Kāju kopšanas līkloči – atbildes uz jautājumiem

Ar šo rakstu espati.lv noslēdz ciklu, kura laikā gandrīz mēneša garumā varējāt uzdot jautājumus dermatoloģei dakterei Tatjanai Mileikai. Lūk, ko vaicājāt un ko atbildēja daktere un espati.lv eksperti.

Inkognito: Mūsu ģimene jau ilgi cīnās ar kāju sēnīšu problēmām. Spriežot pēc informatīvajiem materiāliem un informācijas internetā, kā arī ņemot vērā mūsu bagāto ārstēšanās pieredzi, no šīs kaites nav iespējams atbrīvoties, jo, pat dzerot briesmīgās un visai dārgās zāles, drīzāk iedzīvosies nieru un aknu bojājumos, nekā tiksi vaļā no sēnēm. Pretsēnīšu krēmu reklāma ir tikai smalks mārketings un to lietošana bezjēdzīga. Vai no šīs slimības ir iespējams izārstēties  (vēlams, nelietojot tabletes) vai ar sēnīšu klātbūtni ir jāsamierinās uz visiem laikiem un ir iespējama tikai tāda apārstēšana?
Atbild Tatjana Mileika:
Nagu sēnīti ir iespējams izārstēt, bet tas ir smags darbs un ilgs process. Ilgums atkarīgs no tādiem faktoriem kā sēnītes veida, bojājuma apjoma, cilvēka vispārējā veselības stāvokļa, kā arī tā, cik atbildīgi un rūpīgi ievērosiet visus ārsta norādījumus. Lai ārstēšana būtu sekmīga, tai jābūt kompleksai – ārīga ārstēšana, ārstnieciskais pedikīrs un, vēlams, arī iekšķīgu preparātu lietošana. Veicot kaut ko vienu, rezultāta nebūs. Obligāta ir arī kāju un apavu dezinfekcija.
Nevajadzētu baidīties no medikamentiem, bet tos izvēlēties atbildīgi – ir milzum daudz medikamentu, kas piemēroti dažādu hronisku kaišu pacientiem, maziem bērniem un citiem, kas atrodas riska grupās.
Redakcijas piebilde: No sēnīšu infekcijas ir ļoti grūti atbrīvoties, bet tas ir iespējams. Lai ārstēšana būtu veiksmīga, tā jāveic visiem ģimenes locekļiem vienlaikus, jo citādi tie, kas ir izārstējušies, atkārtoti inficējas no pārējiem. Ļoti svarīgi ir ievērot personiskās higiēnas normas – katram lietot savu dvieli, nemainīties čībām un, kamēr kaut vienam vēl joprojām ir sēnīšu infekcija, nestaigāt pa māju basām kājām. Vasarā un arī ziemā ļoti jāuzmanās no mitriem apaviem,  ieteicamāk nēsāt vaļējus, kas nodrošina labu kāju vēdināšanu un neļauj sēnītei attīstīties. Arī pēc kāju mazgāšanas rūpīgi pasekojiet, lai tiek kārtīgi izslaucītas kāju pirkstu starpas, jo sēnītēm ļoti patīk mitrums. Pēc ārstēšanas būtu vēlams dezinficēt un paturēt saulē visus apavus, bet vēl labāk tos nomainīt.
Un vēl, sēnīšu infekcija var liecināt arī par to, ka organisma imunitāte ir novājināta. Tāpēc paralēli ārstēšanas procesam der padomāt, kā uzlabot imunitāti. 


Sarmīte: Ļoti svīst pēdas, īpaši karstā laikā. Vai ir kādas ziedes vai tautas līdzekļi, kas varētu mazināt svīšanu (izņemot kontrastdušas un dezodorantus)?

Atbild Tatjana Mileika: Aptiekās nopērkams speciāls preparāts pret svīšanu  Driclor, pulveris apaviem Borozin un ļoti efektīva ziede ar formalīnu. Tomēr šo ziedi var iegādāties tikai pēc speciālista apmeklējuma, jo to izgatavo pēc speciālas receptes. 
Redakcijas piebilde: Lai efektīvāk novērstu kāju svīšanu, svarīgi vispirms noskaidrot, kas pārmērīgajai svīšanai ir par iemeslu. Viens no izplatītākajiem ir labila veģetatīvā nervu sistēma. Diemžēl to izmainīt nav mūsu spēkos, tāpēc atliek domāt par tautas līdzekļiem, kā arī speciālistes uzskaitītajiem ārstnieciskajiem preparātiem, kas svīšanu var mazināt. Šai gadījumā palīdz arī bieža staigāšana basām kājām – tas gan nomierina nervus, gan ļauj kājām uzelpot.
Bieži vien pastiprinātas kāju svīšanas iemesls ir arī sēnīšu infekcija. Tas varētu būt tavs gadījums, ja kāju svīšana ir aktuāla problēma tikai pēdējā laikā. Tad derētu apmeklēt pedikīru  dermotologu, lai to noskaidrotu. Dažkārt kāju svīšanu izraisa arī hormonālas dabas izmaiņas organismā. Tieši tāpēc  svīšana mēdz parādīties pēc pubertātes, pēc dzemdībām vai, otrādi, kādā no šiem posmiem pāriet.
Vēl viens, visai triviāls, bet izplatīts iemesls kāju svīšanai ir nepiemērotu zeķu vai apavu izvēle. Mediķi iesaka karstā laikā nēsāt vienīgi dabiska materiāla zeķes un izvēlēties brīvus, labi ventilējošus apavus. Pielūko, lai apavi būtu ērti un nedeformētu tavu kāju. Arī tad, ja kājas velve izmainīta kopš dzimšanas, kājas ventilācija var būt traucēta un svīšana pastiprināta. Šādā gadījumā ļoti var palīdzēt speciālas ortopēdiskās pēdiņas.
Lai mazinātu netīkamo aromātu, nav nekā labāka par ziepēm. Bet pašu svīšanu mazināt ar jau minētajām kontrastdušām. Ne pārāk bieži, bet pirms svarīgiem notikumiem kājas var norīvēt ar spirtu, kas sausinās un atvēsinās ādu. Pirkstu starpas un pēdas var iepūderēt arī ar nedaudz talka vai bērnu pūdera. Tomēr šim ir viena problēma, jo stipras svīšanas gadījumā pūderis pēc laika saķep un kļūst visai nepatīkams.
No tauta līdzekļiem var izmēģināt ozola mizu pulveri, ko ieber zeķu iekšpusē un apavos vai izmanto kāju vanniņām.
Vēl vienkāršāk ir kāju vanniņai pievienot dabisku ābolu etiķi.
Daži tautas medicīnas pārstāvji iesaka divas reizes dienā uz laiciņu kājas ietīt bērza lapās. 


SuperSlota: Man, par laimi, ar ādu uz ķepām ir palaimējies, taču ir kāda cita, daudz pamatīgāka problēma – kauliņi. Cilvēki, kam tie ir, sapratīs, par ko runāju. Tie mazie kauliņi, kas atrodas pie lielā pirksta pamatnes pēdas augšpusē un dažkārt traucē iegādāties iepatikušos kurpju pāri. Kauliņi nesāp, taču esmu pamanījusi, ka ar laiku tie kļūst lielāki. Nevajag, lūdzu, teikt, ka tas ir dabiski vai ka valkāju nepiemērotus apavus, kuros tiek sažņaugti mani kāju pirksti, šādi liekot kauliņiem izvirzīties uz āru. Vienmēr esmu valkājusi ērtus, pēdām draudzīgus apavus no dabiskiem materiāliem, turklāt ar augstiem papēžiem arī nekad neesmu aizrāvusies. 

Atbild Tatjana Mileika: Kauliņi ir pirmā pirkstiņa locītavas deformācija. Mediķi joprojām diskutē, kāpēc tā notiek. Tiek uzskatīts, ka šī organisma uzbūves īpatnība tiek mantota no vecākiem, turklāt biežāk pa sieviešu līniju. Riska grupā ir arī cilvēki ar lieko svaru. Un visbeidzot, arī nepareizi izvēlēti apavi šo problēmu var pastiprināt. 

SuperSlotai Gāga: Man ir tieši tāda pati problēma un līdzīgi argumenti un neizpratne. Būtu interesanti uzzināt, vai ir kaut kas, ko var darīt, ja deformācija jau notikusi? Esmu dzirdējusi, ka jāsmērē ar jodu. Bet vai jods nav tikai iekaisuma procesu un sāpju mazināšanai?
Atbild Tatjana Mileika: Šo problēmu var atrisināt. Eksistē speciāli supinatori. Bet pats efektīvākais ir operācija, pēc tās recidīvi nav novēroti. Kauliņu ārstēšanā specializējas ortopēdi. Jods tikai palīdzēs mazināt iekaisumu, bet problēmu nemazinās. 
 

Niks: Ko īsti ietver pēdu kopšana? Regulāri jāiet pie pedikīra vai arī var iztikt pašas spēkiem? Un, ja jā, tad ar  kādu kosmētikas vai dabas līdzekļu arsenālu? Ja atskaita mazgāšanu, kas vēl jādara?
Atbild Tatjana Mileika: Pēdu kopšana nozīmē rūpēties par kāju nagiem un pēdu ādu. Pedikīrs būtu jāveic regulāri. Ieteicamāk to darīt pie speciālista, tomēr, ja kāju veselībai nav nekādu problēmu (piemēram, sēnīšu infekcijas, plaisājoša āda, varžacis vai sabiezējumi) un ir nepieciešamās iemaņas, pedikīru vari veikt arī pati.
Šādā gadījumā rūpīgi jāapgriež nagi un ar speciālu vīlīti vai skrubi jāapstrādā pēdu āda. Visu, kas tam nepieciešams, kā arī kosmētiskos līdzekļus lielā izvēlē var atrast kosmētikas preču veikalos.
Redakcijas piebilde: Par to, kā pareizi kopt pēdas, var rakstīt gari un plaši un mēs to jau esam darījušas. Ielūkojies espati.lv rakstā Pedikīrs mājas apstākļos un salonā.

Silva: Nav ne jausmas, cik zinātniski tas ir pamatoti, bet man kāju svīšanas problēma stipri mazinājās pēc dzemdībām. Būtu interesanti zināt, vai tajā ir kāda sakarība?
Atbild Tatjana Mileika:
Pastiprināta kāju svīšana ir saistīta ar veģetatīvo nervu sistēmu un hormonāliem un vielmaiņas traucējumiem un nepiemērotu apavu valkāšanu. Tas, ka pēc dzemdībām mazinājusies kāju svīšana, visdrīzāk saistīts ar hormonālā fona izmaiņām. 

Fifa: Mani uztrauc jautājums, kas tad ir pareizāk: novīlēt sacietējušo ādu pirms kāju vannošanas vai pēc peldes. Esmu lasījusi galēji atšķirīgus viedokļus – vieni saka – pirms, otri – pēc, kā tad ir pareizāk un kādēļ?
Atbild Tatajana Mileika: Pēdu ādu apstrādā ar vīlīti pēc vannas. Tā strādā pedikīra meistari. Iemels ir, ka vannošanas laikā pārsvarā izmirkst problēmzonas un ir vieglāk atbrīvoties no bojātās ādas, netraumējot veselo.
Atbild redakcija: Patiesībā abi varianti ir pareizi, tikai ar zināmām piebildēm. Pirms vannošanas kājas novīlēt ir drošāk, jo, lai to veiktu, nepieciešams ilgāks laiks un tev ir mazāks risks pārcensties. Pēc vannas āda ir mīksta un ļoti viegli noņemt pārāk biezu ādas slānīti. Nedaudz sabiezējusi āda uz pēdām ir dabiska, jo tā ir kā pašas mātes dabas iestrādāta zolīte. Ja pārcentīsies un norīvēsi pārāk plānu ādas slānīti, vietās, kur pēdai staigājot ir vislielākais spiediens, sabiezējums atjaunosies un būs vēl pamatīgāks. Turklāt, kamēr tas nenotiks, staigāšana var būt pat ļoti sāpīga.
Tāpēc ieteicamāk novīlēt sausu ādu, turklāt labāk to darīt biežāk, saudzīgāk, nekā reti, bet pamatīgi. 

Greta: Vasarās esot  terapeitiski staigāt basām kājām, bet tas slikti savienojams ar smuku pedikīru. Nervu sistēmai labi, bet pēdu izskatam slikti?
Atbild redakcija: Nagu laku uz kāju nagiem tā vai tā laiku pa laikam nākas atjaunot. Bet, lai nesabojātu pedikīru, izvēlies virsmas staigāšanai. Piemēram, staigājot pa jūras smiltīm, pedikīram nekas slikts nenotiks, bet pēdu masāža nodrošināta. Atgriežoties mājās, gan palutini savu  ādu ar  barojošu krēmu.

Luna: Vai kāju sēnītes var ārstēt ne ar aptiekas zālēm? Dzintaram arī ir kaut kas piedāvājumā? 
Atbild redakcija: Gan Dzintara, gan citu kosmētisko līdzekļu ražotāji gatavo drīzāk profilaktiskus, nevis ārstnieciskus līdzekļus. Tāpēc bez krēma būs nepieciešama arī nopietnāka palīdzība. Ja nevēlies izmēģināt tradicionālo medicīnu, iespējams, ir vērts meklēt palīdzību pie homeopāta.

Keta-Zeta:): Man sāka šķelties vienam kājas pirkstam nags. Gribētu uzzināt, kādēļ tas notiek un kādi ir risinājumi? 
Atbild redakcija: Naga šķelšanās iemesli var būt dažādi. Ja trauslāki kļuvuši visi nagi, iespējams, ka to ietekmē izmaiņas organismā – vitamīnu trūkums, hormonālas dabas traucējumi vai vēl kas cits. Ja šķeļas tikai viens nags, bet pārējie ir veseli un stipri, tas izklausās pēc sēnīšu infekcijas. Labākais ieteikums šeit varētu būs vizīte ārstnieciskā pedikīra kabinetā.

Niks: Ko darīt ar tulznām? Ļoti bieži paliek zili pleķīši, kas neizzūd un slikti dzīst. 
Atbild Tatjana Mileika: Ja pēc tulznām āda nedzīst, tas nozīmē ka ir vai nu nepariezi izvēlēti apavi, vai nu asinsrites vai vielmaiņas traucējumi. Nepieciešama īpaša kāju aprūpe ar piemērotiem kosmētikas līdzekļiem un noteikti arī dermatologa konsultācija, lai noskaidrotu iemeslu.
Atbild redakcija: Vispirms der noskaidrot, kāpēc rodas tulznas. Iespējams, tev nepieciešami ērtāki apavi vai speciālas pēdiņas, ja kājas ir deformētas.
Arī tas, ka tulznas viegli rodas un slikti dzīst, var liecināt, ka ir citas veselības problēmas. Bieži vien kāju problēmas ir sekundāra parādība nekompensētam diabētam vai arī vēnu varikozei. Jebkurā gadījumā šo problēmu būtu ieteicam apspriest ar ārstu. 

Taurenis: Vai varētu ieteikt, kā visefektīvāk tikt vaļā no varžacs? Ir izmēģinātas dažādas ziedes, pilieni, plāksteri, nekas nelīdz. Pēc to lietošanas pastaigāt ir vēl grūtāk. 
Atbild redakcija: Efektīvākais variants ir doties uz ārstnieciskā pedikīra kabinetu, kur par varžacs un tās serdītes likvidēšanu parūpēsies ārsts. Turklāt padomā, kāpēc varžacs rodas, iespējams, tavi apavi ir nepiemēroti un konkrētajā vietā ir pārāk liels spiediens uz pēdu vai arī tev ir nepareiza stāja. Arī šeit, lai atkārtoti nav jāpiedzīvo varžacis, var palīdzēt ortopēdiskās pēdiņas.

Timtirim: Varbūt, ja dermatoloģe patiešām ir piedalījusies Dzintars kāju kopšanas sērijas izstrādē, var pastāstīt, kādēļ krēmiem ir šī īpatnējā smarža, vai tas ir kādas sastāvdaļas dēļ?
Atbild Tatjana Mileika:
Šī smarža ir tik īpatnēja jo visu produktu sastāvā ir izmantota manukas eļļa, kurā ietilpst vairāk kā 30 dziednieciski komponenti, kura ir 10 reizes spēcīgāka pret senītēm un baktērijām par, piemēram, tējas koka eļļu un
tā ir viena no nedaudzajām ēteriskajām eļļām, kas neizsauc alerģiskas reakcijas un ādas kairinājumu.

Saistītie rakst:
Pēdu kopšana – uzdod jautājumus speciālistam
Kāju kopšanas līdzekļu tests – piesakies!
Dzintars kāju kopšanas līdzekļu testa rezultāti

17 komentārs
 1. Kaut kur redzeju vizualu materialu par to, kas tiek darits ar to izvirzijusos kaulinu operacijas laika, un kads pec tam ir rezultats, izskatijas iespadigi (ja to ta var teikt), kaja klust pavisam proporcionala, pirksts un kaulins sava vieta. Varbut kada zina cik maksa sada operacija un kadas ir blakusneertibas (vai jagul pec tam ilgi gulta utml.)

 2. Es katru vakaru pirms gulētiešanas sasmērēju kājas ar krēmu un uzvelku zeķes. Pēdu āda nesprēgā, daudz mazāk veidojas cietie ādas sabiezējumi, vieglāk pēc tam taisīt pedikīru. Šito iesaku darīt visām, it īpaši vasarā :).

 3. Nuuu – es par kauliņu operācijām neko labu nevaru teikt. Man mamma ļoti piernāta to veica, jo viņai tiešām bija traki tie kauliņi, bet nu labuma bija maz. Sāpes un neērtības tik un tā ir joprojām. Operacija nav ideāls risinājums!

 4. Man ir tāds īpatnējs, bet risinājums. Man jau vāriākus gadus ir mānija uz apaviem. Rezutlātā pilns korodors jebkurā sezonā ir ar krupēm, zābakiem – visu ko. Un tā es viņus bieži mainu. Un kāju svīšana + nepatīkamais aromāts ir mazinājies par 80%. Turklāt es neglabāju apavus līdz pēdējam. Kā jūtu, ka nav labi, metu ārā. Tagad ir tāāādas iespējas nopirkt labus un lētus apavus, ka iesaku visām!

 5. Tas bija smieklīgi par pedikīru (nagu laku) un nesavienojamību ar pastaigām bez apaviem:))) KAS PAR CACU!!!!!!:)

 6. Nebiju iedomājusies, ka kāju sēnīšu problēmas ir tik mokošas… A kā tās sēnes var dabūt? Tiešām baseinā noejot ar basām kājām? Nabaga cilvēi!

 7. Man tāda klusa cerība, ka bez operācijas es tomēr varētu iztikt, bet mani interesē, kur Rīgā var atrast labus ortopēdus

 8. Sabijos, izlasot par kauliņu operācijām. Tiešām nav citu veidu? A kā pēc tam staigāt? Cik ilgi tāds kauliņš dzīst? Un kā tādu operāciju vispār taisa? Viegli pateikt – izvēlieties piemērotus apavus. Tie piemērotie arī ņem un pēkšņi saliekas tam kauliņam nepiemēroti. Viņš sadomā aktivizēties un tad visas kurpes šķiet uz viņu spiež.

 9. Ja šķeļās nags – tā ir sēnīšu infekcija????? Pirmo reizi ko tādu dzirdu! Kāds tu sakars?

 10. Zeķes uz nakti? A karsti nava? Un ko vīrietis uz šito dīvainību saka?

 11. Man par kāju naga šķelšanos pedikīre neko nevarēja līdzēt. Un nu noteikti neteica, kā tā ir sēnīte. Viņa kaut ko novēla uz kādu sasitumu, vai apaviem, vai vēl ko – prasīja, vai mammai tā nav. Mammai arī ira. Nu tad – lūk – iedzimtība. Arī biju pārsteigta izlasīt, ka naga sķelšanās iemesls var būt sēnīte…

 12. Palasījos par to kāju svīšanu – nu, piemēram, Borozin ir balts talka pulveris. Kur tu tādu tieši bērsi? Un tad ar baltām kājām staigāsi?

 13. Pedikīru mierīgi var taisīt mājas apstākļos. Ja aizmirst izlepšanu. Mierīgi. Tur nav nekā sarežģita. Tik ar slinkumu un lepnību jātiek galā.

 14. Nu bet protams, ka guļu zeķēs, ne vilnas, bet kokvilnas, mazajās. A vīrietis neredz, nu vismaz nepievērš šim faktam nekādu ārkārtēju uzmanību. Pasekso, i velk atpakaļ, hi.

 15. Es agrāk neticēju, ka ar to sēni ir tik traki. Bet tad man uzdāvināja mēneša abonementu uz baseinu. Tur kājas vispirms pārbaudīja ārsts. Aizgāju uz baseinu tikai 2 reizes un pēc tam 1 kājas pēda jau vairākus gadus laiku pa laikam niez, jau nagi paliek nesmuki. Esmu izmēģinājusi visādus līdzekļus – Lamisil Uno utt., palīdz tikai uz 2 nedēļām, tad atkal. Dīvaini, ka uz otru kāju nepāriet infekcija.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.