Kā zināt, kāds ir mans IDEĀLAIS SVARS?

Pētījumi rāda, ka lūkojoties uz sevi spogulī, gandrīz 90% sieviešu kādreiz sevi ir pieķērušas pie domas, vai tik kaut kur, kaut kas nav par daudz? Kā zināt – ir par daudz vai nav par daudz? Piedāvājam tev ieskatu, kā pašai, mājas apstākļos saprast, vai tavs svars ir tev atbilstošs – vai tas nav par lielu vai tieši otrādi – par mazu?

KAS IR LIEKAIS SVARS, KAS IR APTAUKOŠANĀS?
Liekais svars un aptaukošanās vienkāršoti runājot ir pārāk liela tauku uzkrāšanās organismā, ko var izraisīt dažādi faktori – gan cilvēka ikdienas paradumi, piemēram, nepareiza ēšana, nepietiekamas fiziskās aktivitātes u.c. faktori, gan arī iedzimtība un dažādas saslimšanas, piemēram, hormonālas dabas u.c.

Liekajam svaram un aptaukošanai tiek izdalītas trīs pakāpes:

  • I pakāpe (liekais svars) – ja ķermeņa masas indekss ir 25-29,9
  • II pakāpe (aptaukošanās) – ja ķermeņa masas indekss ir 30-40
  • III pakāpe (pataloģiska aptaukošanās) – ja ķermeņa masas indekss ir vairāk kā 40

Būtiski ir saprast, ka jēdzieni „VĒLAMAIS SVARS” un „IDEĀLAIS SVARS” ir pilnīgi atšķirīgi! Ja vēlamais svars ir tas svars, kas tev būtu vispiemērotākais un tavai veselībai draudzīgākais, tad ideālais svars visbiežāk ir svars, pēc kura mēs dzenamies, jo pašas uzskatām, ka tas mums ir tas labākais. Diemžēl pētījumi un ārstu novērojumi rāda, ka tas tā nebūt nav – visbiežāk mūsu iedomātais ideālais svars ir tāds, kas mums patiesībā ir daudz par maz.

PASTĀV ČETRI GALVENIE MĒRĪJUMI
Kā tad izmērīt savu vēlamo svaru? Kā saprast, vai kaut kā nav par daudz? Lūk, 4 galvenās metodes, ko pielietot mājas apstākļos!

Baroka indekss. To aprēķina no ķermeņa garuma centimetros, atņemot 100 – rezultāts it kā norāda cilvēka vēlamo svaru. Piemēram, ja tu esi 175cm gara, tad tev būtu jāsver 75 kilogrami. Taču mūsdienās gan ārsti, gan zinātnieki, gan uztura un fitnesa speciālisti norāda, ka Baroka indekss ir neprecīzs un to praktiski vairs nepielieto, lai noteiktu, kādam tad būtu jābūt vēlamajam svaram.

Ķermeņa masas indeks (ĶMI). Ķermeņa masas indekss (no angļu valodas BMI jeb body mass index) tiek aprēķināts šādi – ķermeņa masa kilogramos tiek dalīta ar garumu metros, kas kāpināts kvadrātā (formula ir kg/m2). Šis aprēķins tiek uzskatīts par daudz efektīvāku un precīzāku, kā Baroka indekss. Lai nebūtu jānoņemas ar aprēķiniem, iespējams savu aptuveno ĶMI noteikt arī vadoties pēc tabulas:

Normāls ķermeņa masas indekss ir robežās no 18,5 – 25. Taču tabulās parasti tiek norādīts, ka zem 20 jau ir tā robeža, kad jāsāk domāt par to, ka svars varētu būt par mazu. Skaitlis, kas ir mazāks par 18 tiek definēts par „nepietiekamu svaru”, bet tāds, kas ir zem 13 – „dzīvībai bīstami zemu svaru”. Ārsti uzskata, ka pats vēlamākais un veselīgākais svars ir cilvēkiem, kuriem ķermeņa masas indekss ir ap 22. Savukārt skaitlis 25 ir tā robeža, aiz kuras jau sākas liekais svars.

Būtiski ir tas, ka vēlamais ķermeņa masas indekss, tā veselīgās robežas, mainās līdz ar gadiem:

  • 19-24 gadi – vēlamais ĶMI 19-24
  • 25-34 gadi – vēlamais ĶMI 20-25
  • 35-44 gadi – vēlamais ĶMI 21-26
  • 45-54 gadi – vēlamais ĶMI 22-27
  • 55-64 gadi – vēlamais ĶMI 23-28
  • 65 un vairāk gadi – vēlamais ĶMI 24-29

Vidukļa un gurnu attiecība. Tā ir trešā metode, kas tiek pielietota, lai identificētu savu lieko svaru, liekos tauciņus. Liekos taukus un vidukļa sauc par androīdo (vīrišķo) tauku izvietojumu. Tiek uzskatīts, ka palielināts tauku daudzums viduklī būtiski ietekmē veselību – palielinās risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabētu u.c.

Kā izmērīt? Vidukli ir jāmēra pa līniju starp ribu loka apakšējo malu un gūžas kaula augšējo malu. Gaisam jābūt izpūstam no plaušām, vēderu neievelc, bet atbrīvojies. Vislabāk šos mērījumus veikt no rīta, tukšā dūšā. Gurni jāmēra to platākajā vietā ap dibenu. Iegūtos skaitļus izdala (vidukļa skaitli ar gurnu skaitli). Vēlamākā attiecība sievietēm ir 0,70-0,80, bet vīriešiem 0,85-0,95.

Vidukļa apkārtmērs. Ārsti reizēm mēra arī tikai vidukļa apkārtmēru, jo tiek uzskatīts, ka tas tiešā mērā attiecas uz risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Palielināts risks ir tad, ja ĶMI ir lielāks par 25 un vidukļa apkārtmērs sievietēm lielāks par 80 centimetriem, vīriešiem – par 94 centimetriem. Ja ĶMI ir lielāks par 30, bet vidukļa apkārtmērs sievietei lielāks par 88 centimetriem, vīrietim – par 102centimetriem, tiek uzskatīts, ka nepieciešama ātra un aktīva rīcība, lai samazinātu svaru un draudus savai veselībai.

BŪTISKAIS, KAS JĀŅEM VĒRĀ!
Visi dotie aprēķini ir veidoti, lai cilvēks varētu APTUVENI pats izmērīt un saprast savu veselības stāvokli. Taču ir jāņem vērā, ka tie ne vienmēr būs absolūti precīzi, jo tos var ietekmēt visdažādākie faktori – iedzimtība, ķermeņa tips, īpatnības utt. Tādēļ, ja vēlies visprecīzākos rezultātus, ir vērts konsultēties ar speciālistiem, kas veiks komplicētus mērījumus ar speciāli izstrādātām metodēm un instrumentiem.

1 komentārs
  1. Ekšelī šāda veida ķermeņa masas indeksa noteikšana vēsturiski nebija domāta individuāliem cilvēkiem, bet statistikai lielākās populācijās. Šeitan norādītie ĶMI nav “jūtīgi” pret muskuļu un tauku masas attiecību ķermenī jo muskuļi ir smagāki par taukiem. Respektīvi cilvēks varētu svērt veselīguma robežās un tik un tā uzkrāt neveselīgu dziļo tauku daudzumu vēdera dobumā. Precīzāk ĶMI noteikt pie speciālistiem ar tam paredzētām ierīcēm.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.