Kā iemācīties NORMĀLI sarunāties ar VĪRIETI?

Mums labi zināmais teiciens: „Runāšana sudrabs, klusēšana zelts” nebūs attiecināms uz partnerattiecībām. Daudz precīzāk situāciju sieviešu un vīriešu pasaulē raksturojusi rakstniece Gundega Repše savā romānā „Īkstīte” izsakot sekojošu domu: Klusumam ir vīrieša seja. Pret klusumu kā pa glumu marmora sienu nošļūk sieviešu bezcerīgie saucieni, žēlabas, lūgšanas, dusmas un jautājumu.” Par to arī šoreiz parunāsim.
Sieviešu un vīriešu saziņa
Komunikācija ir katru veiksmīgu attiecību atslēga, tomēr nepieciešams laiks, lai abi parteri iemācītos efektīvi sazināties. Sākot ar randiņu periodu attiecības loģiski progresē un arī savstarpējai komunikācijai tajās kļūst arvien lielāka nozīme. Tomēr mēs, sievietes, nereti secinām, ka sarunāties ar vīrieti nav nemaz tik vienkārši. Jāpatur prātā, ka sievietei un vīrietim ir atšķirīgi komunikācijas veidi. Vairums sieviešu ir tendētas izpētīt virkni sajūtu un viedokļus, savukārt lielākā daļa vīriešu augstāk vērtē vienkāršas, nesarežģītas lietas. Daži vīrieši neredz komunikācijas nepieciešamību, kamēr nenotiek kāda problēma un to jāatrisina, nepieciešams rīkoties. Vienkāršas sarunas, pārrunas, sajūtu apspriešana nav viegla vīriešiem.
Alans un Barbara Pīzi savā grāmatā „Kāpēc vīrieši melo un sievietes raud” iezīmē būtisku vīriešu un sieviešu attīstības atšķirību. Proti, sievietes attīstījās, iekļautas grupā ar citām sievietēm un bērniem, atradās tuvu kopā, jo dzīvoja alā. Spēja veidot ciešas attiecības bija katras sievietes pats svarīgākais nosacījums izdzīvošanai. Savukārt vīrieši attīstījās, klusējot sēdēdami kalnā un vērodami kustīgu mērķi. Kad sievietes iesaistījās kādā kopīgā darbībā, viņas pastāvīgi tērgāja, un tā bija saistību zīme, kad vīrieši medīja vai zvejoja, neviens nerunāja, lai neiztramdītu medījumu. Šāds cilvēces evolūcijas saziņas modelis patiesībā saskan ar mūsdienu pasaules sakarībām – mūsdienu sievietes  dodas vākt pārtiku(iepirkties), un mēs joprojām pastāvīgi pļāpājam, savukārt mūsu vīrieši nereti dodas makšķerēt vai medībās, viņi joprojām vairāk klusē nekā runā. Grāmatas autori norāda, ka pētot sievietes un vīrieša smadzenes savstarpējas sarunas laikā atklājas, ka daiļā dzimuma pārstāvju smadzenes piemērojas runas un valodas funkcijām. Izrādās, ka sievietes smadzenes var bez pūlēm izveidot 6000 līdz 8000 vārdus dienā, turpretī vīriešu smadzeņu maksimālā ražība ir 2000 līdz 4000 vārdu dienā. Šāda starpība liek aizdomāties, vai ne? Jo iespējams, ka strādājošs vīrietis var būt jau izsmēlis savu vārdu apjomu jau līdz pēcpusdienai, un viņš ierodas mājās pie sievietes, kurai vēl jārealizē vārdi, tas var radīt problēmas.
Vīrieša smadzenes ir veidotas problēmu risināšanai, tās pastāvīgi ražo risinājumus. Vīrieši lieto valodu, lai darītu zināmus faktus un datus, lielākā daļa stiprā dzimuma pārstāvju runā tikai tad, kad viņiem tiešām ir, ko teikt. Tas rada nopietnas problēmas, komunicējoties ar sievietēm, jo viņu runa ir pilnīgi citāda. Mūsu, sieviešu, runa ir atzinības izteikšanas forma, veido saikni ar citu personu, jo, ja mums kāds patīk, mēs piekrītam tam, ko vīrietis saka, vēlamies lai viņš justos pieņemts un nozīmīgs, runāsim ar viņu; ja mums viņš nebūs patīkams, ne par ko nerunāsim, klusēsim.
Vislielākā nelaime ir tajā, ka vīrieši domā, ka sievietes izklāsta savas problēmas tāpēc, ka pašas netiek ar tām galā, bieži pārtrauc mūs ar saviem spriedumiem. Tāpēc nav brīnums, ka mēs bieži apvainojamies, ja mūs pārtrauc, neļauj izteikties. No sievietes redzes viedokļa šādā situācijā šķiet, ka vīrietis vienmēr grib, lai viņam ir taisnība, viņš uzskata, ka mēs atkal kļūdāmies. Patiesībā mēs dalāmies ar vīrieti savos noslēpumos, problēmās nevis, lai žēlotos, bet gan tāpēc, ka viņam uzticamies. Ir taču būtiska atšķirība abu dzimumu skatījumā, vai ne?
Komunikācijas brīdinājumi!
Ņemot vērā abu dzimumu informācijas uztveres atšķirības, piedāvājam tev dažus padomus komunikācijas veidošanā ar vīrišķo dzimumu.
Nemēģini sākt sarunu, kad esi dusmīga. Nogaidi līdz nomierinies pirms uzsākt attiecību skaidrošanu. Tāpat rīkojies, ja dusmīgs ir tavs mīļotais.
Nemēģini piespiest mīļoto runāt par tev interesējošiem jautājumiem nekavējoties. Dažkārt vīriešiem ir nepieciešams laiks apdomāt radušos situāciju, lai apsvērtu turpmāko rīcību. Tāpēc, ja dzirdi frāzi: „Man vajadzīgs laiks,” neuzskati, ka tas ir signāls, ka viņam saruna par šo tēmu nešķiet svarīga. Dod savai otrai pusei brīvu telpu pārdomām.
Nepiespied savu draugu vai vīru dalīties ar savās jūtās. Vīriešiem vispār ir grūti apspriest savas patiesās, dziļās emocijas. Piespiežot viņu atklāties pašam to nemaz negribot, vari tikai radīt nevajadzīgas nesaskaņas. Labākais, ko tu vari darīt šādā situācijā ir informēt viņu, ka esi gatava mīļoto uzklausīt, tiklīdz viņš vēlēsies par to runāt.
Runājot ar savu partneri izrādi cieņu. Ikviens vēlas būt respektēts, īpaši svarīgi tas ir vīriešiem. Ja tev konkrētajā situācijā ir ļoti grūti godbijīgi izturēties, tomēr ir ļoti svarīgi nelietot vārdus, kuri var likt viņam justies mazāk kā vīrietim. 
Esi aktīva klausītāja jūsu savstarpējā komunikācijā. Ir būtiski koncentrēties uz viņa sacīto, atmetot paradumu vienmēr pateikt pēdējo vārdu. Tavs mērķis ir saprast viņu pareizi. Prasme klausīties ir viena no vissvarīgākajām cilvēku komunikatīvajām iemaņām, tā ir pat svarīgāka par runāšanu, jo prasmīgi klausoties mēs radām par sevi labu iespaidu, izzinām partneri un apzināmies viņa vēlmes un vajadzības.
Abpusēja cieņa attiecībās sekmēs un veicinās veiksmīgu komunikāciju. Tāpēc, ja jums pastāv saziņas problēmas, mēs iesakām vīriešiem saprast, ka sievietes runāšanas galvenais mērķis ir runāt, tādejādi justies labāk, rast saikni ar mīļoto vīrieti. Viss, kas vīrietim jādara – jāklausās un jāuzmundrina. Savukārt sievietēm jāiemācās norādīt vīriešiem laiku, kad mēs gribam parunāties, jāpasaka, lai viņš tikai uzklausa mūs bez padomu došanas. Centīsimies nepiekopt klusēšanas taktiku, jo iespējams, ka viņš nemaz nebūs pamanījis, ka ar viņu nerunājam un tas tikai lieki apbēdinās mūs. Respektēsim, ka vīrietim patīk klusums, ja vēlies parunāt, tā arī pasaki.


Līdzīgie raksti:
5 soļi kā panākt, lai tava otra puse runā vairāk

 
8 komentāru
  1. nepiekrītu. Mans vīrietis grib runāt, runāt negribu es. Man tas nav svarīgi, un nospljauties, ka neietilpstu kaut kādās mistiskās kategorijās

  2. Piekrītu lēdijām, kas rakstījušas pirms manis – mans puisis daudz vairāk runā par to kā jūtas viņš un jautā arī par manu pašsajūtu, un man dažkārt nav ko uz to atbildēt.

  3. bijušajam puisim vienmēr gribejās izrunāties, man nē, tagadējais arī vairāk runā par mani.. man pašai nepatīk daudz un lieki runāt, tas mani iztukšo un es tāpat kā vīrietis runāju tikai tad kad ir domu galarezultāts un ja ir ko teikt, pa tukšo nemuldu.

  4. Šķiet, ka kādai ir arī paveicies!
    Mans vīrs ir klusējošais…. pat nezinu kas! Un tiešām- izmantojot Nerunāšanas taktiku nekas nenotiek, viņš pat to nepamana. Vēl neesmu atradusi īsto pieeju, lai ar viņu tā normāli varētu parunāt par savstarpējām jūtām, domām utt..

  5. jā, manējais arī ir kā akmens, tiklīdz saruna ievirzās par attiecībām. Lielākā bēda ir tā, ka šī nerunāšana notiek gan tad, kad viss ir kārtībā, gan strīdu laikā…..Neizrunājot daudz kas sakrājas, dažreiz vnk gribas iet prom… Vai arī viņu sūtīt prom 🙂 (forever i mean)

  6. Tas ir mīts, ka sievietes šeptējās pa alu, kamēr vīrieši medīja.

    Vīrieši medīja vien pāris reizes gadā, savukārt sievietes un bērni vāca pārtiku.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.