Kā izveidot plaukstošu uzņēmumu. Otrā daļa

Rakstu sērija “Kā izveidot plaukstošu uzņēmumu” radīta, lai palīdzētu ikvienai no jums saprast, kā norisinās uzņēmuma izveidošanas process, un kā jārīkojas, lai šis process noritētu veiksmīgi. Nebaidieties no skaitļiem, kas minēti rakstātie domāti uzņēmumiem, kas orientējas uz ASV un globālo tirgu; Latvijas gadījumā tie, protams, būs stipri mazāki. Ir vērts šo rakstu sēriju saglabāt kā teorētisku rokasgrāmatu savu nākotnes plānu realizēšanai.
1. Norobežojiet intelektuālo īpašumu.

Mērķis – radiet formālu grupu no visiem tiem, kas varētu jums palīdzēt.
Mērķis – sarīkot jūsu produkta pirmo pārbaudi.
4. Meklējiet biznesa eņģeļus.

Šis ir pirmais brīdis, kad vērts padomāt par papildu finansējuma piesaistīšanu. Dažiem uzņēmumiem – galvenokārt programmatūras vai dažādu tīkla pakalpojumu radītājiem – daudz naudas nevajag, taču, ja gatavojaties ražot kaut ko taustāmu, nauda būs nepieciešama. Jums jāmeklē biznesa eņģeļi – atšķirībā no riska kapitālistiem, kas parasti iesaistās tikai tad, kad kompānijai ir vismaz pārdošanai gatavs produkts, biznesa eņģeļi iesaistās agrīnajās biznesa stadijās.
Galvenais, kas jāsaprot – visa nauda nav vienāda. Draugi un ģimene ir dabisks sākuma punkts, taču pārāk lieli aizņēmumi ar apdraudēt attiecības. Meklējot investorus, neaizmirstiet, ka jūs nemeklējat tikai naudu, bet gan naudu un smadzenes, sakarus un pieredzi. Neuzskatiet biznesa eņģeļu doto naudu par aizņēmumu – vismaz daži no tiem var vēlēties kapitāla daļas, tāpēc paredziet šim mērķim 10-15% no kapitāla. Un vispār – pierodiet pie kapitāla daļu atdošanas. Ja uzņēmuma finansēšanai tiek izmantots riska kapitāls, dažos jautājumos dibinātāju rokās paliek pat tikai 5-10% kapitāla daļu.
Nākamajos sērijas rakstos –turpmākie soļi sava uzņēmuma attīstīšanā.
* Raksts pārpublicēts no žurnāla “Kapitāls” 2006. gada jūlija numura ar redakcijas laipnu atļauju.

2 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.