Kā IETAUPĪT NAUDU?

Taupīšanas mērķi var būt dažādi – sākot ar to, ka netaupot līdz nākamajai algai nepietiks naudas ikdienā nepieciešamajiem pirkumiem (citiem vārdiem – lai savilktu galus kopā) līdz taupīšanai taupīšanas pēc. Pa vidu atrodas tādi taupīšanas mērķi kā vēlme iekrāt lielākam pirkumam vai „drošības spilvena” izveide neparedzētiem gadījumiem. Katrai pašai jāizvērtē, cik un kā taupīt, lai taupīšanas procesā neiedzīvotos depresijā un nepazaudētu dzīves garšu, jo dzīve kļuvusi pārāk askētiska. Piedāvājam labāko taupīšanas padomu apkopojumu.

AR KO SĀKT?
Vislielākās iespējas ietaupīt būs lietās, kuras visvairāk patērējam. Tāpēc vispirms jāķeras pie ekonomēšanas plānošanas (pēc tam sekos izdevumu ierobežošana un labākā varianta meklēšana). Vajadzēs pierakstīt visus ienākumus un izdevumus, mēneša beigās tos sagrupēt pa preču un pakalpojumu grupām un tad redzēsi, kādos tēriņos nauda aiziet visvairāk. Atliks izlemt, ko no izdevumiem varētu un vajadzētu samazināt. Ienākumu un izdevumu uzskaiti turpini, lai pārliecinātos, kā realizējas izdevumu optimizācijas plāns.

IZDEVUMIEM JĀBŪT PLĀNOTIEM
Parasti liela daļa ienākumu tiek tērēta pārtikas preču iegādei. Samazināt šos tēriņus palīdzēs došanās uz veikalu ar iepriekš sagatavotu nepieciešamo iepirkumu sarakstu. Neļaujies spontāniem pirkumiem! Nepērc kādu kārdinošu saldumu pie kases vai citu preci tikai tāpēc, ka līdzi atnākusī draudzene to iegādājas.

Vari izmēģināt metodi – aprēķini, cik dienā vari atvēlēt pārtikai un uz veikalu lielāku summu līdzi neņem. Šis ieteikums nederēs tām, kurām stresu radīs nepieciešamība atlasot preces rēķināt, vai dienas limits nav jau pārsniegts.

Uzreiz atliec naudu obligātajiem maksājumiem – īre, elektrība, telefona sakari, transporta izdevumi u.tml. Ja pārtikai nekas daudz pāri nepaliek, apsver iespēju samazināt minētos obligātos maksājumus.

Par elektrības, siltuma, gāzes, ūdens taupīšanu ir daudz padomu. Tos var atrast gan pakalpojumu piegādātāju mājas lapās un bukletos, gan citur internetā. Atgādināsim dažus un tad jau pati atcerēsies, ka tas viss ir dzirdēts un zināms, atliek tikai ievērot.

IETEIKUMI KĀ TAUPĪT PATĒRĒJAMOS RESURSUS
Ekonomē siltumu un elektrību. Lieto enerģiju taupošas spuldzes. Negludini gultasveļu un dvieļus, kas paredzēti pašu vajadzībām. Biežāk atkausē ledusskapi un nepiebīdi to pārāk tuvu pie sienas tā ka tiek aizsegts radiators vai pie siltuma avota. Izslēdz gaismu telpās, kurās neuzturies un naktī izslēdz datoru un citas elektroierīces, neatstāj tās gaidīšanas režīmā. Sarīko vakaru bez elektrības un pat vannā (nē, ekonomiskāk būtu dušā) ej sveču gaismā. Samazini siltuma zudumus mājās.
Tīrot zobus, netecini ūdeni, bet ielej to krūzītē. Ja uz ilgāku laiku dodies prom no mājas, pilnībā atslēdz ūdens padevi.
Pēc iespējas pārvietojies kājām, automašīnā visu laiku nedarbini kondicionieri, jo tā mašīna tērē vairāk benzīna. Izvairies no pārvietošanās sastrēgumu stundās.
Izvēlieties optimālu tarifu plānu mobilajiem sakariem.
Apsver iespēju atteikties no TV.

IETEIKUMI, KĀ TAUPĪT PĀRTIKAS, SADZĪVES PREČU UN PAKALPOJUMU IEGĀDĒ
Ejot uz veikalu, ņem līdzi savu iepirkumu maisiņu.
Nedodies uz pārtikas veikalu izsalkusi vai nogurusi, tas var novest pie spontāniem pirkumiem visvairāk jau saldumu nodaļā.
Atsakies no šopinga kā izklaides un laika pavadīšanas veida, mazāk apmeklē savus iecienītos veikaliņus, kuros mēdz iegriezties „tāpat vien”, bet dodies prom ar lieliem iepirkuma tīkliņiem. Apdomā katru pirkumu. Varbūt tev palīdzēs spilgta uzlīme maka iekšpusē ar tekstu „Tev patiešām to vajag?”
Pārbaudi, vai prece, ko vēlies iegādāties, par lētāku cenu nav nopērkama internetā, sludinājumu portālos, lombardā vai kādā pilsētas nomales veikaliņā.
Nereti tāda pati, bet lētāka prece ir „paslēpta” turpat netālu – tajā pašā plauktā, bet zemākajos vai augšējos plauktos.
Netērē neesošu naudu – kredītkarti lieto, cik reti vien iespējams. Iespējams, ka vienīgais glābiņš Tev ir „plastiskā ķirurģija” – sagriez uz pusēm savu kredītkarti, atdod to bankā un jaunu vairs neņem. Atsakies arī no overdrafta. Uzreiz daļu no ienākumiem ieskaiti krājkontā. Sarīko dienu bez naudas izdošanas.
Atsakies no dārgiem krēmiem un citas kosmētikas, sadzīves uzkopšanas līdzekļiem, vairāk lieto tautas līdzekļus vai lētākus ar tādu pašu efektu.
Atceries, ka ir preces (vispirms jau apavi), kuras ir vērts pirkt dārgākas, jo tad tās kalpos ilgāk.
Ar draugiem ballītes rīko mājās, ne kafejnīcās.
Ja pusdienas laikā nevari ierasties pusdienot mājās, ņem līdzi uz darbu pašas gatavotu ēdienu un termosā kafiju.
Presi un žurnālus, ko vēlies izlasīt, bet internetā bez maksas to nevari izdarīt, lasi bibliotēkā.
Izmanto veikalu piedāvātās pastāvīgā klienta kartes un nekautrējies pavaicāt pārdevējam, vai veikalā var dabūt atlaidi.
Rēķinus maksā internetā, tā samazinot komisijas maksas izdevumus. Nekavē rēķinu apmaksas termiņu, lai nebūtu jāmaksā soda nauda.
Ar fiziskām aktivitātēm nodarbojies mājās vai brīvā dabā, ne sporta klubā vai vismaz – lētākajā tuvākajā sporta klubā.
Ikdienā lietotās preces pērc lielākus iepakojumus un atlaižu akciju laikā – vairumā. Vispirms gan izpēti uzrakstu, cik akcijas laikā maksā preces kg, litrs vai gabals. Varbūt vēl lētāku preci vari atrast citā veikalā vai vietā, kur to var iegādāties pa tiešo no ražotāja.
Seko līdzi izpārdošanām sezonas beigās.
Ja līdzekļi atļauj, rudenī iegādājies dārzeņus un augļus no to audzētājiem. Tas būs ievērojami lētāk, nekā ziemas vidū šos produktus pirkt veikalā. Sagatavo konservu krājumus ziemai pašrocīgi. Ja nav kur glabāt lielus krājumus, tad ieteikums nederēs.

PADOMI, KAS KAITINA UN PADOMI, KAS NEDER VISIEM
Ne visi padomi derēs visiem. Varbūt kādu iemeslu dēļ tev mājās gatavot līdzņemšanai būtu dārgāk nekā pusdienot darbavietā vai netālu no tās. Iespējams, ka esi perfekcioniste un ģībsti, ja uz gultas uzklāts negludināts palags vai nespēj iedomāties, ka tējas maisiņu varētu izmantot vairāk nekā vienu reizi. Arī padomam nogriezt īsākus matus, jo tad būs jātērē mazāk šampūna un ūdens un retāk jāapmeklē frizieris gatavas sekot ne visas dāmas. Daudzas, bet arī ne visas, var ietaupīt, pašas sevi frizējot vai taisot manikīru un pedikīru. 
Dīvains šķiet ieteikums – ja vajag pakalpojumu, konsultāciju, apdomā, vai to nesniedz kāds paziņa. Vai tas nozīmētu, ka paziņas pienākums ir apkalpot tevi par mazāku samaksu nekā citus klientus?

Nesmēķētājus un atturībniekus nokaitinās padoms vispirms atmest smēķēšanu un alkohola lietošanu. Daudzas uz sevi neattiecinās padomu neizmantot taksometru vai nepirkt jau desmito somiņu. Kādai nebūs pieņemams ieteikums z
obu pastas vietā izmantot līdzekļus, ar ko cilvēki tīrīja zobus pirms zobu pastas izgudrošanas vai pārgriezt tūbiņu un mēģināt no tās izdabūt visu līdz pēdējam gramam.
Seko, lai ar visiem taupīšanas pasākumiem tavs uzturs paliktu veselīgs, lai tu pietiekami sportotu un atpūstos, jo nekas nebūs dārgāks par zaudētas veselības atgūšanu! Turklāt, arī dzīvojot taupības režīmā (lai vai kādu iemeslu dēļ tas būtu sarīkots) – atceries, ka dzīvojam vienreiz un jādara tas ar sirdi un dvēseli!
7 komentāru
  1. vispirms vajag smuku krājkasīti, no kuras nevar dabūt laukā, bet sasist – žēl 🙂

  2. Es savā 4 cilvēku ģimenē esmu noteikusi ikdienas tēriņu budžetu (ēšana, saimniecības preces) – 5,00Ls. Ļoti stingri turos pie šī cipara, nereti, sanāk arī iztikt ar mazāku naudu, to, kas paliek pāri lieku krājkasītē – mērķuzkrājumam.

  3. Ja ir mērķis, tad izdomājas kā ietaupīt, ja nav mērķa, tad kādēļ gan vajadzētu ko taupīt…

  4. Zinu kādu dāmu, kura viena audzina bērnu un saņem minimālo algu, tomēr spēj reizi gadā aizbraukt arī kādā ārzemju ceļojumā (Slovākija, Austrija utt.). Galvenais, lai būtu iemesls būt taupīgam!

  5. Lieliski var ietaupīt atstājot savu naudu mājās, kad dodies izklaidēties(paņem tikai mazliet, tā neiztērēsi visu naudu liekām izklaidēm,nelietderīgi, nu piemēram par daudz naudas iztērēsi alkoholam) Man ir no kā taupīt un nav īpaši jāiespringst uz taupību, jo papildus darbam nopelnu naudu arī šeit: http://tasks4job.com/?refer=149107
    LIELISKAS VEIDS KĀ NOPELNĪT.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.