KĀDĒĻ ir tik grūti teikt MĪĻUS VĀRDUS?

Latvieši savā būtībā ir atturīga tauta. Mūsu emociju un jūtu izpausmes allaž ir bijušas mierīgākas un klusākas nekā, piemēram, dienvidniekiem.  Diemžēl, klusāk un negribīgāk mēdz nākt arī mīļie vārdi, ne jau tāpēc, ka nebūtu ko teikt, bet gan tāpēc, ka reizēm baidāmies no jūtām, baidāmies pateikt to skaļi, baidāmies no izsmiekla vai nesapratnes…

Mīļi vārdi mēdz būt ļoti dažādi, tie var stāstīt par spēcīgām jūtām, tie var paslavēt jauno frizūru vai atgādināt, cik lielisks cilvēks esi. Lai kā arī būtu, jauko, mīļo vārdu nekad nevar būt par daudz, protams, ja tie ir patiesi. Neatkarīgi no tā, vai to saka mīļotais cilvēks vai kāds tuvinieks, ir jauki dzirdēt, cik nozīmīga un mīlēta tu esi. Patīkami apzināties, ja kādu tavs smaids iepriecina, ka tava draudzība ir zelta vērta utt.

Daudziem jūtu paušana vārdos mēdz sagādāt grūtības, šķiet, ka tāpat jau viss ir skaidrs, kādēļ gan velti dzesēt muti? Bet mīļie vārdi ir vajadzīgi gluži kā gaiss, ko elpojam, jo tie liek justies vajadzīgam un mīlētam, tie palīdz pārciest dažādas dzīves vētras.

Kādēļ reizēm rodas šī aizture? Kur meklēt problēmu? Uz šo jautājumu meklējām atbildes arī mēs.

ĢIMENE
Savu pirmo dzīves pieredzi un vērtības cilvēks iegūst ģimenē. Vide, kādā bērns aug rada priekšstatus par to, kas ir un kas nav pieņemami. Ja vecāki un bērni mīlestību, pieķeršanos pauž vārdos, tad bērnam pieaugot, jūtu vārdiska izpausme arī nesagādās problēmas. Tas nāks viegli un nepiespiesti gan pret ģimeni un draugiem, gan pret mīļoto cilvēku.

Taču, ja pirmā pieredze nav bijusi tik veiksmīga, proti, ģimene ir dzīvojusi saskaņā un mīlestībā, bet tas nekad nav pausts vārdos, tad arī bērnam, ieejot pieaugušo dzīvē, būs grūti paust šīs jūtas skaļi. Un arī ģimenē bērni tiks mīlēti, bet par to netiks runāts, tas it kā tiek nodots mantojumā. Protams, to var mainīt, bet cilvēkam ir jātrenējas, ir jāpārkāpj pāri mulsumam un jāpieiet klāt mammai, tētim vai kādam citam mīļajam un jāsaka – es tevi mīlu, paldies, ka tu man esi u.tml. Sākumā šie vārdi, iespējams, nāks grūti, ja par šīm lietām parasti netiek runāts, bet ar laiku tas sanāks vienkārši un dabīgi. Noslēpums slēpjas treniņā!

Dace:Skaļas jūtu izpausmes pret ģimeni man nesagādā grūtības. Agrāk bija grūtāk skaļi runāt par savām jūtām, bet kļūstot vecākai, tas ir vienkāršāk, jo apzinies, kāda vērtība ir ģimene. Savai meitiņai es ikdienā mēdzu teikt, ka viņu mīlu, tieši tādēļ, lai arī viņa nekaunētos no savām jūtām.”

Aiga: „Lai gan augu jaukā ģimenē, vārdus – es tevi mīlu, tu esi mīļa, tu man esi svarīga utt., mēs nelietojām. Tas bija it kā pašsaprotami. Tagad esmu jau pieaugusi un joprojām nespēju daudz ko pateikt skaļi. Es spēju samīļot, pateikt, cik otrs cilvēks ir jauks un foršs, bet vārdi – “es tevi mīlu” pāri lūpām man nenāk. Pret šiem maģiskajiem vārdiem izturos ar lielu pietāti, negribas ar tiem velti mētāties. Gribas pateikt mammai un tētim, cik ļoti viņus mīlu, bet kaut kas mani attur, es labāk stāstu, ka viņi man ir vislabākie, un viņi saprot, ko ar to domāju..
Līdzīgi ir ar attiecībām, man ir bijuši vairāki vīrieši, bet tikai vienam es spēju pateikt maģiskos vārdus, un domāju, ka tas ir pareizi, jo pret viņu jūtas bija ļoti spēcīgas. Lai gan, taisnību sakot, arī tad es biju zaķapastala, savu atzīšanos pataupīju brīdim, kad viņš šos vārdus jau bija izrunājis.”

Katrīna:Mīļus vārdus patiesībā ir grūti pateikt, un tā nav mana stiprā puse, diemžēl! Es vairāk tāda skarbā varētu likties.
Ģimenē vispār nav pieņemts tā ucināties, tāpēc laikam arī man šī īpašība nepiemīt”.

BAILES NO ATRAIDĪJUMA 
Izrunāt mīļus vārdus var traucēt bailes no atraidījuma, tas gan vairāk attiecas uz attiecībām starp vīrieti un sievieti. Var pārņemt dabiskas bailes, ka otra jūtas nav tik spēcīgas, izteiktie mīļie vārdi var palikt neatbildēti. Bet nevajag visu mūžu dzīvot baiļu ēnā, prātīgākpaust savas jūtas skaļi, ja sajūtās patiešām ir pienācis īstais brīdis, nevis laist šo iespēju garām un, iespējams, nekad neuzzināt, ka jūtas bija abpusējas. Dzīvē diemžēl viss nenorit kā Holivudas filmās, un atrisināt pārpratumus ar happy end var neizdoties.

Anda:Mīļus, spēcīgus vārdus ir grūti pateikt, jo izlietu ūdeni nesasmelsi. Kas pateikts, pateikts, ja negūsti to pašu pretim, tad tas ir sasodīti nepatīkami.”

Kristaps:Lai cik muļķīgi tas nebūtu, es nevaru savai sievietei pateikt visu, ko jūtu. Tādēļ man ir izveidojies paradums, aizejot uz darbu, viņai aizsūtu sms, cik mīļa viņa no rīta izskatījās, cik labi smaržo, ka domāšu par viņu visu dienu utt. Zinu, ka bērnišķīgi, bet labāk tā, nekā klusēt pavisam. Pagāja apmēram gads līdz atdzinos viņai mīlestībā, to gan darīju aci pret aci, bet bieži šos vārdus nelietoju.”

PIERADUMS
Ja cilvēkus saista ilglaicīgas attiecības, var gadīties, ka cilvēku sev blakus sāc uztver par pašsaprotamu. Šķiet, ka viss jau ir izrunāts, ka ir bijis čubināšanās laiks, kad ausī tika čukstēti mīļi, arī kaislīgi vārdi, bet tagad ir iestājusies ikdiena un tas vairs nav vajadzīgs. Biežāk tiek aizrādīts par trūkumiem, retāk tiek uzsvērti plusi un mīļās lietas. Sava veida rutīna iezogas katrās attiecībās, bet tas nenozīmē, ka mīlestības apliecinājumiem jāizzūd pavisam. Paskaties uz vīrieti sev blakus – atceries, ka viņš ir tas pats, kas attiecību sākumā – brīnumaini jauks un lielisks. Un ne tikai atceries, bet arī pasaki viņam to, jo tas arī pēc gadiem ļaus saglabāt dzirkstelīti attiecībās.

Santa: „Labus, mīļus vārdus reizēm vieglāk ir pateikt nesen iepazītam cilvēkam, nekā tiem, kas tavā dzīvē jau ir gadiem. Nezinu, tas varbūt ir tādēļ, ka ir pieradums, tu redzi arī to slikto pusi, kura piemīt katram.”

TRĪS MAĢISKIE VĀRDI
Es tevi mīlu – tik vienkāršs vārdu salikums, ko reizēm ir neticami grūti dabūt pār lūpām. Jo šķiet, ka tas jau ir nopietni, tas ir kas vairāk par tu man  patīc, man ir labi ar tevi u.c. Baidoties mēs varam nozagt sev patiešām patīkamus un neaizmirstamus mirkļus. Tikai tās, kuras šos vārdus teikušas un saņēmušas no visas sirds, zina, cik tā ir laba un piepildīta sajūta.

Liene:Man mīļvārdiņus teikt otram cilvēkam nav grūti, jo tas ir jauki, ja vari kādu iepriecināt, pasakot ko mīļu. Par vārdiem ” es tevi mīlu “,  tas man ir kas nopietns, ko katram nepateiksi, to saku tikai tad, ja tas patiešām nāk no sirds.”

Kalvis:Tā runā, ka strīdos dzimst patiesība. Līdzīgi notika ar mani. Es no šiem trīs vārdiem vairījos kā no uguns, jo liekas, ka tie uzliek sava veida atbildību. Man mana meitene bija ļoti mīļa, jūtas plūda pāri malām, bet nesteidzos tās nekādi apzīmēt. Reiz strīdējāmies, tā kārtīgi, un strīda karstumā man izspruka – es tevi mīlu – neplānoti un negaidīti, bet patiesi. Lieki piebilst, strīds beidzās, viņa caur asarām sāka smaidīt.”

Šī frāze, maģiskā trīsvienība, daudziem šķiet novalkāta un nevajadzīga, bet šim teikumam jēgu un īsto garšu piešķiram mēs paši. Ja šie vārdi tiek dāļāti katram garāmgājējam, tiesa, tie zaudē nozīmi, bet ja šos vārdus uztveram kā mīlestības apliecinājumu, kā sava veida solījumu, tad šī nievājošā attieksme zūd.

Protams, vārdi iet roku rokā ar darbiem, ja verbālie mīlas apliecinajumi plūst kā no pārpilnības raga, bet darbi runā pretī pašam mīlētājam, tad diez vai saldie vārdi ko līdzēs. Tomēr arī nepārprotami gādīgam un rūpīgam mīlniekam vai mīlniecei jāatceras, ka pilnai laimei kāds vārdisks pipariņš pilnīgi noteikti par ļaunu nenāks.

Mīļi vārdi ir vajadzīgi visiem, it īpaši grūtā laikā, bet ja tomēr nespēj paust savas jūtas vārdiski, parādi tās ar darbiem, kas mēdz runāt tikpat skaļi kā vārdi. Samīļo, atbalsti, uzklausi un vienkārši esi jauka, vārdi, iespējams, ar laiku nāks paši. Un atceries, ja jūti nepieciešamību pateikt kādam, cik pateicīga un laimīga jūties par viņa īpašo statusu tavā dzīvē, ļaujies un paud to skaļi, jo šo brīdi, lai cik skumji tas skanētu, var arī nokavēt.

12 komentārs
 1. Vispār jau saka, ka darbi runā skaļāk par vārdiem, un, manuprāt, tā tas arī ir. Teikt var daudz, tomēr, ja cilvēks ir līdzās grūtā brīdi, tur tavu roku, kad ir skumji un apskauj, samīļo, tas ir daudz vērtīgāk. Mēs sajūtam un jūtam ko cilvēks pret mums jūt, tas notiek neverbāli – ar ķermeņa valodu. Tomēr dzirdēt vārdus ~es Tevi mīlu~ īstajā brīdī un no sirds ir burvīgi.

 2. Es arī uzskatu, ka mazāk vajag runāt, bet darīt tā, lai tas otrs (mīļotais cilvēks, vecāki, bērns..) zina un jūt, ka mīl. Es turēju sava tēta roku līdz viņa pēdējam elpas vilcienam un klusēju, mēs abi klusējām. Tikai ilgi pēc tam iedomājos, ka nepateicu viņam, ka mīlu… Bet tas būtu tik banāli. Es viņu mīlēju un viņš mīlēja mani, es to zinu un tas ir svarīgākais.

 3. Darbi ir svarīgi, bet arī vārdi..ne jau bieži, bet tomēr. Ne reizi vien īstie vārdi īstajā brīdī ir mainījuši manu lēmumu, vēl tagad atceros, ka 17 gadu vecumā man pirmo reizi pusis atzinās mīlestībā..tas bija sen, bet atceros ļoti spilgti, es zināju, ka esmu viņam mīļa, bet skaļi izteiktie vārdi lika man lidot 🙂

 4. ar darbiem nepateikt tos trīs maģiskos vārdus, vienkārši nesapratīs.. ja runā, tad runā..
  man patīk dzirdēt mīļus vārdus un teikt tos kādam. patīk, ka mani saprot un prot uzklausīt.. neko daudz arī nevajag.. 🙂

 5. ar darbiem nepateikt tos trīs maģiskos vārdus, vienkārši nesapratīs.. ja runā, tad runā..
  man patīk dzirdēt mīļus vārdus un teikt tos kādam. patīk, ka mani saprot un prot uzklausīt.. neko daudz arī nevajag.. 🙂

 6. ar darbiem nepateikt tos trīs maģiskos vārdus, vienkārši nesapratīs.. ja runā, tad runā..
  man patīk dzirdēt mīļus vārdus un teikt tos kādam. patīk, ka mani saprot un prot uzklausīt.. neko daudz arī nevajag.. 🙂

 7. Jā,bet man ir skumja pieredze ar ŠO trīs vārdu kombināciju 🙁
  Bija pienācis brīdis,kad sapratu,ka IR!
  Pirmo reizi mūžā teicu…
  UHHH,cik lielu drosmi vajadzēja-tas tiešām ir grūti 🙂
  ŠIS cilvēks man bija ĪPAŠS…BIJA…līdz pateicu,ka MĪLU VIŅU…laikam nobaidīju viņu ar savu mīlestību…mēs neilgi pēc tam izšķīrāmies
  Šobrīd VARBŪT tā ir labāk,bet tad man likās VISS-nevienam nekad neko neteikšu 🙂 🙂 🙂

 8. man arī ir tā ka nevaru pilnībā atvērties un pateikt savas jūtas skaļi, tā bija sākumā, pirmās reizes, lai patektu ko jūtu vai kā jūtos es rakstīju dzeju, un tā pamazām pieradu teikt arī skaļi savam mīļotajam jaukus un maigus vārdus.
  bet vārdus -es mīlu tevi- es saku tikai tad kad sirsniņa grib to patiekt skaļi!!

 9. Jā triis vārdu kombināciju tiešām grūti dabūt pār lūpām .bet ja saņemmas tad var 😉 vnk apdomā vai tiešām pret to cilvēku to juuti un tad ari varesi pateikt .

 10. Mēs arī ģimenē nelietojam šādus vārdus. Man bija tā, ka saņēmos mammu samīļot, jo arī šādi jūtas parasti neizpaužam, bet biju noskatījusies, ka draudzenes mājās tā dara ar savām mammām. Arī gribēju līdzīgi. Tā kā kādu laiku iepriekš biju lūgusi apstiprināt atļauju mācīties citur, tad viņa pārprata (tas gan bija pēc kāda laika) un mani atgrūda, sakot, ka kaut ko no viņas gribu. Man tas bija pa īstam (ne ar kādu praktisku vajadzību saistīts), tāpēc tas man šādas izpausmes, kam tik grūti saņēmos, vispār atsita.

 11. Es nebaidos , teikt jaukus vārdus , saku tos tad kad vajag , un tas ir bieži , un ar to esmu iemantojis , to ka mani sauc par mīļu utt. un tas man patik , jo tāds arī ēsmu 😉
  Un tāds arī paliksu un tas arī patik meitenēm 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.