežisoriem Vācijā. Šī Akina filma bija oficiālā Vācijas izvēle Oskara balvas nominācijai labākās ārzemju filmas kategorijā, savukārt cita tajā pat gadā – "Takva" (Akins ir filmas producents) – oficiālā Turcijas izvēle tās pašas balvas nominācijai!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.