Kur tu kavējies, manu bērniņ?

Maģiskais datums, kad tavam mazulim jādzimst, pienācis… un jau pagājis. Bet bēbītis vēl kavējas ieraudzīt lielo pasauli. Vai viņš tur jūtas labi, vai viss ir kārtībā un kā izturēt šā maratona pēdējos metrus – jautājumi, kas nomoka katru grūtnieci.
Pirmo reizi apmeklējot ārstu, mātes pasē tiek ierakstīts datums, kad paredzēta jūsu abu tikšanās, tomēr zini, ka šis datums ir tikai aptuvens. Tā pieņemts, ka dzemdību dienu izskaitļo tieši 40 nedēļas pēc pēdējo mēnešreižu pirmās dienas. Bet par laikā dzimušu mazuli tiek uzskatīts bērniņš, kurš piedzimis, sākot no 38. līdz 42. nedēļai – tātad tavs mazulis var izvēlēties jebkuru dienu šā mēneša laikā. Tomēr dažām māmiņām nākas gaidīt vēl ilgāk, jo bērniņš savu dzimšanas dienu nepiesaka arī pēc 42. grūtniecības nedēļas.

Vai tiešām pārstaigāta!?

Tuvojoties noliktajam datumam, vairākums māmiņu kļūst aizvien nemierīgākas. Vēders kļuvis liels, kustēties grūti, tomēr satraukums par gaidāmo mazuli aug augumā un neļauj sēdēt mierīgi. Vai drēbītes jau sagatavotas, vai jaunajā gultiņā viņam būs labi, vai kaut kas nav aizmirsts un kāds tad viņš būs – mans bērniņš.
Bieži vien jaunās māmiņas par dzemdību datumu ir pateikušas arī radiem, topošajām omēm, tantēm un onkuļiem. Bet tas nozīmē, ka, tuvojoties laikam, saņem aizvien vairāk zvanu un jautājumu, nu – kad tad būs, vai tu vēl neesi dzemdējusi? Tāpat jau nervoza un nogurusi, arī tu vari sākt uztraukties, vai mazais nekavējas pārāk ilgi? Vai tiešām būs jāpaliek grūtai mūžīgi?
Vispirms der zināt, ka patiesi pārstaigātu grūtniecību ir pavisam maz. Bieži vien ārsti savos aprēķinos nav tik precīzi, kā tev gribētos. Kļūda var notikt, jo jaunā māmiņa (it sevišķi, ja grūtniecība nav plānota) var nezināt tiešu pēdējo mēnešreižu datumu vai arī menstruālais cikls nav regulārs. Tāpēc ārsti uzsver, ka svarīgi laikus stāties grūtniecības uzskaitē, jo, veicot sonogrāfiju grūtniecības sākumā un salīdzinot tās rādījumus ar aprēķiniem, labāk iespējams izrēķināt bērniņa ieņemšanas laiku un tātad – arī dzimšanas brīdi. 
Arī grūtniecības beigās vislabāk, ja vari paļauties uz savu ārstu. Regulāri novērojot tevi un tavu bērniņu, ginekologs var noteikt, vai mazais jūtas labi un vai dzemdības nav jāpasteidzina.
Tāpat kā pieauguši cilvēki, arī vēl nedzimuši bērniņi katrs ir savādāks. Kādam, lai pilnībā attīstītos un nobriestu, pietiek ar 38 nedēļām, kamēr cits vēlas māmiņas puncī pavadīt visas 42 un pat vairāk. Jāatzīst, ka vairums gadījumu diagnoze pārnēsāta grūtniecība tiek noteikta piesardzības nolūkos, nevis tāpēc, ka mazais patiešām kavētos pārāk ilgi.
Vai nepieciešams stimulēt dzemdības, ārsti var izlemt, veicot ultrasonogrāfiju, jo šajos attēlos labi var redzēt, cik nobriedis ir mazais un kādā stadijā atrodas placenta. Pieredzējušam speciālistam daudz ko pasaka arī bērniņa sirdspuksti. Bet, ja vajadzīgs, ārsti var veikt virkni vēl citu izmeklējumu, kas palīdzēs precizēt mazā attīstības gaitu un to, vai nav nepieciešams sliņķīti pasteidzināt.

Kāpēc pārstaigāt ir bīstami

Lai gan tikai trīs no desmit pārstaigātām grūtniecībām par tādām patiešām var uzskatīt, ārsti nelabprāt ļauj grūtniecībai ilgt ilgāk par noteiktajām 42 nedēļām. Kāpēc tā?
Bērna mājiņa – placenta –  ar laiku sāk novecot un vairs nespēj pilnvērtīgi apgādāt bērnu ar barības vielām un skābekli. Bērniņam var sākt trūkt šīs svarīgās lietas, tāpēc mazais var ciest no hipoksijas.
Tā kā vairākums mazuļu, kuri dzimuši vēlāk, paspējuši arī pirmo reizi nokārtot savas dabiskās vajadzības māmiņas vēderā, augļūdeņi no mekonija klātbūtnes kļūst zaļi. Bet bērniņš, kad tam trūkst gaisa, var mēģināt elpot un sarīties šos augļūdeņus. Tas nozīmē, ka piedzimstot viņam var rasties elpošanas problēmas, kas prasīs ilgtošu atrašanos pie elpināšanas aprātiem un ārstēšanu ar medikamentiem. 
Pārstaigājot grūtniecību, samazinās arī  augļūdens daudzums un pastāv lielāks risks, ka mazais sapīsies savā nabas saitē. Turklāt ar laiku no bērniņa ādas nomazgājas to aizsargājošais ziedveida slānis, un āda kļūst atvērta infekcijām.
Arī pats mazulis nobriest līdzīgi kā viņa vienaudži, kuri paspējuši lielo pasauli jau ieraudzīt, pieaug bērniņa masa un galvas kauli saaug, neļaujot tās formai vairs mainīties. Tādējādi pie novēlotām dzemdībām pastāv daudz lielāks risks, ka gan mamma, gan mazulis gūs traumas. Bieži vien nepieciešams akūts ķeizargrieziens.
Arī piedzimstot pārnēsāts bērniņš atšķiras no vienaudžiem. Vēlīnais mazulis parasti ir visai liela auguma, tievs, garš un ar sausu, krunkainu ādu, kuru vairs neklāj baltā sierveida ziede. Šiem mazuļiem ir garāki mati un nagi nekā vienaudžiem, mazāks avotiņš un nabassaite ir ieguvusi zaļganu vai dzeltenīgu nokrāsu.  

Pārstaigāšanas iemesli

Diemžēl pateikt to, vai tavs bērniņš dzims laikā vai kavēsies, nevar neviens. Ir virkne iemeslu, kas, mediķuprāt, dažkārt veicina, ka grūtniecība ilgst ilgāk nekā ierasts.
Par vienu no biežākajiem iemesliem tiek uzskatīti hormonālas dabas traucējumi, kā arī vairogdziedzera darbības traucējumi, tai skaitā cukura diabēts (arī gestācijas).
Nereti pārnēsātas grūtniecības novērojamas arī tad, ja agrāk kaut kas kaitējis mazajam iegurnim vai pagātnē veikti aborti.
Ilgstošākas grūtniecības iemesls var būt arī nepareiza bērniņa guļa un fakts, ka viņa galviņa nenoslīd iegurnī.
Galviņas nenoslīdēšana ir aktuāla problēma arī sēdoša dzīvesveida piekritējām, kurām ikdienā pietrūkst kustību un fiziskās aktivitātes.
Bieži vien ilgstošai grūtniecībai nav fizioloģiska pamatojuma, bet dzemdību kavēšanās patiesais iemesls meklējams grūtnieces galvā. Jo, ja no dzemdībām ir bail vai arī nesen topošās māmiņas dzīvē noticis kas nelāgs, varbūt viņa neapzināti savas dzemdības atliek uz vēlāku, drošāku laiku.
Dažkārt kā iemeslu novēlotām dzemdībām  ārsti min arī neregulāras mēnešreizes. Tomēr tas drīzāk uzskatāms par neprecīzu aprēķinu iemeslu. Dzemdību datumu izskaitļo, uzskatot, ka ieņemšana notiek 14 dienas pēc pēdējo menstruāciju sākuma. Bet, ja cikls ir garāks par 28 dienām, iespējams, ka apaugļošanās notikusi vēlāk, un arī dzemdību datums tādējādi ir vēlāks.

Nekavējies, manu mazulīt!

Ja nu grūtniecība ilgst jau vairāk nekā 40 nedēļas, bet vēl nekas neliecina par to, ka mazais grasītos ieraudzīt pasauli, galvenais nenervozē. Par to, vai drīksti gaidīt ilgāk, lems ārsts. Un, ja viņš saka, ka jums abiem vēl ir laiks, izbaudi šīs pēdējās dienas. Drīz sāksies rūpju un negulēto nakšu periods.
Pieredzējušas vecmātes apgalvo, ka bērniņu var pierunāt piedzimt. Tāpēc nebaidies un runā ar savu punci. Izstāsti viņam, ka vēlies satikties un šī pasaule nav tik briesmīga. Bet galvenais, notici pati tam, ko saki savam mazulītim. Ja pārliecināsi sevi, arī viņš zinās, ka ir laiks.
Bērniņa dzimšanas dienas pasteidzināšanai ir arī virkne tautas ticējumu un ieteikumu. Tomēr esi uzmanīga un saudzīga pret sevi un savu mazulīti. Pārlieku liela aktivitāte var kaitēt jums abiem. Ja būs nepieciešams, var taču izmantot medicīnas piedāvātās iespējas.
Bet varbūt tev noder kāds no šiem ieteikumiem.
Ja tev šķiet, ka esi pārāk noraizējusies un uztraukusies, vari ieiet siltā (bet ne karstā) vannā un izmantot aromterapijas iespējas. Varbūt tad, kad tavs prāts būs nomierinājies un ķermenis atpūties, viss notiks pats no sevis.
Daudzas no mums  pirms dzemdībām nevar atturēties no kārdinājuma sakārtot māju. Šai grūtnieču izklaidei dots pat speciāls nosaukums – to sauc par ligzdas vīšanas sindromu. Tad arī ļaujies šai vēlmei, tikai atceries, ka nedrīksti pārpūlēties. Dari visu ar mēru un nebīdi mēbeles!
Dzemdību datumu pasteidzināt palīdzēs arī ilga, lēna pastaiga svaigā gaisā. Turklāt tā nāks par labu tavam bērniņam, jo jūs abi gūsiet papildu skābekļa devu.
Un visbeidzot, ja jūties neparasti un tevi pārmāc iracionālas bailes, nekavējies, bet dodies pie ārsta.
Neuztraucies, pat ja būs nepieciešama dzemdību stimulācija, tas nav nekas briesmīgs. Pēc īsa mirkļa viss būs garām, un tu turēsi rokās savu bērniņu – visdārgāko uz pasaules.
Lai tev viegls šis gaidīšanas laiks!

6 komentāru
  1. Njaa ir jauki nonākt līdz šim brīdim…taču vēl skumjāk,ka bērniņš kavējās, jo negrib pieteikties…. 🙁

  2. Gaidot meitu, mana mamma piekodināja, lai esmu piesardzīga – meitas dzimstot ātrāk par noliktu datumu….tā arī sanāca. Interesanti, vai tā ir sakritība? Vai arī kaut kāda sena gudrība?

  3. Man meita piedzima akurāt noliktajā datumā, pēdējā 40ās nedēļas dienā. Cik zinu, draudzenēm arī nav dzimušas ātrāk par nolikto. Bet nu -man gan patika tas lielais vēders & es nemaz tk ļoti negribēju, lai viņa nāk ārā. Es drīzāk gibēju ilgāk lai esmu tāda liela & smuka. Nesaprotu – kas tur no trīties :))

  4. Nu baigi feini, man jau ir apnicis gaidit un nevaru vien sagaidit kad puikins naks ara, jo gribas viņu ātrāk ieraudzīt. Gaidu ar nepacietību šo dzimšanas dienu.

  5. Mana meitina piedzima precizi noteiktaja datuma, 4 h atrak par daktera noteikto pulkstena laiku.Nejutu pilnigi nekadas pazimes par to ka tuvojas lielais notikums, jutos izcili un paris stundas pirms udenu noiesanas vel uzkapu kada no turistu objektiem-kalna.pirmais bernins, bet grutniecibu un dzemdibas izbaudiju ka atputu kurorta, jo jutos lieliski un piedzemdet bija izcili viegli, ar smaidu uz lupam:)
    Novelu visam toposam maminam tadu pasu veiksmi kada bija piemeklejusi mani saja lielaja notikuma!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.