Kas ir 8. marts ŠODIEN?

Šodien Eiropā un arī Latvijā tiek atzīmēta Sieviešu diena jeb 8. marts. Kas ir 8. marts šodien? Kā šis tik sievišķīgais datums tiek svinēts? Un vispār – ko par to domā pats daiļais, kā arī stiprais dzimums?

KAS IR SIEVIEŠU DIENA – IESKATS VĒSTURĒ
1910. gada augustā sociālistiski noskaņoto sieviešu konferencē, kas notika Kopenhāgenā, vāciete Klāra Cetkina bija viena no pirmrindniecēm, kas kaismīgi aizstāvēja ideju par sieviešu solidaritāti. Iemesls bija daiļā dzimuma nogurums no pārmērīgi smagās un lielās darba slodzes. Viņām netika piemērotas atlaides, un darba stundas fabrikās, tāpat kā vīriešiem, varēja būt rakstāmas ar divciparu skaitli. Nepietiekami novērtētas un bez jebkādas sociālās un privātās dzīves sievietes pauda savu neapmierinātību dažādos protestos, veidojot savas kustības. Kā apstiprinājumu tam, ka sievietes zina, ko grib un ir gatavas par to pastāvēt, nāca ideja par šādas dienas ieviešanu. Pirmsākumos Starptautiskā Sieviešu diena atzīmēta pārmaiņus te 19. martā, te 12. martā,  nesmādēja arī citus datumus. Palēnām pāreja uz 8. martu ieviesa arī kaut kādas svinēšanas paražas. Pārsvarā šo dienu svin valstis visā austrumu pusē no Latvijas, taču arī rietumos tai ir piekrišana. Žēl vienīgi, ka sievietēm viņu dienā neviens nedod brīvdienu.

KAS IR 8. MARTS ŠODIEN? 
Gan sievietēm, gan vīriešiem neatkarīgi no vecuma šā diena Latvijā liekas kā vēl viens mirklis, lai atcerētos par to, cik svarīga, mīlama un iepriecināšanas vērta ir katra sieviete. Un, ka šajā dienā tiek uzsvērta tieši sievietes, nevis mātes, sievas vai draudzenes loma. Tomēr laikam ejot, visam kļūstot tik super modernam un mainoties arī sabiedrībai un tās kopējam viedoklim, rodas vairāki jautājumi par to, cik aktuāla ir šā diena. Uz tiem tad arī meklējām atbildes. Un, re, ko uzzinājām!

Jānis (23) „Tie ir sieviešu svētki. Diena, kad mums, vīriešiem, ir iespēja sumināt savas sievietes. Jo vairāk tādu dienu – jo labāk.”

Marina (33) „Man šie svētki simbolizē pavasara ierašanos. Ir jauki, ka ir tāda diena, kad gaisā virmo satraukums un gaidas. Un visapkārt veras priecīgu acu pāri. Pozitīvisms valda gan saņēmējos, gan devējos.”

Zane (22) „Par šo dienu neko daudz neinteresējos. Uz ielām var redzēt vairāk vīriešus ar ziediem rokās, bet pati tos nesaņemu.”

Viktors (35) „Oficiāli 8. martā savu sievieti nesveicu, jo tāda iegrožošana konkrētos datumos man nav pa prātam. Es izvēlos pats savas dienas, kad viņu iepriecināt ar kādu puķi.”

SVEIKT – TIKAI SAVĒJO?
Brīvdienu vai vismaz sajūtu kā brīvdienā var sagādāt mīļotā vīrieša gādība par mājas soli vai kāda īpaša lutināšanas programma. Agrāk arī apkārtējo vīriešu uzmanība un pasniegtie ziedi, kas bija izveidojusies kā tradīcija. Katra sieviete no kolēģa varēja saņēma kaut vai vienu, bet tomēr – ziedu. Kā patīkams pārsteigums nāk atziņa, ka arī šodien vīrieši cenšas iepriecināt ne tikai savas mīļotās, bet arī mammas, māsas kolēģes.

Arnis (45) „Patiesībā visas sievietes ir pelnījušas, ka viņas atceras. Iespēju robežās vajadzētu atcerēties katru, ar ko nākas ikdienā tikties (robežas sašaurina naudas jautājums). Ar kaimiņienes sveikšanu gan nevajag pārspīlēt, jo tas var tikt pārprasts un par to var dabūt ar panniņu pa galvu no savējās.”

Matīss (21) „Tā kā 8. marts ir nevis mīlestības svētki, bet gan vispasaules Sieviešu diena, tad uzskatu, ka tiesības tapt sveiktām ir visām daiļā dzimuma pārstāvēm. Tas attiecas arī uz darba kolēģēm. Ja ne gluži katrs apdāvina visas, tad visi darba kolēģi sametās un kopīgi apdāvina meitenes darbā.”

Jānis (23) „Par sveikšanu, sava sieviete – obligāti! Ja ne puķu dāvināšana tad vismaz kāda cita uzmanības zīme noteikti. Par citām grūti atbildēt. Ja kolektīvā daudz, nesveic vai sveic kopā no visiem un organizēti. Ja maz, laikam jau labāk vajadzētu. ”

Mārtiņš (64) „Katru gadu sveicu savas mīļās meitenes – sieviņu, abas meitas un mazmeitiņas. Viņas visas ir pelnījušas šādu uzmanību, un kāpēc lai es viņas neiepriecinātu ar skaistu, smaržīgu ziedu?”

SVINĒŠANA
Atzīmēt gribētāji ir, sievietes ziedus saņem, bet kā ar pašām svinībām? Pieredze rāda, ka Starptautiskā sieviešu diena neizceļas ar bagātīgi klātiem galdiem un kopā sanākšanu uz kārtīgu ballīti. Tieši ar to šā diena ir ievērojama, ka neuzliek par pienākumu obligāti kaut ko svinēt, taču, ja ir vēlēšanas, tad kā saka „atrodam tik iemeslu”.

Maija (42) „Darba kolektīvā esam tikai sievietes, tāpēc pašas sev veidojam pusdienu pārtraukumā kafijas galdu ar kūkām. Nedaudz pasēžam, parunājam par dzīvi un atgriežamies pie darba. Uzreiz diena liekas ar kaut ko neparastu piepildīta, noskaņojums ir labāks.”

Juris (23) „Svinēt, pulcējot ģimeni un draugus, nē, atzīmēt divatā – jā.”

Artūrs (25)Es uzskatu, ka 8. marts ir atzīmējama diena, jo, manuprāt, meitenēm nekad nevar par biežu atgādināt to, ka viņas ir princeses un apdāvināmas. To vislabāk var darīt ar ziediem. Cita veida svinēšana varbūt būtu par greznu.”

Juta (31) „Vīrs reizēm mēdz man uzdāvināt ziedus, taču nekā citādāk nesvinam. Ja tā padomē, ko tad tur svinēt?”

ZIEDI – ĻOTI BŪTISKI
Kā jau noprotam no izskanējušajiem viedokļiem, ziedi ir tie, kas spēj priecēt daiļo būtņu sirdis un liek acīm iemirdzēties spožāk. Lieli pušķi, nelielas kompozīcijas, dažādi podiņi vai ziedi pa vienam – katras vīrietis izvēlas pēc savas patikšanas. 

Līdzīgi stāsta arī Anna (ziedu tirgotāja kādā pilsētas puķu veikalā): „Sieviešu dienā jau no agra rīta pircēju ir krietni vairāk kā ierastā dienā. Protams, ka vīrieši. Ziedus pērk ļoti dažādi, bet vairāk tomēr ir tieši pavasara puķes – tulpes, acālijas, prīmulas, hiacintes gan grieztās, gan pa vienai podiņos. Iecienītas ir arī jau pierastās rozes. Mēdz būt arī speciāli pasūtījumi ar piegādi konkrētam adresātam. Balstoties uz iepriekšējo gadu pieredzi, jāsaka, ka cerības ir uz labu apgrozījumu. 8. martā puķu pircēju ir vairāk kā 14. februārī. ”

Matīss (21) „Šajā dienā tradicionāli puiši meitenēm dāvina tulpes, bet, domāju, ka meitenes būs priecīgas par jebkurām puķēm, kuras tām tiks pasniegtas.”

Marina (33) „Sieviešu diena smaržo pēc tulpēm. Sarkanām. Un ir jauki, ja vīrieši atceras kādu īgnu, darba nogurdinātu kundzīti. Reizēm tas viņai ir vienīgais prieks gada garumā.”

Jānis (23) „Manuprāt, tās ir tradicionālās rozes. Krāsas variē pēc gaumes. Viennozīmīgi ne tulpes. Tulpes nekam neder! ”

Mārtiņš (64) „Puķes vajadzētu izvēlēties pēc apdāvināmās personas gaumes. Kādu priecēs pirmās tulpes, kādu frēzijas, bet citai patiks antūrijas.”

Līga (24) „Man prieku sagādā jebkādas puķes, galvenais lai pavasarīgi dzeltenā krāsā.”

Labā ziņa ir tāda, ka lielākā daļa vīriešu tomēr atzīst Starptautisko Sieviešu dienu par vērā ņemamu un nekautrējas sagādāt prieku savām dāmām. 

4 komentāru
  1. Viss ir labi, ja nedāvina sarkanas tulpes vai neļķes!Tad labāk vispār puķes nesaņemt…tāds padomju piesitiens! 😀

  2. Biju pārsteigta, ka tik tiešām saņēmu vakar diezgan daudz apsveikumu – smaržīgu un saldu

  3. Man liekas, ka sieviešu vienlīdzība ar pārējiem cilvēkiem vēl joprojām ir sāpīga un risināma tēma. Sanāk, ka viena diena gadā paredzēta sievietēm – būs puķes un šokolāde, jo tas taču sievietēm patīk. Vienu dienu vīrieši domās, uhh, kā es novērtēju tās dāmas, bet pārējās 364 dienas viņas vienas pašas labos veļas mašīnas, gatavos ēst, mazgās viņu netīrās zeķes un uzkops māju, centīsies ietilpt sabiedrībai pieņemamos izskata un uzvedības rāmjos, būs viemnmēr rotaļīgas gultā un dažos gadīumos, vēl audzinās bērnu. Vienlīdzība ir praktizējama lieta, nevis svētki, kas jāatzīmē vienreiz gadā.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.