Ko vislabāk ēst PIRMS un PĒC sporta TRENIŅA?

Bieži vien sievietes, kuras vēlas atbrīvoties no liekā svara, dodas uz treniņiem nepaēdušas, pat izsalkušas. Viņas uzskata, ka tādā veidā ātrāk atbrīvosies no nevēlamajiem kilogramiem. Patiesībā, neuzņemot nepieciešamās uzturvielas pirms fiziskas slodzes, var iedzīvoties nepatīkamās un pat ļoti smagās veselības problēmās. Ja vēlies uzturēt sevi labā formā sportojot, neaizmirsti savu organismu nodrošināt ar veselīgu uzturu gan pirms, gan pēc treniņa.

KAS JĀĒD PIRMS TRENIŅA?
Pirms fiziskas slodzes organismam ir nepieciešama enerģija, kas ļaus tam pilnvērtīgi darboties. Tāpēc 2-3 stundas pirms treniņa ļoti svarīgi ir ieturēt veselīgu un pilnvērtīgu maltīti, bagātu ar ogļhidrātiem. Ogļhidrāti ir galvenais enerģijas avots cilvēka organismā. Treniņa laikā tie apgādā muskuļus un smadzenes ar enerģiju.
Intensīva treniņa laikā enerģija tiek patērēta ļoti strauji. Ja slodzes laikā ogļhidrātu krājumi tiek iztukšoti, organisms nepieciešamo enerģiju sāks ņemt no muskuļaudiem. Rezultātā tu būsi ar pēdējiem spēkiem izturējusi treniņu, neiegūstot no tā nekādu rezultātu. Ja tu dodies garos skrējienos vai piedalies intensīvās nodarbībās, tad pirms šādiem treniņiem jāuzņem tā sauktie lēnie ogļhidrāti, kurus organisms enerģijā pārvērš pakāpeniski. Tāpēc jāpievērš uzmanība produktu glikēmiskajam indeksam.

GLIKĒMISKAIS INDEKSS
Uzņemot ogļhidrātus saturošus produktus, tie gremošanas traktā sašķeļas līdz glikozei (cukuram), kas nodrošina nepieciešamo enerģiju. Pēc ēšanas cukura līmenis asinīs paaugstinās. Ātrumu, ar kādu produkts spēj paaugstināt cukura līmeni asinīs, sauc par glikēmisko atbildi jeb glikēmisko indeksu (GI). Tiek izšķirti produkti ar zemu GI, vidēju GI un augstu GI. Pirms intensīva treniņa vai gara skrējiena ēdienreizē labāk uzņemt produktus ar zemu GI. Tādā veidā slodzes laikā organisms tiks ilgāk nodrošināts ar enerģiju.
Produkti ar zemu GI (piemēri) – tvaicēti rīsi, rupjmaize, cietie pilngraudu makaroni, lēcas, pupiņas, pupas, auzu pārslas (lēni vārāmās, pilngraudu), vājpiens, jogurts (bez piedevām), āboli, plūmes, apelsīni, saldie kartupeļi, auzu kliju maize, klijas.
Vērtīgs ieteikums – 30 minūtes pirms treniņa ieteicams izdzert tasi stirpas kafijas (bez saldā krējuma) vai krūzi stipras zaļās tējas. Tas veicinās ķermeņa tauku ātrāku transportēšanu enerģijas izmantošanai, rezultātā tiks efektīvāk dedzināti tauki.

KAS JĀĒD PĒC TRENIŅA?
Pēc treniņa nepieciešams uzņemt ogļhidrātus un olbaltumvielas. 30 minūtes pēc treniņa ir tā saucamais anaboliskais logs. Šajā laikā uzņemtās uzturvielas tiks izmantotas, lai organismā atjaunotu iztērēto enerģiju. Tāpēc vari atļauties apēst kādu našķi, neuztraucoties, ka tas nāks par sliktu tavai figūrai. Izvēlies produktus ar augstu glikēmisko indeksu, piemēram – ceptus kartupeļus, ātri vārāmos baltos rīsus, brokastu pārslas, baltmaizi, griķus, burkānus, bietes.
Atceries, ka tikai sportošana neveido skaistu un slaidu ķermeni. Ja vēlies iegūt skaistas ķermeņa formas, tad svarīgākais ir ievērot sabalansētu un veselīgu uzturu kombinācijā ar fizisku slodzi!

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.