Kā tikt galā ar aukstumpumpu?

Klāt laiks, kad vējš pūš nedraudzīgāk un laika apstākļi kļuvuši nemīlīgāki. Organisms ir uzņēmīgāks pret dažādām infekcijām un slimībām, tai skaitā herpes vīrusu jeb tautā dēvēto aukstuma pumpu.

Kas ir herpes infekcija?
Herpes infekciju izraisa vīruss vārdā Herpes simplex virus HSV. Šis vīruss ir atšķirīgs no vīrusa, kas izraisa iesnas un klepu. Tautā herpes ārējos simptomus – ar šķidrumu pildīts pūslītis – bieži sauc par aukstuma pumpām. 90% iedzīvotāji ir šī vīrusa nēsātāji, bet ne katram parādās Herpes infekcija. Latvijā ir vairāk nekā 1 miljons cilvēku, kam Herpes infekcija atkārtojas. Cilvēks parasti sevi inficē agrā bērnībā – dzemdību laikā vai ciešā kontaktā ar vecāku inficēto ādu. Vīruss nonāk uz ādas, pāriet uz nervu šūnām, kur paliek miera stadijā līdz brīdim, kamēr aktivizējas. Neaktīvos vīrusus var aktivizēt šādi faktori: cilvēka imūnsistēmas traucējumi, ko izraisa tādas saslimšanas, kā saaukstēšanās, gripa, iekaisumi, zobu slimības, stress, šoks, garīga pārslodze, pārsauļošanās, ķermeņa ievainojumi un sievietēm menstruācijas un grūtniecība.
Herpes infekcija var parādīties uz visa ķermeņa, bet visbiežāk no tām cieš lūpas un dzimumorgāni.
Jāatceras, ka herpes ir lipīgas, tādēļ herpju laikā ieteicams izvairīties no fiziska kontakta ar veselu cilvēku, precīzāk – nepieskarties, nelietot vienus traukus, higiēnas piederumus un tml., tiesa gan, herpes vīruss brīvā vidē, jeb ārpus cilvēka ir ļoti īss.

Kā izpaužas herpes infekcija?
Sākumā infekcija izpaužas kā niezoša sajūta, kņudināšana, ādu velkoša sajūta. Tad seko pūslīšu stadija, tad tie plīst un veidojas kreveles. Infekcija no 2 dienām līdz 2 nedēļām. Ja tā nepāriet pēc 7-10 dienām vajadzētu konsultēties ar ārstu, jo šis vīruss var radīt komplikācijas- meningītu, encefalītu, pneimoniju, trahejas iekaisumus, acu infekciju- keratokonjuktivītu.

Kā ārstēt herpes infekciju?
Līdz šim nav atklāti ārstnieciski līdzekļi, ar kuru palīdzību varētu profilaktiski (ar vakcināciju) novērst pirmreizēju saslimšanu ar herpes vīrusu. Šodien vēl nav iespējams iznīcināt vīrusus dziļo slāņu nervu šūnās. Tomēr mūsu rīcībā ir ārstniecības līdzekļi, ar kuriem var novērst atkārtotus izsitumus vai arī saīsināt slimības gaitu un atveseļošanās fāzi. Aptiekās bez ārsta receptes ir pieejami tādi līdzekļi kā, piemēram, Zovirax, Aciklovir, Virolex smēres. Tomēr pirmo simptomu laikā būtu jākonsultējas ar ārstu, lai nekļūdīgi uzstādītu diagnozi, novērstu sarežģījumus.
Smagākos gadījumos ieteicama konsultācija ar ārstu, kurš paraksta recepšu medikamentus.

24 komentāru
  1. Elementāri no aukstumpumpas var tikt vaļā uzsmērējot ziedīti (nosaukums bija laikam Silicea gel) – aukstumpumpa pazūd vienas dienas laikā! Es biju par to pārsteigta 🙂

  2. Tā ziedīte nopērkama aptiekā bez receptes?

    Neciešu aukstumpumpas un kā par nelaimi man viņas diezgan bieži apciemo 🙁

  3. Sev esmu atklājusi daudz efektīvāku līdzekli par dārgajām ziedītēm. Man lieliski palīdz tējas koka eļļa. Ja jūtu tuvojamies herpes pumpu (nieziešā sajūta ap lūpām) vai pumpa jau parādījusies uzsmērēju nelielu pilīti tējas koka eļļas. Ja pumpas vēl nav, tad tā arī neparādās, bet ja ir, tad eļļa ātri izsausina pūslīti un sadziedē brūcīti.

  4. Man gadu gadiem vienu vai divas reizes ziemas sezonā parādās uz lūpas aukstumpumpa, esmu izmēģinājusi šķiet visus iespējamos ārstēšanas līdzekļus un ziniet, kas ir vislabākais un ātrākais ceļš, kā tikt no pumpas vaļā- nesmērēt neko!!!!!! Labāk vispār izlikties, ka tās pumpas nav, kaut tas nav viegli, jo tomēr sāp.

  5. paldies, meitenes, par padomu. būs jāizmēģina. kā drusku saaukstējos, tā pumpas klāt, tās ir mocības.

  6. kad man jau sāk niezēt, un jūtu ka metīsies aukstumpumpa vienkārši uzsmērēju ausu sēru, baigi labi palīdz, nemaz nepapspēj uzmesties.

  7. no aukstumpumpas var tikt vaļā nopērkot attiecīgo smērīti! Bet pašas pumpas vīrus saucās – herpess… kurš ir 90% iedzīvotājiem. Tātad ēstuvē deviņiem no desmit ir vīruss… problēma gan – viņš aktivizējas ka cilvēkam ir pazemināta imunitāte…

  8. Vēl viens paņēmiens, kā cīnīties, ir uzpūst putas “Panthenol”, kas paredzētas apdegumu ārstēšanai. No rīta un vakarā apm. 15min paturēt putas, piem., uz lūpām un tad notīrīt. Putas izsausina un dziedē. Vienīgi tas palīdz vairāk sākuma sadijā, Ja pumpa jau uzmetusies, tad būs vien jāgaida, kad pāries.

  9. …Zovirax, Aciklovir, Virolex…taas ziediites nekam neliidz…nav veerts pat meegjinaat…arii ne pasjaa saakuma stadijaaa…tas viiruss ir par taam stipraaaks….

  10. Droši vien tās ziedes līdz kā kuram – man piemēram palīdz vismaz ierobežot izplatīšanos, jo liela iespēja, ka tās pumpas blakus pirmajai metīsies vēl un vēl. Zinu metodi – smērēt zobupastu (droši vien iedarbība līdzīga kā Panthenol) un kādu laiku paturēt. Pati esmu izmantojusi alvejas sulu, bet tad pumpa melnē un izskatās vēl neestētiskāk. Tā kā smēres vien atliek. Vienīgi man neder padoms par pumpas smērēšanu tikko parādās nieze – kā likums parasti vakarā aizeju gulēt ar normālu lūpu, bet no rīta pamostos ar nobriedušu pumpu 😛
    Neiesaku tos caurspīdīgos plāksterus. Savā ziņā ērti, bet tos nevar izmantot, kad ir čūliņas – pielīp tie kārtīgi.

  11. es parasti, kad sajuutu knudeesanu, uzsmereju zovirax un taa aukstumpumpai pietiek. Agraak arii loti mociijos, biju izmeginajusi i kompreses, i sera ziedi, i viskaut ko citu, bet zovirax tomer paliidz vislabak. taapec to kaa savu brinumlidzekliti turu majas aptiecinaa, un kops šīs smerites atklasanas, neko citu ari neesmu smerejusi, un nekadu problemu. Varbut visiem nederes, bet man ideaali palidz.

  12. a ko darīt lietas labā kad jau ir krevele? ļoti nesmuki izskatās… un cik vēl būs jāgaida lai pazūd krevele?

  13. Diemzheel nekas nepalīdz … navarī starpiibas satrp aciklocirum un zoverax izņemot tās cenas. Arī silicea nav tik perfekta.. Visslabākais līdzeklis ir Fenivir, jo palīdz ātrāk izārstēt kā arī nedod izplātīties infekcijai, kas ir labi. Vai arī labs padoms bija nelietot neko, arī palīdz atrāk nekā smērēt ar ziedītiem, kas tikai mitrina to brūci un nedod tai kārtīgi ievilkties. Taču visefektīvākais ir mājas augoša aloje sula, tā tiešam var pirmājās dienās apstadināt vīrusa izplatīšanos un pumpju veidošanos.

  14. man ari ir aukstumpumpa liela sapiga tikt gala ir loti gruti jo smerites neko nedod ! iesaku smeret alvejas sulu atrak pariet!

  15. Es savukārt varu ieteikt ļoti labus plāksterus – Compeed. Ilgi smērēju visu iespējamo – Zovirax, Zovir, Aciclovir, Acic…uhhh…nekā. Ja smērēju sākuma stadijā, tad tāpat gāja uz priekšu. Compeed plāksterīšus atklāju tikai šovasar – un cik laimīga biju! Pirmkārt, tie ir tik nemanāmi, ka tikai retais tos pamanīs! Un, lai gan man aukstumpumpa ir ļoti liela un “agresīva”, man pietiek tikai ar 3 plāksterīšiem (tur gan rakstīts, ka viens plāksteris ir paredzēts 8 stundām, bet es turu kādas 2 dienas, dažreiz pat visas 3). Maksā tikai mazliet vairāk par Zovirax, taču sanāk daudz ekonomiskāk un efektīvāk 🙂

  16. P.S. Turklāt no plāksterīšiem neveidojas krevele! Jā, tie kārtīgi pielīp, un mazliet sāp, ja jāņem nost čūliņu stadijā, taču tieši tāpēc nēsāju tos 2-3 dienas, kamēr viņš pats sāk lipt vaļā.

  17. Man palīdz, komentāros jau pieminētā, Austrālijas eikalipta eļļa. Līdz ko sāk niezēt – uzsmērēju un pumpa tā arī neparādās.

  18. Compeed, it īpaši ar zaļo šilti ir super!
    vienreiz gāju uz sildīšanām klīnikā, tikai auga augumā, uzliku plāksteri,uzreiz uzpampums pārgāja un sāka dzīt.

  19. Tās aukstumpumpas ir viena nejēdzīga padarīšana. Man jau no bērnīas viņi ir metušies , katru mēnesi , bet pieaugot imunsistēma nostiprinās un pumpas mazāk metas . Tas , ka no viņām nevar izārstēties tas jau ir pierādīts. Galvenais ēst veselīgi, nostiprināt savu imunsistēmu.

  20. Tad nu es vēlējos padalīties ar to kā es nu jau četru dienu laikā esmu gandrīz pavisam atbrīvojusies no šiem nesmukumiem uz lūpām. Man šovasar tie ļoti strauji uzmetās, vairākas uzreiz, tā nekad nebija.
    Man nepalīdz nekādas zobupastas, citiem varbūt nepalīdzēs jods vai tējas koka eļļa. (Jodu daudzi neiesaka, jo tas var atstāt pēdas, bet jāmāk pareizi lietot, jo kā zināms spirtiņš dezinficē un mazina šīs pumpas).
    Nopirku ACYLOSTAD smērīti, nav dārga, un jau agrāk esmu lietojusi hervian tabletes, šķiet, ka viņām nebija recepte, jo pērku bez. (Šīs tabletes ir ļoti labas arī profilaksei, lai neparādītos tuvākajā laikā).
    Tad nu es sāku dezinficēt vakaros ar jodu (jo tas atstāj brūnus traipus, var arī pa dienu, ja nav nekur jāiet), uz vates kociņa uzpiliot un nedaudz viņas patīrot (tas tā kā dedzina/kaltē, iespējams, ka sāpēs, bet man ļoti palīdz. Un ļoti bieži liku smērīti, nežēlojot, reizēm ik pēc 10-20minūtēm. Hervian tabletes ieteicams lietot 2x dienā, bet smagā gadījumā 3x 9ar 4-5hatstarpi). Tā nu es to darīju diezgan regulāri, dienu sēdēju mājās, lai kārtīgi aprūpētu savas lūpas.
    Muti vispār neskaloju (ja nu vienīgi mazgājot zobus), jo herpēm slapjums/mitrums patīk tā, ka viņas nekalst. Lai apmazgātu muti es to saslapināju un patīrīju ar ikvienam mājās atrodamo sodas pulveri (tas arī attīra), pēctam uzreiz sasmērēju ar smēri ( to daru arī pēc katras zobu mazgāšanas reizes). Šajās dienās vajag dzert ļoti daudz šķidruma, jo čurājot, vīruss sāk izvadīties, es to dzēru caur salmiņu, lai neslapinātu lieki muti, dzēru ļoti daudz. (Vienu dienu man bija pamatīgi piepampusi lūpa, ka ārā nevarēju iziet, tad arī sāku šo visu kūri.. un pampumam ideāli palīdz ledus gabaliņs (kuru ieliek salvetītē vai citā audumā), paturot kādas 10min, var likt arī melnās tējas maisiņus). Tā nu es paralēli vēl dzēru ibumetīnu, jo kā zināms tas palīdz ne tikai sāpēm, bet arī iekaisumiem (nevajag pārspīlēt un pardozēt, katrs zina savu mēru). Trešajā dienā jodu nomainiju pret tējas koka eļļiņu, bet arī ar to nedrīkst pārspīlēt, jo tā ir kodīga kā jods. Šī eļļīņa labi kaltē un nav vairs nepatīkamie pūslīši. NEAIZMIRSTAM KĀRTĪGI MAZGĀT ROKAS PĒC KATRAS DARBĪBAS, NEKNIBINĀT HERPES UN LIETOT, MAN VISLABĀK PATĪK, SALVETES, APSUSINOT PĒC LŪPU PASKALOŠANAS AR SODU. Trešajā dienā arī nopirku ļoti labu antiseptiķi HIMALAYA (drogās ap 80 sant). To var pasmērēt ne tieši uz herpes, bet ap to. Un vispār ir vērts pirkt arī speciālos plāksterīšus, kuri nelaiž herpi tālāk, viņi ir ideāli, ja herpe nav liela un ir pavisam maza, tikko sākusi veidoties. Tā ir pienākusi ceturtā diena un es jūtos pavisam labi, apetīte atgriezusies, dzeru daudz šķidruma vēl joprojām, lūpas jau ir tīri labas un varu doties, kur gribu. Galvenais neaizmirst higiēnu un kā saku reizi pa diviem vai trijiem mēnešiem (atkarīgs no jūsu herpes parādīšanās biežuma) ievērot 5 dienu kursu ar hervian tabletītēm. Ceru, ka būšu kādam daudz vairāk palīdzējusi, tikai nepārspīlējiet. 🙂

  21. Jādzer c vitamīns, jāsmērē ik pa laikam iekaisuma vieta ar citronu. Var likt arī sodu.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.