KĀ izdzīvot bērniņa TEMPERATŪRU?

Sēdi pie bērna gultiņas un izmisusi vēro termometra stabiņu. Tas atkal kāpj pārāk strauji. Kā nezaudēt galvu un pareizi rīkoties, ja mazajam ir paaugstināta temperatūra?
Paaugstināta temperatūra ir signāls, ka bērna imunitāte ir sākusi strādāt. Kad organismā iekļūst vīrusi vai baktērijas, tas mobilizē savus spēkus, lai ļaundarus iznīcinātu. Un gluži kā pasenā jogurtu reklāmā leikocītu armija ir gatava uzsākt cīņu ar svešajiem. Šī rosīšanās organismā izraisa temperatūras celšanos. Arī pati ķermeņa temperatūra ir viena no organisma stratēģijām, kā uzvarēt, jo šādu pirti vairums nelabvēlīgo mikroorganismu nevar izturēt un iet bojā, pirms vēl nodarījuši kādu ļaunumu.
Tomēr ne vienmēr temperatūra ir nevainīga. Uzmanīgiem jābūt zīdaiņu vecākiem, jo pirmajos dzīves mēnešos (īpaši, ja mazulis dzimis priekšlaikus vai nesaņem mātes pienu) paaugstināta temperatūra var būt bīstama. Ar pediatru jāsazinās, ja bērnam līdz sešu mēnešu vecumam ir temperatūra, kas augstāka par 37,5 grādiem.Pirmajā pusgadā mazuļa imūnsistēma vēl ir ļoti nenobriedusi, un infekcija var strauji attīstīties līdz bīstamiem apmēriem.
Šī ir temperatūra, ko vairākums ārstu iesaka izturēt un nelietot nekādus temperatūru pazeminošus preparātus. Jo, lai gan paaugstinātais termometra rādījums uztrauc vecākus, lielākoties bērni to pārdzīvo itin viegli. Bieži vien mammai un tētim ir jāizmanto visa sava fantāzija, lai noturētu slimnieku gultā. Tomēr, ja vien iespējams, neļauj bērnam skriet un dauzīties. Mēģini kopā lasīt grāmatas, būvēt konstruktorus vai veikt citas mierīgas nodarbes, tādējādi taupot spēkus atveseļošanās procesiem.  Seko, lai mazais slimnieks dzertu daudz šķidruma.
Ja vien iespējams, zvani savam ģimenes ārstam. Ja termometra rādītājs tuvojas 39 grādu atzīmei, jāsāk domāt par veidiem, kā temperatūru pazemināt.
Vismaz par grādu temperatūru var pazemināt, ik pa laikam uzliekot uz pieres, rokām un kājām vēsas kompreses (aukstā ūdenī samitrinātu dvieli). Ārsti neiesaka lietot degvīna kompreses, jo alkohols nelielā daudzumā iesūcas arī caur ādu, kā arī no izgarojumiem bērns tiek apreibināts. Neizmanto arī ledu, jo pārāk saltas kompreses rada sāpīgu sajūtu.
Augstas temperatūras pazemināšanai var lietot arī kādu no bērniem paredzētiem medikamentiem, kas balstīti uz panadola vai paracetamola bāzes. Tomēr ar medikamentu lietošanu aizrauties nevajadzētu, jo tie traucē cīnīties ar infekciju, un slimošana var ieilgt. Atceries, ka bērni nedrīkst lietot aspirīnu.
Šajā gadījumā vajadzētu paļauties uz savām izjūtām. Ja šķiet, ka bērnam būs labāk, lietojot zāles, tā arī dari. Bērnu ārsti atzīst, ka vislabāk mazulim atveseļoties palīdz vecāku pārliecība, ka viss tiek darīts pareizi. Ja mamma būs sanervozējusies un nobijusies, tāds būs arī bērns, un slimošana ieilgs.
Ja temperatūra turpina palielināties virs 39 grādu atzīmes pat pēc medikamentu lietošanas un bērns jūtas slikti, nekavējies, izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību!

5 komentāru
  1. > Paldies par rakstu, ļoti intresants un noderīgs. Man bērns bieži slimo un temperatūrai labi noder remdena komprese (mazs saslapināts dvielītis) uz bērna pierītes, bet to lieku tikai ja bērns jūtas slikti.

  2. Maniem blēžiem ļoti palīdz plāns apģērbs. Dažriez pie kaut kādiem sīkumiem (piem., apsārtis kakls), vilnas zeķes un šallīte ap kaklu uzsit temperatūru. Es parasti, ja jūtu, ka rausim pa nakti ceļas temperatūra, uzvelku viņam plānāku pidžamu un uzsedzu plānāku segu. Parasti palīdz. Un dzert dodu Rehidronu (pulveris, kas jāsamaisa ar ūdeni), lai organisms nezaudētu vajadzīgos sāļus. Mums visiem pat garšo 🙂

  3. Raksts labs, bet man pietrūka informācija par to, ka ir jāņem vērā, ka bērnu temperatūras izturība var atšķirties, jo viens mans bērniņš var pilnīgi mierīgi 3 dienas lieliski cīnīties pats ar 40 grādu temperatūru, vienam slieksnis ir 38.5, bet trešais ir vārgs jau pie 37,9. Pareizi ir tas, ka jābūt vecākiem mierīgiem un jāsaprot, ka temperatūra nav nekāds ienaidnieks, bet gan labdaris un tad tālāk intuitīvi just, kāds ir katra bērniņa izturības slieksnis, kad patiešām ir jāķerās pie temperatūras pazeminošiem līdzekļiem.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.