Kolikas – sāpošu punču vaininieces

Laimīgi vecāki, kuri nav piedzīvojuši mazuļa kolikas. Laiks, kad ik vakaru zīdainis lokās kā tārpiņš un raud nebalsī, ir viens no grūtākajiem jauno vecāku pārbaudījumiem. Par laimi, tāpat kā sākušās, pēc laika tās pašas no sevis pāriet.

Pirmās nedēļas kopā ar mazulīti liek apgūt daudz jaunu iemaņu. Tomēr, tikko tu puslīdz esi apradusi un iemācījusies, kā mazo pārtīt, kā pabarot un kā vieglāk nomierināt, klāt jaunas nedienas. Katrs piektais jaundzimušais mokās ar izteiktām vēdera kolikām, lai gan vieglākā formā regulāras vēdergraizītes laiku pa laikam ietekmē teju katra mazuļu labsajūtu.

Kas ir kolikas
Iedomājies, ka katru vakaru vienā un tajā pašā laikā tavs mazulis vairākas stundas no vietas nenomierināmi raud. Izliecies kā atsperīte, piesarcis un burbuļojošu vēderiņu… Mediķi joprojām nav vienisprātis par to, kas kolikas izraisa. Daži uzskata, ka tas saistīts ar izmaiņām, kas notiek bērna zarnu traktā, saskaroties ar apkārtnes mikrofloru. Cita versija liecina, ka kolikas veicina mātes uzturs un arī stresa hormona līmenis asinīs. Ne mazsvarīgāki faktori ir vecāku smēķēšana, bērniņa alerģiskums, temperaments un pat tas, vai mazulis dienā pārāk nenogurst.
Lielākoties kolikas sākas aptuveni divu nedēļu vecumā (priekšlaikus dzimušiem mazuļiem tas parasti notiek vēlāk) un turpinās trīs, četrus mēnešus (retos gadījumos sešus).

Vai dakteris palīdzēs

Lai gan kolikas ir ļoti nepatīkamas gan bērniem, gan vecākiem, tās nekādi neietekmē mazuļa veselību un arī attīstību. Tomēr, ievērojot, ka mazais vakaros pasācis raudāt vai dara to ilgāk par stundu, būtu jāapmeklē bērnu ārsts. Dažkārt regulāras raudāšanas iemesls var būt daudz nopietnāka slimība, kas prasa medicīnisku palīdzību.
Nomierināt mazuli, kuru moka kolikas, ir visai grūti. Daļa mediķu uzskata, ka kolikas nav iespējams novērst, tāpēc iesaka vecākiem vienkārši pārciest šo periodu. Savukārt citi pārliecināti, ka vērts mēģināt kolikas novērst vai vismaz samazināt to intensitāti, nosakot māmiņai un bērniņam diētu, meklējot produktus, kas māmiņas diētā (ar krūti barotiem bērniem) pastiprina vēdersāpes, iesaka parūpēties par mierīgāku dienas režīmu zīdainim, kā arī lietojot dažādus medikamentus.
Pašlaik aptiekās pieejami vairāki preparāti, kas paredzēti tieši sāpošu vēderiņu nomierināšanai. Populārākie no tiem Sab Simplex un Espumisan. Tomēr jāatzīst, ka, arī lietojot medikamentus, bieži vien kolikas savu intensitāti nemaina.
Neatkarīgi no tā, ko darīsi, pēc pāris mēnešiem kolikas gluži kā uzradušās, tāpat arī pazudīs.
Dažkārt gan kolikas izraisa laktozes nepanesība – mazuļa organisms nespēj sašķelt šos piena cukurus. Tad bez vēdersāpēm bērniņam ir arī šķidra vēdera izeja ar skābu smaku un bieži vien arī hroniski iekaisis dibentiņš. Šai gadījumā ģimenes ārsts visdrīzāk ieteiks lietot speciālu fermentu  Lactrase, kas palīdzēs tikt galā ar piena cukuriem. Par tā lietošanu gan jākonsultējas ar ārstu. Ar laiku, kad bērniņa organisms nobriedīs, šī problēma, tāpat kā kolikas, izzudīs.

Pašu spēkiem
Lai vieglāk pārdzīvotu kolikas, var darīt vairākus, sākotnēji šķietami nenozīmīgus darbiņus. Tomēr katrai ģimenei būs sava metode, kā tikt galā ar šo problēmu. Sev un savam mazulim piemērotāko iespējams izvēlēties, vien izmēģinot.
Tā kā koliku laikā mazulis stipri raud, ļoti daudzi vecāki nervozē, tā padarot bērniņu vēl nemierīgāku. Tāpēc nereti palīdz klusas, mierīgas mūzikas klausīšanās. Pat ja tas neuzlabos bērna pašsajūtu, iespējams, vecāki sajutīsies labāk.
Nebaidies lūgt apkārtējo palīdzību. Raudošs mazulis, kuru nekādi nevar nomierināt, ir īsts pārbaudījums jaunās māmiņas izturībai. It sevišķi pēc mazgulētas nakts. Tāpēc neuzskati, ka šī cīņa tev jāizcīna vienai. Palūdz, lai vīrs, tava vai vīramāte vai vēl kāds cits tevi laiku pa laikam nomaina.
Mazajam burbuļvēderam vari palīdzēt, izmēģinot dažādas auklēšanas pozas – pacel bērniņu vertikāli, atbalsot muguriņu pret savu vēderu. Vai arī noguldi mazo ar vēderu uz savām rokām.
Ja mazais vēlas ar tevi komunicēt, ieguldi viņu savā klēpī starp ceļiem un bērniņa kājas atbalsti pret savām krūtīm. Paceltais dibens ļaus nejaukajiem gaisa burbuļiem ātrāk izmukt brīvībā. Dažkārt bērniņš nomierinās, ja uzguldīsi viņu ar vēderu uz sava vēdera. Tad mamma (vai tētis) kalpo kā silts matracis.
Vairākums bērnu sajūtas labāk, sēžot autokrēsliņā. Daži gan komplektā pieprasa arī braukšanu automašīnā. Tomēr atceries, ka mazam bērnam ilgstoša atrašanās autokrēslā ir neveselīga. Tāpēc neatstāj tajā mazuli ilgāk par pusstundu, stundu.
Daudzi mediķi uzskata, ka koliku cēlonis ir ēdināšanas laikā norītais gaiss. Tāpēc der izmēģināt mazuli pirms barošanas uz mirkli nolikt uz vēdera. Tāpat arī barošanas laikā un pēc tam vajadzētu veicināt atraudziņas sagaidīšanu, paceļot bērniņu vertikāli.
Savukārt citiem zīdaiņiem pašsajūtu uzlabo viegla vēderiņa masāža (masē apļveida kustībām ap nabu pulksteņrādītāja virzienā) un sildīšana (pieliec pie puncīša sasildītu audumiņu vai paturi siltu roku).
Pēc tam var arī nedaudz pavingrot – noguldi mazulīti uz muguras un uzmanīgi piespied viņa kājiņas vēderiņam. Tas palīdz mazulim atbrīvoties no gāzēm.
Dažiem zīdaiņiem vēdersāpes mazina un nomierina silta vanna. Ja tas nepieciešams, nebaidies bērniņu vannot pat vairākas reizes dienā (tikai neizmanto ziepes).
Protams, var izmēģināt arī nomainīt ēšanas paradumus – mammai der pavērot, vai atsakoties no noteiktas ēdienu grupas, bērniņš nejūtas labāk. Savukārt mazulim var dot nedaudz atšķaidītas fenheļa tējas.
Un visbeidzot – vienkārši apbruņojies ar pacietību. Kolikas ilgst tikai dažus mēnešus.

6 komentāru
  1. Konstatēju, ka mans uzturs neietekmē kolikas – ne no kā neatsakoties (bet ēdot veselīgi, NEasi, NEpārāk saldi) skaļi vakari pārgājuši paši par sevi. Vislabāk palīdzēja mazuļa uzlikšana uz punča un viegla šūpošana uz lielas bumbas, vēderiņa sildīšana ar autiņu vai savu roku, vannošana. Un Sab Simplex. Tas manuprāt bija efektīvākais.

  2. Manai meitiņai ļoti palīdzēja puncīša masēšana un, protams, lietojām arī pilienus Sab Simplex. Varu iepriecināt, lielākoties kolikas mazulīšiem ir līdz 3 mēnešiem!

  3. Nu man ir ljoti sliktas atmiņas par kolikām.Mums tās sākās kad mans mazulis bija 1,5 men vecs un kā šodien atceros,es biju vienkārši izmisusi,mazais bļāva vienā bļaušanā no1,5-2 stundām,Sākumā vispār nesapratu kas notiek un kad tas viss beigsies.Nu pēc divi mēneši beidzas…

  4. Mamma
    Manam mazulim ne visai bieži uznāk vēdergraizes, bet labi palīdz pagriezts ūdenskrāns. Ūdens mazuli patiešām nomierina. Esmu vairākkārt pārbaudījusi.

  5. Jauna mamina. Mana mazulite citreiz blauj pat lidz 10 stundaam un nekas neliidz, pati uzturaa ar neko taadu nelietoju lai saapeetu puncis, tas tiesam ir liels parbaudijums jaunajam mammaam, meenesi esmu iztureejusi, cerams ka driiz paaries.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.