Kādai informācijai JĀBŪT pārtikas preču etiķetē?

Pārtikas preču marķējums ir sava veida vizītkarte, no kuras tev jāiegūst visa nepieciešamā informācija par attiecīgo produktu. Vai tu zini, kādiem datiem tajā jābūt atspoguļotiem? Šoreiz espati.lv piedāvā tev ceļvedi pārtikas preču marķējuma analīzē. Raksta tapšanā mūs konsultēja Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti.

LIETAS, KURĀM JĀBŪT NORĀDĪTĀM UZ PĀRTIKAS PREČU MARĶĒJUMA:
Preces tirdzniecības nosaukums: tas ļauj identificēt pārtikas produktu grupu, kurai pieder konkrētā prece. Tirdzniecības nosaukumu papildina ar norādēm – žāvēts, sasaldēts, koncentrēts u.c., lai patērētājam pavēstītu par atbilstošu preces apstrādi.

Preces sastāvs:
ražotājam jānorāda vielas, kuras izmantotas konkrētās preces ražošanā, kā arī – galaproduktā. Visbūtiskākais tas, protams, ir cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret noteiktām produktu sastāvdaļām. Marķējumā jānorāda, ja produkts satur alerģiskus komponentus: glutēnu, vēžveidīgos, olas, zivis, zemesriekstus un citus riekstus, sojas pupas, pienu, selerijas, sinepes, sezama sēklas u.c., kā arī sēra dioksīdu un sulfītus, to koncentrācijai pārsniedzot 10 mg/kg vai 10 mg/l.

Svars (Neto masa) vai tilpums:
neto masu norāda – kilogramos vai gramos, tilpuma – litros, centilitros vai mililitros. Ja precē ietilpst gan cietas, gan šķidras sastāvdaļas, marķējumā atsevišķi jānorāda cietās vielas daudzums.

Derīguma termiņš:
pārtikas precei, kas ātri bojājas, norāda galīgo derīguma termiņu, ar vārdiem: izlietot līdz…, atzīmējot dienu, mēnesi un gadu. Šai preču grupai marķējumā jānorāda preces uzglabāšanas režīms, piemēram, temperatūra. Citām pārtikas precēm norāda minimālo derīguma termiņu: ieteicams līdz… Apzīmējumu: ieteicams līdz … beigām, lieto, ja preces derīguma termiņš ir 3 – 18 mēneši un pat ilgāk.

Ražotāja, iepakotāja vai pārdevēja nosaukums:
informācijai jābūt pietiekamai, lai patērētājs nepieciešamības gadījumā varētu sazināties ar preces ražotāju, iepakotāju vai izplatītāju. Marķējumā jānorāda uzņēmuma nosaukums un faktiskā adrese. Adreses vietā nedrīkst norādīt pasta kastes numuru vai uzņēmuma mājas lapu internetā!

Pārtikas preces partijas numurs:
faktiski, preces partija ir vienā laikā, vienādos apstākļos ražota, apstrādāta vai iepakota preču vienību grupa. Šāds identifikators var būt gan īpašs numurs, kas ļauj atpazīt preces partiju, gan arī preces ražošanas datums.

Veselības un identifikācijas marķējums dzīvnieku izcelsmes produktiem:
identifikācijas marķējumu lieto gaļas un to produktu, olu un piena produktu, zivju un zvejas produktu marķējumā, norādot produkta ražošanas uzņēmuma atzīšanas numuru un izcelsmes valsts saīsināto nosaukumu. Veselības marķējumu lieto dzīvnieku kautķermeņiem(izņemot putnus, zaķveidīgos un medījuma dzīvniekus), kam veikta veterinārā ekspertīze. Pilnvarots veterinārārsts uz kautķermeņa uzspiež veselības marķējumu – tintes zīmogu vai iededzina spiedogu.

Enerģētiskā un uztura vērtība:
ja ražotājs norāda, ka pārtikas produktam ir īpaša enerģētiskā vērtība – samazināts vai paaugstināts kaloriju, tauku vai cukura daudzums, vai arī produkts nesatur taukus vai cukuru, tad preces marķējumā jābūt norādītai pārtikas produkta enerģētiskajai un uzturvērtībai. To jānorāda 100 g vai 100 ml produkta vai porcijā. Jānorāda: olbaltumvielu, ogļhidrātu, t.sk. cukura, cietes, tauku(piesātināto un nepiesātināto), holesterīna, šķiedrvielu un nātrija daudzumu produktā. Ja nepieciešams – pievienoto vitamīnu vai minerālvielu daudzumu.

Ja nepieciešams, ražotājs marķējumā norāda:
īpašus uzglabāšanas vai lietošanas noteikumus,preces izcelsmes vietu, ja bez šādas norādes tiktu maldināts patērētājs,detalizētu lietošanas instrukciju, ja marķējumā minēts vārds dabisks, vai apzīmējums ar līdzīgu nozīmi, to drīkst lietot vienīgi tad, ja šī produkta ražošanā nav izmantotas ķīmiskas vielas vai tehnoloģijas, kas būtiski pārveido produkta sākotnējo fizisko stāvokli.

Norādes par ĢMO:
ja pārtikas produkts ražots no ģenētiski modificētiem organismiem, marķējumā jābūt norādītam – produkts satur ģenētiski modificētu, piemēram, soju vai produkts ražots no ģenētiski modificētas sojas. Norādē nedrīkst būt saīsināta ĢMO.

5 komentāru
  1. Forši un skaidri izklāstīts! Jautājums tikai – vai tiešām tas viss tiek norādīts?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.