Ko darīt kopā ar bērnu, lai 18. novembris viņam būtu svētki?

Vispirms pajautā pati sev – kas ir tas, kas tev pašai sagādā svētku sajūtu? Vai tās ir vakariņas ģimenes lokā? Gatavošanās process? Salūts krastmalā? Svētku programma televīzijā? Valsts karodziņš, kas piesprausts pie tava mēteļa? Lai kas tas arī nebūtu, tavs uzdevums ir šo sajūtu nodot arī saviem bērniem. Taču kā to izdarīt – kā šo dienu padarīt īpašu sava bērna acīs – par to šoreiz! 

VĒSTURE.
Katrai svētku dienai ir kāds izskaidrojums, piemēram, dzimšanas diena ir par godu tam, ka esam dzimuši, Jaunajā gadā sākas jauns gads, Ziemassvētkiem vispār ir daudz pamatojumu – tie ir ziemas saulgrieži, ciemos nāk Ziemassvētku vecītis, un tie ir arī kristīgie svētki. Lai mazais saprastu, ka 18. novembris nav tikai viena lieka brīvdiena, stāsti viņam par vēsturi un notikumiem šajā dienā! Jo bērns ir mazāks, jo atraktīvāks veids tev pašai jāatrod šo notikumu skaidrojumam, tomēr tās taču ir lietas, kas ir jāaudzina jau no mazotnes, vai ne? Un padomā – varbūt tieši šī nedēļa ir tas īstais laiks, kad vērts doties uz, piemēram, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju?

ROKDARBI
. Kopīgi darinātas dekorācijas piepildīs mājokli ar siltumu un svētku sajūtu. Izgrieziet no papīra mazus karodziņus, nokrāsojiet makaronus ar guašām karoga toņos, un izveidojiet virtenes. Lieliskas idejas pašdarinātiem rotājumiem vari atrast internetā un pielāgot tās savām spējām un pieejamajiem izejmateriāliem. Nebaidies būt radoša un atceries, ka rokdarbi ļoti labi attīsta bērna koordināciju un kreatīvo domāšanu! Esi blakus viņam šajā procesā! Labas idejas mājas rotāšanai vari smelties arī lielveikalu dekorācijās. Un noteikti neaizmirsti par karodziņiem, ko šajā svētku nedēļā nēsāt pie apģērba – arī tas radīs bērnā sajūtu, ka šī nedēļa un gaidāmie svētki ir kas īpašs!

KULINĀRIJA
. Kā zināms, kopīgas svētku vakariņas ir viena no jaukākajām tradīcijām jebkurā ģimenē. Taču vēl jaukāka tā top, ja to gatavošanā iesaistās visa ģimene! Vakariņām nav jābūt nekādam kulinārijas meistardarbam, šoreiz galvenais ir kopīgi pavadītais laiks. Neaizmirsti vispirms izpētīt receptes, un šoreiz galdā celt tikai tos ēdienu, kas krāsu gammā saskaņojas ar mūsu karoga krāsām, vai ēdienus, kuri nāk no dažādiem Latvijas novadiem! Atceries, cik bērnībā garšīgs šķita jāņogu ķīselis ar putukrējumu? Bet varbūt tieši šī reize būs īstā, kad nogaršot bubertu vai koču?

PASĀKUMS PIE DABAS.
Ja laiks ir labs, tad šie svētki ir tie, kad droši var sarīkot pēdējo rudens pikniku! Ugunskura iekuršana un desu cepšana pa dienu, ir lielisks veids, kā sagatavoties vakara kultūras pasākumu programmai! Obligāts noteiktums – iesaistās visa ģimene! Šādas aktivitātes bērnam noteikti nešķitīs ikdienišķas, bet paliks atmiņā, kā jauks, kopā ar vecākiem pavadīts notikums.

KULTŪRAS PROGRAMMA.
Šķiet, šie nu reiz ir svētki, kad par kultūras programmu ir padomāts jau tavā vietā, atliek tikai izmantot sniegtās iespējas – vienā vakarā vari apvienot gan tādu pasākumu kā „Staro Rīga” apmeklējumu, gan salūta baudīšanu krastmalā. Protams, vari to vērot arī televīzijā, tomēr tad tu liedz gan sev, gan savam bērnam izjust to kopību, kas latviešiem tik ļoti nepieciešama, bet bieži piemirstas.

Lai kādas izklaides arī bērnam netiktu piedāvātas, īsto svētku sajūtu mazais mācās no ģimenes locekļu attieksmes pret katru no atzīmējamajām dienām. Nebaidies būt radoša un velti šo laiku savai ģimenei, it īpaši bērniem! Viņiem taču patiesībā ir vienalga, kādi svētki gaidāmi, bet ļoti svarīgs ir kopā pavadītais laiks un attieksme!

9 komentāru
 1. Visai mūsu ģimenei, šonedēl, pie apģērba piesprausti Latvijas karodziņi, arī bērniem.

 2. Jā, lai veidotu mazā cilvēka atteiksmi, ieaudzinātu patriotismu ir ļoti svarīgi kā Tu to pasniegsi un kādu piemēru pati rādīsi.
  Mums problēmu radīja 11.novembris – kā sešgadniekam izskaidrot – kas ir Lāčplēša diena. Paldies mūsu Omītei, pēc kopīgi noskatītās filmas “Rīgas sargi” mans mazais ziķeris ar lielu degsmi izspēlēja kauju par Rīgu pats būdams Rīgas aizstāvis, bet Omītei atvēlējis bermontiešu lomu. Vakarā vēl svecīšu aizdegšana krastmalā pie pils mūriem un diena jauki pavadīta visiem kopā.

 3. 9.11.2012. es sāku prātot,kā lai savai mazajai pelei (3,9.g.) ieauzdzinu patriotismu,jo tiešām,ja tas nav no mazotnes,tad visticamāk,puisis izaugot vajadzības gadījumā muks prom pāri robežām,nevis aizstāvēs savu tēvzemi…
  Pastaiga pa laternu apspīdēto Vecrīgu,pieminekļa apskate bija tas,ko vajagzēja!Kā viņam acis no prieka mirdzēja skatoties svecīšu liesmās krastmalā 🙂
  Man pašai tas bija saviļņojošs vakars,ko pavadīju tuvāko cilvēku lokā un mazais šodien bērnu dārzā jau sāka stāstīt savas brīvdienu gaitas citiem bērniem. :))

 4. Gan 11.novembris gan 18.novembris mūsu ģimenē ir īpašas dienas.
  11.novembrī mēs pieminam kritušos atbrīvotājus,dedzinam paštaisītās svecītes un līdz ar tumsas iestāšanos dodamies uz Brāļu kapiem apciemot vevectēvu,kurš ir viens no cīnītājiem,vēlāk dodamies pie “Raudu sienas”,ka mēs vinu saucam,bet salūta gan nepiedalamies.
  18.novembŗī baraucam nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa.Daram to katru gadu,kopā ar vecākiem un bērniem.Vakārā mums ir Brīvības torte ar piparmetru tēju un svecīšu liesmas par godu Brīvībai un Tēvzemei.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.