Kāds ir tavs ĶERMEŅA TIPS?

Mēs katra esam tik dažādas. Viena var ēst visu, ko sirds kāro un vienmēr būt slaida, kamēr cita neēd neko un vienalga nespēj sasniegt tos parametrus, kādus vēlētos. Šoreiz piedāvājam tev nelielu ieskatu ķermeņa tipu analīzē – uzzini, kuram tipam piederi tu?

Ķermeņa tipu teorija
Pasaulē pastāv dažādas ķermeņa tipu teorijas. Populārākā no tām ir samatotipu teorija. Šos ķermeņa tipus izstrādājis un apkopojis amerikāņu zinātnieks Viljams Šeldons. Viņa teorijas pamatā ir tas, ka visus cilvēkus vairāk vai mazāk var iedalīt trīs pamattipos jeb samatotipos – ektomorfajā jeb astēniskajā, endomorfajā jeb hiperstēniskajā un mezomorfajā jeb normostēniskajā. Uzzini, kuram tipam piederi tu, kā arī – kā tas tev var palīdzēt svara zaudēšanā un skaista auguma veidošanā!
 
Ektomorfais (astēniskais) tips. Raksturīgi slaidi locekļi, šauri pleci, augums parasti garāks par vidējo. Šī tipa pārstāvjiem aktīvi darbojas vairogdziedzeris, kas izdala hormonus, paātrinot vielmaiņu, tāpēc šā tipa pārstāvēm būs vieglāk atgūt vēlamo ķermeņa formu. Ektomorfā tipa pārstāvjiem nereti ir vāji attīstīta muskulatūra, lai to nostiprinātu nepieciešami spēka vingrojumi un nodarbības trenažieru zālē. Vīrieši ar šo ķermeņa tipu parasti nav visai apmierināti, jo tiem grūti tikt pie tik kārotās muskuļu masas, taču dāmas, šī tipa pārstāves, turpretī ir pieskaitāmas pie modeļu tipa sievietēm – garas un slaidas. Taču, ja sieviete ar izteiktu šo ķermeņa tipu vēlas, piemēram, iegūt tvirtāku un apaļāku dupsi sportojot, viņai nākises gana pasvīst, jo muskuļu masa palielināsies ļoti negribīgi.

Attiecībā uz ēšanu, ektomorfā tipa cilvēkiem ir būtiski ēdienkartē iekļaut proteīniem bagātu pārtiku, lai stiprinātu un veidotu savus muskuļus. Ēdienreizes vēlams ieturēt regulāras un biežas, taču nelielas. Bieži vien šī tipa pārstāves ir tās, kas vēlas svaru nevis zaudēt, bet tieši otrādi – iegūt. Gribās smukāku dupsi, lielākas krūtis, sievišķīgākas formas. Pareizs uzturs un nodarbības sporta zālē var līdzēt. Galvenais ir neuzņemt vairāk tauku, bet gan ogļhidrātu enerģijai un proteīnu muskuļiem.

Sports – šī tipa pārstāvēm ieteicami spēka treniņi, kas nostiprinātu vājo muskuļu sistēmu. Ideāli, ja tās ir 2-3 reizēs nedēļā pa stundai. Aerobā slodze nav tik nepieciešama, kā citu tipu pārstāvēm, jo nav daudz liekā, ko dedzināt. Pietiks, ja aerobo slodzi izmantos vien, lai iesildītos pirms spēka treniņiem.

 
Endomorfais (hiperstēniskais) tips. Piemīt nosliece uz apaļīgumu, tipa pārstāvēm parasti ir platāki gurni, lielākas krūtis, ne pārlieku garš augums un lēnāka vielmaiņa, tāpēc šā tipa pārstāvēm būs jāpieliek lielākas pūles, lai sasniegtu iecerēto. Papildus sportošanai jāievēro diēta, lai īsā laika posmā sasniegtu vēlamo rezultātu. Tomēr, ja šī tipa sievietes seko līdzi ēdienkartei un fiziskajām aktivitātēm, tad spēj sasniegt ļoti labus un acīm tīkamus rezultātus. Vīrieši mīl šī tipa sievietes, jo viņas ir izteikti sievišķīgas – viss savās vietās jeb piens un asinis.

Attiecībā uz ēšanu ir svarīgi atcerēties, ka šī tipa pārstāves nedrīkst badoties, lai nepieļautu, ka vielmaiņa palēninās vēl vairāk. Ir jāēd regulāri, bet nelielām porcijām. Vērtīgi ir samazināt cukura, slikto ogļhidrātu, sāls patēriņu. Vēlams izvairīties no ātrajām uzkodām. Ēdienkartē jābūt proteīniem, daudz augļiem, dārzeņiem, graudaugiem.

Sports – šī tipa pārstāvēm regulāras fiziskās aktivitātes ir ļoti nepieciešamas. Ir nepieciešama gan aerobā slodze, lai sadedzinātu lieko – ideāli, ja tās ir 5 reizes nedēļā pa 45 minūtēm vidējā vai mērenā tempā. Nepieciešami arī spēka treniņi, lai palielinātu muskuļu masu un līdz ar to – vielmaiņu.

 
Mezomorfais (normostēniskais) tips. Šis tips tiek uzskatīts par visatlētiskāko, tā pārstāvjiem ir plati pleci un šauri gurni, reti ir liekā svara problēmas, tomēr, nepareizi ēdot, iespējams aptaukoties arī neraugoties uz to, ka daba lutinājusi ar lielisku formu. Liekais parasti nosēžas tieši vidukļa zonā. Šī tipa pārstāves visātrāk atgūs sev vēlamās ķermeņa aprises, jo ķermenis lieliski padodas veidošanai. Šī tipa pārstāves arī viegli un ātri var tikt, piemēram, pie plakana vēdera vai apaļa dupša, ja vēlas. Šī tipa pārstāves bieži vien pievēršas sportam nopietni, jo ķermenis gluži vienkārši ir veidots, lai slodzi labi panestu un pat – pieprasītu.

Ēšana – šī tipa pārstāvēm jāievēro veselīga uztura principi, bet, tā kā nav pārlieku jābaidās no pieņemšanās svarā, tad šad tad var arī atkāpties no normām un palutināt sevi.

Sports – nepieciešama regulāra aerobā slodze, kā arī spēka treniņi. Ar spēka treniņiem nevajag pārspīlēt, ja nevēlas lielāku muskuļu masu, jo tā strauji aug. Jāuztur esošā. Aerobie treniņi nepieciešami labai pašsajūtai un, lai nepieļautu tauciņu uzkrāšanos.

Vairāku tipu krustojums. Ne visi cilvēki par 100% atbilst vienam ķermeņa tipam. Liela (vai pat lielākā) daļa no mums ir vairāku šo tipu krustojums. Tomēr zinot savas stiprās un vājās vietas, kā arī to, kā ķermenis reaģē uz fizisko slodzi, vienas vai otras kāda tipa iezīmes vienmēr būs spilgtākas, kā citas. Jautājums, ko visbiežāk uzdod – vai šis tips ir nemainīgs? Jā, savu iedzimto ķermeņa tipu mēs, diemžēl, vai par laimi, mainīt nevaram, taču tas nenozīmē, ka nevaram veidot savu ķermeni un pareizi ēdot/vingrojot sasniegt vislabākos un acīm tīkamākos rezultātus!

 
5 komentāru
  1. Bildē token` foto-žopa, piedodiet par izteicienu.
    Bet, jā, velosipēds, peldēšana un cīņa ar zobeniem, mēneša laikā, ēdot veselīgi, nost gājis labi ja kilograms, bet toties rokas un kājas mazāk ļum.

  2. Sieviete ir pieliekusies un paņemts pareizs leņķis un uzreiz izskatās ļoti efektīgi

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.