LABA vadītāja – vai obligāti “sieviete AR PAUTIEM”?

Par sievietēm dzirdēti tādi apzīmējumi kā dzelzs lēdija, azbesta vecene, sieviete ar pautiem. Ko tas varētu nozīmēt un vai taisnība, ka visbiežāk šādus apzīmējumus izpelnās augstus vadošus amatus ieņemošās sievietes? Vai tā varētu būt, ka citāda tipa sievietes nemaz nespētu būt labas vadītājas? Uzklausījām dažādu cilvēku viedokļus un pieredzes, kā arī Latvijas Organizāciju psihologu biedrības valdes priekšsēdētāja Reiņa Lazdas komentāru.

KAS IR ŠĪS SIEVIETES UN VAI VIŅAS IR LABAS VADĪTĀJAS?
Leldei minētie apzīmējumi vairāk asociējas ar garīgi stiprām sievietēm, kuras ir daudz kam dzīvē gājušas cauri pašas, kuras nebaidās uzdrīkstēties, darīt, kuru nevar salauzt, tāda, kuru dzīve ir norūdījusi. Savukārt Veronikai šie apzīmējumi asociējas ar vīrišķīgu sievieti, īstu komandiera tipu, skarbu, kurai pilnīgi visam jābūt pēc viņas prāta un kā vairumā arī notiek u.tml. Toties Dacei formulējums "sieviete ar pautiem", t.i., vīrišķīga, liekas nesaprotams. Varētu domāt, ka sievišķīgām sievietēm pieklājas būt nevarīgām, kuslām un bezpalīdzīgām.
Inta uzskata, ka priekšniekam tomēr ir jābūt vīrietim un tādā kolektīvā, ko vada sieviete, viņa strādāt negribētu. Arī Dainis atzīst, ka pret viņa principiem būtu strādāt darbavietā, kurā viņa tiešais priekšnieks ir sieviete. Tad viņš aci nepamirkšķinot atteiktos pat no labas algas un tādu darbavietu pamestu. Cilvēks ar viņa raksturu sastrādāties ar sievieti – priekšnieci nespētu, tur vajagot vīrieti ar maigu, pielaidīgu raksturu.
Vilmārs piebilst, ka situācija nav tik traka – vajagot tikai atrast vājo vietu un uzspiest nedaudz, tad no valdonības paliks tikai migla. „Mēs jau veči paši paliekam vāji, nav vecie laiki, reizēm tāda priekšniece ir tā vērta, bet par sievu gan es tādu negribētu”. 

VIŅAS – TĀS, KURAS SAUC PAR „SIEVIETĒM AR PAUTIEM” UN „AZBESTA VECENĒM”
Ineta stāsta, ka par viņu tā domājot darbā un šis priekšstats radies vērojot, kā viņa ievada darbā jaunos darbiniekus. Kolēģi pat jautājuši vai draugs mājās arī dancojot pēc viņas stabules. Kad viņa teikusi, ka nē, ka esot tipiska sieviete ar savām vājībām un vajadzībām, tad daudziem tas bijis pārsteigums.
Lauma gan atzīst, ka ir vecene ar pautiem. „Es parasti tieku galā pati, man nav jāmeklē īsti kur, kas, ko. Es dabūju visu ko man vajag, spēju izturēt lielu spriedzi utt. Man pa dzīvi ir bijis nospļauties ko citi par mani, manu raksturu, manām izdarībām domā. Šis man dzīvē ir ļoti palīdzējis”.
Savukārt Inga par sevi dzirdējusi gan acīs, gan ”aizkadrā”, ka esot azbesta vecene. Priekšniece viņa nevienam nav, bet tā pa dzīvi – visu var, spēj, ceļ, nes. Tomēr viņa uzsver: „Sieviete arī nepaliekot burtiskā nozīmē par veci, var būt stipra un vīrišķīga, faktiski nekad neko nezaudējot arī no savas sievišķības maģijas”.

VISI ŠIE APZĪMĒJUMI IR TIKAI MASKA
Kristīne personīgi nezina nevienu sievieti ar pautiem, jo sieviete un "pauti" nav kopā saliekamas lietas.  Gudras, garā spēcīgas sievietes – līderi, kuras cenšas tikt līdzi vīriešu pasaulei tomēr ir un paliek sievietes! Viņai šķiet, ka visi šie apzīmējumi ir maska, kuru sievietes uzvelk, lai būtu vieglāk izdzīvot patriarhālā pasaulē, bet atnākot mājās, tā azbesta vecene var nobirdināt asaru, skatoties kādu sentimentālu filmu.

PSIHOLOGA KOMENTĀRS
No vienas puses, neviens nepiedzimst kā labs vadītājs. Par vadītājiem kļūst darba gaitā, pielāgojoties un mācoties. No otras puses, nav iespējams kļūt par to, kas cilvēks nekādā ziņā nav. Katram ir savas rakstura iezīmes, sava rakstura un savas uzvedības pārveidošana ir iespējama vien noteiktās robežās.
Mūsdienu sabiedrībā joprojām bieži valda priekšstats, ka labs vadītājs ir vīrietis. Šādi uzskati atklājas dažādos pētījumos – lūdzot raksturot labu vadītāju, lielākā daļa aptaujāto viņam piedēvē tipiski vīriešiem raksturīgas īpašības. Iespējams, tieši tādēļ daudzas sievietes, nonākot vadošos amatos, sāk kopēt vīriešu izturēšanās stilu, no kā arī radušies minētie sieviešu vadītāju apzīmējumi.
Vislabākais būs tas vadītājs, kurš atradīs savu īpašo stilu – tādu, kas iespēju robežās saskan gan ar viņa personību, gan arī nozares specifiku. Līdz ar to atbilde uz virsrakstā uzdoto jautājumu būtu – mēģinot uzņemties tādu lomu, tēlot tādu personu, kāda nemaz neesi, nekas labs nesanāks. Sieviete, kas pūlēsies iejusties vīrieša lomā, radīs neizpratni vai pat nicinājumu darbiniekos.
Mūsdienīga organizācija arvien biežāk ir tāda, kura rūpīgi plāno savu darbību, saskaņo dažādus viedokļus, tādēļ labs vadītājs var būt arī viedokļu apkopotājs un konfliktu risinātājs, kurš citādi ļauj darbiniekiem rīkoties saskaņā ar saviem uzskatiem. Tomēr nepareizi būtu arī apgalvot, ka sievietei vadītāja amatā noteikti ir jābūt maigai un uz attiecībām orientētai. Viss ir atkarīgs no pašas sievietes rakstura. Ja viņai ir dabiski būt stingrai, analītiskai un izlēmīgai – uz priekšu!
14 komentārs
 1. Esmu saskārusies ar šādu sievieti vēl savos studiju gados. Mums bija tāda pasniedzēja – kā es dzirdu teicienu par sievieti ar pautiem, tā man prātā nāk viņa! Drausmīga velna mātītie, turklāt, jo vairāk viņu iepazīst, jo izteiktāk tas jūtams. Nezinu, kāda viņa ir savā ģimenē, bet profesionālajā jomā viņa ir neizturama un briesmīga. Es pat teiktu – palēnām, bet nenovēršami zaudē savu sievišķību, ja tāda viņai jelkad ir piemitusi…

 2. Piedodiet, šī ir manas pieredzes perspektīva, bet nav iespējams saglabāt sievišķību, ja ilgstoši karjerā demonstrē maskulīnās vērtības. Tas vienkārši nav iespējams. Esmu pati ilgstoši bijusi līdera pozīcijās darbā, un beigās nonācu pie tā, ka zaudēju to, kas patiešām ir sievišķība, piemēram, vieglums, maigums, vājums, mīlestība.
  Tāpēc uzskatu, ka uz karjeras altāra tomēr mēs ziedojam savu sievišķību. Labi? Slikti? Domāju, ka katra vienkārši izdara izvēli, kā dzīvot un justies labi..

 3. Piekrītu – nu nepiestāv sievietei būt lielai vadītājai. Tas nav savienojams ar to maigo un sievišķo dabu, kādai būtu jābūt katrā sievietē. Ja izvēlas būt dzelzs lēdija, tad diez vai izdosies būt veiksmīgai citās dzīves jomās, kas man šķiet daudz svarīgākas par karjeru.

 4. Kādas muļķības, zinu pilnīgu normālas sievietes priekšnieces, tādas, kas salīdzinot ar iepriekšējiem vadītājiem vīriešiem ir daudz sakarīgākas un cik zinu arī uzņēma kopīgie rādītāju ir tikai auguši!

 5. Nu, jā, ir redzams, ka Latvijā joprojām valda seksisma gars. Stāvi nu sieviete pie plīts, vai labākajā gadījumā strādā, bet pat neiedomājies ieņemt vadošos amatus, jo tad pār Tevi guls nesievišķības lāsts.

 6. Man patīk Tava ironija:) pilnībā Tev piekrītu. Ja esam godīgas – sieviete ar vīrieti darba tirgū spēj konkurēt līdz brīdim,kamēr viņai nav bērnu. Pēcāk ir kā ir…

 7. es domāju, ka galvenās tomēr ir rakstura iezīmes – vari vai nevari vadīt, organizēt.
  vienmēr brīnos par tiem, kas spēj noorganizēt kādus lielus pasākumus – pilsētu svētkus, dziesmu svētkus utt. tas arī ir talants.

 8. Strādāju sievietes-priekšnieces pakļautībā sieviešu kolektīvā jau ilgi…..njā nu kas tur var būt labs…. no viņas kā sievietes daudz kas pāri vairāk nav palicis….citreiz pat ir kauns par to kā viņa izskatās.. un ne man vienai….karjera un sievišķīgums ir nesavienojamas lietas…bet var būt viņa kaut kādā veidā kompensē darbā to, kas viņai nemaz nav dots no dabas..?

 9. Zinu 2 ļļoooti sievišķīgas uz superīgas vadītājas, kas vada lielus kolektīvus – virs 100-200 darbiniekiem. Gan ar bērniem, gan bez bērniem, vienmēr ir modernas, sievišķīgas un darbinieki viņas ciena!

 10. tās NAV sievietes ! sievišķība ir maigums, takts, mājīgums,vieglums, tikums. mūsdienās ir maz sievišķīgu sieviešu. latvijas “vīriešiem” patīk agresīvas ,skaļas,valdonīgas,vulgāras un viegli pieejamas sievietes. kāpēc ? Tāpēc ka viņi NAV vīrieši ,bet gan pasīvi,infantīli,gļēvi ONO….KURI GAIDA LAI “SIEVIETE” viņus iekaro,aplido un dara visu lai noturētu …. un cita “sieviete” viņai viņas alfonsu neatņemtu.

 11. Kāpēc sieviete vispār jādefinē? Turklāt Tava sievisķība izklausās ļoti neinteresanta un pat briesmīga. Tad jau sanāk, ka visas labās ir “Laimdotas, un visas sliktās ir “Spīdolas”. Tā nav realitāte – tas ir Pumpurs 😀

 12. Kāpēc sieviete vispār jādefinē? Turklāt Tava sievisķība izklausās ļoti neinteresanta un pat briesmīga. Tad jau sanāk, ka visas labās ir “Laimdotas, un visas sliktās ir “Spīdolas”. Tā nav realitāte – tas ir Pumpurs 😀

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.