Kad jūs pēdējo reizi runājāt par kontracepciju?

Mēs zinām, ka jūs, portāla espati.lv lasītājas, vairs neesat tajā dzīves posmā, kad uztraucaties par pirmo reizi vai uzzināt, kas tas par brīnumu – prezervatīvs. Ja vien nav pienācis laiks, kad par to stāstāt bērniem, izsargāšanās un jautājumi par seksu var nebūt jūsu problēmu saraksta augšgalā.
Taču mēs kļūdītos, ja domātu, ka kontracepcijas jautājums jums vairs nav aktuāls un par to nav vērts runāt.  Nē – šī tēma ir  mūžam dzīva (galu galā sekss ir ļoti nozīmīga sievietes dzīves daļa jebkurā dzīves posmā), un mums ir pat ļoti daudz, ko jums teikt!

Šobrīd tirgus ir pārsātināts ar dažādiem kontracepcijas līdzekļiem, turklāt parādās arvien jauni, kas cits par citu skaļāk mudina izvēlēties tos lietot. It kā tas būtu tikpat viegls jautājums kā dušas želejas izvēle. Daži no tiem sola samazināt svaru, izvadot no organisma lieko ūdeni, citi  atbrīvos seju no pumpām vai ūsām, vēl citi novērsīs pirmsmenstruālo sindromu, kāds savukārt solās būt pats ērtākais lietošanā – kā gan plašajā klāstā  neapjukt?
Dažreiz visvairāk var nošokēt labākā draudzene, kura brīdī, kad sarunas  nejauši aizvedušas pie tēmas par izsargāšanos, paziņo, ka viņas un vīra piekoptā kontracepcijas metode ir pārtrauktais dzimumakts. Šķiet – kā? Vai tad par šo netika izrunāts jau tīņa gados? Kas tā vispār par metodi? Bet draudzene, lūk, hormonus neatzīst un no tiem baidās, prezervatīvs ne vienmēr ir pa rokai, šādi izsargājoties, līdz šim vēl nav iekritusi, tad par ko gan viņai uztraukties…

Jautājumi bez atbildēm
Aptaujājot sievietes vecumā no 25 līdz 50 gadiem, secinām, ka ne viena vien jūtas nepietiekami informēta – informācijas it kā būtu daudz, taču, kad jāizvēlas sev piemērotākais izsargāšanās veids, daudzas priekšroku dod pat arhaiskām metodēm – jau pieminētā pārtrauktā dzimumakta vai maksts skalošanas.
Sieviešu pieredzes ir visdažādākās – daudzas no mums ir labi pazīstamas ar vārdu kontracepcijas tabletes, un, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības, izvēlas tieši tās. Citas no vārda hormoni vispār baidās kā no uguns  un piekristu tikai dabiskākām metodēm.

Anete (30, bērnu nav)   stāsta, ka ilgu laiku lietojusi kontracepcijas tabletes, līdz nomainījusi ginekologu un uzzinājusi, ka tas ir pat kaitīgi: „Uzzinot, ka tabletes dzeru jau septiņus gadus bez pārtraukuma, ārsts bija šokā! Mans iepriekšējais ginekologs neko tādu nebija teicis. Vai tā ir taisnība, ka, visu laiku lietojot tabletes, var vispār palikt bez bērniem?”

Ne visām kontracepcijas tabletes ir vispiemērotākā metode. Piemēram, bērniņa barošanas laikā tās lietot nedrīkst, taču tāpēc jau neatteiksies no vīra uzmanības. Ko darīt, lai tūliņ pēc bērniņa piedzimšanas nepieteiktos nākamais?  Ilze  (32, ir divi bērni) dzirdējusi par personīgā cikla datoru, ar kura palīdzību precīzi varot noteikt auglīgās un neauglīgās dienas, un vēlētos par to uzzināt sīkāk.

[BANNER]

Sievietes, kuras jau ir dzemdējušas, labprāt izvēlētos dzemdes spirāli, taču šī metode ir diezgan dārga un nav precīzas informācijas par to, cik tā ir nekaitīga. Aiga (28, viena bērna māmiņa): „Dzirdēju ka tagad ir pat tādas spirāles, kuras ieliekot nav menstruāciju un tās skaitoties ļoti veselīgas. Bet mani tas nedaudz mulsina, jo, ja nav menstruāciju, kā tad organisms atjaunojas, un vai tas nepaātrina novecošanos?”

Liela interese sievietēm ir par kontracepcijas riņķīti – kas tas ir par zvēru un kā darbojas?

Zane (23): „Esmu dzirdējusi draudzenes pieminam kaut kādu riņķīti kā izsargāšanās metodi. Nezinu, kas tas ir, un ir kauns arī draudzenēm jautāt  un atzīties, ka nezinu.”

Līga (35): „Vai tas nepazemina seksuālo jutību? Vai tas netraucē vīram, cik jūtams? Kas notiek, ja to laikā aizmirst izņemt?”
Joprojām pastāv arī daudz mītu par hormonālo kontracepciju – tie paši, ar kuriem mūs baidīja tad, kad šīs metodes Latvijā parādījās, eksistē vēl šodien – vai, to lietojot, nerodas liekais svars un ūsas, vai tā nesamazina orgasmu un nebojā iekšējos orgānus?

Linda (23) uzsver:  „Es ļoti gribētu zināt kontracepcijas tablešu sastāvus, to iedarbību, plusus un mīnusu, lai varētu izvēlēties labāko, ērtāko un veselīgāko.”

Joprojām iespējams izvēlēties arī nehormonālus līdzekļus – dažādas barjermetodes (dzemdes kakla uzmavas u. c.)  un spermicīdus (dažādas ziedes, svecītes u. c., kas satur aktīvās vielas, kuras iznīcina spermatozoīdus), taču tik vien ir tā prieka kā apziņa, ka tie ir mazāk kaitīgi un  pasargā no grūtniecības (šeit gan jāatceras, ka šie līdzekļi vislielāko efektu dod, lietojot abus kopā). To lietošana ir tik ķēpīga, ka vienā mirklī var aizdzīt visu romantisko noskaņojumu. Kāds tur brīnums, ka karstākā brīdī tik ļoti negribas visu pārtraukt, ka par izsargāšanos neviļus aizmirstas.

Ērtāko un drošāko kontracepciju joprojām meklē ļoti daudz sieviešu – cita aizmirst katru vakaru iedzert tableti, cita nevar atteikties no ieraduma smēķēt, cita savukārt baidās no hormoniem… Un jautājumu joprojām ir vairāk nekā atbilžu.

Daži no tiem:
•    Kāds ir kontracepcijas tablešu sastāvs un kādas ir to blakusiedarbības?
•    Kura ir pati drošākā metode?
•    Kura metode ir visnekaitīgākā?
•    Vēlos mainīt savu kontracepcijas metodi, kā lai es izvēlos?
•    Vai nav izdomāta kāda jauna, drošāka un nekaitīgāka metode?

Grūtniecība – tas ir pats skaistākais, kas var notikt ar sievieti, ja vien viņa to vēlas. Pretējā gadījumā divas svītriņas grūtniecības testā var būt ļoti smags pārdzīvojums. Kontracepcijas līdzekļi – tā nav neganta pret–bērnu metode vai spītēšana Dieva gribai. Tas ir ģimenes plānošanas rīks, kas ļauj mums justies mierīgām, mīlēties ar prieku un dzīvot pilnu krūti, kontrolējot to, kas ir mūsu varā. Tā ir arī izvēle, savukārt labu izvēli nosaka zināšanas. Par mītiem, patiesībām un risinājumiem  – šajā espati.lv rakstu sērijā. Kopā ar jums, lasītājas, meklēsim atbildes uz visiem jūs (un mūs!) interesējošiem jautājumiem, cerībā palīdzēt rast risinājumu un beigu beigās – arī pašu piemērotāko kontracepcijas līdzekli. 

Nākamajā rakstā – uzsāksim savu ceļu pretim ideālajam kontracepcijas līdzeklim. Skaidrosim izplatītāko metožu priekšrocības un trūkumus, kā arī kopā ar jums sastādīsim to faktoru sarakstu, kuriem būtu jāatbilst kontracepcijas metodei, ko jūs izvēlētos nedomājot.

Gaidīsim jūsu jautājumus un ieteikumus: [email protected]

16 komentārs
 1. Esmu veca kaluma tantuks, man no tabletem bail un riebjas dzert katru dienu, bet par citam metodem, kas te minetas, i nemaz nezinu. Pastastisiet kas ir kas?

 2. Drīzumā nopietni būs jāpadomā par kontracepciju, jo bērniņi jau ir. Ārste ieminējusies par spirāli. Pati vēl neesmu pētījusi šo jomu kopš pusaudžu gadiem, kad tas bija īpaši aktuāli. Klausoties ārstus, vienmēr paturu prātā to, ka viņi mēdz izplatīt konkrētu farmācijas uzņēmumu preparātus vai metodes, tāpēc daudzpusīga informācija būtu visnotāļ noderīga, lai izlemtu.

 3. Man liekas, ka spirale, ta ir tada arstu salobeta ficja, teoretiskais lielais labums – nav ilgaku laiku ne par ko jadoma, bet ja sarekina visas izmaksas kopa: pirmsieliksanas iesanas pie arsta, spirales ieliksa+pati spirale, atkartotas arsta apskates – diezgan $, pluss visadi “specefekti” lidz pat bebucim, kuru velak var nosaukt konkretas spirales varda.

 4. Man šķiet, šī brīža ekonomiskajos apstākļos kontracepcija ir tas uz ko nedrīkst taupīt, jo atļauties bērnu var tikai pārgalvīgie vai tie kuriem nezin kāpēc vēl ir nauda ;).

 5. Pati esmu jauna sieviete, bet no tabletēm atsakos, jo to neiesaka arī mans ārsts. Pat, ja ieteiktu, esmu gandrīz kategoriski pret tām. Labprāt dzirdētu par jaunākām izsargāšanās metodēm – riņķīšiem utt.

 6. man neder nekādi hormonālie līdzekļi – uzblīztu kā balons. Mēģināju gan tabletes, gan arī plāksterus. Bet izšķīros par labu spirālei. Pagaidām otru bērniņu negribu. Spirāle ir jau 3 gadus, nesūdzos ne par ko. Aizeju pie ginekologa reizi gadā.

 7. Tabletes nelietošu, to esmu stingri nolēmusi! Ļoti gaidīšu info par alternatīvām metodēm!

 8. ja taa palasaas, shkietami daudz to alternatiivu. Buutu interesanti uzzinaat, cik ilgstoshi, nepaartraucot, driikst izmantot kaadu no piem. hormonu metodem.

 9. Jau pusgadu lietoju riņķīti – man patīk. Protams, sākumā bija vajadzīgs laiks, lai organisms pierastu, bet salīdzinoši ar tabletēm un citiem izsargāšanās līdzekļiem, ko esmu izmantojusi, lietošana ir ļoti ērta. Nezinu, katrs organisms jau reaģē savādāk un citam varbūt var nepatikt. Mīlēšanas laikā gan to ņemu ārā, jo mums ar draugu tas liekas traucējošs, bet tā kā ir rakstīts, ka kādu laiciņu to var arī izņemt, tad nesatraucos par sekām.
  Šādi raksti ir ļoti derīgi, jo kā jau rakstīts, tad ir tik daudz aizspriedumu. Arī es šad tad domāju par tiem trakajiem hormoniem, bet ja nu mans organisms neko par to nesaka, tad taču viss ir kārtībā…

 10. Nu man jau sen kā ir spirāle, nekāda vaina, vīrs pat nenojauš un nez ko gaida – muļķīts 🙂 Nu nav man vēlēšanās gadu mājās sēdēt un arī pa kādam pārītim jaunu kurpju šad tad (nu labi – diezgan bieži) no jaunām kolekcijām sev paķert. Un ja nu vairs mēs to nevarētu atļauties!? Tad palicis viens pats ar bērnu viņš būtu laimīgāks? Netaisos es ne no kā atteikties!

 11. Apskatīju iepriekšminēto saitu-tā liekas tāda riņķīša reklāmas lapa. :)) Neliekas, ka tur varētu gūt objektīvu informāciju. Man liekas un ļoti ceru, ka te beidzot varēs gūt objektīvus viedokļus, nevis viedokļus no speciālistiem, kas sadarbojas ar kādām noteiktām medikamentu/kontracepcijas līdzekļu firmām.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.