KAD sākt ļaut meitai KRĀSOTIES?

Pirmā krāsošanās savā ziņā ir pielīdzināma pirmajai cigaretei un visam citam pirmajam, kas notiek pusaudža dzīvē. Protams, tā atstāj daudz maznozīmīgākas sekas, un tomēr arī šis ir nozīmīgs atskaites punkts gan meitas dzīvē, gan meitas attiecībās ar mammu. Ko tu vari darīt, lai viņa jau pirmajā klasē nestaigātu izkrāsota kā klauns? Kā kontrolēt šo procesu, un kā rast kompromisu? Par to šoreiz!

Kāpēc tieši tagad?
Nav noteiktas atbildes – 13, 14, 15 vai 16 gados meitenei jāsāk krāsoties – un tavs viedoklis var arī nesakrist ar atvases domām. Jaunkundzes interese par dekoratīvo kosmētiku, visticamāk ir interese par pieaugušo dzīvi. Viņa jūtas liela sieviete un sievietes taču krāsojas, turklāt ļoti iespējams, ka klasē „smalkākās dāmas” jau labu laiku nāk izskaistinātas. Tas ir tikai normāli, ka arī tava meita negrib atpalikt no toņa noteicējām. Bet ja nu tas ir protests pret tevi? Tā mēdz notikt, ja esi bijusi ļoti stingra mamma un daudz aizliegusi. Labā ziņa ir tāda – kamēr šis krāsošanās process ir tikai tā sākumā, tu vari to ievirzīt sev vēlamā gultnē. Vislabāk, ja veiksi profilaktiskus pasākumus – jau laicīgi, it kā netīšam, parādi savu attieksmi par to, no cik gadiem būtu jāsāk par šādām lietām domāt.


Ļaut vai neļaut?
Protams, gribētos, lai šis process sākas pēc iespējas vēlāk – gan tāpēc, ka bērni ar uzkrāsotām acīm izskatās smieklīgi, gan tāpēc, ka kosmētika var kaitēt sejas ādai, gan arī tāpēc, ka ir biedējoši, ka bērns cenšas par ātru kļūt pieaugušais un, kas sācies vienā jomā, var strauji pāraugt arī citās. Tomēr, šķiet, labākais ieteikums būtu – ja reiz viņai interese ir radusies, nenocērt to saknē, bet piedalies šajā procesā. Un galu galā, meitas interese par kosmētiku ir arī kompliments tev, jo meita daudzās ziņās ir savas mammas spogulis, tātad vari secināt, ka viņa ir ievērojusi tavus paradumus un nolēmusi, ka vēlas tev līdzināties. Pat ja viņa pati to neapzinās. Neaizliedz viņai neko, bet palīdzi ievērot mēru un izskaidrot, kad, kas un kurā vecumā ir pieņemams!

Kā kontrolēt?
Lai cik demokrātiska mamma tu būtu, piekritīsi taču, ka 12 gados ar vakara grimu doties uz matemātikas stundu nebūtu īsti vietā! Paskaidro meitai, ka katrai vietai un vecumam piedienas sava etiķete un pieklājīgas izskatīšanās normas. Varat kopā apskatīt modes žurnālus, kuros labi redzams, ar ko atšķiras vakara tērps un grims no dienā valkājamā un kuros redzams, kā uz pasākumiem sapucētas jaunas dāmas un kā pieaugušas sievietes. Sarunājiet, ka meitas drīkstēs krāsoties uz svētkiem, piemēram, dzimšanas dienas svinības, klases vakars, Jaunā gada balle. Ja uzskati, ka viņa ir pietiekami pieaugusi, varat vienoties, kādu kosmētiku meita drīkst lietot ikdienā, piemēram, brūnu skropstu tušu un vieglu lūpu spīdumu. Parūpējies, lai viņai pieejamā kosmētika būtu ne tikai izskaistinoša, bet arī kvalitatīva un tāda, kas nenodarīs ļaunumu sejas ādai. Kosmētikai nav jābūt dārgai, bet tādai, kas neizsmērēsies un neradīs paviršu iespaidu, jo visticamāk sākumā mazā princese vēl nebūs pieradusi un turpinās no rīta trolejbusā izberzēt acis, tikai šoreiz jau ar visu tušu… Kad būsiet tikušas galā ar šo, pievērsieties praktiskajai daļai! Iemāci savai meitai krāsoties! Parādi, kā kuru līdzekli uzklāt, kas piestāv viņas acu krāsai un kā izcelt dabas doto!

Nobeiguma vietā
Ja meitai ir radusies interese par krāsošanos, tad visdrīzāk tieši šis arī ir īstais brīdis, kad sākt ļaut pamazām izpausties. Atceries, ka tu esi mamma un tev pieder pēdējais vārds, tomēr viņa arī nu jau vairs nav nekāds zīdainis un tev jārespektē meitas uzskati! Uztver šo visu kā vēl vienu skaistu meiteņu pasākumu! Tava meita ir jauna sieviete un no tevis viņa uzzina, kāda sieviete ir skaista un kā sevi pieņemt. Neuzgriez viņai muguru, bet dodies meklējumos kopā ar savu atvasi! Nepaies ne pāris gadi, kad viņa varēs būs tavs modes konsultants, uz kuru tu varēsi paļauties, jo pati būsi viņas gaumi veidojusi. Un, kas zina, varbūt sajutusi tavu neviltoto atbalstu šādos it kā sīkumos, viņa nenobīsies vērsties pie tevis arī daudz nopietnākās situācijās. Neuztver viņas vēlmi krāsoties kā kārtējo pusaudzes muļķību, bet gan kā iespēju ieguldīt jūsu attiecības. Lai izdodas atrast kompromisu!

12 komentārs
  1. Ja tā krāsoties gribēšana sāktos ap 13 gadiem, tad jau vēl neko, bet man te radu jaunkundze jau savos 9viņos gados sākusi uz ģīmīša smāķēt mammas pūderkrēmu. Ko tad?

  2. Mums te lielo meitu mammām (vecākajai tagad ir jau četrpadsmit) ir radusies doma uzaicināt uz skolu stilistu, lai visām mūsu padsmitgadniecēm nolasa “Ievadu skaistumkopšanā”, jo ir skaidrs, tas ko saka mamma “ir apšaubāms”, jo mēs redz pārlieku visu vēlamies kontrolēt. Tamdēļ tāds neatkarīgs viedoklis nāks tikai par labu un cerams saliks visu pa plauktiņiem, lai nav jāskatās ka uz skolu jaunkundzes sanākušas karnevāla tērpos un ar karnevāla “maskām”.

  3. Man jau arī šķiet, ka aizliegt nevar, bet ir jāmāca par to, kas pareizi un skaisti, lai nav bezgaumīgi! Pati atceros kā gribējās nagus lakot jau pamatskolā!

  4. Manai meitai ir jau 24 gadi un es šobrīd priecājos, ka mēs spējām rast kompromisu cik daudz, kur, kad un kā to darīt. Un teīkšu godīgi, labāk, lai jaunkundzes izbauda krāsu trakumu agrāk, jo arī pārspīlējumus tad vieglāk pieņemt un norakstīt uz pieredzes trūkumu. Mammas runājiet ar savām meitām, ja nesanāk pa tiešo, dariet to caur viņu draugiem un autoritātēm un atceraties sevi un to, ka katrs mēs mācāmies tikai no savas pieredzes un savām kļūdām, laujiet jaunībai izpaustiet un ar gudru, bet ne iznīcinošu, padomiņu atbalstiet, esiet draudzenes un viss notiks pats no sevis.

  5. Forši pateikts par to, ka mamma ir tā, kas audzina meitā gaumi! Lūk tā arī ir! Kamēr meita maza, mamma to audzina, kad liela, tad jau pati sāk audzināt mammu – lomu maiņa!

  6. Lielākai daļai Latvijas mammu nevajadzētu “mācīt” meitām krāsoties, jo sekas būs sončikiskas. Labāk aizvest pie laba stilista un pie reizes pašai arī beidzot pakonsultēties.

  7. Vajag mācīt gan krāsoties gan smuki ģērbties, tad neizskatīsies pēc klauniem un arī nestaigās ar plikiem dibeniem 🙂

  8. Es domāju, ka krāsoties var sākt līdz ar pubertātes iestāšanos (t.i. mēnešreižu sākumu), jo tad, nereti, jāsāk arī risināt dažādas sejas ādas problēmas, jāapgūst zināšanas par losioniem, krēmiem utt., pie reizes var konstruktīvi ierādīt ko darīt ar dekoratīvo kosmētiku.

  9. Nuu, 12 gados .. Hmm … Tas jau ir krietni vēlu. Lūpu spīdumu un ēnas jau piecgadnieki grib mālēt un es arī ļauju.

  10. Man ir 12 gadi un es ļoti vēlos lietot skrpstu tušu bet mamma ir pilnīgi pret to un arī ja es jau māku uzklāt skropstu tušu. Kā man viņu pārliecināt?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.