Kad PIEŅEMT lēmumu ir PROBLĒMA

Ar vārdu vai , ir iespēja veikt izvēli, kura skaidri pauž tavu nostāju vienā vai otrā jautājumā. Lai arī cik viegli šie vārdi liktos, biežāk pār mūsu lūpām nāk – nezinu, es nespēju pieņemt lēmumu, kā lai es izvēlos. Līdz beidzas ar – ai, vienalga, nejautā man utt. Savā veidā katra no izvēlēm uzliek pienākumu. Reizēm šā izvēle, lēmums ir pavisam mazs, citreiz atkal lielāks un var attiekties uz tevi vienu vai ietekmēt arī citus cilvēkus. Neatkarīgi no tā izvēlēties nākas ik dienu – kādu kafiju šoreiz pirkt, kuri ziedi drauga mammai patiktu labāk, vai šovasar doties ceļojumā un tā no dienas dienā.
PROBLĒMA – PIEŅEMT LĒMUMU
Varbūt esi ievērojusi, ka bieži paļaujies uz citu ieteikto, lai noņemtu atbildības nastu no sevis? Tas ir raksturīgi sievietēm tikpat daudz, cik dalīt savus padomus citiem. Vai pamanīji, ka abos gadījumos atbildība nav uz taviem pleciem?
 
Bieži atsakāmies no lēmumu pieņemšanas, jo tā sekas šķiet par grūtu, liek mainīt pierastos apstākļus vai kā citādi ietekmē un izjauc tavu ierasto dzīvi. Piemēram, vēlme mācīties un papildināt zināšanas ir, bet nespēj izšķirties, kurā augstskolā to darīt, vai spēsi samaksāt, vai pietiks visam laika, un beigās vai to vispār vajag. Visām lietām ir divas puses, tāpēc paskaties no pozitīvā viedokļa, ko varētu iegūt – jaunas zināšanas, draugus, labi pavadītu laiku, kontaktus, plašākas darba iespējas. Atceries, ka atverot vienas durvis, aiz tām var būt vēl citas, un tu nekad nezināsi, kādas lieliskas iespējas vari palaist garām.
 
Kāpēc būtu jāmācās pieņemt lēmumus mazās lietās un nepaļauties uz sakritībām? Jo vairāk trenēsi sevi šajā prasmē, jo grūtākus lēmumus spēsi izdarīti patstāvīgi. ļoti iespējams, ka to novērtēs darbā un, parādot šīs spējas, tiksi ne tikai pie uzslavas, bet arī paaugstinājuma. Citus vadīt spēj tikai tādi, kas lieliski vada paši sevi!
 
Analizē savas emocijas, vienmēr pati uzņemies atbildību par saviem lēmumiem un nebaidies kļūdīties. Ir vairāki veidi, kā vari pieņemt lēmumus, un neviens no tiem nav peļams, ja vien pēc tam nejūti nožēlu:
  • Impulsīvi lēmumi, kas pieņemti balstoties uz mirkļa vājumu vai pirmajām sajūtām.
  • Pārdomāti lēmumi, kuros ir izvērtētas visas iespējamās variācijas, par un pret. Tie parasti nekad neliek vilties.
  • Lēmumi, kas balstās un nejaušību vai veiksmi. Tie pieņemti pēc principa, ka viss ir liela laimes spēle.
  • Lēmumi, kas pieņemti emociju uzplūdā, kad prāts vispār nav sabiedrotais. Bieži šādus lēmumus vada prieks, dāsnums, mīlestība, bet var būt arī dusmas, naids vai atriebība.

KĀ MOTIVĒT SEVI PIEŅEMT LĒMUMUS
Ir vairāki paņēmieni, kā sakopot domas, un atrast pareizo risinājumu, lai atklātu savu viedokli. Ļoti labi, ja tev pašai ir izstrādājies savs veids, kā nonākt pie izvēles. Vari padalīties ar to citiem vai izmantot, kādu no mūsu ieteiktajiem.
Lai varētu izvēlēties, ievāc papildus informāciju. Ja nespēj izdomāt, vai doties uz kādu pasākumu vai nē, uzzini, kādi cilvēki tur būs, kāda ir iecerētā programma, kāda būs mūzika. Vai tevi tas apmierina, patīk? Vai domājot par to, labāk darītu ko citu? Ja turp jāiet darba dēļ, noskaidro, vai tas var pozitīvi ietekmēt tavu reputāciju utt.
Nebaidies lūgt padomu. Jautā draugam, nevis tāpēc, ka nespēj izlemt pati, bet, lai uzzinātu viedokli no malas. Reizēm uzticams cilvēks var ieteikt ko ļoti vērtīgu un pamanīt lietas, kas tev pašai paslīdējušas garām. Saliekot kopā abus viedokļus, izdari secinājumus un tad pati pieņem lēmumu pēc saviem ieskatiem.
Iztēlojies notikumu un tā radīto gaisotni. Ir lietas, kas spēj radīt dažādu veidu emocijas, kas vēlāk ļoti spilgti paliek atmiņā. Diemžēl tās ir ne tikai pozitīvas, bet arī negatīvas. Ja nespēj izlemt par kādu lietu, salīdzini to ar kādu jau notikušu, līdzīgu un ieklausies sevī. Atceries, kādas bija emocijas, kad iegādājies sen kārotu lietu! Vai lēmums, kas tev jāpieņem izraisa tādu pašu prieku? Ja nē, tad varbūt ir iespēja to grozīt vai risināt kādā citā veidā.
Atbrīvo prātu. Nododies fiziskam darbam, kas uz brīdi liks aizmirst visas domas, satraukumus un veicamās izvēles. Pāris stundas atvēli sporta treniņam vai mājas, dārza darbiem, nostrādini ķermeni, atbrīvojot prātu. Pēc tam viss iepriekšējais liksies nedaudz attālināts no tevis. Varēsi rast risinājumu it kā distancējoties no lietas.
Ja esi nogurusi un fiziskās aktivitātes tevi nesaista, dodies pie jūras. Apstājies jūras krastā un ļauj, lai vējš izpūš visu no tevis laukā. Tad atkal ķeries klāt nepabeigtajām lietām.
Lozē un uzzināsi, ko patiesībā vēlies. Tā ir sena patiesība, kas ātri atklāj īstās sajūtas. Ja, piemēram, nespēj izvēlēties, uz kuru sporta nodarbību doties, paņem divas bumbiņas. Zilā būs joga, zaļā aerobika, samaisi tās un aizvērtām acīm izlozē vienu. Izvilki zilo, bet labāk tomēr gribēji zaļo? Izvēle ir skaidra, jo iekšējā sajūta atklājās brīdī, kad izvilki to, ko nevēlējies.
Jebkurai lietai ir divas puses jeb plusi un mīnusi. Tad nav nekā vienkāršāka, kā veikt nelielu matemātisku darbību, lai saprastu, kas šoreiz gūst virsroku. Nespēj izšķirties vai ir nepieciešams pārvākties uz jaunu dzīvesvietu. Apsēdies un rūpīgi apdomājot saraksti ieguvumus un zaudējumus, kas būs, ja pārcelsies. Plašākas istabas, mazāka īres maksa, tuvāk sabiedriskais transports pret ilgāku laiku ceļā no darba uz mājām, tuvumā nav pārtikas veikala. Tas palīdzēs racionāli, nevis jūtu uzplūdā, pieņemt lēmumu.
Zināt, ko vēlies ir lieliska sajūta. Tas atvieglo ikdienu, un lēmumu pieņemšana nesagādā grūtības. Tomēr kādreiz paņem brīvdienu un ļaujies arī dažādiem piedāvājumiem, kas tev liek tikai baudīt un pieņemt esošo par labāko tajā brīdī!
6 komentāru
  1. Kopš raksta izlasīšanas ik uz soļa pamanu, ka daudzi nav spējīgi izlemt visdažādākās lietas. Īpaši veikalā. No vienas puses smieklīgi, bet ja padomā.. ar mani ir līdzīgi 🙂

  2. Es esmu no tiem, kas 7 reizes nomēra un tad griež, sarežģīti ir tad, ja lēmums jāpieņem ļoti ātri.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.