Kāju un nagu SĒNĪTE – 12 ieteikumi, lai sevi PASARGĀTU

Tuvojoties gada siltajiem mēnešiem, mūs pastiprināti sākam pievērst uzmanību savu kāju pēdu ādas un nagu stāvoklim. Drīz klāt būs laiks, kad pēdas jāatkailina citu skatieniem valkājot vaļējus vasaras apavus. Taču nereti pēc garās ziemas, kad esam savas kājas sutinājuši siltajos zābakos, mūs var pārsteigt nepatīkams viesis – kāju sēnīte. Reizēm šī problēma parādījusies jau iepriekšējā vasarā un nav līdz galam izārstēta. Ko darīt, ja tā skārusi arī tevi? Kādas ir sēnītes pazīmes? Kā to ārstēt un ko darīt, lai no tās izvairītos? Par to šoreiz!

Kas ir kāju un nagu sēnīte?
Kāju un nagu sēnīte ir infekcijas slimība. Tai patīk ieperināties kāju ādā un ar laiku pārņemt savā varā arī nagus – tas gan nenotiek ātri, parasti no sēnītes iegūšanas brīža, līdz dzelteniem un nepatīkama skata nagiem, paiet teju 10 – 20 gadi.

Šī infekcijas slimība sastopama aptuveni 2 – 10% cilvēku, turklāt lielāks saslimšanas gadījumu skaits ir vērojams tieši gados vecākiem cilvēkiem. Ja līdz 18 gadu vecumam šā slimība skar aptuveni 2,6% cilvēku, tad pēc 60 gadu vecuma kāju un nagu sēnīte sastopama jau 19 – 40% cilvēku.

Kad un kur sēnīte uzbrūk?

Visizplatītākās situācijas, kas ir labvēlīgas sēnītes uzbrukumam, ir saistītas ar organisma vispārējo veselības stāvokli – pastiprināta svīšana, vielmaiņas traucējumi, cukura diabēts, liekais svars, paaugstināts holesterīna līmenis, kāju pietūkums, ko izraisa dažādas vēnu problēmas, kā arī novājināta imūnsistēma un dažādi iekaisuma procesi organismā – tie visi var būt par faktoriem, kas pastiprina arī sēnītes rašanās iespēju. Tas skaidrojams gluži vienkārši – minētajos gadījumos organismam gluži vienkārši var nebūt spēka cīnīties ar sēnīti, kura iekļuvusi organismā. Sēnītes iekļūšanu organismā savukārt lieliski sekmē mikro traumas, piemēram, nepiemērotu apavu valkāšanas gadījumā. Tā visa rezultātā rodas mazas, sēnītēm labvēlīgas plaisiņas kāju ādā un nagos.

Kur sēnīte vislabprātāk mīt? Visur, kur ir mitrs un silts klimats – baseinos, pirtīs un sporta zālēs. Taču uzskaitītās ir tikai dažas no populārākajām sēnīšu izplatības vietām. Sēnīti iespējams dabūt no jau inficēta cilvēka, piemēram, lietojot kopīgu dvieli, vai zeķes un apavus. Starp citu, sēnītes sevišķi mīl ciešus un gaisu necaurlaidīgus apavus.

Kādas ir slimības izpausmes?

Slimības simptomi un izpausmes var būt pat ļoti dažādas. Viss atkarīgs no konkrētās sēnītes sugas, kas ieviesusies kāju ādā un/vai nagos. Visbiežāk iekaisums sākas uz pēdām. Pazīmes – pastiprināta kāju svīšana un nepatīkams aromāts, kuru īsti nav iespējams likvidēt arī kājas nomazgājot. Āda pirkstu starpās sāk kļūt bālgana un lobīties, izskatās, it kā kājas būtu izsutušas. Atsevišķos gadījumos ir jūtama arī nieze, taču tādas var arī nebūt. Slimībai progresējot, rodas ādas sasprēgājumi. Iekaisums kļūst akūts – āda apsārtusi un pietūkusi. Taču ir vēl arī pavisam cits veids, kā sēnīte izpaužas – āda uz pēdām kļūst ļoti cieta un raupja, tāda kā zvīņaina. Pēdas pārklājas ar raga slāni, līdz ar to tā zaudē elastību un sasprēgā. 


Abos minētajos gadījumos, ja sēnīte netiek ārstēta, tad tā palēnām ieperinās arī nagos, kur bojājumus sāk radīt no naga brīvās, vai sānu malas. Par nagu sēnīti liecina šādas pazīmes – nags maina krāsu, kļūst dzeltenīgs vai brūns un sāk drupt. Ilgstoši neārstējot, tas kļūst ļoti ciets, to grūti nogriezt. Šāds nags var arī ieaugt un izraisīt strutainu infekciju. Ja naga sēnīte netiek ārstēta, tā pāriet no vienas kājas nagiem uz otras un vēlāk arī uz roku nagiem.

Ko iesākt?

Pirmais un pats svarīgākais ieteikums – noteikti vērsies pie ārsta. Lai gan aptiekās ir pieejami ļoti daudzi bezrecepšu līdzekļi sēnīšu apkarošanai, tomēr tikai ārsts spēs noteikt, kāda tipa sēnīte attiecīgo cilvēku apsēdusi un ieteikt iedarbīgāko ārstēšanas līdzekli. Svarīgi atcerēties – jo ātrāk tiek uzsākta cīņa ar sēnīti, jo lielākas iespējas ir to ātrāk un sekmīgāk uzveikt. Jāņem vērā arī fakts, ka daudz vieglāk ārstēšanai padodas ādas sēnīte, kuru nereti var izārstēt mājas apstākļos ar ārsta ieteiktajiem medikamentiem. Citādi ir ar nagu sēnīti – tās ārstēšana parasti prasa ilgu laiku, kas var sasniegt pat vairākus gadus, atkarībā no slimības pakāpes. Agrākos laikos tika praktizēta ar sēnīti slimo nagu ķirurģiska noņemšana, taču mūsdienās par to noteikti nav jāuztraucas – medicīnai attīstoties, kāju nagu sēnīti var izārstēt bez šādām drastiskām metodēm. Parasti ārstēšanas process sastāv no trīs dažādiem posmiem – iekšķīgi lietotiem medikamentiem, ārīgi lietotiem medikamentiem un vēl podiatra (ārstnieciskā pedikīra) pakalpojumiem.

12 profilaktiski ieteikumi, lai sēnīte tevi nesasniedz!
Lai pēc iespējas efektīvāk izsargātos no sēnīšu infekcijas, jāievēro un jāievieš savā ikdienā turpmāk minētie ieteikumi: 
Maini apavus!
Nav ieteicams pavadīt visu dienu vienos apavos, tādēļ ielai izvēlies vienus, bet darbā nomaini pret citiem apaviem. Sportam, protams, piederas savi apavi, kurus citā laikā nevalkā, tas pats attiecas arī uz mājas, pludmales u.c. apaviem. Jāievēro – ja apavi sasvīduši vai samirkuši, jāļauj tiem kārtīgi izžūt, pirms tos atkal lieto.

Nekad nevalkā svešus apavus, čības utt.! Arī apmeklējot sabiedriskās pirtis un baseinus jāņem līdzi savas personīgās, tikai šim nolūkam paredzētās, čības. Tas pats attiecas uz zeķēm, dvieļiem, nagu šķērītēm, vīlīti u.c. higiēnas piederumiem.

Mazgā kājas katru vakaru un dari to vēsā ūdenī! Silts ūdens sēnītei ir patīkamāks. Protams, vari kājas nomazgāt ar siltu ūdeni, bet mazgāšanās noteikti jāpabeidz ar vēso ūdeni. Ja ir vēlēšanās kājas vannot, tad var darīt to sāļā ūdenī – tikai izteikti sāļš ūdens, kā jūrā vai okeānā traucē sēnītēm vairoties.

Nelieto parastās ziepes!
Kāju mazgāšanai ieteicams lietot ziepes, kas nesausina ādu. Parastās ziepes noņem ādas aizsargkārtiņu un var provocēt sēnīšu iekļūšanu organismā. Pamēģini kājas mazgāt ar ķermeņa dušas želeju.

Noslauki kājas!
ļoti svarīgi ir atcerēties, ka vienmēr pēc mazgāšanas, kājas ir rūpīgi jānoslauka, īpašu vērību pievēršot tieši pirkstu starpām.

Ievēro profilaksi!
Šajā nolūkā ieteicams lietot dažādus pretsēnīšu kosmētiskos līdzekļus, kuru piedāvājums veikalos ir gana plašs – krēmi, kāju dezodoranti u.c. Tie palīdzēs papildus izsargāties no sēnītes uzbrukuma un novērst to pašā sākumā, ja gadījumā tā būs nolūkojusi arī tavas kājas.

Lutini savas kājas!
Pēc vannas, dušas, pirts vai peldes baseinā, ir vēlams kājas ieziest ar krēmu, lai ātrāk atjaunotu dabīgo ādas pH līmeni. Tas rada aizsargkārtiņu, kas neļaus mikrobiem iekļūt ādā.

Neaizmirsti par pedikīru! Regulāra savu kāju sakopšana noteikti var palīdzēt izvairīties no sēnīšu infekcijām, kā arī ātrāk atklāt to, ja tā tomēr tevi piemeklējusi.

Domā par savu veselību un imunitāti!
Sevišķi pavasarī un rudenī pievērs uzmanību iespējamajam vitamīnu trūkumam organismā. Svarīga ir arī veselīga pārtika.

Ļauj savām kājām elpot!
Siltā laikā nemoki savas kājas noslēgtos, ciešos un slikti elpojošos apavos! Vasarā izmanto katru iespēju staigāt ar basām kājām, kas ļaus tām elpot. Turklāt, staigāšana basām kājām arī masā tavas pēdas un uzlabo asinsriti tajās.

Tīri savus apavus!
Dari to profilaktiskos nolūkos. Šim mērķim derēs gan veikalos pieejamie līdzekļi, piemēram, apavu dezodoranti, gan arī ar tautas līdzekļi. Viens no efektīvākajiem šajā ziņā ir etiķis – tīri savus apavus no iekšpuses ar etiķī samērcētu drāniņu! Tas ne vien palīdz iznīcināt sēņu sporas, bet arī nomāc nepatīkamo aromātu, ja tāds apavos ir radies.

Novērs svīšanu! Ja arī tevi, piemēram, vasarā piemeklē pastiprināta kāju svīšana, tad izmēģini savas kājas vannot ozola mizu novārījumā vai vājā etiķa šķīdumā! Vari arī mājās pagatavot losjonu pret kāju svīšanu – vienādās daļās sajauc glicerīnu (iegādājies aptiekā) un galda etiķi. Ar šādu losjonu iezied savas pēdas katru dienu pēc mazgāšanas.

LASI ARĪ – Ārstnieciskais PEDIKĪRS – vajadzīgs visām!

12 komentārs
  1. Nu nevar būt, ka nekas nepalīdz … speciālistu, pie kura konsultējies vajag nomainīt! Un antibiotikas manuprāt īsti nav paredzētas sēnītes apkarošanai, tās tikai sabojā mikrofloru organismā un ka vēl nav par cēloni sēniites pastiprināšanās gadījumiem !

  2. Kādā veidā esiet tikušas galā ar šo kaiti, man nepalīdz ne to smēru ziešana, ne ārstnieciskais pedikīrs, briesmas.

  3. Mans padoms – labs (tiešām labs) ārst + pacietība! Sēni nevar apkarot ātri! Un ja nekas nelīdz, maini ārstu! Ievāc atsauksmes no citiem, kuri šo problēmu ir apkarojuši! Mūsdienu medicīna ir spējīga cīnīties ar sēni, bet bez laba daktera pati neko nesasniegsi, jo nezināsi ko un kā!

  4. Es eju Mednieku ielas Poliklīnikā uz pēdu aprūpes kabinetu pie Anitas. Reizi mēnesī man uztaisa ārstniecisko pedikīru, noslīpē slimā naga virsmu, nu jau sāk augt vesels nags. Turpat iegādājos dezinfekcijas līdzekļus, smērēju nagus ar Citrosept, jodu, tējas koka eļļu, citronu utt. Zāles un ķīmijas nedzeru, nebojāšu iekšas.

  5. Biju veikt pedikīru pagājušā gada maijā, ievainoja īkšķim kutikulu. Nags ziedēja un tagad kad pagājis gads, naga kreisā maliņa ir vaļā un ir jau dzeltena. Atkārtoti apmeklējot pedikīru secinājām šo problēmu. Nu redzēs, ko ārsts var izdarīt, jo ir pats pats slimības sākums.

  6. un vēl neiesaku apmkelēt lētos “pērkam kopā” tipa pedikīra salonus. Tā arī bija vieta, kur savu sēni dabūju.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.