Kāda tad īsti ir ideāla kontracepcija?

Jau kādu laiku ar espati.lv lasītāju un ārstu līdzdalību mēģinam noskaidrot, kādām īpašībām jāpiemīt ideālajai kontracepcijai. Nosaucot sieviešu vēlmju sarakstu vienā vārdā, sanāk, ka ideālajai kontracepcijai jābūt… ideālai. Ar kontracepciju, izrādās, ir līdzīgi kā ar vīriešiem – ideāla standarti mums ir zināmi. Jā, jā – ideāla vīrieša nav, bet tas jau nenozīmē, ka mēs nezinām, kādam viņam vajadzētu būt 😉

Pilnīgi noteikti mēs zinām, kādai kontracepcijai Nav jābūt – tai Nav tevi jāierobežo. Tai Nav jāliek par sevi nepārtraukti domāt. Tā Nedrīkst bojāt tavu organismu un izskatu, kā arī, pats par sevi saprotams, kontracepcija nedrīkst mazināt tavu kaisli.

Pirmkārt – maksimāla drošība
Būtu dīvaini, ja sievietes gan no vīrieša, gan kontracepcijas vispirms negaidītu drošības sajūtu. Izvēloties kontracepciju, mēs paļaujamies, ka tā veiks galveno uzdevumu – pasargās no nevēlamas grūtniecības.

Sandija (27) saka: “Ja izsargāšanās veidu es izvēlētos pati vai kopā ar partneri, vienmēr paliktu šaubas, vai izvēle ir pareiza, vai varam uz to paļauties. Uzticoties dakteres ieteiktajam variantam, drošības sajūta ir lielāka, jo ārsts taču ir profesionālis – zina, ko dara, zina, kas der tieši man. Patiesībā kontarcepcijas izvēle lielā mērā ir arī ārsta atbildība. Piemēram, ja ir šaubas, ka paciente ir izklaidīga, nevajag ieteikt ikvakara hormonālās tabletes. Man jābūt vismaz 98% garantijai. Tos divus varu novelt uz Likteni – ka bērniņš piemānīja kontracepciju. Bet ne vairāk.”

Pie visnedrošākajiem paņēmieniem pieskaitāmi prezervatīvi, jo tie pēc Mērfija likuma mēdz plīst tieši kritiskajās dienās, kā arī pārtrauktais dzimumakts, jo mazo astainīšu manevrēt spēja ir apbrīnojama! Lai nokļūtu tur, kur tiem pēc dabas likumiem paredzēts nokļūt, pietiek ar pirksta pieskārienu tur un pēc tam tur, lai astainītis finišētu kā uzvarētājs.
Tāpat dienu skaitīšana var iegāzt, jo kā gan tu vari būt droša, ka tieši šajā mēnesī tevi nav skāris viens no daudzajiem faktoriem, kas sabojā kalendāru? Stresi, pārciestas slimības, lietoti medikamenti, klimata maiņa, vairāk vai mazāk seksa nekā parasti – iespēju ir tik daudz. Tu būsi izrēķinājusi, ka šodien ir pilnīgi droši, bet ķermeni nepiemānīsi – viņam varbūt pilnīgi droši bija pirms piecām dienām vai būs pēc trim. Ko nu?!

Minimāla ietekme uz veselību
Jāpiekrīt apgalvojumam, ka skaista ir tā sieviete, kura mīl un tiek mīlēta. Turpretī attiecību nogurdinātai sievietei tas būs rakstīts sejā. Vārdu sakot; ja sieviete ir kopā ar īsto vīrieti, viņa staro, zied. Mīlošs vīrietis nekādā gadījumā nedara pāri savai sievetei. Tieši tāpat arī kontracepcija. Tās lietošanas rezultātā tev jāuztraucas par pieņemšanos svarā vai līdz šim nebijuša apmatojuma veidošanos. Laba kontracepcija nebūs pārsātināta ar lielām hormonu devām, turklāt neatstās mūsu organismā dažādas ķīmiskas vielas. Ir svarīgi, lai kontracepcija nebojātu iekšējos orgānus. Starp vissaudzīgākajām metodēm tavam organismam minēsim prezervatīvu, kontracepcijas riņķīti un varu saturošu spirāli, jo tie organismu nepiesātina ar ķīmiju un dara tikai savu tiešo darbu – pasargā tevi no nevēlamas grūtniecības.

Nemazinās seksualitāte un libido

Neapšaubāmi, kontracepcija taču ir domāta tam, lai mēs baudītu, nevis zaudētu apetīti, vai ne? Kontracepcija nedrīkst to mainīt.

"Lielas hormonu devas var ietekmēt tavu seksualitāti un libido", stāsta Astrīda Tirāne, ginekoloģe endokrinoloģe. "Sievietei būtu jājūt visdažādākā emociju gamma – gan izteikta kaisle, gan, atzīsim, arī garastāvokļa maiņas pirms mēnešreizēm, gan mieriņš, kad tās ir sākušās – tas ir tikai normāli. Taču lielas hormonu devas šo sajūtu gammu var nomākt, izlīdzinot visus procesus – mazlietiņ mazāk gribot mīlēties un mazlietiņ mazāk izjūtot PMS". Tā teikt, nogriežot vienu, mēs ietekmējam arī otru.
Nav nozīmīgas ietekmes uz svaru un garastāvokli
Vairākas aptaujas dalībnieces un citas espati.lv aptaujātās sievietes stāsta par savu negatīvo pieredzi, kā kontracepcija ir veicinājusi viņu svara pieaugumu un iepriekš nepiedzīvotas garastāvokļa izmaiņas. Lai gan vairāki kontracepcijas līdzekļi var palīdzēt cīnīties ar PMS (pirmsmenstruālo sindromu) un garastāvokļa svārstībām, tomēr aizvien ir sievietes, kuras piedzīvo tieši pretēju efektu. Tātad ideāls kontracepcijas līdzeklis nedrīkst ietekmēt mūsu izskatu un garastāvokli.

Svaru un garastāvokli vismazāk ietekmēs nehormonālās metodes, taču daudzas no tām nenodrošina to, kas mums tik ļoti nepieciešams – spontanitāti, lietošanas ērtumu un pilnīgu pārliecību par kontracepcijas drošību. No hormonālajām metodēm ginekologu praksē visnekaitīgākais svaram un garastāvoklim ir izrādījies riņķītis – ir ļoti maz sieviešu, kuras būtu sūdzējušās par svara pieaugumu vai garastāvokļa izmaiņām.

[BANNER]

Ērta lietošana
Tāpat, kā ar savu vīrieti – es jūtos labi un maksimāli komfortabli vienmēr un visur. Tas nozīmē – ir īstais! Smieklīgi, bet vai atkal nav velkamas paralēles ar attiecībām? Nu kas tā par partnerību, ja sievietei visu laiku jādomā: Kur viņš ir?; Kad īsti bija sarunāts randiņš, šodien vai rīt?; Vai viņš piezvanīs?; Vai nāks man līdzi uz tusiņu?

Sievietes nevēlas pašā interesantākajā brīdī meklēt prezervatīvu vai 15 minūtes gaidīt, kamēr iedarbosies spermicīdi. Gribas taču būt spontāniem un nesabojāt romantisko noskaņu, ja kontracepcijas līdzekļa nav pie rokas.

Dana (31): „Man nepatīk skaitļot un rēķināt – šodien drīkstu vai nedrīkstu mīlēties? Nepatīk būt atkarīgai no kaut kādas noteiktas stundas, kad jāiedzer tablete. Mani biedē doma, ka varu būt aizmirsusi mājās tabletes vai želeju tieši tad, kad mēs neplānoti nakšņojam ārpus mājām. Un man nepatiktu arī situācija, kad man izbirst kosmētikas maka saturs, un visi lūr uz manu iesākto pretbērnu tabletīšu komplektiņu, un saprot, ka Ralfiņam tik drīz vēl nebūs māsiņa… Es gribu par to visu vienkārši nedomāt! Gribu būt pasargāta arī tad, ja mēs gribam mīlēties naktī kailpeldes laikā un neatkarīgi no tā, ko esmu vai neesmu aizmirsusi mājās, vai vīrietis savu džinsu kabatā. Mēs esam spontāns pāris, tāpēc nekas, ko esam izmēģinājuši līdz šim (prezervatīvi, dienu skaitīšana, hormonālās tabletes, maksts želeja) mums nav īsti derējis.“

Maz raižu un uzmanības
Daudzas vēlas uzzināt – vai ir tāds līdzeklis, par kuru jāatceras reizi mēnesī vai pat retāk? Mūsdienu dzīves straujajā ritmā ir grūti sevi disciplinēt un atcerēties ik dienu par kontracepciju. Un tā netraucē baudīt mīlestību. Tas nav starp mums, bet ar mums. Kā ideāla kinomūzika – tu to pat īsti nedzirdi, bet izrādās – nopelnījusi “Oskaru”.

Nu, protams! Mīlēšanās taču ir bauda. Diemžēl to var sabojāt pavisam viegli: prezervatīvs traucē just sievietes siltumu un valgumu, un vispār – kur tas štruntiņš ir? Želeja rada diskomfortu, spirāle kņudina vīrieša mazo galviņu (tās esot viņu iedomas, bet nedrīkst traucēt pat iedomas), avārijas kontracepcija palika mājās, kārtējās tabletes nav nopirkušās…

Didzis (28): “Tabletes? Kāpēc manai sieviņai kaut kādas tabletes jādzer katru dienu, ja mūsu abu darba specifikas dēļ mīlēties sanāk kā kuro reizi: citreiz piecas dienas pēc kārtas, citreiz reizi divās nedēļās? Prezervatīvu man pat nepiedāvājiet, bet avārijas kontracepcija, manuprāt, ir nenobriedušiem tīņiem. Es gribu mīlēties šeit un tagad, nevis tad kad būs īstā diena, vai tad kad “trīs lietas man zāļu skapītī stāv…” Mīlēšanās taču nav robežsardze, kur visu laiku jābūt gatavam aizstāvēt Dzimteni – ka tik kāds neuzbrūk! Ja vien mēs negribētu vēl vienu bērniņu, es būtu gatavs vasektomijai, lai mīlēšanās laikā mēs abi varētu domāt vienīgi par baudu.”

Nav ietekmes uz zīdīšanu vai drīzu grūtniecības plānošanu

“Kuras ir visdrošākās kontracepcijas metodes, ja es pašlaik baroju ar krūti bērniņu?” “Es lietoju injekcijas pusotru gadu bez pārtraukuma, un man radās problēmas ieņemt trešo bērniņu.” “Kuru metodi lietojot, es varu būt droša, ka pēc tās pārtraukšanas, visātrāk varēšu ieņemt bērnu? “ Tas ir jauki, ka daudzas no mums ir mammas vai plāno bērniņu, tāpēc ir svarīgi, lai pašlaik lietotā kontracepcijas metode neatstātu iespaidu uz nākotni, bērna plānošanu, un sievietei nebūtu jāgaida gari mēneši vai pat gadi, lai sasniegtu savu sapni. Ja esi nesen kļuvusi par māmiņu un aizvien baro bērnu ar krūti, noteikti pieļaujamas ir tikai nehormonālas kontracepcijas metodes, taču, ja krūtsbarošanas laiks ir garām, ginekologi iesaka riņķīti, jo tas palīdz arī samazināt maksts izmērus, būdams tur un stimulēdams tās sašaurināšanos.

Tātad ideālā kontracepcija ir tāda, kas pati dara savu darbu: neprasa nepārtrauktu skaitļošanu un ikdienas procedūras; par to nav jādomā mirkli pirms mīlēšanās vai tās laikā; tā ir saudzējoša, neredzama un, protams, droša.

Un visbeidzot – ideālā kontracepcija tev ir jāatrod, kārtīgi izrunājoties ar ārstu.
Nedrīkst būt tāda situācija, ka ārsts vieglu roku paraksta tev pirmo glīto kārbiņu un līdzi iedod bukletiņu, nemaz ar tevi neaprunājoties, neiepazīstot tevi un tavus ieradumus. Pastāsti viņam, kāds ir tavs dzīvesveids, kas ir tās lietas, no kurām tu baidies visvairāk, domājot par kontracepciju. Ārstu prakses QUARTUS ginekoloģe Daiga Baranovska sarunā ar espati.lv vairākkārt uzsvēra, ka tev ir jābūt dialogam ar ārstu – neej ārā no kabineta, kamēr neesi saņēmusi precīzas atbildes uz saviem jautājumiem un pats galvenais – jautā ārstam, jo, iespējams, kādas sīkas nianses viņš nevarēs iedomāties pajautāt. Tikai tā tu tiksi pie sev vispiemērotākās kontracepcijas.

Nākamajā rakstā būsim sagatavojušas tev špikeri – kopsavilkumu par visām šajā rakstu sērijā aprakstītajām kontracepcijas metodēm, to labajām un sliktajām īpašībām. Ņemot vērā sieviešu viedokli par ideālu, raudzīsim to atrast – uzticamo, komfortablo, neredzamo miesassargu.

Aicinām tevi uzdot jautājumus, atstājot tos tepat, zem raksta vai sūtot e-pastu uz [email protected]

4 komentāru
  1. Man patika šis: Tātad ideālā kontracepcija ir tāda, kas pati dara savu darbu: neprasa nepārtrauktu skaitļošanu un ikdienas procedūras; par to nav jādomā mirkli pirms mīlēšanās vai tās laikā; tā ir saudzējoša, neredzama un, protams, droša.
    Vai tas maz ir iespējams? Pieci vienā;)

  2. bet būs beidzot plašāks apraksts par visiem tiem līdzekļiem un metodēm? Līdz šim tikai runāts par un apkārt neiedziļinoties. Es tiešām gribētu zināt, kā darbojas riņķītis, kas ir tās injekcijas, par ko neko vispār nezinu.kā darbojas spirāle un vai ielikšana ir sāpīga? Vai to var iet un izņemt, kad to vairs nevēlos, kaut vai pēc pusgada?

  3. Eh, es tagad lietoju jau PIEKTO kontracepcijas variantu, bet ta ari lidz sim neesu atradusi sev piemerotu 🙁

  4. Tātad, nemīlēties, vienīgais ideālais izsargāšanās veids, kas atbilst visiem šiem kritērijiem! 😀 😀 😀 Ideāla ļīdzekļa nav! Diemžēl! 🙁

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.