Kā ŪDENS dzeršana UZLABO darba spējas?

Ūdens ir būtisks visos mūsu organismā notiekošajos procesos. Taču – vai esi aizdomājusies par to, kāda ir ūdens dzeršanas paradumu saistība ar tavām darba spējām? Izrādās – bieži vien neskaidra noguruma un darbinieku pasivitātes cēlonis jāmeklē nevis slinkuma izpausmēs, bet gan slēptajā iemeslā – nepietiekamā ūdens uzņemšanā.

SMADZENĒM NEPIECIEŠAMĀ ENERĢIJA
Gandrīz neviens vairs nešaubās par ūdens nozīmīgo lomu organisma funkcionēšanā. Daudz tiek runāts par tā pozitīvo ietekmi uz gremošanas procesiem, termoregulāciju, ādas stāvokli un veselības uzturēšanu kopumā, taču informācija, cik ļoti ūdens dzeršana un smadzeņu funkcionēšana ir savā starpā nesaraujami saistīti procesi, tiek neviļus palaista garām. Ja cilvēka organisms kopumā sastāv vidēji 75% no ūdens, tad jāuzsver, ka smadzenēm tie ir aptuveni 85%. Pat niecīgi samazinot ūdens patēriņu, smadzeņu darbība cieš. Jā, smadzenes aizņem tikai 1 līdz 2% no cilvēka ķermeņa svara, taču tās izmanto gandrīz 30% no ķermeņa patērētā ūdens. Zinātnieki apgalvo, ka smadzeņu šūnām nepieciešams pat divas reizes vairāk enerģijas (lai kvalitatīvi funkcionētu – ražotu nepieciešamos hormonus un nodrošinātu ķīmiskās reakcijas, kā arī nervu pārraidi) nekā jebkurām citām organisma šūnām, un tieši ūdens šo enerģiju smadzenēm pievada visefektīvāk un veselīgāk.

NEPIETIEKAMA ŪDENS DZERŠANA BREMZĒ PRĀTA SPĒJAS
Ķermenis, normāli funkcionējot, diennakts laikā zaudē apmēram 2 litrus ūdens – elpojot, svīstot, ejot uz tualeti utt., tātad veselības labā šo šķidrumu pašrocīgi katru dienu vajadzētu atgūt. Dehidrācija jeb organisma atūdeņošanās ir process, kad ķermenis zaudējis vairāk šķidruma nekā uzņēmis. Turklāt mirklī, kad parādās slāpes, cilvēks jau ir zaudējis apmēram 1 – 2% no ķermeņa ūdens, kas automātiski ietekmē smadzeņu darbību un samazina prāta koncentrēšanos par 10%. Pasliktinās kognitīvās spējas – garīgā un vizuālā uztvere, īslaicīgā atmiņa, tāpat arī aritmētiskās prasmes un spriešanas spējas, kam seko pastiprināts nogurums un galvassāpes. Lai nepieļautu dehidrācijas iestāšanos, pastāv viedoklis, ka dienas laikā ieteicams izdzert vismaz 8 glāzes tīra ūdens (to, cik daudz ūdens nepieciešams izdzert tieši tev un formula, kā šo daudzumu aprēķināt, lasi rakstā ŪDENS un tavas ādas SKAISTUMS – pastāv būtiskas SAISTĪBAS), turklāt, ja cilvēks aktīvi sporto un/vai lieto diurētiskus (urīna izdalīšanos veicinošus) dzērienus kā kafija, tēja (sevišķi melnā) un alkohols, tad ūdens jāuzņem vēl vairāk. Ieteikums – izdzer glāzi ūdens uzreiz pēc pamošanās, it sevišķi, ja tavs ikdienas darbs ir saistīts ar prāta aktivitāti, – tas uzlabos kognitīvās un reakcijas spējas pat par 14%.

ZAUDĒJUMI UN IEGUVUMI
Lai organisms veselīgi un harmoniski funkcionētu, to nepieciešams apgādāt ar tam nepieciešamajām vielām. Ņemot vērā faktu, ka ūdens ir primāri nepieciešams izdzīvošanas procesiem, vēlams, ka ikdienas darbos blakus vienmēr atrastos pudele vai glāze tīra ūdens, kuru iespējams malkot ik pēc brīža, nesagaidot slāpju izjūtu. Ja tomēr ir sanācis grēkot, būtiski pamanīt dehidrācijas simptomus, tie ir: slāpes un sausa mute, tumša urīna nokrāsa, galvassāpes, reiboņi, nespēja skaidri domāt, ādas izsitumi, sāpes nieru apvidū, augsts asinsspiediens, aizkaitināmība, nogurums, tūska, garastāvokļa maiņas, samazinātas aritmētiskās un psihomotoriskās spējas, kā arī ilglaicīgas dehidrācijas gadījumā – pāragra smadzeņu novecošana. Organisma atūdeņošanās samazina enerģijas rašanās līmeni ķermenī, ietekmējot visas organisma funkcijas, tai skaitā arī smadzeņu darbību.

Ko mēs iegūstam, regulāri dzerot svaigu un tīru ūdeni? Pirmkārt, mēs palīdzam nogādāt organismam vajadzīgās barības vielas un izvadīt toksīnus, savukārt šie procesi paver ceļu tam, ka smadzenēm piekļūs pietiekams daudzums skābekļa un enerģijas, lai mēs spētu aktīvi un kvalitatīvi darboties. Otrkārt – ķermenim un dzīvesveidam atbilstoša hidratācija palīdz uzturēt atmiņas funkcijas, uzlabo koncentrēšanās spējas, līdzsvaro emocijas un garastāvokli, kā arī uzlabo miega kvalitāti. Tāpat ūdens palīdz no asinīm izvadīt jau minētos toksīnus un brīvos radikāļus, uzlabo asins cirkulāciju, kas veicina minerālu, vitamīnu un citu nepieciešamo vielu piegādi šūnām, saglabājot tās veselīgas un funkcionēt-spējīgas. Tieši tādēļ ir ieteicams uzturā lietot kvalitatīvu minerālūdeni, kas satur vērtīgus minerālus, sabalansētā, organismam nepieciešamā daudzumā. Turklāt ūdens regulāra lietošana palīdz novērst ne tikai atmiņas pasliktināšanos (novecojot), bet arī samazina risku saslimt ar Alcheimera slimību, izkaisīto sklerozi un pat Parkinsona slimību. Arī uzmanības deficīta gadījumā (gan bērniem, gan pieaugušajiem) ūdens pozitīvi ietekmēs kognitīvo funkciju izpausmes un palīdzēs atvieglot apgrūtinošos simptomus.

MIERĪGS UN VESELS DARBINIEKS – RAŽĪGS UZŅĒMUMS
Pilnvērtīgs uzturs, miegs, skābeklis un tīrs, kvalitatīvs ūdens ir priekšnoteikumi, lai smadzenes varētu pilnvērtīgi attīstīties un funkcionēt. Ja darbinieki ik dienas darba laikā uzņem nepieciešamo ūdens daudzumu, būtiski uzlabojas gan katra cilvēka individuālā pašsajūta, gan darbu izpilde kopumā – uzlabojas darba ražīgums, pienākumi tiek veikti ar prieku un enerģiju, turklāt darbinieki mazāk slimo un nesagādā priekšniecībai neērtības un liekus veselības aprūpes tēriņus. Neaizmirsīsim, ka ūdens trūkums organismā ietekmē arī stresa hormonu kortizolu. Pat niecīga dehidrācija spēj samazināt kortizola rādītājus ķermenī, tādējādi pakļaujot organismu stresa ietekmei. Ar regulāru tīra un kvalitatīva ūdens lietošanu šos procesus ir iespējams līdzsvarot.

AUKSTU VAI SILTU ŪDENI?
Cilvēkiem, kuri ikdienā aktīvi pielieto savas prāta spējas (aritmētika, atjautības spēles, ideju ražošana utt.), nav ieteicams dzert aukstu ūdeni. Tiklīdz šāds ūdens nonāk organismā, ķermenis (šajā gadījumā gremošanas sistēma – vēders) pielieto visas savas enerģijas rezerves, lai to uzsildītu, tāpēc organisms tērē papildus kalorijas, paātrinot vielmaiņas procesus. Ja ir mērķis samazināt liekās tauku šūnas ķermenī, auksta ūdens dzeršana būs tieši laikā, taču jārēķinās ar to, ka, enerģijai bāzējoties vēdera apvidū, smadzeņu darbības ātrums šajā mirklī spēcīgi samazināsies. Ledaina ūdens nokļūšana ķermenī prāta spējas var samazināt pat par 15%.

Būtiski – ūdenim, kuru iekļauj savā uzturā, ir jābūt tīram, kvalitatīvam un zināmas izcelsmes. Vislabākais variants ir negāzēts vai dabīgi gāzēts (vairāk par dabīgi gāzēta minerālūdens īpašībām lasi rakstā 5 iemesli, kādēļ ir vērts dzert dabīgi GĀZĒTU minerālūdeni) minerālūdens, kas apgādās organismu arī ar vērtīgajiem minerāliem sabalansētā daudzumā.

4 komentāru
  1. Jā, šito esmu ievērojusi, ja no rīta neesmu izdzērusi savas divas glāzas ūdens pēc pamošanās, dienā ir grūti koncentrēties.

  2. Laikam jau sava taisnība ir – man arī parasti pa rokai pie datora ir ūdens glāze. Darbojas!

  3. Man jau liekas, ka tieši darbā (ja tas ir pie datora) ir labākā vieta un laiks, lai izdzertu šo dienas normu! Jo, ja man pie datora ir tā glāze ūdens, es arī dzeru! Izdzeras ātri un pati pat nemanu!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.