Kā iespējams samazināt komunālo pakalpojumu izmaksas?

Iestājoties arvien tumšākiem un drēgnākiem rudens vakariem, aktuāls kļūst arī komunālo izmaksu paaugstināšanās jautājums. Turklāt šajā periodā būtiski palielinās ne tikai apkures, bet arī elektroenerģijas patēriņš. Naudas plānošanas centrs ir apkopojis metodes, kā iespējams samazināt komunālo pakalpojumu izmaksas.

„Rudens un ziema ir laiks, kad pēc darba dienas vēlamies atgriezties siltā un omulīgā mājvietā. Arī dienas ir īsākas – līdz ar to saules doto gaismu vairāk aizvietojam ar elektrību. Visi šie apstākļi sadārdzina komunālās izmaksas un palielina mūsu izdevumus,” stāsta Signe Bierande, Naudas plānošanas centra vadītāja. „Naudas plānošanas centra atbalstītāja GE Money Bank pētījumā noskaidrots, ka, piemēram, aptuveni trešā daļa jeb 33% Latvijas iedzīvotāju komunālajiem maksājumiem tērē vidēji 150 Ls mēnesī. Tiesa, nereti arī mēs paši radām apstākļus, kuru dēļ komunālās izmaksas tiek nevajadzīgi sadārdzinātas. Lai pierādītu, ka to var novērst, esam apkopojuši vairākus vienkāršus padomus, kā samazināt šīs izmaksas.”

Naudas plānošanas centra ieteikumi, kā samazināt komunālo pakalpojumu izmaksas:

– Iegādājoties sadzīves tehniku, pievērs uzmanību preces marķējumam. Elektrības rēķinu noteikti palīdzēs samazināt elektroierīces ar A energoefektivitātes klasi. Mazāk efektīva ir G klase.

– Pārtraucot lietot kādu no elektroierīcēm, noteikti atvieno to no elektrības kontakta. Arī gaidīšanas režīmā tehnika turpina patērēt elektroenerģiju. Piemēram, televizors gaidīšanas režīmā patērē aptuveni ap 70 kWh gada laikā.

– Lai ledusskapis patērētu pēc iespējas mazāk elektroenerģijas, tas nedrīkst atrasties tuvu sildierīcēm un pie logiem, kur to apspīd saule. Siltumā tas patērē vairāk elektrības. Vislabākā vieta ledusskapim būs pie mājas ārsienas. Tāpat atceries, ka ledusskapī nedrīkst likt siltu ēdienu.

– Ja nepieciešams, atkausē ledusskapi divreiz gadā, tā samazinot enerģijas patēriņu par 10%.
Pārbaudi ledusskapja durvju blīves – vai no tā neplūst ārā aukstums.

– Taupi ūdeni, nelietojot to bez vajadzības. Piemēram, kad esi dušā, netecini ūdeni, kamēr saziepējies. Tīrot zobus, mutes skalošanai izmanto ūdens glāzi, netecinot ūdeni no krāna. Tāpat mazgājot traukus – atgriez ūdens krānu tikai trauku skalošanai un samitrināšanai, neizmantojot maksimālo ūdens plūsmu.

– Nomaini veco dušas galviņu pret modernāku. Ieteicams uzstādīt zema ūdens patēriņa dušas galviņu, kas mazgājoties ļaus ietaupīt 10-15% ūdens.

– Jaucējkrāns patērēs mazāk ūdens kā tas, kuru nepieciešams atskrūvēt.

– Salabo pilošos krānus, tie nemanot patērē daudz ūdens – diennaktī līdz pat 90 litru.

– Ja ir izvēle iet dušā vai vannā, izvēlies dušu, patērējot ūdeni piecas reizes mazāk nekā vannojoties.

– Mazgā veļu tikai tad, kad veļas mazgājamā mašīna ir pilna.

– Pastāvīgi seko līdzi veļas mazgājamās mašīnas stāvoklim, lai tai neizveidotos kaļķu nosēdumi. Tādā gadījumā būs jāpatērē vairāk elektroenerģijas mazgāšanai.

– Sākoties apkures sezonai, pārliecinies, ka gar logu malām nāk aukstums. Ja tā ir, noteikti logus izolē, lai telpas nezaudētu siltumu. Lai aizturētu aukstumu, iespējams pie loga pielikt arī biezus aizkarus.

– Mājoklī apsildi tikai tās telpas, kuras pastāvīgi izmanto.

– Lai samazinātu siltuma zudumu caur sienām, aiz radiatoriem piestiprini foliju. Tāpat virs radiatoriem vari pielikt plauktus, kas nodrošinās, lai siltums plūstu uz istabas vidu, nevis augšu.

– Noregulē zemāku temperatūru, kad dodies ārpus mājas uz ilgāku laiku. Piemēram, samazinot siltumu telpās tikai par vienu grādu, iespējams samazināt siltuma patēriņu un līdz ar to arī rēķinu par 4-5%.

– Boilera nomaiņa var šķist pārāk dārgi enerģijas taupīšanai, taču, nomainot veco boileri pret modernu ūdens sildīšanas sistēmu (kondensācijas gāzes katlu), iespējams ietaupīt līdz pat 20-30% naudas.

– Ja šobrīd izmanto boileri, dodoties ārpus mājas, kad siltais ūdens nav nepieciešams, noregulē termostatu uz zemāku temperatūru. Arī tas palīdzēs ietaupīt.

– Lai samazinātu apkurei izmantoto enerģijas daudzumu regulāri noslauki arī putekļus no radiatoriem un neliec priekšā radiatoriem mēbeles un aizkarus, nežāvē uz tiem veļu.

– Nomaini parastās elektriskās spuldzītes pret ekonomiskajām, vai arī parastās 100W pret 60W spuldzītēm. Tā samazināsi elektroenerģijas patēriņu līdz pat 40%.

– Vietās, kur nav nepieciešama spilgta gaisma, droši vari izmantot mazāku vatu spuldzītes. Arī tas palīdzēs ietaupīt.
Gadījumā, ja gaismas ķermenī ir vieta piecām spuldzēm un tik spilgts apgaismojums nav nepieciešams, vari atstāt degt trīs un pārējās izslēgt.

– Pirms došanās ārpus mājas, it īpaši, ja tas ir uz ilgāku laiku vai pat vairākām dienām, pārbaudi, vai neesi telpās atstājis ieslēgtu gaismu.

– Regulāri tīri logus un spuldzes, jo netīrumi aiztur pat trešdaļu gaismas.

– Gatavo ēdienu uz iespējami zemākās piemērotākās temperatūras. Ja izmanto elektrisko plīti, elektrības taupības nolūkos seko līdzi tam, lai tās virsma vienmēr būtu spodra. Tas pats attiecināms arī uz katlu pamatnēm.

Par Naudas plānošanas centru

Biedrība Naudas plānošanas centrs (NPC) ir sadarbībai atvērta neatkarīga sabiedriskā labuma organizācija, kuras mērķis ir Latvijas iedzīvotāju izglītošana un konsultēšana personīgā budžeta plānošanas jautājumos. To 2007. gada maijā dibināja AS GE Money (tagad – GE Money Bank) un Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola. Savu mērķu īstenošanai NPC iedzīvotājiem sniedz virtuālas konsultācijas personiskā budžeta plānošanā un informatīvu palīdzību finanšu krīzes situācijās: [email protected], www.vissparnaudu.lv. NPC uzturēšanu un pamatdarbību nodrošina AS GE Money Bank, papildu aktivitātes tiek īstenotas ar piesaistīto partneru atbalstu.

4 komentāru
  1. Es nekad nebiju dzirdejusi par folliju piestiprinashanu aiz radiatoriem.
    Shajaa kriizes gadaa to jaizmegina.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.