Kā STIPRINĀT bērna IMUNITĀTI ar uzturu?

Imunitāte ir viens no biežāk dzirdētajiem vārdiem aukstajā, slapjajā sezonā, kad vakaros drēgns, rītos mitrs un šķiet, ka baciļus var ieelpot teju visur. Vai tiešām mazo bērnu vecākiem jāaizmirst par jebkādām izklaidēm ārpus mājas, lai pasargātu mazuļus no slimošanas? Protams, labāk mazos nevest uz lielveikaliem laikā, kad apkārt visi slimo, tomēr ir daži vienkārši ieteikumi, kā ar uzturu varam stiprināt savu bērnu noturību pret slimībām!

KAS IR IMUNITĀTE?
Imunitāte ir organisma neuzņēmība jeb noturība pret dažādām baktērijām, kas izraisa slimības, vīrusiem, infekcijām un sēnītēm. Vienkārši runājot – imunitāte mūs un arī mūsu bērnus pasargā no saslimšanas. To nodrošina cilvēka asinīs esošās antivielas, asiņu plazmas olbaltumvielas, kuras veido viens no leikocītu veidiem – limfocīti. Imunitāti var stiprināt dažādi – ievadot vakcīnu; izslimojot infekcijas slimību, pēc kuras organismā rodas antigēni; lietojot speciālus polivitamīnus vai uzņemot tos ar ēdienu u.c.

BĒRNA IMUNITĀTE UN UZTURS
Pasīvā dabiskā imunitāte pasargā jaundzimušos un zīdaiņus no dažādām infekcijām, tas gan nenozīmē, ka vecākiem nekas nebūtu jādara, īpaši tāpēc, ka daudzas slimības ir daudz stiprākas par mazuļa imunitāti.

Uztura speciālisti aizstāv viedokli, ka imunitāte lielākoties ir atkarīga tieši no zarnu trakta veselības, uzsverot, ka nebūs iespējams nodrošināt stipru veselību, ja zarnu traktā būs nelabvēlīgas mikrofloras izmaiņas vai organismam gluži vienkārši netiks piegādātas visas nepieciešamās uzturvielas. Jāsecina, ka veselīgākais, vienkāršākais un efektīvākais veids, kā stiprināt gan tikko dzimušu mazuļu, gan bērnu dārza audzēkņu imunitāti, ir pārtika. Kā stiprināt bērna imunitāti ar uztura palīdzību
[BANNER]

5 LIETAS, KAS VAR PALĪDZĒT STIPRINĀT IMUNITĀTI
Mātes piens un mākslīgais piena maisījums.
Pavisam mazajiem cilvēciņiem miegs un ēšana dzīvē ir pats, pats svarīgākais (bez tā nepieciešams vēl tikai mammas tuvums un sauss dupsis). Nevienam vairs nav pārsteigums, ka vislabākais uzturs, kas nodrošina visu nepieciešamo, zīdainim ir mātes piens. Tas ir gan mammas tuvums, gan ēdiens, gan dzēriens, gan zāles – mātes piens mazulim piegādā mātes organisma ražotās antivielas, kas pasargā mazuli no slimošanas. Tomēr ne katrai mammai ir iespēja zīdīt mazo, lai cik ļoti gribētos. Šādos gadījumos nepieciešams ēdināt mazuli ar mākslīgo piena maisījumu. Mūsdienās pieejamo piena maisījumu sastāvs ir rūpīgi izstrādāts, lai nodrošinātu bērniņam visas nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus, tas ir drošs un piemērots mazulim. Gan mātes piens, gan piena maisījums, saturot visas mazulim nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus, gādā arī par to, lai mazuļa imūnā sistēma tiktu pilnvērtīgi stiprināta.

Vitamīni. Nav noslēpums, ka tieši vitamīniem ir ļoti liela nozīme veselības nodrošināšanā un galvenokārt – imunitātes stiprināšanās kā pieaugušajiem, tā arī bērniem. Kā populārākais vienmēr tiek minēts C vitamīns (lielā koncentrācijā atrodams citrusa augļos) – tas paaugstina leikocītu, antivielu un interferona (darbojas pret vīrusiem) līmeni asinīs, tomēr tas nav vienīgais vitamīns, kas spēj stiprināt imunitāti. Liela nozīme ir arī A vitamīnam (atrodams sarkanos un dzeltenos augļos un dārzeņos, piemēram, burkānos, melonēs, tomātos u.c.) – tā trūkums organismā samazina imūnās sistēmas aktivitāti – un B vitamīnam (atrodams graudaugos, pienā, sierā u.c.) – tā trūkums traucē organismam saražot pietiekami daudz antivielu un rada pastiprinātu nogurumu. Tomēr, pirms ieviest kādu pārtikas produktu bērna ēdienkartē, lai stiprinātu viņa imunitāti, vēlams konsultēties ar ģimenes ārstu/pediatru par uztura atbilstību un piemērotību bērna vecumam un alerģijas riskiem.

Fermentēti (raudzēti) produkti. Fermenti ir molekulas, kas paātrina dažādus organismā noritošos procesus, piemēram, vielmaiņu, jaunu vielu sintezēšanu, uzņemto vielu pārstrādi, regulē Ph līmeni un ķermeņa temperatūru. Populārākie no fermentētajiem produktiem ir kefīrs un dažādi jogurti. Fermentētie produkti ir skābo baktēriju avots, kas nodrošina veiksmīgu zarnu mikrofloras darbību. Jogurtus un kefīrus ārsti atļauj dot mazuļiem jau pirms gada vecuma (kaut gan govs pienu iesaka dot tikai pēc pirmās dzimšanas dienas).

Zāļu tējas. Daudzas jaunās māmiņas piekrīt uzskatam, ka ar krūti barotiem mazuļiem nav jādod papildus padzerties ne ūdeni, ne tēju. Savukārt citas izvēlas bērnu pieradināt vismaz pie ūdens dzeršanas, jo tas ir noderīgi mazulim slimojot, kad nepieciešams daudz šķidruma, lai visu slikto izvadītu no mazā organisma. Ja esi no tām, kas izvēlēsies dot mazulim padzerties, atceries, ka vieglas zāļu tējas piemērotas mazuļiem jau no 4 mēnešu vecuma. Imunitātes stiprināšanai vispiemērotākās ir populārās kumelīšu un piparmētru tējas, tomēr jāatceras, ka bērniem piemērota tikai ļoti viegla kumelīšu tēja (stipra var pat izraisīt aizcietējumus!). Daudzi ārsti neiesaka mazuļiem dot piparmētru tēju tās stipruma dēļ, kas var kairināt mazuļa organismu, bet tas jāizvērtē katrai mammai pašai, ņemot vērā viņas uzskatus un mazuļa sajūtas.

Ķiploks. Nav dzirdēts, ka kādam bērnam šis garšaugs būtu mīļākais ēdiens vai, ka vecāki censtos to iebarot pavisam mazajiem. Un tomēr – ķiploks ir viens no retajiem pārtikas produktiem, kas var palīdzēt pat neēsts – vīrusu aktivitātes periodā piekarini virs mazuļa gultiņa ķiploku virtenes, lai tās atvaira baciļus!

Lietojot pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, mēs paaugstinām savas dzīves kvalitāti kopumā – spējam būt veseli un dzīvot labāk. Tas attiecināms gan uz mūsu bērniem, gan mums pašiem. Būsim veseli!

 
1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.