Kādu DZĪVNIEKU izvēlēties – svarīgākais, kas JĀŅEM VĒRĀ

Praktiski visas esam izgājušas bērnībā tādu etapu kā –  „Mammu, nopērc man, lūdzu, sunīti”, vai ko nu katrai gribējies vairāk. Cita saņēma savu sapņu piepildījumu, cita –  nē, tomēr vēlme par kādu rūpēties, samīļot un apčubināt saglabājas visu laiku, tā teikt, lai dzīvība būtu mājās.
 
Mazs vai liels, astains un ausains – par labāko cilvēka draugu tiek dāvāts suns. Bet vai tikai suns ir pelnījis šo titulu? Jebkura dzīva radība, ko atvedam mājās un pieņemam savā ģimenē, kļūst savā veidā par draugu. Tu un tavs mīlulis, pirmoreiz ieskatoties viens otra acīs, apmainīties ar solījumu mīlēt, nepamest, būt blakus.
 
Pieņemot šo atbildīgo lēmumu par labu kādam pūkainam vai ne tik pūkainam draugam, tev jāzina, ko no tevis prasīs viņa labsajūta. Ir dzīvnieki, kuri prasa minimālu aprūpi, un tava pienākumu deva aprobežojas ar pabarošanu un samērīgās robežās ar uzmanības veltīšanu. Ir arī tādi, kas prasa no tevis pilnu slodzi un vēl virsstundas – ārā vešanu, barošanu vairākas reizes dienā, būra tīrīšanu, frizēšanu, nedalītu uzmanību un vēl dažnedažādas lietas, kā nu kuram kustonim labpatīkas.
Tad nu pirms izvēlēties savu īsto un vienīgo (šoreiz četrkājaino, lidojošo vai peldošo) draugu, izlem, cik daudz laika varēsi viņam veltīt, cik lielu budžetu mēnesī esi gatava atvēlēt aprūpei. Un iepazīsties ar kādiem „pārsteigumiem” vari saskarties, kāda aprūpe nepieciešama.
 
Klasiskais variants – suns vai kaķis. Visbiežāk cilvēki izvēlas šo divu sugu pārstāvjus, jo šķirņu daudzveidība tik liela, ka sev piemērotāko atradās jebkurš. Taču atšķirība starp šiem dzīvniekiem būtiska. Ja esi aktīva, kustēties griboša, arī pacietīga, suns pratīs to novērtēt. Kaķis būs labāks risinājums, ja neesi gatava celties no rīta, lai dotos pastaigā jebkuros laika apstākļos.
Paņemot kucēnu, jārēķinās ar to, cik liels tas būs izaugot. Kādas ir konkrētās šķirnes īpatnības, kāda kopšana nepieciešama (spalvas ķemmēšana, nagu griešana, ausu tīrīšana utt.). Kamēr kucēns aug, tas jāsāk dresēt pašmācības ceļā vai suņu skolā. Katru gadu jāveic vakcinācija pret trakumsērgu un dažād?ām vīrusu slimībām, jāveic attārpošana. Ja tas ir šķirnes suns, iespējams varēsi doties uz izstādēm. Ikdienišķās rūpes ir pastaiga, kā minimums, divreiz dienā, un bļodiņas piepildīšana rītā un vakarā, ūdenim jābūt visu laiku pieejamā vietā. Protams, spēles, rotaļas un dauzīšanās ir neatņemama ikdienas deva, un jo vairāk, jo labāk.
Kaķēns tāpat kā kucēns, savos pirmajos dzīves mēnešos ir enerģijas kamols. Atradās rotaļu gan ar tukšu iepirkumu maisiņu, gan diega galiņu. Lielākā problēma ir nagu asināšana, tam tiks izmantota gan stendere, gan tavas rokas. Kā risinājumu vari nopirkt nagu asināmo kociņu speciāli kaķiem. Uzreiz, kā iegūsti kaķēnu savā īpašumā, iemāci, kur ir viņa mantas – ēdiena un dzēriena trauki un tualetes kastīte. Šīs lietas labāk nolikt tādā vietā, kur varēs stāvēt visu laiku, jo kaķiem nepatīk pārmaiņas. Pēc pirmā dzīves gada, kaķis paliks par lielu visur guļošu, murrājošu mīļumu. Tā kā pieaugušā vecumā kaķis dienā guļ līdz 18 stundām, paliek mazāk laika blēņām. Tad vari baudīt kopā būšanu, skatoties televizoru vai sēžot pie datora. Arī kaķim ir jāveic visi potēšanās pasākumi, jo tas viss ir rūpējoties par viņu drošību. Pienākumi saistībā ar kaķi ir niecīgi. Galvenais, lai būtu pabarots, padzirdīt un kastīte tīra.
 
Par draugu vari izvēlēties arī šinšillu – izteikts nakts dzīvnieks, kas sastādīs kompāniju, ja šīs ir tavas mīļākās diennakts stundas. Ne pārāk liela, vidēji 30 cm. Prasa stingru režīmu. Nedrīkst turēt caurvējā vai tiešā saulē, vēlamā temperatūra +20 C grādi. Patīk sausums. Pie nepareizas kopšanas, dzīvnieks sāk slimot, vārguļot. Parasti mitinās speciāli iekārtotā bārā, kurā atrodas dažādas kāpnes, tuneļi, smilšu vanna, ēdiena, dzēriena trauki. Taču šinšillu var palaist arī pa istabu, viņa ir aktīva un ziņkārīga. Rūpes neprasa daudz laika. Reizi nedēļā jāiztīra un jāsakārto būris, ikdienā jābūt tīram ūdenim, ēst dod zooveikalos nopērkamo barību un dažādus augļus un dārzeņus. Katru dienu jpalaiž izskraidīties.
 
Jūrascūciņa ir neliels un dažkārt arī pūkains dzīvnieciņš, par kura spalvu tad attiecīgi jārūpējas. Arī jūrascūciņa uzturas speciali aprīkotā būrī ar mājiņu, bet labprāt dodas izstaigāties pa dzīvokli. Īpatnība ir barošanā – to nepieciešams darīt vienā un tajā pašā laikā, vēlams vakarpusē. Arī ar speciālo barību un papildus zaļbarību. Vēl jūrascūciņai pie dzeramā ūdens jāpieliek C vitamīns (5 mg dienā). Iesaka turēt jūrascūku pārīti (var būt divas meitenes vai divi puikas), jo dzīvnieciņi ir komunikāciju un savstarpējās rūpes alkstoši.
 
Pundurtrusis – skaists pēc skata, bet ne ar ko diži neatšķiras no šinšillas un jūrascūciņas. Arī viņam nepieciešams būris, kurš aprīkots ar visu nepieciešamo, un tiek tīrīts reizi nedēļā. Regulāra ķemmēšana, lai būtu skaists un sakopts, un varētu doties pastaigā pa istabām, jo visu dienu nosēdēt bārā, viņaprāt, ir nepieļaujama rīcība no saimnieka puses. Jāuzmanās, lai tikai nebūtu caurvējš. Barošana nav sarežģītāka kā iepriekšminētajiem – specializētā pārtika + zaļbarība (salātlapas, āboli, gurķi, pat banāni).
Šinšillai, jūrascūciņai un trusim regulāri jāpārbauda zobu un nagu stāvoklis.
 
Ja viena daļa cenšas šos dzīvniekus izskaust no saviem mājokļiem, tad otri tos mīļo un apčubina. Tās ir žurkas, garumā reizēm pat sasniedzot 20 cm. Kad tā pieradināta mitināties savā būrīti, kurš aprīkots ar dažādām „atrakcijām” – kāpnēm, virvēm, tuneļiem, var sākt palēnām laist pa istabu. Arī jāuzmanās, lai nedabūtu caurvēju. Barošanā izmanto žurku barību, ko var nopirkt zooveikalos vai dārzeņus, jēlu gaļu bez treknuma, olas, biezpienu. Lai cik dīvaini nebūtu, nedrīkst dot sieru un desas.
 
Patīkama ūjināšana, čiepstēšana vai pat līksmi treļļi tev iepriecinās, ja izvēlās draudzēties ar kādu putniņu. Vispopulārākie ir dažādu šķirņu papagaiļi, bet var iegādāties arī kanārijputniņus un žubītes.
 
Rūpes salīdzinoši vieglas – apgādāt ar visu nepieciešamo pienācīga izmēra būrī. Nepakļaut dažādām aukstuma un karstuma maiņām. Ja būri apsegsi ar tumšu drānu, putns pārstās vīterot, jo domās, ka ir nakts. Ja tie ir mazi, labāk ņemt vairākus putniņus, lai viņiem savā starpā būtu jautrāk. Zooveikalos iespējams iegādāties specializēto barību katrai šķirnei, un klāt vari dot augļus, dārzeņus, diedzētus graudus. Arī putnu, ja esi droša, ka spēsi pēc tam dabūt to atpakaļ būrī, vari palaist palidināties un izkustināt spārnus slēgtā telpā. Ja iegādāsies kādu lielo papagaili, varbūt pēc uzcītīgiem treniņiem, iemācīsi viņam kaut ko pateikt.
 
Zivis akvārijā ir ļoti skaists, kluss un mierīgs sarunu biedrs, kas uz jebkuru teikumu noplātīs muti. Vienīgās rūpes ir uzturēt akvāriju tīru, ar dzidru ūdeni, pietiekami daudz skābekļa. Barot katru dienu vienā laikā ar speciālo barību.
7 komentāru
  1. Bērnībā nekad nebija lūgšanās un prasīšanas pēc mājdzīvnieka. Dzīvojot laukos suns vai kaķis ir pašaprotama lieta. Tagad man ir britu runčuks – ļoti jauks, rotaļīgs un izvēlīgs kundziņš.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.