Karnevāla, kontrastu un krāsu zeme – Brazīlija

Man šķiet, ka paskatoties kaut vai uz Brazīlijas karogu viss top skaidrs, tā ir dzīvespriecīga un krāsaina valsts, kas spēj pārsteigt ar savu nepiespiestību un brīvības sajūtu.

Brazīlija ir lielākā valsts Dienvidamerikā, no austrumiem to apskalo Atlantijas okeāns. Šis aspekts bija viens no iemesliem, kāpēc tik ļoti gribējās apmeklēt šo valsti. Kaut arī tai netrūkst daudz citu labumu un unikumu, piemēram, tā ir vienīgā valsts Dienvidamerikā, kurā valsts valoda ir portugāļu. Aptuveni puse Brazīlijas iedzīvotāju ir jaunāki par 20 gadiem, kas, protams, liecina arī par šīs valsts dzīvesstilu visādās nozīmēs.

Interesanti ir arī tas, ka ļoti grūti ir raksturot tipisku brazīlieti, man kādreiz šķita, ka tie ir mazāk vai vairāk tumšādaini cilvēki. Tomēr Brazīlijā ir pārstāvēti dažādu rasu un tautību maisījumi. Brazīlieši ir dažādu tautību imigranti un indiāņu pēcteči. Mūsdienās Brazīlijā ir lielākā japāņu diaspora – te dzīvo vairāk nekā 2 miljoni japāņu izcelsmes cilvēku. Ir ļoti daudz arī tipiski baltu cilvēku. Tāpēc nebija sajūta, ka mēs esam tur kā baltie zvirbuļi.

Daudziem Brazīlija asociējas ar ikgadējiem karnevāliem, parasti tie notiek februārī vai martā pirms Lielā Gavēņa četras dienas un naktis. Dienu un nakti ielas ir pārpilnas ar krāšņos kostīmos tērptiem cilvēkiem, kuri dejo mūzikas ritmos. Svētku kulminācija ir karnevāla parāde ar koši izgreznotām kustīgām platformām. Šogad karnevāls nosrisinājās februāra beigās, mēs ciemojāmies tieši pēc. Pirmkārt, ātrak vienkārši nesanāca, un otrkārt, kas nav mazsvarīgi, karnevāla laikā ciemošanās Brazīlijā Jums izmaksās apmēram divas reizes dārgāk, nekā jebkurā citā laikā. Jo tas ir viens no tūristu piesaistīšanas instrumentiem.  

Brazīliju viena atvaļinājuma ietvaros apceļoti nav iespējams, ta kā mums šim mērķim bija dotas tikai 10 dienas, mūsu izvēle krita uz Brazīlijas austumu krastu. Šajā ceļojumā es devos trīs kungu pavadījumā. Lieki teikt, ka Brazīlija ir slavena ne tikai ar savām pludmalēm, bet arī ar formīgām zeltenēm bikini, tāpēc mani nedaudz uztrauca manu ceļabiedru ceļojuma mērķis, tomēr tagad es noteikti varu apgalvot, ka Brazīlija der ne tikai draugu braucieniem, bet pat medusmēnesim. Katrs šajā valstī var atrast kaut ko tieši sev.

Kā jau jebkurš ceļojums, arī mūsējais, sākas ar lidojumu, no Rīgas lidojām uz Amsterdamu un no Amsterdamas uz Sao Paulu, Brazīlijas lielāko pilsētu. Mūsu mērķis bija Riodežaneiro, bet nolēmām vienu dienu pavadīt arī Sao Paulo, ja jau reiz ir nācies šeit atrasties. Ja Jums Brazīlija asociējas tikai ar amazonēm, tad Jūs būsiet pārsteigti par akmens džungļiem, ko ieraudzīsiet Sao Paulo. Neskatoties uz milzīgiem viaduktiem, šosejām un augstceltnēm, viņiem ir arī lieli parki, pilni ar kokiem, zaļumiem un arī dienas vidū ar milzum daudz sportot gribētājiem. Brīžiem rodas jautājums, kad tad viņi strādā, ja pa dienas vidu vingrinās pilsētas parkā?


Sao Paulo


Sao Paulo naktī

Starp daudzajām biznesa tipa augstceltnēm ir viena īpaša, kuru ir cēluši itāļi, tā saucas Edificio Italia. Tā ir otra augstākā celtne Sao Paulo. 46 stāvus augsta celtne, kuras 44. stāvā atrodas smalks restorāns Terraço Italia. Mēs savās ērtās sporta tipa drēbēs tikām kārtīgi nopētīti pirms ielaisti iekšā. Ieejas maksa ir 48 Brazīlijas reāli, kas ir nedaudz pāri desmit latiem uz cilvēku. Skats nav slikts, pilsētas panorāma, tomēr apkalpošana nevelk līdzi.


Edificio Italia

Dienu pavadot klīstot pa pilsētu, mēs visi klusībā gaidījām vakaru, jo kā jau lielai pilsētai pienākas tā ir sagatavojusi vairākus pārsteigumus naktsdzīves baudītājiem, viens no interesantākajiem restorāniem ir Sky Bar, kas atrodas Unique Hotel pašā augšā. Kaut kas līdzīgs mūsu viesnīcas Latvija Sky Line, tomēr daudz izsmalcinātāks, un tur noteikti jūs būsiet vieni no retajiem tūristiem. Tur ir iespējams malkot kokteili zem jumta vai arī uz terases zem naksnīgām debesīm, kas paver brīnišķīgu skatu pār Sao Paulo. Savukārt tiem, kam patīk dzīvā mūzika vieta ar nosaukumu Rey Castro patiks ar saviem kubiešu ritmiem. Neliela līdzība ir saskatāma ar mūsu Cuba Café, tomēr domāju, ka šim bāriņam Če Gevaras un Fidela Castro bildes bija dabūt daudz vienkāršāk, līdz ar to arī pati vieta autentiskāka. Kaut arī pirms brauciena mūs brīdināja par bīstamību atrodoties Brazīlijas naksnīgajās ielās, jo ļoti zogot, mums paldies Dievam ar to nav nācies saskarties, kaut arī sastapām daudz cilvēku, kas naktis pavada guļot uz kartona gabaliem.

Paciemojoties pa lielpilsētu, izlēmām, ka jādodas sen pelnītā atpūtā, kaut kur, tā teikt, pie vietējās dabas krūts. Atverot Brazīlijas karti, ieraugam, ka starp Sao Paulo un Riodežaneiro, kas ir mūsu galējais mērķis, smuki ir novietojusies vieta ar nosaukumu Parači (Paraty). Ilgi nedomājot dodamies ceļā, ceļš ar autobusu aizņem apmēram 5 stundas, gandrīz kā līdz Liepājai, ar auto protams, ātrāk. Bet no autobusiem nav jābaidās, tie ir ļoti moderni un labi iekārtoti. Īpaši labi ir braukt vakara reisos, kad vairs nav karstums ārā. Parači ir vietējā mazpilsētiņa, kuras nosaukums tulkojot no indiāņu valodas apzīmē kādas zivs nosaukums. Parači nevar lepoties ar skaļu naktsdzīvi, tomēr ar daudz bāriņiem un kafejnīcām gan, kuros arī darbadienu vakaros ir ļoti daudz apmeklētāju. Visi veikali ir vaļā līdz vēlam vakaram, domāju, ka tas ir saistīts  ar tūristiem, kuri pārsvarā atgriežas no pludmalēm vakaros un dodas pastaigā pa pašu pilsētiņu. Parači iesaku apmeklēt Margarita Café – vienu no retajiem restorāniem ar dzīvo mūziku. Arī ēdiens ir eiropiešiem saprotams.


Paraty


Paraty


Paraty

Pludmales tur tiešām ir daudz, pašā Parači nav vislabākā pludmale, bet apkaimē to ir milzumdaudz, dažādām gaumēm, gan mežonīgākas, gan cilvēkiem pilnākas, ar kafejnīcām pašā pludmalē, tā protams, ir arī sērferu paradīze, jo vienkārši no krasta var tikai sērfot, peldēties var dodoties izbraucienā ar kuģi. Ūdens ir loti sāļš, tāpēc tiem, kas nav pieraduši ilgi uzturēties okeāna ūdenī, pēc tam varētu sagādāt sūrstošu ādu. Bet nu tas ir tā vērts. Kuģu tur ir daudz, ir iespēja doties dažādās ekskursijās gan ar lielāku kuģu, kas ir domāts apmēram 40 cilvēkiem, gan ar mazāku laiviņu tikai jūsu kompānijai un jūsu pašu izredzētā maršrutā, piedāvājumu un iespēju klāsts ir gana plašs.

Uz dažādām pludmalēm var tikt ar auto un tur, kur nevar ar auto, tur vietējie var par atsevišķu samaksu aizvest ar motorlaivu. Galvenais apskatīt vietējo pludmaļu karti, izvēlēties sev piemērotāko un iepriekš, piemēram, viesnīcā uzzināt kā portugāliski pateikt, kur Jūs vēlaties tikt. 

Pēc pāris dienam pavadītām pilnīgā mierā, organisms sāka pieprasīt pārmaiņas. Kaut arī tur varētu pavadīt ilgāku laiku, atslēgties no ikdienas steigas, trakā pilsētnieku ritma, sauļoties, sērfot, dzert svaigi spiestas sulas, izgulēties, kas var būt labāks par to? Bet tā kā mums tika dots ierobežots laiks, lai izbaudītu Brazīliju, mums nācās doties ceļa uz Rio.

Riodežaneiro (Rio de Janeiro – Janvāra upe) ir lieliska pilsēta, kaut vai tādēļ ka tajā ir viss: pludmale, biznesa iespējas, rosība, skaista daba, tusiņi, svaigi augļi, lieli viļņi, saule un tā varētu turpināt mūžīgi. Nav brīnums, ka to mēdz saukt arī par “brīnumaino pilsētu”. Paši brazīlieši saka: “Dievs radīja pasauli sešās dienās, bet septītajā uzcēla Riodežaneiro”. Tā kā mūsu mērķis bija pludmale, mēs apmetāmies vienā no populārākajām pludmalēm ar nosaukumu Ipanema, blakus atrodas arī Copacabana, par kuru ir dzirdējis, man šķiet, katrs. Pirmo dienu mēs pavadījām pie okeāna, jo iedeguma un pludmales vilinājums stāvēja pāri visam. Tur var noīrēt sērfošanas instruktoru, kurš pamāca un rada drošības sajūtu, jo viļņi tur tomēr nav no mazajiem. Instruktors kopā ar dēli maksā nedaudz pāri 10 latiem stundā (principā tik pat, cik ieeja tajā smalkajā restorānā Sao Paulo – pilnīgi jāsmejas – aut.). Tā tik tiešām ir lieliska fiziska piepūle pluss atpūta pludmalē, bet jārēķinās, ka pēc šīs nodarbes var palikt arī zili ceļi par piemiņu, jo viļņi mētā ne pa jokam.


Ipanema

Riodežaneiro ir milzum daudz aktivitāšu iespēju: obligāti iesaku apmeklēt vietējos apskates objektus, jo tie galīgi nav banāli, iesaku izbraukt ar mazu vilcieniņu caur Tidžukas mežu 704 m augstajā Korkovado kalnā, kura virsotnē atrodas Kristus Pestītāja statuja (Cristo Redentor) – Riodežaneiro simbols. No virsotnes būs iespēja redzēt brīnišķīgo skatu uz pilsētu, Guanabara līci, "Cukurgalvu" (Sugar Loaf), 14 km garo Rio-Niterói tiltu, Rodrigo de Freitas ezeru un Atlantijas okeānu. Interesants ir brauciens ar bandžī jeb mazu vaļēju tramvajiņu, kas brauc maršrutā Santa Terēza, tas ir neliels rajoniņš, kas atrodas kalnainā apvidū, ar lielisku skatu uz Rio, tas ir pilns ar veco laiku mājām, tur būdama man šķita, ka esmu atgriezusies pagātnē. Interesants ir ceļojums ar gaisa tramvajiņu,  ar to Jūs pacelsieties Urkas kalnā, kas kalpo kā starpposms ceļā uz "Cukurgalvu". Pēc neilgas Urkas kalna apskates turpināsiet ceļu ar gaisa tramvaju uz "Cukurgalvas" virsotni no kuras jums pavērsies lieliska Riodežaneiro panorāma. Interesants ir arī bohēmiskais rajons Lapa ar daudz dažādām baznīcām, tirdziņiem un mūžīgu rosību.


Kristus Pestītāja statuja Riodežaneiro


Cukurgalva un gaisa tramvajiņš

Mēs diemžēl nepaspējām pabūt favelās (pilsētas rajoni, kuri tiek uzskatīti par noziedzības un nabadzības perēkli) laika trūkuma dēļ, bet esmu dzirdējusi, ka tas ir aizraujošs ceļojums. Tās radušās pagājušā gadsimta vidū, kad uz Riodežaneiro devās simtiem tūkstošu bezpajumtnieku un trūkumcietēju no visas Brazīlijas labākas dzīves meklējumos. Favelas ir no kartona, papes un būvmateriālu atkritumiem celti ciemati pilsētas nomalēs un pakalnēs. Taču šeit mīt ne tikai noziedznieki, bet arī vienkārši nabadzīgi ļaudis. Tā ir valsts valstī, kur valda savi likumi un policija izvairās šeit iegriezties. Neraugoties uz to, ekskursijas uz favelām ir ļoti iecienītas tūristu vidū, jo nav daudz tādu vietu pasaulē, kur tik cieši blakus viena otrai sadzīvotu greznība un nabadzība. (www.favelatour.com.br)

Vēl ir lieliskas atsauksmes par sambas skolām jeb sambas vakariem, kas pulcē dažādu vecumu un profesiju cilvēkus, kas vienkārši dejo sambu dzīvās mūzikas pavadījumā, domāju, ka tādā pasākumā var pa īstam sajust šīs valsts krāšņo un ritmisko dabu. Mēs Riodežaneiro pavadījām tikai 3 dienas un tas ir ļoti maz priekš šādas pilsētas, jo pludmalē vien gribas pavadīt daudz laika un vēl ir tik daudz papildus iespēju, ko redzēt un kur doties. Neskaitot to, ko jau minēju, vēl Rio var lidot ar deltaplānu, burāt, apskatīt Rio no putna lidojuma, dodoties ekskursijā ar helikopteri. Iespēju tik tiešām ir ļoti daudz, tāpēc, ja domājat doties uz Riodežaneiro, tad atvēliet šai pilsētai kā minimums 5 dienas, bet jo vairāk, jo labāk. Jāsaka, ka arī šopinga iespējas Rio ir labas, kaut vai tādēļ, ka izvēle ir nesalīdzināmi lielāka, ir arī atlaides kā visur pasaulē un arī ir daudz vietējo rokdarbnieku veikali, kas dod iespēju ne tikai iegādāties kaut ko ļoti oriģinālu, bet arī par pieejamu cenu. Mēs Riodežaneiro bijām no pirmdienas līdz trešdienai un man bija jāatzīst, ka arī Brazīlijā darba dienas ir tikai darba dienas, protams, viņiem ir visādi bāriņi, kur var gan iedzert, gan izdejoties, tomēr klubi ir vaļā tuvāk nedēļas nogalei.   

Padomi, pirms došanās uz Brazīliju:

 • Taisiet vīzu laicīgi. Tuvākā Brazīlijas vēstniecība atrodas Zviedrijā, vīzu taisa līdz 2 nedēļām. Drošībai uztaisiet vīzu un tikai tad pērciet biļetes, jo visādi var gadīties. Vienam cilvēkam vīza maksā ap 90 Ls.
 • Lidojums uz Brazīliju ilgst padsmit stundas, ko izturēt ir diez gan pagrūti.
 • Noteikti paņemiet līdzi portugāļu vārdnīcu vai vēl labāk pirms brauciena apmeklējiet portugāļu valodas pamatus, jo retais Brazīlijā runā angliski un problēmas ar saprašanos piemeklē it visur.
 • Paņemiet līdzi zāles. Tas ir noderīgi jebkurā braucienā, bet tik tālā vēl jo vairāk, kaut vai tādēļ, ka būs grūti aptiekā izskaidrot, kas Jums sāp un kādas zāles vēlaties.
 • Obligāta ir pote pret dzelteno drudzi. To ir jāveic minimums 10 dienas pirms došanās.
 • Lielajās pilsētās ir metro, tomēr tas ir patukšs, gandrīz visi brauc ar taksometriem, tie tur nav pārāk dārgi. Ja Jums izdodas satikt kādu angliski runājošu taksometra vadītāju, uzreiz paņemiet viņa kontaktus, jo svešā pilsētā savs šoferis ir pats galvenais.

Ja arī tu vēlies pastāstīt par savu spilgto, neaizmirstamo un piedzīvojumiem bagāto ceļojumu, atraksti mums! [email protected]

5 komentāru
 1. Smuks stasts, labas bildes, zel tikai, ka tagad kadu laiku, nemot vera ekonomisko situaciju, ar savam acem sito zemi nepaskatis :(. Vienigais, ja noperk bileti viena virziena ;).

 2. Interesanti, cik šitāds brauciens izmaksā? Varbūt autore te var komentāros uzrakstīt: lidojums, braukšana ar vietējo transportu, viesnīcas, ēšana.

 3. to naudina: lidojums vienai personai turp un atpakaļ maksā drusku pāri 500 Ls (KLM); taksis ir nedaudz lētāks nekā pie mums; ēšana kā kurā vietā, kā jau visur – ir dārgas vietas, ir lētākas, ļoti lēta pārtika nav, bet, piemēram, augļi, ir lētāki nekā pie mums (jo viņiem to ir daudz), svaigi spiestas sulas glāze maksā ap latu; viesnīcas vai nu dārgas ap 150-200 Ls pa nakti vai arī vidējas – ap 50Ls pa nakti divām personām, hosteļi viņiem tur nav izplatīti; Kas varbūt nav nemaz tik labi, bet alkohols un cigaretes tur ir lētākas nekā pie mums 🙂

 4. Labs rakstiņš Ro! 🙂
  Tagad ar neatteiktos kādā pludmalē saulītē atpūsties…eeeeh! 🙂

 5. brazilija ir mana sapnu zeme kur kadreiz gribetu pabut-man bija tada iespeja tur pabut(mani aicinaja),bet es atteicos,visu muzu tagad nozelosu to.Manuprat ta ir skaista un vienreizeji bagatiga piedzivojumu valsts.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.